Editörün notu: Bitcoin’in fiyatı o zamandan beri tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 22.3.000 $ ‘ı kırdı. Bu makale, özellikle 2019’un ilk yayınlandığı zamanki ayı piyasası darlıklarında, Bitcoin fiyat psikolojisini anlamanın bir yoludur..

Bitcoin, 8.000 $ değerine ulaştığından beri ikinci hafta 10.000 $ bölgesine giremedi..

Kripto piyasası analistlerinden oluşan bir kolektif, 10.000 doları geçen bir rallinin önemli miktarda FOMO’yu tetikleyeceğine ve ana parayı yeni zirvelere taşıyacağına inanıyor..

ThinkMarkets kripto piyasası analisti Naeem Aslam, bu teorinin ana savunucuları arasında yer alıyor. Geçen hafta abonelere gönderilen bir haber bülteninden geçerek, gerçek FOMO’nun bitcoin’in değeri hayati fiyat noktasına ulaştıktan sonra başlayacağını tahmin ediyor. Yöneticiye göre, “Bitcoin fiyatı 10.000 $ seviyesini geçerek kayıplarının yarısını tüm zamanların en yüksek seviyesinden geri kazanmak üzere.”

Dönüm noktasına büyük olasılıkla bir veya iki hafta içinde ulaşılacağını tahmin etti..

Fundstrat Global Advisors kurucu ortağı Thomas Lee de 10.000 dolarlık FOMO argümanını destekliyor. Açıklamasına göre, önemli piyasa fiyatı tüm günlerin yalnızca toplam yüzde 3’ü boyunca sürdürülmüştür, bu da büyük bir piyasa değişikliğine geçiş noktası olduğu anlamına gelir, bu durumda olası bir FOMO tetikleyicisi.

Aslında grafiğin amacı, “gerçek FOMO” nun muhtemelen ne zaman başladığını söylemektir. #bitcoin 10.000 doları aşıyor çünkü bu, tüm günlerin yalnızca% 3’ünde görülen bir fiyat seviyesi…

… Matematiksel olarak aşmaya eşdeğer $ BTC 2017’de 4.500 ABD doları

Geriye dönüp baktığımızda, bu fiyat gerçekten de FOMO’yu tetikleyen bir seviyeydi

– Thomas Lee (@fundstrat) 29 Mayıs 2019

10.000 dolarlık değer işaretinin, BTC’nin 2017’deki 4.500 dolarlık fiyatıyla karşılaştırılabilir olduğunu ve sürekli bir yukarı doğru gidişatı hızlandırdığını vurguluyor. Momentum, Bitcoin’i tüm zamanların 19.500 $ ‘lık zirvesine taşıdı.

Bitcoin’in değeri, basın zamanında 8.499 dolardır. Bu, 30 Mayıs’ta 12 aylık zirveye göre yaklaşık yüzde 5’lik bir kayıp..

Tabii ki, bitcoin’in bir süre için 7.000 ila 9.000 dolar arasında işlem yapma olasılığı var ve önümüzdeki birkaç hafta içinde BTC’yi 10.000 doları geçmesi beyaz bir kuğu olayı alabilir..

Bitcoin 7.000 Dolar ve 10.000 Dolar Fiyat Eşiği İçinde Kalacak

Milyarder Mike Novogratz, BTC’nin bir süre için 7.000 $ ve 10.000 $ eşiklerinde kalacağını tahmin ediyor, ancak son yükseliş eğilimini çevreleyen katıksız heyecan, fiyatları daha da yükseltebilir..

Bloomberg ile konuşmak, mevcut pozitif piyasa trendinin arkasındaki ana katalizörlerin, yeni varlık sınıfının büyük Wall Street şirketleri tarafından yaygın olarak kabul edilmesinin yanı sıra blok zinciri kullanım durumlarında bir artış olduğunu vurguladı..

Milyarder Mike Novogratz, BTC’nin bir süre için 7.000 dolar ve 10.000 dolar eşiği içinde kalacağını tahmin ediyor. (Görüntü Kredisit: Bloomberg)

Facebook’un söylenti kripto projesini ve Microsoft’un blockchain destekli kullanıcı kimliği programını sektöre büyük bir güvenilirlik getiren dikkate değer programlar olarak gösterdi..

