Wanchain Başkanı Dustin Byington

Dustin Byington

Geçenlerde Wanchain Başkanı Dustin Byington ile San Francisco’daki açılış Blockchain Connect konferansında oturmanın mutluluğunu yaşadık..

Wanchain standındaki hayran kalabalığından kısaca uzaklaşan (katılımcısız görmedik), Byington bizimle Wanchain’e nasıl dahil olduğu, onu proje hakkında neyin heyecanlandırdığı ve kripto para endüstrisinin nereye doğru ilerlediğini anlattı. önümüzdeki birkaç yıl.

Wanchain hakkında daha fazla bilgi edinmekle ilgileniyorsanız, buradan başlangıç ​​kılavuzumuza göz atmayı unutmayın..

Görüşme

Steven: Gördüğünüz sorun olan Wanchain ile başladığınızı duymak isterim. Bunun hakkında standda biraz konuştuğumuzu biliyorum. Ama bence likidite azlığı sorunu kriptoda çok büyük.

Dustin: Kariyerime mali çöküşten bir yıl önce Goldman’da [Sachs] başladım. Orada çalıştım ve Columbia’dan 2007’de mezun oldum, bu yüzden tüm bunların geliştiğini ilk elden gördüm..

Goldman’dan ayrıldım ve girişimcilik kariyerime başlamak için işletme okuluna gittim. Bitcoin’i 2013’te buldum ve GS’deyken karşılaştığım finansal hizmetler endüstrisinin sistemik sorunlarının çoğunu çözme potansiyeli nedeniyle saldırgan bir şekilde tavşan deliğinden aşağı çekildim. Satoshi talent, Tendermint ve Stokens Venture Capital gibi bir dizi şirketin kurucu ortağı olarak uzaya daldım..

Jack Lu [Wanchain, Factom’un kurucusu] ve bu ilk günlerde birbirleriyle tanıştı. Factom’un bulunduğu Austin’e yeni taşınmıştım. Aslında, Factom ekibinin çoğunu Factom olmadan önce Noter Zinciri olduklarında tanıyordum. Paul Snow [Factom’un CEO’su], Austin’deki yerel buluşmayı ve Teksas Bitcoin Konferansı’nı yönetiyordu. Ve, David Johnston [Factom Başkanı] Dapps Fonu’nu yapıyordu. Bir süredir tüm ekiple oldukça sıkı davrandım.

Jack’i onca yıl boyunca tanıdığım için beni arayıp yeni bir proje üzerinde çalıştığını söylediğinde merak ettim. Beni projeye çeken gerçekten üç şey var.

Önce Jack olduğu gerçeğine çekildim. Ona ve çalışmalarına her zaman Austin’deki pek çok kişi gibi büyük saygı duydum. İkinci olarak, projenin çok büyük bir pazar olan Çin ile olan bağlantılarıyla ilgileniyordum. Jack, Factom’dayken iş geliştirme yapmak için Çin’e gidip geliyordu ve Çin blok zinciri ekosisteminde en iyi bağlantılara sahip kişilerden biri haline geldi..

Wanchain ekibi Dubai

Wanchain ekibi Dubai Uluslararası Blockchain Zirvesi’nde

Zincirler arası olduğumuzu söylüyoruz, ancak aynı zamanda kültürler arasıyız. Austin, Singapur ve Pekin’de merkezlerimiz var. Bu, en büyük rekabet avantajlarımızdan biri olabilir.

Son olarak, Wanchain, 2018 için her iki ana temaya da hitap ediyor – birlikte çalışabilirlik ve gizlilik. Daha geçen hafta, halka imzalı akıllı bir sözleşme platformu başlattık.

Steven: Bu çok büyük.

Dustin: Evet, bunu daha önce kimse yapmamıştı. Monero, CryptoNote ile gizliliğe sahiptir, ancak bir UTXO (Bitcoin) temeli kullanırlar. Hiç kimse bunu hesap tabanlı bir akıllı sözleşme platformuyla yapmadı. Orada yenilik yaparken düşünmemiz gereken birkaç şey var.

Örneğin, GAS satın almak kimliğinizi sızdırır. GAS için ön ödeme yaptığınız ve damga alacağınız bir damga sistemi oluşturmamız gerekiyordu. Ardından, işlemlerinizi düzenlediğinizde, damgayı onunla birlikte gönderirsiniz..

Katkılardan bazıları başlı başına zorlayıcıdır. Gerekmiyorsa tekerleği yeniden icat etmek istemedik, bu yüzden Ethereum’u çatalladık. Ethereum kod tabanına dayalı kendi blok zincirimiziz.

