Bitcoin Cash’den Hard Fork’a: 32MB Blok Boyutu & Akıllı Sözleşmeler

1 Ağustos 2017’de Bitcoin Cash (BCH), büyük ölçüde geliştiricilerin Ayrılmış Tanık özelliğinden memnun olmamaları nedeniyle Bitcoin’in (BTC) hard fork’u olarak ortaya çıktı..

O zamandan beri, Bitcoin Cash ve destekçileri, kripto para dünyasında, en önemlisi Bitcoin’in “gerçek bitcoin” unvanını ele geçirme girişimleri olmak üzere, oldukça karışıklık yarattı..

Bugün, Bitcoin Cash, kullanıcı benimsemesini artırmak ve ölçeklenebilirlik darboğazlarını ortadan kaldırarak kullanıcılara daha hızlı işlemler ve daha düşük maliyetler sunmak amacıyla kendi hard fork’unu 32MB blok boyutuna alıyor..

Bu konuda yorum yapmak için, BTC.com Ticari Operasyonlar Başkan Yardımcısı Alejandro de la Torre ile bağlantı kurduk.. BTC.com Amsterdam ve Pekin’de 60’dan fazla çalışandan oluşan bir ekipten oluşur ve Bitcoin’in merkezi olmayan ekosistemini daha da geliştirmeye yardımcı olan açık kaynaklı bir madencilik havuzu ve cüzdan oluşturdu.

BTC.com, yakın zamanda Pekin merkezli bir bitcoin madencisi, ASIC çiplerinin tasarımcısı ve en büyük Bitcoin madencilik havuzlarından birinin operatörü olan Bitmain tarafından satın alındığı için fork hakkında ilginç bir bakış açısı sunuyor..

Önerilen çatal, Bitcoin Cash’in blok boyutunu 8MB’den 32MB’ye çıkaracak ve ayrıca geliştiricilerin Bitcoin Cash ağının üzerine akıllı sözleşmeler oluşturmasına da olanak tanıyacak..

Alejandro de la Torre

Alejandro de la Torre

Alejandro, 2017 hard fork ile bugünkü arasındaki farkları kaydetti.

Bu sefer Kasım sert çatalına daha çok benziyor, ancak biraz farklı. Bugünün çatalı ne yeni bir madeni para yaratır ne de var olan bir sorunu düzeltir, aksine iki şekilde kesin bir şekilde yenilik yapar. İlk büyük değişiklik, blok başına daha fazla işlem hacmini barındırmak için ileriye dönük bir ayarlama olan blok boyutu sınırının 8’den 32 MB’ye üç katına çıkarılmasıdır. Bu blok boyutundaki büyümenin şu anda gerçekleştiğini daha iyi hissediyorum, ancak Bitcoin Cash’in kullanımının ağın tam gaz olduğu zamanlardan ziyade büyümesi için hala bir yolu var..

Bu daha büyük blok boyutu, Bitcoin Cash’e ölçeklenebilir bir alan sağlar, bu, diğer blok zincirlerinin başka şekillerde üstesinden gelmek istediği bir şey, örneğin Lightning Network ve Proof of Stake. Bu, Bitcoin Cash’i biraz benzersiz kılar çünkü, Proof of Work modelini korurken, ölçeklendirme problemini mutabakat protokol katmanında çözmeye çalışır..

Neden Bitcoin Cash başka bir madeni para değil? Bu çatal, Bitcoin Cash’in başaramayacağı neyi başaracak??

BTC.com madeni paradan bağımsızdır. Bitcoin Cash’i başka bir coin ile satın almanız gerektiğini söylemeye çalışmıyoruz. Yeni ürün özelliklerinin sağladığı bazı avantajlar hakkında bir fikrimiz var.

Örneğin, blok boyutu sınırı artışı, Bitcoin Cash’e büyük paraların herhangi birinin en büyük blok boyutu sınırını verir. Bu, Bitcoin Core ekibinin SegWit hard fork günlerinde karşı uyardığı bazı potansiyel risklerle birlikte gelir, ancak gerçek şu ki, Bitcoin ağını Proof of Work kullanarak ölçeklendirmenin en kolay yolu blok boyutu sınırını artırarak daha fazlasını sağlamaktır. blok başına işlem.

Bitcoin Cash geliştirme topluluğu için faydalı olduğunu düşündüğümüz ikinci ana özellik, renkli tokenlere, ikinci katman otomatikleştirilmiş işlemlere ve akıllı sözleşme komut dosyalarına izin veren yeni ve bazı eski işlem kodlarının etkinleştirilmesidir..

Blok boyutunu sürekli artırmanın dezavantajları nelerdir??

Blok boyutu, başlangıçta DDOS saldırılarının ağı tıkamasını önlemek için kısıtlanmıştı. Bu nedenle, teoride daha büyük blok boyutları, istenmeyen posta saldırılarına karşı daha savunmasız olabilir..

Akıllı sözleşmeler nasıl işleyecek?

Blok büyüklüğündeki artıştan sonra, Bitcoin Cash’in öne sürdüğü bir sonraki gelişme, geliştiricilere oluşturmaları için araçlar sağlayan eski, önceden devre dışı bırakılmış, makine komut dosyası çalıştırma kodlarını veya daha basit bir şekilde ‘işlem kodlarını’ yeni eklemek ve yeniden etkinleştirmek. akıllı sözleşmeler.

Bitcoin Cash topluluğu tarafından “Satoshi İşlem kodları” olarak adlandırılan bu makine kodları, geliştiricilerin farklı türde meta veri uygulamaları oluşturmasına olanak tanır. Bu işlevleri çağırma becerisine sahip olarak, geliştiriciler “renkli madeni paralar” veya temsili jetonlar oluşturabilirler. Bunlar, tahvillere, hisse senetlerine, değerli metallere, emtialara ve herhangi bir fiziksel veya sanal nesneye karşılık gelecek şekilde belirli bir şekilde etiketlenebilen jetonlardır..

Son düşünceler

Bitcoin Cash (BCH) şu anda yaklaşık 23,3 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük 4. token..

Bitcoin Cash hard forkunun nasıl geliştiğini görmek ilginç olacak ve umarım skandalsızdır ilk Bitcoin Cash itmesinden daha.

Bu önerilen hard fork’un daha hızlı işlem hızları, daha düşük maliyetler ve akıllı sözleşme özelliği sunup sunamayacağını ve geliştiriciler, madenciler ve kullanıcılar arasında yüksek düzeyde kullanılabilirlik sağlayıp sağlamayacağını zaman gösterecek..

Alejandro temelli bir iyimserlikle şu yorumu yapıyor: “Bu yeni işlevsellikten ne çıkacağını söylemek zor, ancak varsayımlarımızı Ethereum’un ikinci katman uygulamalarından neler yapabildiğine dayandırırsak, o zaman Bitcoin Cash vereceğine inanıyorum. yaratıcı ve üretken fikirlerin gelişmesi için çok fazla alan. Bu amaçla, Bitcoin Cash topluluğunun geliştiricilerinin bu yeni işlevlerle ne yaptığını ve pazarın henüz ölçeklendirilecek olan bu yeni keşfedilmiş blok boyutuna yerleşmeye karar verip vermediğini görmemiz gerekecek. “

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me