Bitcoin’in fiyatı, daha önce 7.000 dolarlık fiyat işaretini aşan umut verici bir yükselişin ardından Perşembe günü yüzde 10’un üzerinde düştü. Kısa fiyat artışı, birçok bitcoin meraklısının BTC’nin daha yüksek bir destek sağlayacağını tahmin etmesine neden oldu..

Çoğu kişi bunu, bitcoin ETF’nin onaylanmaması da dahil olmak üzere son zamanlardaki olumsuz endüstri olaylarına karşı piyasanın direncinin bir kanıtı olarak gördü. Ve şimdi, dünyanın dört bir yanındaki kripto uzmanları, 48 saatlik çılgın fiyat düşüşüne yol açan nedensel unsurları belirlemek için mücadele ediyor..

OTC İşlemlerinden Etkilenen Bitcoin Değeri

Tabb Group tarafından Nisan ayında yapılan araştırmaya göre, tezgah üstü (OTC) piyasalar, kripto para birimi ticaret piyasasının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Genel olarak OTC piyasalarının, düzenlenmiş borsaların boyutunun yaklaşık iki veya üç katı olduğu tahmin edilmektedir. Bazı OTC ticaret masaları bildirildiğine göre kolaylaştırmak Bir günde 100 milyon doların üzerinde kripto para ticareti.

Tüccarlar genellikle komisyoncular tarafından bağımsız olarak denetlenir ve çoğu durumda hiçbir vergi uygulanmaz. Bu, oyuncuların piyasaları çok fazla hareket ettirmeden veya dikkat çekmeden yüksek hacimli işlemler gerçekleştirmesini sağlar. Minimum bilet fiyatları genellikle 75.000 ila 250.000 ABD Doları arasında değişir ve bu da çoğu amatör spekülatörün önüne geçer..

OTC piyasasının bu kadar önemli bir boyutta olmasıyla birlikte, bazı analistler, bu piyasalarda satış baskısının, fiyat manipülasyonu hareketleriyle birleştiğinde, Bitcoin fiyatlarının ani düşüşüne yol açmış olabileceğini düşünüyor. Borsalara bağlı OTC pazarlarından oldukça büyük bir bitcoin dökümünün fiyatları salladığına inanılıyor..

Bununla birlikte, bu hipotezi doğrulamak zordur çünkü OTC pazarları, endüstri gözlemcilerinin ve düzenleyicilerin meraklı gözlerinden uzakta çalışır. Bununla birlikte, kripto para piyasasında fiyat manipülasyonunun gerçekleştirilmesinin oldukça kolay olduğunu ve işlem aktivitesini yapay olarak şişirmek için kullanılabilecek yıkama ticareti gibi tekniklerin yaygın olduğunu düşünmeye değer..

LDJ Capital’in CEO’su ve kurucusu David Drake’e göre, Bitcoin fiyatları, SEC bir bitcoin ETF’yi onaylayana kadar düşüş eğilimi göstermeye devam edecek. ETF, daha güvenli bir ticaret ekosistemi yaratmada etkili olacaktır. Yönetici bunu ortaya çıkardı Ile konuşmak Bağımsız.

Şu anda manipülasyonlarla ilgili hiçbir kural yok ve piyasaları manipüle eden gruplar / insanlar bunu yapıyor çünkü sonuçtan korkmadan yapabilirler. Umarım bu, önümüzdeki yıl SEC ve FINRA denetimiyle değişecektir. “

Bir İpek Yolu Hesabı Bitcoin’in Fiyatını Değiştirdi

Efsanevi İpek Yolu, ilk çağdaş darknet pazarı olarak kabul edilmektedir. 2013 yılında Federal Soruşturma Bürosu tarafından kapatılmasına ve sahibi tutuklanmasına rağmen, görünüşe göre 2018’de bir bitcoin cüzdanı şeklinde kripto para birimi piyasasına geri döndü..

Yakın tarihli bir sosyal medya topluluğu araştırmasına göre, bitcoin cüzdan İpek Yolu projesiyle ilişkili yaklaşık 1 milyar dolarlık dijital para birimi ile, fiyat baskılamasından hemen önce kripto borsalarına büyük miktarlarda madeni para dağıtmaya başladı. 2014’ten beri uykuda olan hesap, 100 milyon doların üzerinde bitcoin’i Bitfinex ve Binance’e taşıdı. Cüzdanın sahibinin bitcoin dökümünün fiyat düşüşünü tetiklediğine inanılıyor..

Cüzdanın gerçekte kim olduğuna dair hala çok sayıda spekülasyon var ve bazıları bunun Silk Road yaratıcısı Dread Pirate Roberts’a ait olduğunu tahmin ediyor..

Bitcoin’in Düşen Değeri ve Goldman Sachs Etkisi

Çarşamba günü, kripto para birimi fiyatlarındaki keskin düşüşten hemen önce, Goldman Sachs’ın bir kripto para birimi ticaret masası açma planlarını durdurduğu iddia edildi. Hareket kurumsal yatırımcılar için kapıyı açacaktı. Bazı raporlar, Bitcoin fiyatlarındaki düşüşü, tüccarlar arasında bir miktar endişe yarattığına inanılan olumsuz haberlere bağladı..

Ancak, Goldman Sachs’ın fiziksel bitcoin ticareti yapmayı planladığı iddiaları kısa süre sonra şirketin Finans Direktörü Martin Chavez tarafından reddedildi. İddiaları sahte haber olarak etiketledi ve bunun için hiçbir zaman büyük planlar veya zaman çizelgesi olmadığını yineledi. Ancak yönetici, yatırım bankasının müşterileri için teslim edilemeyen bir bitcoin türevi üzerinde çalıştığını açıkladı..

Bununla birlikte, şüpheli açığa satış faaliyetinin Goldman Sachs’ın “sahte haber” iddiasından sadece birkaç gün önce gerçekleştiği söyleniyor. İlk olan bir rapora göre CCN tarafından yayınlandı, RoninAI ekibi, Goldman Sachs duyurusu ve müteakip fiyat düşüşünden iki gün önce, piyasa hala düşüş eğilimindeyken 74 milyon dolarlık bir açığa satış hareketi ortaya çıkardı..

İçeriden bilgi ticaretinin işin içine girdiğine ve sahte haberlerin fiyat düşüşünü katalize ettiğine inanılıyor. Bununla birlikte, tüm bunlar hala saf bir spekülasyondur ve henüz gün ışığına somut bir kanıt getirilmemiştir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me