Ancak ekosisteme karşılık vermek istiyoruz. Damga sistemi için EIP [Ethereum İyileştirme Önerisi] yaptık ve geri verilmesine yardımcı olması için Ethereum Vakfı’na geri gönderdik.

ETH’nin fiyatı 300 dolarken Ekim ayında yükselttiğimiz 120.000 ETH’nin büyük çoğunluğunu hâlâ elimizde tutuyoruz. Hala birbirimizi desteklemek için burada olduğumuzu pazara göstermek için bu konuyu çeşitlendirmedik.

Bir noktada bazılarını çeşitlendirmenin finansal olarak sorumlu olduğunu düşünüyoruz, ancak her zaman ETH merkezli olacağız. Örneğin, dörtte üçünü Bitcoin için satmayacağız.

Steven: Bir bakıma, Ethereum’un kendi çeşitlendirme biçimi olduğunu düşünüyorum çünkü bunun üzerine çok şey inşa edilmiş.

Colin: Artık kendi altın standardı. Bitcoin’in bir değer deposu olduğu fikri – Ethereum bize bunun ille de böyle olmadığını gösteriyor. Tek bir standart yoktur. Charlie Lee’nin muhtemelen bu konuda utanacağı kadarıyla, Litecoin’in bu noktada Ethereum kadar Bitcoin altınının gümüşü olup olmadığını bilmiyorum.

Dustin: Haklısın. İnsanlarda bu para belirteci tezi var. “Ah, Ethereum’a yatırım yapmıyorum çünkü bu bir para jetonu değil.” Bu yanlıştır. Para, güvenin bir işlevidir. Programlanabilir paraya, Vitalik’e ve Ethereum ekibinin yaptığı tüm çalışmalara güvenen insanlar, paralarını Ethereum’da saklamayı tercih ediyor.

Güvensiz olduğunu söylüyorlar, ama bu doğru değil. Hala güven üzerine kuruludur, ancak insanlar farklı şeylere güvenirler. Bazı insanlar ademi merkeziyetçiliğe ve Bitcoin çekirdek geliştiricilerine gerçekten güveniyor, bu yüzden servetlerini Bitcoin’de saklıyorlar. Diğer insanlar Charlie Lee’ye güveniyor ve servetlerini Litecoin’de saklıyor.

Gizlilik ve Güven

Colin: Wanchain, protokolünüzü daha güvensiz ve daha özel hale getirmek için biraz daha fazla olmak açısından ne yapacak??

Wanchain gizliliği

Dustin: Mahremiyeti, finansal altyapının temel bir yapı taşı olarak görüyoruz. Birbirimize Wells Fargo Surepay veya benzeri bir şey [para] gönderirsek, bu kamuya açık bilgi değildir. Aynı şey hisse senedi, tahvil veya hazine bonosu alırken de söylenebilir. Bu işlemleri dünyaya yayınlamayacak ve kimsenin görmesi için değiştirilemez hale getirmeyeceksiniz..

Yani mahremiyeti bir yapı taşı olarak görüyoruz. Uzun vadeli mahremiyet muhtemelen bir özellik olacak kadar temel olacak. Şu anda, Wanchain’in gizliliği yenidir, ancak gizlilik o kadar önemlidir ki tüm bu zincirler onu benimsemenin bir yolunu bulacaktır..

Finansal hizmetler sektörünü yeniden inşa etme hedefimizi desteklemek için gizliliği kullanıyoruz. Buradaki amacımız, özel ve dünyanın tüm dijital varlıklarını tutan eksiksiz bir Turing akıllı sözleşme platformu oluşturmaktır. Daha sonra bankalar üstüne oturan uygulamalara dönüşüyor.

Fotoğrafları dijitalleştirdiğimizde, kısa süre sonra kamerayı dijital hale getirdik. Kamera bir uygulama oldu. Bankalar dijital varlıklar üzerinde çalışan uygulamalar haline gelecek.

Bu yüzden finansı yeniden inşa ettiğimizi söylüyoruz. Karşılıklı para gönderen iki bankanın maliyetlerini düşürmeye odaklanmıyoruz. “Hey, alt çizgiyi kurtarmalarına yardımcı olmak için nasıl çalışabilirim?” Demekle ilgilenmiyoruz.

Bankaların bu ekosistemde oynayabilecekleri bir yer olduğunu düşünüyoruz, özellikle de velayet etrafında. Velayet – bu bir bankanın birincil işidir. Yatağınızda bir milyon dolar istemediğiniz için paranızı sizin için tutuyorlar. Pek çok insan, kasasında bir Ledger Nano S’de bile bir milyon dolara sahip olmak istemiyor. Hala geceleri onları ayakta tutuyor.

