Amerika’da Kripto Para Birimi Yönetmeliğinin Durumu

ABD yetkilileri, son iki haftada kripto para birimleri ve blok zinciri konusuna Bitcoin’in 2009’daki kuruluşundan bu yana sahip olduklarından daha fazla kulak verdiler. Jay Clayton ve Christopher Giancarlo’nun Senato’nun Bankacılık, Konuttan önceki tanıklıklarından bir haftadan biraz daha fazla bir süre uzaktayız. ve Kentsel İlişkiler Komitesi ve CFTC’nin Teknoloji Danışma Komitesi kripto para birimini tartışmak için zaten halka açık bir toplantı düzenledi.. Toplantı Sevgililer gününde gerçekleşti ve blok zinciri ve kripto para birimlerine adanmış iki yeni alt komite kurmak için oybirliğiyle bir komite oylamasıyla sonuçlandı.

Ve tüm bu resmi ilgi ABD’li yatırımcılara ve meraklılara aşkı hissettiriyor ya da en azından rahat bir nefes almalarını sağlıyor. Bu toplantılardan ilki, Kongre’nin konuyla ilgili sessizliğini bozdu ve her ikisi de, kripto varlıklarını ABD’de yasal düzeyde görece tanımlanmamış bırakan düzenleyici belirsizlik sisini temizlemeye başlamak için önemli adımlar..

Morrison Cohen LLP’nin bir avukatı olan Jason Gottlieb, Senato duruşmasında Coin Central’a yaptığı açıklamada, “Clayton ve Giancarlo’nun ifadesi, blockchain tabanlı uygulamalarla finansal ve teknolojik yeniliklerin gücüne ilişkin iyimser bir görüş sundu” dedi. “Komisyonların belirli koşullarda sunabileceği sınırlı korumalar konusunda yatırımcıları daha da uyardılar. Genel olarak, Clayton ve Giancarlo, kripto para birimi sorunları hakkında derinlemesine düşünüyor ve bu gelişen ve potansiyel olarak ekonomiyi değiştirecek teknolojiler etrafında gerekli konuşmaları yapıyor gibi görünüyor. ”

Coin Central, eşzamanlılık davalarında deneyime sahip iki avukat olan Jason Gottlieb ve Anthony Tu-Sekine’den yorum istedi. Senato toplantısına profesyonel bir bakış açısı sundular ve bu toplantının gelecekteki düzenlemeler için sonuçlarıyla ilgili bazı sorularımızı yanıtladılar. Ancak bu yorumlara geçmeden önce, önce geçen haftaki toplantının önemli noktalarına bir göz atalım..

Senato Kripto Toplantısı: Bazı Çıkarımlar

CFTC başkanı Christopher Giancarlo, kripto topluluğu için bir amigo kız gibi görünerek toplantıdan çıktı. Kripto ve özellikle blockchain teknolojisinin daha iyimser savunucularından biri, sözlerinde HODLing’e bile atıfta bulundu..

Yeğeninin uzun süredir Bitcoin sahibi olduğundan bahsetti ve düzenleyicilerin, çıkarlarını korumak için kriptoyu meşru bir emtia gibi ele almayı genç nesile borçlu olduğunu vurguladı..

“Bu yeni nesle, kayıtsız değil, düşünceli ve dengeli bir yanıtla, sanal para birimlerine olan heveslerine saygı göstermeyi borçluyuz … tüketiciler için riskleri azaltmak için sağlam düzenleyici çerçeveler koymalıyız.” Bu çerçevenin bir kısmı, tüketicileri korumak için kötü niyetli aktörlere yönelik bir saldırı içerecektir:

“Hiçbir şey olmasa da çok agresif olmayı planlıyoruz, böylece yeğenim gibi insanlar, dışarıda dolandırıcı ve manipülatörlerin olmadığı bir güvenceye sahip olabilsin – ve çok, çok çok, çok çok var.”

Madeni para hayranları – Thx 4 ur muazzam yanıt 2 son ABD Senatosu açıklamalarım. Lol. Yatırım yaparken unutmayın: dikkat, denge & DYOR.

– Chris Giancarlo (@giancarloCFTC) Şubat 8, 2018

Hem Giancarlo hem de Clayton, kendi kurumlarının bu düzenlemelere uyum sağlama konusundaki sınırlamalarını kabul ettiler. Clayton, senaryosuna “gördüğü her ICO’nun bir güvenlik olduğunu” ve SEC’in bunları bu şekilde düzenlediğini söyledi ve Giancarlo, “CFTC’nin [ABD’de] ve yurtdışındaki düzinelerce sanal para ticareti platformunu düzenlemediğini kabul etti. “

Senatör Crapo, bu sözlere, “herhangi bir ajansın yeterli yargı yetkisine sahip olup olmadığını” ve “Kongre, bir kurumun veya bir grup ajansın tam yetkiye sahip olması için [kendi] mali yasasını gözden geçirip düzeltmeyi düşünmesi gerekip gerekmediğini” sorarak yanıt verdi.

