Venezuelalılar, Güney Amerika ulusunu saran siyasi belirsizlik nedeniyle Bolivarları Bitcoin ile değiştiriyorlar. Geçen yıl yaşanan son derece çekişmeli yeniden seçim ve ardından 10 Ocak’ta yapılan küfür töreni, gerilimi kaynama noktasına getirdi..

Yeniden seçim, Başkan Nicolas Maduro’nun yaygın olarak gösteri seçimi olarak adlandırılan seçimden sonra başkanlığını sürdürdüğünü gördü. Zor durumdaki cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği’nin ve uluslararası toplumun istifa çağrılarını görmezden geldi. Liderliğine karşı protestolar da ülkeyi sarstı.

Siyasi Bir Uzaklaşma

Mevcut siyasi açmaz, Bitcoin elde etme mücadelesini körüklüyor. Bolivar’dan daha yüksek değer korumasına sahip olduğu için daha fazla Venezuela vatandaşı dijital para birimini kullanmayı tercih ediyor. Ülke 2018’de yüzde 1.000.000’lik bir enflasyon oranı yaşadı, dolayısıyla kripto para birimlerine doğru hareket.

Kripto P2P ticaret platformu LocalBitcoins’in geçtiğimiz yedi gün içinde Bolivar’da 15 milyon dolardan fazla BTC işlem yaptığı bildirildi. Bu rakamlar tarafından doğrulandı CoinDance’ten elde edilen istatistikler.

Venezuela şu anda ABD hükümeti tarafından uygulanan ayrıntılı ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya. Bunun nedeni, mevcut yönetimin vatandaşları pahasına işlediği bir dizi insan hakları ihlali ve aleni yolsuzluk eylemleridir. Yaptırımların çoğu, Başkan Maduro’nun yakın çevresini ve bir dizi devlet kurumunu hedef alıyor.

ABD yaptırımlarının hedeflediği en son hükümet kurumu, devlet tarafından işletilen petrol şirketi PDVSA’dır. ABD, PDVSA’yı ABD’ye petrol ihracatı yapmasını engelleyen kapsamlı yaptırımlarla tokatladı. PDVSA, yalnızca ülkenin liderliğinin kontrolü altında olmayan bloke emanet hesapları aracılığıyla yapılan ödemeleri kabul ederse bunu yapmasına izin verilir..

Pro-Bitcoin Başkanı

Venezuela’nın kendi kendini ilan eden geçici başkanı Juan Guaido, Bitcoin’in aktif bir savunucusudur ve Maduro’nun kripto para birimi petro’ya karşı kamuoyuna açık bir şekilde toparlanmıştır. Venezuela yönetimi, emekli maaşları gibi devlet tarafından verilen bazı ödemeleri petro olarak yapılmaya zorlayarak nüfus içinde kullanılmasını zorlamaya çalıştı. (Kaynak Makale: hvordan kjøpe bitcoin)

Bu, geniş çapta kabul edilebilirlik yaratmak için çok az şey yaptı. Pasaport almak isteyen yabancıların da petro kripto para biriminde ödeme yapması gerekmektedir..

Bununla birlikte, Venezuela vatandaşları genellikle devlet kontrolündeki petro kripto para birimine güvenmiyor. Bunun nedeni, ülkenin liderliğinin büyük ölçüde servetini belirlemesidir. Guaido’nun gücü ele geçirmesi durumunda petroyu atması muhtemeldir..

Mevcut yönetim, uluslararası yaptırımları aşmak için petroyu geliştirdi. Guaido, birçok AB tarafından desteklenmektedir. ülkeler ve Amerika Birleşik Devletleri ve Maduro’yu gasp ederse kaldırılacak olan yaptırımların üstesinden gelmek için bir devlet kripto para birimine ihtiyaç duyması muhtemel değildir..

BTC kripto topluluğu için iyi haber, 2014’ten beri Bitcoin’e büyük destek göstermesidir. Çok sayıda tweet, onun biçimlendirici yıllarında dijital para birimine olan coşkusunu göstermektedir..

Aralık 2017’de Bitcoin bir patlama yaşarken, o diss attı Maduro’nun petro kripto para birimi, onu dijital bir aldatmaca olarak görmezden geliyor. Açıklamasına göre, kimse gerçekten ülkenin petrol rezervleri tarafından desteklenip desteklenmediğini bilemedi..

Guaido, ülkedeki Bitcoin adaptasyon çabalarını da destekliyor ve Venezuelalıların Bolivarlarını BTC için takas etmelerine olanak tanıyan Plataforma Sur Bitcoin kripto para birimi değişim platformunun lansmanını hızlı bir şekilde duyurdu..

Siyasi Huzursuzluk İlk Bitcoin ATM’sinin Kurulumunu Geciktiriyor

Venezuela, önümüzdeki haftalarda ilk bitcoin ATM’sini almaya hazırlanıyor. Bu, Panama merkezli bir kripto ATM işletmesi olan Cryptobuyer’in CEO’su Jorge Farias’a göre. Bunu yakın zamanda yaptığı bir röportajda ilan etti Union Radio.

Farias, ATM’nin kurulum için zaten ülkede olduğunu açıkladı. Coindesk ile konuşmak, ekibinin kuruluma hemen başlamak için tereddüt etmesinin ana nedenlerinden biri olarak siyasi huzursuzluğu gösterdi..

Yeni Bitcoin ATM gelişimi, Venezuela hükümetinin LocalBitcoins P2P kripto ticaret web sitesine erişimi aralıklı olarak engellediğine dair raporların ardından geldi. Bu, hükümetin bu önemli anda sermaye kaçışının ülke ekonomisini daha da kötüleştirebileceği endişelerinin ortasında..

LocalBitcoins’in geçtiğimiz ay içinde 15 milyon doların üzerinde bitcoin-Bolivar işlemi gerçekleştirdiği bildirildi. CoinDance, platformdaki Bolivar-bitcoin işlemlerinin yükselişte olduğunu gösterdiği için blok raporları doğrulanmadı..

Venezuelalılar Latin Amerika’da Kripto Para Birimi Kullanımını Yaygınlaştırıyor

Venezuela vatandaşları, uzun yıllar Bolivar’ın yüksek enflasyon oranından kurtulma fırsatı sunan kripto para birimleri konusunda uzun bir geçmişe sahipler. Ayrıca uygun bir para transferi aracı olarak görülürler.

Athena Bitcoin’de direktör olan Matias Goldenhörn’e göre, Güney Amerika kripto ATM pazarı katlanarak büyüyor. Bu, büyük ölçüde Venezüella diaspora topluluğu tarafından yayılan yaygın farkındalığa bağlıdır..

Ülkenin uluslararası para transfer sistemini felce uğratan ekonomik yaptırımlar nedeniyle, birçoğu akrabalarına kripto para ağları aracılığıyla eve dönerek para göndermeyi tercih ediyor. Venezuela diaspora topluluğu da kripto bilincinin kıtaya yayılmasına yardımcı oluyor.

Goldenhörn’e göre ve Welche Aktien Kaufen 2020, Athena Bitcoin, büyük ölçüde bu sosyal unsur nedeniyle Latin Amerika’da kurulu 25 kripto ATM’lerinden yaklaşık 3 milyon dolar kar elde edebildi..

(Öne Çıkan Resim Kredisi: Aljazeera)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me