Malta, Kripto Borsası Ticaret Hacminde Samoa ve Hong Kong’u Yendi, İşte Nedeni

Malta’daki kripto borsaları dijital para biriminde 40 milyar doların üzerinde işlem yaptı. Göre CryptoCompare tarafından yayınlanan rapor, Malta, Aralık ayı boyunca dünyanın en yüksek kripto para birimi ticareti yaptı.

OKEX ve Binance, büyük bir kısmını işledikleri için kredilendirildi. Her ikisi de, çekiciliğini artırdığına inanılan bir husus olan Malta Borsası’nda (MSX) listelenmiştir. Malta, 400.000’in biraz üzerinde nüfusu ile kripto ticaret hacminde Hong Kong, Samoa, Seyşeller ve Amerika Birleşik Devletleri’ni yenmeyi başardı..

Cryptocurrency Endüstrisini Kucaklamak

Birçok ülke kripto sektörünü tehlikeli olarak reddederken ve yatırımcıları dijital varlık yatırımlarına katılmaktan caydırırken, Malta kapılarını endüstri oyuncularına açtı. Blok zinciri teknolojisini de kapsayan kapsamlı bir düzenleyici çerçeve oluşturarak düzenlemeyi idare edebildi..

Bu, popüler merkezler arasında bile nadir görülen bir girişimdir. Geçen yıl ada ülkesi kripto para birimleri, blok zinciri ve Dağıtılmış Defter Teknolojisini (DLT) kapsayan üç düzenleyici yasa çıkardı..

Bunlar, Yenilikçi Teknoloji Düzenlemeleri ve Hizmetleri Yasası, Malta Dijital Yenilik Kurumu Yasası ve Sanal Finansal Varlıklar Yasasıydı. Şu anda ülkedeki kripto düzenlemesinin temel taşlarını oluşturuyorlar ve uzayda faaliyet gösteren şirketleri yönetmek için tasarlandılar..

Malta Dijital İnovasyon Kurumu Yasası, yatırımcıların ve kullanıcıların korunmasını sağlar ve sektörün bütünlüğünü korur. Ayrıca, hükümetin Malta Dijital İnovasyon Otoritesi aracılığıyla ülkede kalkınma ve yeniliği teşvik edeceğini vurgulamaktadır..

Yenilikçi Teknoloji Düzenlemeleri ve Hizmetler Yasası, sektördeki teknolojilerin kullanımını yönetir ve onay almaya hak kazanmaları için belirlenmiş kriterleri karşılamalarını sağlar.

Sanal Finansal Varlıklar Yasası, ICO’lar ve teknik inceleme gereksinimleri dahil olmak üzere dijital varlık projelerini yönetir. Ayrıca, kripto para birimi projelerinin tanıtımının nasıl yapılması gerektiğine dair yönergeler yayınlar ve reklamlara yanlış bilgilerin dahil edilmemesini sağlar. Bu politikalar yatırımcı güvenini artırır ve sektör standartlarının korunmasına yardımcı olur. Malta’nın önde gelen bir kripto merkezi olarak konumuna büyük katkı sağlıyorlar.

Malta ayrıca hem adada faaliyet gösteren kripto şirketlerini hem de meraklıları kapsayan uygun bir vergi sistemine sahiptir. Örneğin şirketler, dijital varlık varlıkları için Katma Değer Vergisi ödemekten muaftır. AB vatandaşları için, fiat-kripto işlemleri ve borsalardan para çekme sıfır vergi çekmek. Bu, Avrupa’da daha fazla kripto meraklısının vergi avantajlarından yararlanmak için ada ülkesine taşınmasına yol açtı..

Samoa Kripto Yönetmeliği

Samoa’da kripto düzenlemesi Malta’ya göre biraz farklı. Ülkede faaliyet göstermek isteyen kripto para şirketleri, finans kurumlarına uygulananlara benzer sıkı kara para aklama yasalarına uymalıdır. Ülke, kripto para borsalarını finansal kurumlar olarak sınıflandırıyor ve ilgili devlet kurumlarından kurumsal lisans almalarını şart koşuyor..

Malta yönetiminin aksine, Samoa idari otoritesi, sektörün büyümesini doğrudan desteklemek veya teşvik etmek konusunda tereddüt etmiyor. İdare, “yüksek risk” olarak adlandırdığı sektördeki yatırımları açıkça caydırıyor.

Bir resmi açıklama Samoa Merkez Bankası tarafından kripto para birimleri yasal ihale olarak kabul edilmiyor. Bununla birlikte, Merkez Bankası, blockchain teknolojisinin devrim niteliğinde olduğunu ve ülkenin finans sektörü üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini açıkça kabul etti..


Malta’daki kripto mevzuatının aksine, Samoa hükümeti teknoloji konularını, özellikle de blockchain inovasyonu ve geliştirmesini içeren konuları doğrudan düzenlemiyor. Bu husus, yatırımcılar için koruma önlemleri uygularken özellikle önemlidir. Sonuç, yatırımcılar için yasal belirsizliktir.

Hong Kong Yönetmeliği

Hong Kong yönetimi geçen yıl kripto para birimi sektörünü düzenlemek için benzersiz adımlar attı. Kasım ayında, ülkenin kripto düzenleyici kurumu Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), dolandırıcılık vakalarındaki artıştan sonra fon yöneticilerine sert bir uyarı yayınladı..