Clayton şöyle devam ediyor: “Çok doğrudan olmak gerekirse, hepimiz bir araya gelmeliyiz – Federal Bankacılık düzenleyicileri, CFTC, SEC, ilgili eyaletler de var – ve sanal para ticareti piyasasıyla ilgilenmek için koordineli bir plana sahip olmalıyız. ” Ayrıca, Kongre’nin gerekirse mali hukuku yeniden yazması gerekebileceğine, ancak düzenleyicilerin bu sonuca varmadan önce durumu daha kapsamlı bir şekilde değerlendirmesi gerekeceğine inanıyor..

Giancarlo, “ilk adım, boşluğun nerede olduğunu anlamaktır” diyerek her iki cephede de anlaştı. Hal böyle olunca, CFTC için boşluk “[kripto para birimi spot piyasaları] için standartları belirleyemiyor” (yani vadeli olmayan borsalar), SEC ise ICO’ları ve menkul kıymetler olan tokenları düzenlemekle sınırlı..

Senatör Warner, kripto para piyasasının katlanarak artması göz önüne alındığında, bunun “2020 yılına kadar 20 trilyon doların kuzeyinde” olabileceğine inanarak “[biz] dönüşümsel bir şeyin tepesinde olabiliriz” diyerek bu toplu düzenleme çabaları çağrılarını yineledi.


Warner, “Kripto varlıkları ve altta yatan blok zinciri arasındaki potansiyel büyük yazı, kablosuz yıllar önce olduğu kadar dönüşümsel olabilir” dedi. “Bence çok daha koordineli bir çabaya ihtiyacımız olacak.”

80’lerde cep telefonlarına erken yatırım yapan biriydim ve inanıyorum ki #blockchain cep telefonları kadar dönüşümlü olma potansiyeline sahiptir. Hükümetimiz bakmaya başladığında #kripto, Ayırabileceğini sanmıyorum #cryptocurrencies dayandıkları teknolojiden. pic.twitter.com/EneUMfcgJ3

– Mark Warner (@MarkWarner) 6 Şubat 2018

Warner, duygularında yalnız değildi. Genel olarak, hem Giancarlo hem de Clayton teknolojinin bir yenilikten daha fazlası olduğuna inandıklarından, toplantı boyunca blok zincirinin övgülerini söylemek için bir iyimserlik notu çaldı..

“Bu dağıtılmış defter teknolojisinin muazzam bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Şimdi bunun nasıl gerçekleştirileceği, ne zaman gerçekleştirileceği zorluklar ve söyleyemeyeceğimiz şeyler, ”dedi Giancarlo. Clayton, piyasanın mevcut değeri konusunda temkinli olmakla birlikte, “Umarım insanlar [blockchain] ‘i şiddetle takip eder” dedi.

ABD Düzenlemesinin Geleceği için Tüm Bunlar Ne Anlama Geliyor

Coin Central, Jason P. Gottlieb’e ulaştı. Morrison Cohen LLP ve Anthony Tu-Sekine Seward & Kissel LLP duruşma hakkında yorum yapmak için. Her iki avukat da tartışılan konular ve ileride neler görebileceğimiz hakkında bazı fikirler sundu..

Değişimlere Nasıl Yaklaşılır

Hem Clayton hem de Giancarlo, ifadelerinde, ajanslarının borsalar üzerinde düzenleyici bir egemenliğe sahip olmadığını itiraf etti..

Gottlieb, Coin Central’a, “Kripto para borsaları şu anda eyalet bazında verilen lisanslarla para aktarım hizmetleri olarak düzenleniyor” dedi. “SEC ve CFTC’nin, eyaletlerin düzenleyici bir” dibe doğru yarış “(federal düzenleyicilerin göreceği gibi) rekabet etmesine izin vererek, bir devletin borsaya uygun ancak yatırımcı koruması zayıf olarak iş kazanmasına izin verdiğini hayal edemiyorum. . “

Böylece Gottlieb, düzenleyici boşluğu doldurmak için iki yol görüyor. Birincisi, SEC ve CFTC, kripto para borsalarını resmi menkul kıymetler / emtia borsaları olarak düzenleyebilir. Veya “kripto para birimi ticareti, piyasa ekonomisinin bir özelliği haline gelirse,” diye devam etti, “yeni bir kural [ Ulusal Pazar Sistemleri kural] kripto para birimi borsalarının oluşturulmasını sağlayabilirdi. “

Tu-Sekine, Gottlieb’in düşüncelerine katılıyor ve “bu, belki de kripto para borsalarına sermaye, operasyonel ve güvenlik gereklilikleri koyan Japonya’ya benzer [artırılmış federal] yasal veya belki de düzenleyici eylemin olabileceği bir alandır.”

