Turcoin: Türkiye’nin ‘Ulusal Kripto Para Birimi’ İddiası Ponzi Şeması

“Türkiye’nin ulusal kripto para birimi” ilan edilen Turcoin, utanç içinde çökerken multi milyon dolarlık bir saadet zinciri olarak ortaya çıktı..

Yaklaşık 12.000 bireysel yatırımcının etkilendiği düşünülüyor. Turcoin hızlı temettü vaat ettikten ve Türk hükümetinin desteğini aldığını ima ettikten sonra, birçoğu hayat birikimlerini projeye yatırdı..

Yerel gazete Posta Turcoin’in ana şirketi Hipper A.Ş. yatırımcılardan 100 milyon TL (20.6 milyon $) aldı.

Ortak sahipleri – Sadun Kaya ve Muhammed Satıroğlu – Hipper A.Ş. Türk başkenti İstanbul dışına çıkarak ilk Turcoin’i Ekim 2017’de satışa sundu.

Ancak 2018 Haziran ayı itibarıyla vaat edilen getiriler gerçekleşememiş ve yatırımcılar Türk mali bekçisi Sermaye Piyasası Kurulu ile uyarı bayrakları kaldırmaya başlamıştır..

Kochaeli Savcılığından müfettişlerin iddia edilen dolandırıcılığı ortaya çıkardıktan sonra Kaya ve Satıroğlu’nun mal varlıklarını dondurdukları bildirildi..

Her ikisi de 19 Haziran’da tutuklandı ve kefaletle serbest bırakıldı, ancak 2 Temmuz’da yeniden tutuklandı ve yargılanmayı beklerken gözaltına alındı..

Yerel gazete Hürriyet Daily News Satıroğlu ile röportaj yaptı ve Turcoin’in çöküşünden eski iş ortağını suçladı. “Paranın tamamı Sadun Kaya’nın Kıbrıs’taki şirketine gitti. Ben sadece arabulucuydum. Şirketimiz Hipper’ın bankada tek bir doları bile yok. “

Ardından Satıroğlu, “yetkililer banka hesaplarımın blokesini kaldırırsa” yatırımcıların parasını geri ödeyeceğine söz verdi.

Turcoin Nasıl Milyonlar Kazandı

Turcoin, sık sık yerel ünlülerin katıldığı bir dizi cömert tanıtım etkinliğiyle ve tekrar eden TV reklamlarıyla Türkiye genelinde kaşlarını kaldırdı. İlk yatırımcılara Mercedes ve BMW arabaları gibi tuhaf lüks hediyeler vaat edildi.

Orijinal ilanlar, destekçilerin 1.500 Türk lirası (TL) olan ilk yatırımlarından yüzde 16 kar elde edeceklerini iddia ediyordu. Yeterince başka yatırımcı kaydolduklarında 250 TL ödeme alacaklardı..

Türkiye’nin ciddi mali sıkıntıları göz önüne alındığında, cesur ve cazip bir iddiaydı. Ortalama bir işçiye ayda sadece 455 dolar ödeniyor. Türkiye hükümeti, Haziran 2016’da başarısız bir askeri darbenin ardından daimi olağanüstü haldedir..

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, Haziran 2018’de yeniden seçildi ve derhal binlerce kamu çalışanını işten atmaya başladı. Erdoğan’ın göreve gelmesinden bu yana 160 bini aşkın kişi işten çıkarıldı.


Türkiye’de Kripto

Yerel bir yorumcu şöyle yazdı: Twitter Deneyimin ülkede kripto para birimi için coşku uyandırdığını söyledi: “Kamuoyuna göre, yerli kripto para girişimlerine ciddi bir güven kaybı var.” Turcoin Türkiye kripto para Ponzi yorumu

Kripto para birimlerine tekrar tekrar siyasi ilgi olduğu göz önüne alındığında Türkiye’deki kafa karışıklığı belki de şaşırtıcı değildir..

Şubat 2018’de, Türkiye Milliyetçi Hareket Partisi, kripto para birimlerinin düzenlenmesi üzerine 22 sayfalık bir makalede bir “ulusal Bitcoin” önerdi..

Aynı ay, ülkenin Başbakan Yardımcısı Mehmet Simse’ye verdiği demeçte CNN’nin Türkiye şubesi hükümetin kendi devlet destekli kripto para birimini serbest bırakmak istediğini.

Merkez bankaları ve hükümetler, resmi kripto para birimlerini piyasaya sürdükleri söylentilerine karşı defalarca geri adım atmak zorunda kaldılar..

Ayrıca, kısa süre önce Hong Kong’da, ülkenin merkez bankası, Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) bir güçlü inkar “genel halkın yatırımı için” devlet destekli bir kripto para birimi piyasaya sürmüştü. Yatırımcıları, “HKMA’nın asla böyle bir kripto ürünü başlatmadığı ve piyasaya sürmeyeceği” konusunda uyardı.

Hong Kong manzarası - Daxis

Hong Kong silüetine bakmaktadır. Daxis tarafından Flickr, CC BY-ND 2.0

Yine de, suyu daha da bulandırmak, aynı merkez bankalarının ve hükümetlerin kripto para birimlerinin temelini oluşturan Blockchain teknolojisine yoğun bir şekilde yatırım yapıyor olması gerçeğidir..

Örneğin HKMA, Reuters 16 Temmuz’da, Blockchain tabanlı bir finansal ticaret platformu başlatmak için Hang Seng ve HSBC dahil olmak üzere yedi banka ile bağlantı kuruluyordu..

Tabii ki, bireysel yatırımcılar için bu resmi projelere giriş yolu yok. Hedge fonları, emeklilik fonları ve arkasında büyük miktarda sermaye bulunan kriptoya özgü fonlar gibi kurumsal destekçilerin tümü kâr edebilir. Hayat kurtaran bireyler? Çok değil.

Turcoin ne diyor

Dava devam ediyor ve şirket sakat bırakacak derecede olumsuz tanıtım dağına geri adım atarken, Hipper A.Ş. @HipperIstanbul Twitter hesabı artık kullanılamıyor. Onun İnternet sitesi “Duyuru: Devam eden yasal süreç nedeniyle yargılamalar askıya alındı” şeklinde bir ifade ile değiştirildi.

Şaşırtıcı bir açıklama Turcoin web sitesi Masumiyetini protesto ediyor: “Soruşturma kapsamında ilgili makamlarca talep edilen verileri paylaştık ve daha fazla işlem yapılmaması için cüzdana erişimi durdurduk.”

Açıklamada Türk gazetecileri yozlaşmış veya yetersiz olmakla suçlanıyor: “Gazetecilik mesleğinin son ayaklarında olduğu ülkemizde bu kadar anlamsız haber kuruluşlarını hesaba katmamanın önemini size hatırlatıyoruz.”

Turcoin hala “soruşturma ve sonraki adli süreç tamamlandığında” yatırımcılara geri ödeme yapabileceğini iddia ediyor.

Hipper A.Ş. Satıroğlu ve Kaya’ya sırasıyla yüzde 49 ve yüzde 51 pay ile ortak.

Resim kredisi: Casal Partiu, CC BY-SA 2.0

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map