“Hack” İddiası BitGrail’i Aciz Bıraktı

9 Şubat’ta İtalyan kripto para borsası BitGrail yayınlandı bir basın açıklaması 17 milyon XRB (~ 170 milyon $) hacklendikten sonra iflas etmişti. Göre Orta gönderi Nano ekibi tarafından, Francesco Firano (namı diğer Bombacı), bir önceki gün, Telgraf sohbeti. BitGrail aynı gün XRB alım satımını da askıya aldı.

XRB Piyasaları şu anda kullanılamıyor.

– BitGrail Borsası (@BitGrail) Şubat 8, 2018

Firano / Bitgrail, hem özel sohbette hem de kamuoyuna yaptığı açıklamada, fonların bir hack sırasında çalındığını iddia ediyor. Basın zamanında, bu teyit edilmedi ve dahası, topluluk ikna olmadı. Reddit konuyla ilgili araştırma görevini üstlendi ve durumu açıklayan ve Firano’nun olayları anlatmasındaki tutarsızlıkları anlamlandıran bir avuç teori su yüzüne çıktı. Ancak teorilere girmeden önce, kesin olarak bildiklerimize ve buraya nasıl geldiğimize bakalım..

Durum

8 Şubat sabah 08: 09’da, Firano temas kuruldu Nano ekibinden Colin LaMahieu ve Zack Shapiro, kullanıcıların blok zincirindeki işlemleri incelemesine olanak tanıyan bir araç olan Nano’nun blok gezgini ile ilgili bir zaman damgası sorunu hakkında. Shapiro ile konuştuktan sonra Firano, sorunu çözmek için bu sohbette LaMahieu’nün “acil” olduğunu iddia edip edemeyeceğini sordu.

Firano, Bitgrail’in Temsilcisi 1 soğuk cüzdan rezervinden milyonlarca XRB’nin çalındığını söylemeye devam ediyor. Firano, bu para çekme işlemlerinin borsa tarafından onaylanmadığını ve bu nedenle veritabanında bulunmadığını iddia ediyor. Yine de, blok gezgini bunları 19 Ocak’ta listelendi, bu yüzden Firano ekibe blok kaşifindeki zaman damgalarının doğru olup olmadığını sordu..

LeMahieu, zaman damgası blok zincirinin resmi kamu defteri değil, “kaşif makinesi için yerel bir tarih” olduğundan “bu bir garanti değil” diyerek yanıt verir. İçinde Orta boy gönderi 11 Şubat’ta yayınlanan güncellemede, Nano ekibi her işlemin 19 Ocak zaman damgasına sahip olduğunu açıklıyor çünkü “tarihi eksik olan herhangi bir işlem, 19’unda gerçekleşen [bir sunucu] taşıma tarih ve saatiyle güncellendi”.

Sohbete göre Firano, 15 milyon XRB’nin borsanın soğuk cüzdanından çalındığını iddia ederken, BitGrail’in resmi açıklaması rakamı 17 milyon olarak gösteriyor. Firano, kayıpları karşılamak için sadece 4 milyon XRB rezervine sahip olduğunu ortaya çıkardığından, bu iki miktar arasındaki fark bir yana borsayı iflas ettirecektir..

Bombacı ile Zack Shapiro arasında sohbet edin

Konuşmanın bu noktasında Shapiro, Firano’ya fonların eksik olduğunu keşfettiği zaman konusunda baskı yapıyor. Firano, 8 Şubat sabahı kayıpların farkına vardığını iddia ederken, Zack, blockchain’in defterine göre karanlık işin “aylardır devam ettiğini” belirtiyor..

Firano, Nano ekibinin durumu düzeltmek için kendisiyle işbirliği yapması için dilekçe verir ve Nano’nun kayıp fonları geri almak için çatallamayı düşünüp düşünmeyeceklerini sorar. Ona hayır diyorlar ve durumu birbirleriyle bir gün tartıştıktan sonra, Firano’ya onunla bir kamuoyu açıklaması yapmak istemediklerini bildiriyorlar. Firano, olayların aşağıdaki sürümlerini yayınlayacağını belirterek yanıt verir:

“Düğümün çökmesine neden olan bir xrb hatası nedeniyle, saldırganlar sistemi, xrb resmi gezginde başka bir hata nedeniyle hiçbir zaman izine sahip olmadığımız çifte ödeme almaya zorladı.”

Ancak aşağıdaki sorunlar Telegram görüşmesinde tartışılmadı ve Nano ekibi bunları kendi 9 Şubat Medium gönderisi. Ek olarak, BitGrail resmi duyurusundaki hikayeye sadık kalmaz, bunun yerine iflasını iddia edilen hack’le ilişkilendirir..

Dahası, onların 11 Şubat BitGrail İflas Güncellemesi, Nano ekibi ~ 9 milyon XRB’nin 19-23 Ekim tarihleri ​​arasında BitGrail’den çekildiğini doğruladı. Bu işlemlerden biri 1 milyon XRB içindi. Cüzdan bu fonları alan, Firano’nun Telegram sohbetinde başlangıçta bahsettiği ile aynı ve daha da kötüsü Nano ekibi kanıtlar sağlar BitGrail’in bu işlemin bir zaman damgasına sahip olduğunu, Firano’nun metin görüşmesinde reddettiği.

işlem zaman damgası

Bu ifşaatlar, Nano ekibinin önceki Medium gönderilerindeki ifadesine güveniyor gibi görünüyor:

“Artık Firano’nun Nano Çekirdek Ekibini ve topluluğu BitGrail borsasının ödeme gücü konusunda önemli bir süredir yanılttığına inanmak için yeterli nedenimiz var.”