Para Birimi, Emtia, Güvenlik?

Giancarlo tanıklığı sırasında “Bitcoin ile ilgili bu kadar zorlayıcı olan şey, birçok farklı şeyin özelliklerine sahip olmasıdır” dedi. Bir mübadele aracı olarak, bir para birimi gibi hareket ederken, bir değer deposu olarak bir meta gibi davrandığını savunuyor. Bu arada Clayton, ifadesinde ICO’ların (ve bunların belirteçlerinin) menkul kıymet olarak ele alınması gerektiğini savunuyor..

Tu-Sekine, “ABD düzenleyici, herhangi bir kripto varlığını bir para birimi olarak ilan etmeye istekli olacaktır ve bu, genellikle yasal ihale olan bir araç için kullanılan bir terimdir. “

“ABD amaçları için, kripto varlıkları ya emtia ya da menkul kıymetler” diye devam etti ve “bu iki düzenleyiciden başka herhangi bir sınıflandırma türü görmeyi beklemediğini” ekledi. Menkul kıymetler için Tu-Sekine, “neyin menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için Howey testi gibi mevcut testlerin kullanılacağını” düşünüyor.

Gottlieb, konuyla ilgili sorumuza, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde bir sınıflandırma sisteminin ortaya çıkacağını çok göreceğiz, ancak bunun resmi düzenlemeler sisteminden ziyade bir içtihat hukukunun dışında olabileceğinden korkuyorum” dedi. Bu, büyük olasılıkla, ICO ihraççılarının belirteçlerinin menkul kıymet olarak sınıflandırılmasına itiraz ettiği bir dizi mahkeme davasından kaynaklanacaktır. Gottlieb’e göre SEC’in “tüm belirteçlerin menkul kıymet olduğu konumundan” uzaklaşması pek olası değil, bu nedenle “talihsiz sonuç, daha doğru bir sınıflandırma sisteminin daha uzun süreceği, daha kendine özgü olacağı ve zorunlu olarak Nihayetinde menkul kıymet olmadığı bulunan belirteçlere ilişkin yasal aşırı erişim.

Gottlieb, “mahkemelerin, söz konusu jetonun gerçeklerine ve koşullarına bağlı olarak, belirli jetonların menkul kıymetler olmadığı sonucuna varmasına şaşırmayacağını” belirtti. Bu olası kararlardan, “bir sınıflandırmanın ana hatlarının ortaya çıktığını görebiliriz.”

Düzenleme için Sonraki Adım

ABD vatandaşlarının kripto’nun düzenleyici ortamının genişletilmesi için bir sonraki adımda ne bekleyebilecekleri sorulduğunda, her iki avukat da SEC ve CFTC tarafından yönetilecek kapsamlı düzenlemeye doğru uzun ve yavaş bir yürüyüş gördüklerini söyledi..

“SEC ve CFTC, yakın vadede” yaptırım yoluyla düzenleme “yaklaşımını benimseyecek. Kanunlar ve yönetmelikler iyi bilinmekte ve anlaşılmaktadır ve endüstri katılımcılarının bu kuralları ihlal ettiği ölçüde, yaptırım eylemleri takip edecektir. Bunun olduğunu zaten gördük, ”dedi Gottlieb.

“Orta vadeli, Hazine Bakanı Mnuchin tarafından toplanan bir görev gücü, yeni düzenleme veya yasal otoritenin gerekli olup olmadığını inceliyor,” diye ekledi ve “herhangi bir yasal veya kural koyma sürecinin uzun vadeli bir proje olacağı” sonucuna vardı.

Tu-Sekine de benzer bir bakış açısını benimsedi. O ve firması, “yeni düzenlemeleri yürürlüğe koymak için büyük bir itici güç beklemiyorlar” diyerek, “böyle bir baskı olsa bile, herhangi bir yeni düzenlemenin kamuoyu görüşü dahil olmak üzere gerekli süreçten geçmesi gerektiğini ve bu hızlı bir süreç olmadığını” söylemeye devam ediyor. . “

“Bunun yerine, düzenleyicilerin alet kutularında zaten gerekli araçlara sahip olduğunu düşünüyoruz ve SEC ve CFTC (ve bazen bazı devlet menkul kıymet düzenleyicileri) tarafından alınan yaptırım eylemleri, düzenleyicilerin gerekli yetkilere sahip olduğunu ve onları kullanmaya razılar. “

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me