Ethereum topluluğu için işlem hacmi konusunda uzun süredir devam eden bir saplantı var. Çoğu kişi, bu çözülmedikçe teknolojinin geleceği olmayacağına inanıyor. Bu, esas olarak tüccarları, özellikle de DEX’lere sadık olanları etkiliyor ve çözmek için bastırmak birçok heyecan verici yola yol açtı..

Algorand gibi tüm blok zincirleri ölçeklenebilirlik ikilemi etrafında doğmuştur. Ethereum, en başından beri varlığının özünde sorunu yaşadı. Artık Raiden ağı, ağ için olası bir çözüm gibi görünüyor.

Bitcoin için Lightning Network var.

Raiden nedir?

Raiden platformu, Ethereum için ikinci katman ödeme kanalı görevi görüyor. ETH ağı, kısmen blok zincirinde akıllı sözleşmelere izin veren ilk şirket olması nedeniyle, dünyada en çok kullanılan ikinci halka açık blok zinciri. Ancak, ödemeleri işleme koyarken mevcut yavaşlık, bakkaliye ve diğer ihtiyaçlar için bir satış noktası (POS) hizmeti olarak işletmeler için kötü bir rakip haline getiriyor..

Kripto dünyasının altın standardı, saniye başına yüksek işlem kapasitesi ve kullanım kolaylığı ile VISA ödeme ağıdır. Hepsinden önemlisi, Etehreum yaygın olarak kullanılırsa, işlem ücretleri uygulamayı dengelemek için artacaktır, sınırlama potansiyeldir. Ethereum’un geniş çapta kabul görmesi için ölçeklenmesi gerekiyor.

Hızı ve güvenliği artırmak için Balance of Proofs adlı bir algoritma olan Raiden Network’e girin. Ana avantajı, Raiden’in ana Ethereum ağı gibi küresel bir fikir birliğine ihtiyaç duymaması, işlem onayını hızlı ve kolay hale getirmesidir..

Raiden, ana ağın dışında çalıştığından, zincir dışı bir çözüm veya katman iki çözüm olarak bilinir. Raiden platformunun doğrulanması için tüm işlemlerin ana Ethereum ağına kaydedilmesi gerekmez..

Bu ağı kullanırken, Ethereum Ledger, işlem doğrulamasının omurgası değildir. Yalnızca Raiden’in “zincir dışı işlemlerden kaynaklanan net talepler” olarak adlandırdığı şeyi doğrulamak için kullanılır. Potansiyel olarak bu, Raiden’in tam ana net doğrulama olmadan saniyede daha fazla işlem yapmak için dava açabileceği anlamına gelir..

İki büyük şehri birbirine bağlayan bir dizi taşra yolunu hayal edin. Üzerlerindeki arabalar, genişlik dar olduğundan ve sürekli tıkanıklık olduğu için ancak yavaş bir hızla gidebiliyorlar. Şimdi, iki şehir birlikte hareket ediyor ve ikisini birbirine bağlayan büyük bir otoyol inşa ediyor. Hedeflerine daha hızlı varmak isteyen yolcular, otoyola gitme ve ücret karşılığında yoldaki insanlardan daha hızlı hareket etme seçeneğine sahiptir..

Raiden nasıl çalışır??

Protokol, zincir dışı bir çözüm olduğu için, platform işlem için kullanılan Ether’i, işlem tamamlandığında fonları serbest bırakan akıllı bir sözleşmeye kilitler. Akıllı sözleşme çift yönlüdür, yani sözleşmeleri kullanan her iki taraf da birbirleriyle işlem yapabilir. Kanal, ilgili tüm taraflar sona erdirene kadar akıllı sözleşme biçiminde açıktır..

Kanalın oluşturulmasına katılan hesaplara, sürecin başında sertifika verilir. Kullanıcıların üye olarak devam etmek için yalnızca en sonuncuyu bilmesi gerektiğinden, tüm kontrollere gerek yoktur. Bu, zaman içinde herhangi bir noktada kanaldaki tüm kontrolleri kaydeden proje tarafından geliştirilen algoritmanın çalışmasıdır. Bu, ağdaki ekonomik faaliyetin Proofs protokolü ile güvence altına alındığı anlamına gelir..

Kanal işlevini tamamladığında ve ilgili taraflar var olmak ve kendi fonlarını almak istiyorlarsa, ana ağa geçerler. Akıllı sözleşme, ilgili tüm taraflar için bilançoyu ölçüyor ve fonları aktarıyor ve sonunda kanalı kapatıyor. İlgili tüm taraflar kanıt bakiyelerini sunduktan sonra, akıllı sözleşmeden gelen fonlar geri çekilebilir.

Bir parti üyesi izin verilen sürede bakiyesini veremezse kanal hala kapalıdır. Kapanan üyenin bakiyesi sessiz partinin fonlarını hesaplamak için kullanılacak ve tüm Eter yine de aktarılacaktır. Bu, Raiden’in bir üyenin fonları bir hesapta rehin tutmasını önlemek için uyguladığı mekanizma.

Raiden kullanmanın faydaları

Ethereum ağındaki tüm işlemler, hesaplamaları vergilendirmek için kullanılan ilişkili gaz fiyatı ile gerçekleşir. Dolayısıyla, transfer edilen Ether veya Token miktarı ile ilgili olarak ücret hakkında konuşurken bir kopukluk var. Ağ yüksek kullanım yaşıyorsa, ücretler çok arttığı için küçük bir aktarım önerilmez. Gaz ücretleri ve zincir içi işlemler arasındaki itme-çekme ilişkisi, ekonomik teşviklerin küçük miktarlar için Ethereum kullanımına karşı olduğu dönemlere yol açar..

Bu, ücret yapılarını vererek büyük veya küçük miktarların ekonomik olarak mümkün olduğu Raiden Ağında durum böyle değildir. Ayrıca, aynı ücret karşılığında ödeme, uzun bir süre boyunca daha küçük parçalara bölünebilir.

Bonus, onaya ulaşma süresinin artık ana ağın parametrelerine bağlı olmadığı ve pratik olarak anında hale gelmesidir. Bunun nedeni, ana Ağdaki doğrulamanın blok üretimine bağlı olmasıdır, bununla birlikte, bir madencinin kayıtları çeşitli yerleştirme işlemlerinden yaratılan bloğa eklemek için alması gereken zaman aşımıdır. Denge Kanıtı olarak akıllı sözleşme Raiden, bir metin mesajı hızıyla verimi kaldırabildiğinde bu artık gerekli bir süreç değildir..

Blok boyutu ve neden blok sınırı.

Söylemeye gerek yok, bu yöntem Ethereum protokolünün ölçeklenebilirliğini doğrudan etkiler. Bir blok zincirinde saniye başına işlemler, kaç aktif düğüm katılırsa katılıyor, sınırlı blok boyutu ve blok onay süresidir. Öte yandan, Raiden Protokolünün üst sınırı, katılımcıların sayısı ile doğrusal olarak ölçeklenir ve bu da gelecekteki işlemler için ölçeklenebilir ve güvenli bir çözüm sağlar..

Raiden Network tarafından Ethereum’a getirilen yeniliğin küçümsenmesi zor. Raiden Protokolü hız ve esneklik sağlarken, ana ağ güvenliği için kullanılır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me