Merkezi olmayan bir borsa kullanmak ve kendi varlıklarınızın velayetini korumak istemiyorsanız, velayetinizi denetlenen, sigortalı ve güvendiğiniz birine vermiş olursunuz. Ancak, denetlenmemiş, sigortasız ve bugün olduğu gibi anonim geliştiriciler tarafından yönetilen merkezi bir borsaya velayet vermiyorsunuz. Sanırım sadece bir veya iki yıl içinde, bu günlere merkezi, sigortasız ve düzensiz değişimler tarafından daha fazla hasar verilmemiş olmasına tamamen şaşkınlıkla bakacağız..

Steven: Böyle bir konuda diğer insanlara neredeyse kendinize güvendiğinizden daha fazla güveniyorsunuz.

Dustin: Evet, birçok insan yapıyor. Herkesin farklı güven modelleri vardır ve bu modeller kişiseldir. Bazı insanlar teknolojiye güveniyor. Bazı insanlar bankalara güvenir.

Temel olarak dijital varlıkları koymanın ileriye giden yol olduğunu düşünüyoruz. Bu, ölçeklendirecek ve birçok verimlilik yaratacaktır. Blockchain teknolojisini mevcut sistemin üzerine koymak yeterli değil.

Cryptocurrency Endüstrisi Üzerine Düşünceler

Steven: Sormak zorundayım: WANNchain mi yoksa WAHNchain mi??

Dustin: WANN (FAN gibi). Wan, Çince’de “çok” veya on bin anlamına gelir. WAN ayrıca Geniş Alan Ağı anlamına gelir – tüm ağları bağlar.

Steven: Wanchain’in kapsadığı tüm alanlar dışında, hangi kullanım durumları sizi en çok heyecanlandırıyor??

Dustin: Zaten var olanlardan bahsediyoruz. Borsalarınız, kredileriniz ve ödemeleriniz var. Hepsi hala dünyada var. Daha güvenilir ve duyulabilir hale getirmek için bu işlemlerden daha fazlasını zincire ekleyebilirsiniz, ancak bu yeterli değildir.

Bana göre, bu çabaların çoğu hala newyorktimes.com gibi. İş modeli hala değişmedi. İzinsiz inovasyon için doğru ortamı ve doğru platformu oluşturduğumuzda, insanlar Facebook’un bu finansal versiyonlarını oluşturacaklar. Şu anda hayal bile edemediğim şeyler.

Özellikle dünyadaki yenilikçilerin birbirine bu kadar sıkı sıkıya bağlı olduğu bu ortamda bunun ne kadar süreceğini bilmiyorum. Ama düşündüğümüzden çok daha hızlı gerçekleşebilir.

Steven: 10-15 yıl?

Dustin: Oh, hayır.

Steven: Daha da hızlı?

Dustin: Ah, ahbap, evet! Sanırım 2-3 yıl içinde bazılarını göreceğiz gerçek finansal hizmet sektöründe bu dijital varlıklara dayanan yenilik. Bunun ne olacağını bilmek zor, ama geliyor.

Colin: Pek çok insan, gördüğümüz işlem sorunlarına dayalı olarak dalgalanmalarına dayanarak, kripto para birimlerinin ileride gerçek ve uygulanabilir bir para birimi olarak kullanılacağından şüphe ediyor. Bu muhaliflerin yanlış olduğunu mu düşünüyorsun?

Dustin: Kesinlikle. Bence dünya dijital varlıklarla yönetilecek. Aslında kariyerim üzerine bahse giriyorum. Ancak, ABD fiat’ına benzer dijital tokenlerimizin olması durumunda olabilir..

Ayrıca daha istikrarlı paralar görmeye başlayacağımızı düşünüyorum. Ne kadar zengin olursanız, o kadar çok değişkenlikle başa çıkabilirsiniz. Mevcut finansal hizmetler sektörü, iki milyar insanı ekonomik olarak destekleyemiyor. İstemedikleri için değil. Sistem o kadar bozuk ve işletilmesi o kadar pahalı ki, bu insanlara hizmet etmeleri ekonomik bir anlam ifade etmiyor.

Görevlerimizden biri, bankasızlara hizmet etmek için çok daha verimli bir sistem kurmaktır. Aynı zamanda dünyanın en fakir insanları oldukları için, oynaklığı da azaltmamız gerekiyor..

Bu alandaki birçok insan, biz çok deliyiz. Uçuculuğu emiyoruz.