Teoriler

Hafta sonu, r / Cryptocurrency, kullanıcılar bunun yatırımcıların ve geliştiricilerin burnunun altında nasıl olabileceği hakkında yorulmadan yayınladıkları için potansiyel açıklamalar ve teorilerle doluydu. Reddit’teki gönderilerin çoğu (hepsi değilse de) iflasın bir hacklemenin sonucu olduğunu reddediyor.

Şu anda en yaygın teori Birkaç hesabın BitGrail’in tasarımında yatırılan fonların hesap bakiyesini ikiye katlayan bir hatadan yararlanmasıdır (yani, 2 ETH yatırdıysanız, hata bakiyenizin 4 ETH değişim cüzdanınızda olduğunu gösteriyor). Bu, temelde borsada para birimlerini destekleyecek hiçbir şey olmadan basan yapay hesap bakiyeleri ile sonuçlandı. Bu nedenle, kötü niyetli aktör (ler) bu aksaklıktan fazla miktarları geri çekmek için yararlandı, diğer borsalardaki tutarları tahkim etmeye başladı ( az örnekler, Mercatox) ve BitGrail’e yeniden para yatırarak işlemi tekrarlayın.

Yukarıdaki örnekte Ethereum kullanıldı çünkü bu aksaklık XRB’den daha fazlasını etkiledi. Göre bir Reddit gönderisi, BitGrail kullanıcıları, üç ay öncesine kadar hesaplarının fazla bakiye içerdiğini belirtti. Kullanıcılar bu yayınların önerdiği kadar uzun süredir bu hatayı kullanıyorlarsa, bu muhtemelen BitGrail’in fonlarının bir süredir kan kaybettiği anlamına gelir. Bu aynı zamanda borsanın XRB’den daha fazlasında iflas ettiği anlamına da gelebilir..

Tanıklıklar Ocak ayında ortaya çıkan negatif hesap bakiyeleri bu olasılıkları kanıtlıyor. 4 Ocak’ta BitGrail’in Telegram’ındaki bir sohbette, kullanıcılar Ethereum ve Nano’daki negatif hesap bakiyelerinden şikayet ediyorlardı, ancak Telegram ertesi gün halka kapatıldı. Firano daha sonra negatif bakiyeyi kabul etti 18 Ocak yazı BitGrail alt dizinine, kullanıcılara bu “hatanın” giderildiğini garanti eder.

olumsuz xrb yorumu

Böylece TLDR Bu teori hakkında: Fırsatçılar, BitGrail’in sistemindeki bir kusuru yatırdıklarından daha fazla para çekmek için kullandılar ve bu, diğer kullanıcılar için negatif hesap bakiyelerine ve borsanın XRB fonlarının nihai iflasına yol açtı..

Çıkarımlar ve İlerlemek

Durumla ilgili çoğu Reddit gönderisi, BitGrail’in sadece XRB’den daha fazlasında iflas ettiğini öne sürse de, bu henüz herhangi bir kaynak veya Nano’nun devam eden soruşturması tarafından onaylanmadı..

Ayrıca orada teoriler / suçlamalar Bu, BitGrail / Firano’nun, borsanın iki katına çıkan hesap bakiyelerinden kaynaklanan kayıplarını telafi etmek amacıyla 17-19 Ocak’tan itibaren borsalar arasında para taşıdığını gösteriyor. Temel olarak, bu teoriler BitGrail’in Mercatox ve KuCoin’i çok fazla para kaybettikten sonra çözücü hale gelme girişiminde XRB’yi arbitrajlamak için kullandığını iddia ediyor. Milyonlarca XRB taşındı Bitgrail ve Mercatox arasında Nano için para çekme işlemlerinin her iki borsada da askıya alındığı bir zamanda. Şu anda BitGrail, doğrulama için bir KYC politikası belirlemişti. Teorilere göre, bu ve geri çekilme askıya alma işlemleri BitGrail’e XRB’nin fiyatını kendi borsalarında düşürme, müşterilerinden ucuza satın alma ve daha yüksek bir fiyatla KuCoin ve Mercatox’ta takas etme fırsatı verdi..

Yukarıdaki varsayımla ilgili bir feragatname: Bu, kanıtlanmış bir gerçek değil, genel olarak topluluğun bir teorisidir ve Coin Central onu hiçbir şekilde gerçek olarak desteklemez. Bu makalenin “Teoriler” bölümündeki doğrulanmamış bilgiler için de aynı şey söylenebilir. BitGrail’in telgrafındaki belge, Farino ve Nano ekibi arasındaki sohbet ve Nano ekibinin Medium gönderilerinde onayladıkları dışında kalan her şey bu noktada kanıtlanmamıştır. Bununla birlikte, topluluğun görüşlerini dahil etmenin önemli olduğunu düşünüyoruz çünkü bu, topluluğun birçok üyesini etkileyen bir topluluk sorunu.

Dahası, Nano ekibi Discord sohbetinde Mercatox ekibinin araştırmalarında onlara uymayı kabul ettiğini açıkladı. Bu nedenle, Mercatox’un soygunda suç ortağı olduğunu gösteren yeterli kanıt yok. KuCoin ve Binance ayrıca Nano ekibine yardım etmek ve çalınan fonlarla etkileşime giren cüzdanları dondurmak için destek sözü verdiler..

Coin Central yorum için Nano ekibine ulaştığında, bize “bildikleri her şeyin halka açık olduğunu” ve ellerinde doğrulanabilir bilgilerle “tamamen şeffaf olmaya çalıştıklarını” garanti ettiler. Bu hikaye ilerledikçe, Ortamlarını gelişmelerle güncellemeye devam edecekler ve ayrıca durumla ilgili değerli güncellemeleri göndermek için hikayeyi takip edeceğiz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me