Kuruluş, uygun düzenleme eksikliğinin sektör içindeki dolandırıcılık faaliyetlerinde bir artışa yol açarak onu bu tür eylemlere karşı daha sağlam tedbirler uygulamaya zorladığını kaydetti. Artan sayıda kripto borsası kullanıcısı, para yatırdıktan sonra aldatılmaktan şikayet etti. Birçoğu nakde çeviremedi.

Fon dağıtıcıları ve portföy yöneticilerine yönelik yeni bir dizi düzenleme yapıldı ve çoğunlukla yatırımcıları korumak için tasarlandı. Göre yayınlanan açıklama, Ülkedeki kripto borsaları, SFC Regulatory Sandbox’a yerleştirildikten sonra bir lisans alabilecek.

Bu, düzenleyici kurumun bir borsanın uygulamalarının belirlenen yönergelere uygun olup olmadığını değerlendirmesine olanak tanır. Ajansa göre, strateji aynı zamanda ihtiyaç duyulan yatırımcı koruma seviyesi ve hangi düzenleme türlerinin etkili olacağı konusunda da fikir verecektir..

Yeni gereksinimlerin açıklanmasının ardından, bazı şirketler daha kripto dostu kurallara sahip alanlara geçmeyi tercih etti. Sadece birkaç gün önce, Xapo duyurdu “opak” düzenleyici ortam nedeniyle operasyonlarını Hong Kong’dan İsviçre’ye taşıyacağını.

Xapo Başkanı Ted Rogers, Hong Kong ile ilgili olarak, bir zamanlar “kripto düzenlemelerinin kutsal kasesi” olarak görülmesine rağmen, o zamandan beri işlerin değiştiğini ifade etti. İsviçreli düzenleyicileri daha uyumlu, akıllı ve finansal piyasaları geliştirmekle ilgilenen kişiler olarak tanımladı..

Malta Büyüme Zorluklarıyla Yüzleşiyor

Tabii ki, kripto endüstrisini desteklemek aynı zamanda ortaya çıktığı günden bu yana sektörü zorlayan sorunlarla uğraşmak anlamına da geliyor. Kara para aklamadan bilgisayar korsanlığı ve dolandırıcılık vakalarına kadar uzanırlar..

Partinin, kripto hareketine karşı olan ülkeler tarafından aşılamaz bir engel olduğu düşünülüyor ve sonuç olarak bazıları kripto para birimi işlemlerini açıkça yasakladı. Malta, bazıları manşetlere çıkan bu sorunlarla uğraşırken cesur bir zihniyet benimsemek zorunda kaldı..

Son Olaylar ve IMF Açıklaması

Yalnızca birkaç gün önce, Malta Finansal Hizmetler Kurumu (MFSA) yatırımcılardan dikkatli olmalarını istedi Bitcoin Devrimi adlı bir şirketi içeren devam eden bir aldatmaca. Dolandırıcılık, şüphesiz yatırımcıları para yatırmaya çekmek için sosyal medyadaki ve diğer çevrimiçi platformlardaki reklamları kullanıyordu. Hayali firma kendini oldukça karlı bir kripto şirketi olarak lanse etti.

MFSA’ya göre, şirketin yatırımcıları çekmek için rızası olmadan ünlülerin ve ajansın isimlerini kullandığı anlaşılıyor. Ajansa göre, firma ülkedeki herhangi bir yetkili kuruma kayıtlı değildir..

Haber, FXNobels adlı bir şirket tarafından gerçekleştirilen başka bir kripto dolandırıcılığının ardından geliyor. Platformuna para yatıran kullanıcıların dijital varlıkları çalındı. Şirketin bir noktada faaliyetlerini Bulgaristan’daki bir çağrı merkezini kullanarak yürüttüğüne inanılıyordu..

Artan ilgili olay vakaları nedeniyle, Uluslararası Para Fonu (IMF), Malta hükümetinden kripto para birimi ve blok zinciri şirketlerinin yasal Müşterinizi Tanıyın gereksinimlerine uymasını sağlamasını istedi..

Malta Times’a göre, IMF ayrıca hükümeti yasayı ihlal ettiği tespit edilen taraflara karşı yeterli yaptırım uygulamaya çağırdı. Ajans, endişe konusu olarak yeni ürünlerin hızlı gelişimine ve hızla gelişen bir pazara işaret etti. Malta Finansal Hizmetler Otoritesi üzerinde önemli bir baskı oluşturabileceklerini vurguladı.

Hükümetin Yatırım Yoluyla Vatandaş programı da potansiyel bir kara para aklama döngü deliği olarak seçildi. AB üyesi olmayan vatandaşların, ülkenin tahvillerine veya hisse senetlerine en az 250.000 ABD doları yatırdıkları sürece vatandaşlık kazanmalarına olanak tanır.

Finansal İstihbarat Analiz Birimi 50 maddelik bir eylem planı önerdi. Plan, uluslararası ve AB kara para aklamayı önleme düzenlemelerine uyumu etkin bir şekilde sürdürmenin bir yolu olarak selamlandı..

(Öne Çıkan Resim Kredisi: Pixabay)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map