Ancak dünyanın geri kalanı bu şekilde işlemiyor. Ödemeleri işler hale getirmek için, bazılarını düzeltmemiz gerekiyor. Dijital varlık altyapısı üzerine inşa edilen raylar, mevcut borca ​​dayalı olanlardan çok daha verimli.

Wanchain Yol Haritası

Steven: Wanchain için sonraki adımlar nelerdir? Artık ana ağınız var – buradaki en zor zorluk bu.

Dustin: Jeton takası yapılıyor. İnsanlar artık ERC20’lerini protokol tokenleri [Wancoin] ile takas edebilirler (takas yapabilirsiniz. İşte.) Bundan sonra, borsalar büyük olasılıkla önümüzdeki haftalarda onu alacak..

Wanchain’de de ICO’lar yapmaya başlıyoruz. Hedef, önümüzdeki birkaç ay içinde gerçekten yüksek kaliteli üç ICO. Ethereum çatalı olduğumuz için, token basımı yapabiliriz.

Bir sonraki büyük dönüm noktamız Wanchain 2.0. 2.0, gerçek sihrin bir kısmının gerçekleşmeye başladığı zamandır – zincirler arası değişimler yapmaya başlarız. Bu pipedream değil. Bunu nasıl yapacağımızı tanıtım yazımızda ortaya koyduk. Uygulama, özellikle çapraz zincirde her zaman zordur, ancak Pekin ofisinde 40 mühendisimiz var. Birçoğu, Doğu’nun Harvard’ı olan Peking Üniversitesi’nden doktora dereceleri. Bu zorlu sorunlar üzerinde çalışıyoruz, ancak bunları çözebileceğimize eminiz.

Steven: Stantta başka biriyle Ethereum yapacaklarını belirleyene kadar Proof-of-Stake modelini [uygulamak] hakkında konuştuğunuzu duydum. Başka bir büyük değişiklik yapmaya karar verirlerse, bunu yapmaya devam edecek misiniz??

Dustin: Plan bu: Yapmak zorunda olmadığımız hiçbir şeyi yeniden icat etmeyin. Bazı ölçeklendirme sorunlarını çözebileceklerini umuyoruz ve kendimizden eminiz. Yaptıkları gibi, onları blok zincirimize dahil edeceğiz.

Steven: Öyle görünüyorlar.

Dustin: Kendimizden oldukça eminiz. DevCon’a gittik ve oradan çıkıp “Bu adamlar anladı” diye düşündük.

Steven: Bunu duymak harika.

Dustin: Birinin Proof-of-Stake’i bulması gerekiyor. Bu sektörün tamamı Çalışma Kanıtı üzerinde çalışmıyor. Yalnızca bir oyuncu [Bitcoin] için iyi çalışır. Dijital altın kazanacaksak, işte bu kadar, İşin Kanıtı sorun değil. Ama hepimiz bundan çok daha fazlasını istiyoruz.

Colin: Birlikte çalışabilirliğin odak noktanız olduğunu söyleyebilir misiniz, yoksa daha fazla odaklanmanın başka faydaları var mı??

Dustin: Şu anda, blockchain intranet çağındayız. Henüz oluşturulmuş küresel bir ağ yok. Amacımız, bu küresel ağı oluşturmak.

Ancak bunu yapmak için, birçok veya umarım tüm zincirlerle bağlantı kurabilmeniz gerekir. İzinsiz bir şekilde bu ölçeğe ulaşabilmeniz gerekir. Yaklaşımımızın avantajlarından biri, zincirlerin herhangi bir yazılım yükseltmesine ihtiyaç duymamasıdır. Onlar bizi onaylamak zorunda kalmadan zincirlere bağlanabilir ve onlarla çalışabiliriz. Zincirlerine bağlanmamızı engelleyemezler.

Bu, güvenli çok taraflı bilgi işlemin ve onu tasarlama şeklimizin avantajlarından biridir. Sadece genel / özel anahtarlara ihtiyacınız var ve çoğu zincirde bunlar var.

Bununla amaç, küresel bir internet yaratmaktır. ‘Blockchainlerin İnterneti’ sloganıyla gitmiş olurduk, ancak bir dizi başka projede zaten vardı. Yine de misyonumuz bu: blockchain birlikte çalışabilirliği.

Teşekkür ederim

Bizimle konuşmak için zaman ayırdığınız için Dustin’e çok teşekkür ederiz. Konferansta durmaksızın etrafta koşuyordu, bu yüzden blockchain’in en heyecan verici projelerinden biri ve arkasındaki etkili ekip üyesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için onu birkaç dakikalığına yakalayabildiğimiz için minnettarız..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me