Fiyatları Doğrudan Belirleyen Kuvvetler

Balinalar Kısa Vadeli Fiyat Pozisyonlarını Belirliyor

Gelişmekte olan bitcoin piyasası hala oldukça değişken ve on milyonlarca dolar alım satım emri verebilen balinalar ve kurumsallaşmış oyuncuların neden olduğu fiyat hareketlerine karşı hassastır..

2 Nisan’da meydana gelen en son fiyat artışı, 48 saat içinde yaklaşık 4.100 dolardan 5.078,52 dolara değişti. Birden fazla büyük borsaya gönderilen ve ardından fiyatları yükselten tek bir 100 milyon dolarlık satın alma siparişinden kaynaklandığı düşünülüyor..

Kripto endüstrisi araştırmacısı Willy Woo’nun açıkladığı gibi, 8.000 $ ‘a yükselen son fiyat rallisi büyük ölçüde profesyonel piyasa tüccarları tarafından düzenlendi. Bu, aşağıdakileri belirten bir tweet aracılığıyla yapıldı.

“Bu son üssel artış & çökme organik DEĞİLDİR. Sermaye hareketlerini göstermek için bir blok zincirimiz var. Hiç yoktu. Bu, kâr elde etmek için planlanmış kısa bir sıkıştı. Bu büyük sermaye gerektirir bitcoin satın al tüm şortları tamamla. Profesyoneller tarafından yapılır. “

Bu son üstel artış & çökme organik DEĞİLDİR. Sermaye hareketlerini göstermek için bir blok zincirimiz var. Hiç yoktu. Bu, kâr elde etmek için planlanmış kısa bir sıkıştı. Bu, tüm şortları satın almak için muazzam sermaye gerektirir. Profesyoneller tarafından yapılır. https://t.co/58cpr00Iyh

– Willy Woo (@woonomic) 17 Mayıs 2019

Kısa Vadede Piyasaları Değiştirmek İçin Kullanılan Manipülatif Stratejiler

Algoritmik ticaret araçlarının piyasa boşluklarını kötüye kullanmak için kullanılacağına dair korkular var. Bunun nedeni, büyük ölçekte sahte satın alma emirleri gerçekleştirme kapasitesine sahip olmalarıdır. Yaygın olarak flaş ticaret olarak bilinen teknik, düzenlenmiş piyasalarda yasa dışıdır çünkü temel bir varlığın değeri hakkında yanlış bir fikir verir..

Şu anda sektörün karşı karşıya olduğu temel sorun, çok az kontrol ve denge olması ve bu nedenle bu tür planların hız kesmeden devam edecek olmasıdır..

Pompa ve boşaltma stratejileri de çok yaygın. Yatırımcıları, önerilen büyük bir fiyat artışı beklentisiyle belirli varlıkları satın almaya yönlendirmek için tasarlanmıştır..

Uzun Vadeli Fiyat Etmenleri

Halving Bölüm

Sektör uzmanları, bitcoin fiyatını 20.000 $ ‘ın üzerine çıkarabilecek önemli bir olay olarak yarılanma bölümüne işaret ediyor. Bu fenomen, BTC’nin işlenmesiyle ilgili matematiksel karmaşıklıkları iki katına çıkararak piyasadaki bitcoin arzını sınırlıyor. Bu, dolaşımda kalan kripto paralara olan talebin daha sonra fiyatları artırarak artmasına neden olur..

Bir sonraki yarılanma etkinliği Mayıs 2020’de gerçekleşecek ve ödüllerin blok başına 12,5 jetondan 6,25’e düşmesine neden olacak. Bölüm, her 210.000 mayınlı bloktan sonra otomatik olarak gerçekleşir ve şu anda yaklaşık 51.300 kalır.

BTC ağ protokolü, blok başına 50 bitcoin ödül hızında başlayacak şekilde programlandı. Bu, ağın 2009’da yeniden oluşturulduğu zamandı. Halvening, belirlenen sayıda işlenmiş bloktan sonra gerçekleşir. Bugün, yaklaşık 17.733.563 madeni para çıkarıldı.

Madencilik, kodlanmış ağ parametrelerine göre 21 milyonda durmaktadır. Sınırlı arz nedeniyle Bitcoin fiyatının bundan sonra istikrarlı bir şekilde artması bekleniyor..

Sadece yaklaşık 3 milyon bitcoin kaldı ve özellikle kıtlığın hem talebi hem de fiyatları yönlendiren önemli ölçüde arttığı birkaç yıl içinde BTC oranının ne olacağını söylemek mümkün değil..

(Öne Çıkan Resim Kredisi: Pixabay)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me