Cryptocurrency Ücretleri ve Litecoin Yumuşak Çatal

Bitcoin işlem ücretlerinde fazla mı ödüyorsunuz? Yetersiz ödeme yapıp mempool’da mı kaldınız? Size en uygun işlem ücretini seçmek için cüzdanınıza veya borsanıza güveniyor musunuz? Bu makalede, cüzdanların kripto para birimi ücretlerini nasıl belirlediğini inceleyeceğiz ve rekabetçi ve açık ücretli bir pazar oluşturmak için Litecoin soft fork önerisini tartışacağız..

Bitcoin ilk başladığında, paralarınızı göndermek için herhangi bir ücret yoktu. Bloklar dolu değildi ve blok ödülü, insanların madenci olmaları için yeterli bir mali teşvikti. Satoshi Nakamoto dedi, “Yakın zamanda ücretlere ihtiyaç duyulacağını tahmin etmiyorum, ancak bir düğümü çalıştırmak çok külfetli hale gelirse, yalnızca işlem ücreti içeren işlemleri işleyen bir düğümü çalıştırmak mümkün.”

İşlem ücretleri

İşlem hacminin arttığı ve blok başına sınırlı alanın olduğu günümüz dünyasında, madencileri işleminizi diğerlerine tercih etmeye teşvik etmek için bir ücret ödemelisiniz. İşte son 6 aydaki ortalama Bitcoin işlem ücretlerine bir göz atın.

Bitcoin İşlem Fes

Bir web cüzdanı gibi bir SPV (basit ödeme doğrulama) istemcisine sahip olabilirsiniz, şu anda mempool’da bulunan işlemlerin sayısına göre ücreti sizin için tahmin edebilirsiniz. Bu dinamik ücretler, Uber’e benzer şekilde çalışır. Ağa olan talep ne kadar fazlaysa, fiyat o kadar fazla yükselir. Litecoin ayrıca sınırlı blok alanına sahipken, Bitcoin’in 10 dakikalık daha yavaş süresi yerine her 2,5 dakikada bir bloklar oluşturulur. Bu, hız ve güvenlik arasında bir değiş tokuşa izin verir. Bitcoin Cash topluluğu, blok boyutunu artırmanın işlem ücreti sorununu çözeceğini savunuyor, ancak madenci merkezileştirme gibi daha büyük blokların potansiyel dezavantajları var..

Ayrıca işlem hacimlerini ve mempool’u kendiniz de analiz edebilirsiniz. Ancak dikkatli olun, bir işlem ücretini manuel olarak seçmek aşağıdaki senaryolardan birine yol açabilir:

Fazla Ödenen Ücret: İşlem onu ​​bir sonraki bloğa taşıyor, ancak herkesten daha fazla ödeme yaptınız.

Yetersiz Ödenen Ücret: İşlemin tamamlanması için günler veya haftalar bekliyor olabilirsiniz.

Ciddi Şekilde Düşük Ödenen Ücret: Yeni işlemler, yüksek ücretleriyle sürekli olarak önünüze atlar ve madeni paranızın uzun süre mempool’da kalmasına neden olur. İşleminizi iptal etmenin bir yolu var, ancak bu kaçınmak isteyeceğiniz bir durumdur.

Litecoin Yumuşak Çatal

Mevcut asimetrik ücret bilgisi sorununu çözmek için, Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, öneriyor Litecoin madencilerinin blok başlığının blokta kabul edilen minimum ücreti göstermesini gerektiren soft fork. Örneğin, bir bloğa dönüştüren herhangi bir işlemde en düşük ücret 10 sentse, blok başlığında 10 sent gösterilecektir. Bu veriler, bir sonraki işleminize hangi ücretlerin uygulanacağını belirlemede faydalı olacaktır. Minimum işlem ücretlerinin medyanını ödemek, işleminizin sonraki iki blokta gerçekleşmesini olası kılar.


Yeni çatal, kullanıcıların 0.0001 LTC / kb gibi yeni bir minimum ücret seçmesine de izin verecek. Şu anda bu, kilobayt başına 3 sentten daha az bir işlem ücreti anlamına gelir. Çoğu işlemin 300 bayt olmasıyla, 1 sentten daha düşük ücretlere bakıyorsunuz. Kullanıcılar, ödemeye hazır oldukları ücretleri işaret edebilir ve madenciler artık bloke etmek istedikleri minimum ücreti açıkça belirtebilirler. Bunu yapmak kesinlikle kendi yararına olmasa da, bu yeni sistem altında, bir madenci teorik olarak herkese, gelecekteki işlemleri daha pahalı hale getirmeye çalışmak ve ikna etmek için yalnızca yüksek ücretli işlemleri bir blokta kabul ettiğini işaret edebilir. Bununla birlikte, blok başlığındaki bu ek bilgi, kaçınılmaz olarak bir serbest piyasa ücreti piyasasına yol açmalıdır..

Ücret Piyasası

Satoshi, blok ödüllerinin durduğu andan itibaren yıllarca bir ücret piyasasının gerekli olabileceğini tahmin etti. Charlie, fikri şimdi test etmenin değeri olduğuna inanıyor. Zaten ücret ödeyen kullanıcılar varken, durumu bir ücret piyasasıyla neden optimize etmiyorsunuz? Satoshi, eski bir Bitcoin katılımcısı olan Mike Hearn ile e-postalarda, Piyasanın ödeyeceği ücret asgari düzeyde olmalı. Bir düğüm daha yüksek bir ücret gerektiriyorsa, bu düğüm tüm işlemleri daha düşük ücretlerle geçecektir. Mümkün olduğu kadar çok ödeme işlemi gerçekleştirerek daha fazla hacim yapabilir ve muhtemelen daha fazla para kazanabilir. Geçiş, sistemden sorumlu bir insan tarafından kontrol edilmiyor, sadece bireyler kendi başlarına piyasa güçlerine tepki veriyor. “

Madenciler Nasıl Tepki Verecek??

Madencilerin yalnızca daha yüksek ücretleri kabul etmek için işbirliği yapacağına dair bazı endişeler var. Ancak Charlie, yumuşak çatalı savunuyor: Bunu bugün zaten yapabilirler. Bu öneri bunu daha kolay hale getirmiyor. Daha düşük ücretler çıkarmak isteyen madenciler olduğu sürece, düşük ücretli işleminiz çıkarılacaktır. Daha uzun sürecek. “

Madencilerin şu anda işbirliği yapmamasının birkaç nedeni var

  1. Ücretleri artırmak ve işlem sürelerini yavaşlatmak, Litecoin’in bir para birimi olarak benimsenmesine zarar verebilir. Litecoin’i sabote etmek, madencilerin elde etmek için çok çalıştıkları madalyonun fiyatını düşürür. Zaten pahalı ücretler ve uzun işlem süreleri nedeniyle Bitcoin eleştirilerini görüyoruz.
  2. Bitcoin ve Litecoin fiyatlarının son zamanlarda artmasıyla birlikte blok ödülleri son derece karlı. Öyle ki, madencilerin ücretlerden biraz daha fazla para kazanmak için potansiyel olarak yasadışı faaliyetlerde bulunmalarına değmez..
  3. Madencilik rekabetçi bir endüstridir. Mevcut madenciler fiyatları artırmak için işbirliği yaparsa, insanlar madencilik ekipmanına yatırım yapabilir ve daha ucuz işlemlerle madencilik yapmaya başlayabilir. Daha ucuz ücretleri kabul etmeye karar veren yeni bir madencilik havuzuna da başlayabilirsiniz. Madenciliğin rekabetçi ve ademi merkeziyetçi kalmaya devam etmesini sağlamak önemlidir. Topluluk, bir madencilik havuzunun çok güçlü hale gelmesini veya giriş maliyetinin çok pahalı hale gelmesini izlemelidir..

Litecoin zaten nispeten ucuz işlem ücretlerine sahip olsa da (bu makalenin yazıldığı sırada yaklaşık 28 sent), önerilen soft fork, madenciler ve kullanıcılar için daha da ucuz işlemlere ve daha iyi bir genel deneyime yol açacaktır. Litecoin, SegWit’in uygulanmasıyla daha önce Bitcoin’in yolunu açtı. Bu soft fork Litecoin için başarılı olup olmadığını ve Bitcoin’in bir kez daha bunu takip edip etmediğini göreceğiz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map