Rus-Kanadalı bir programlamanın harika cümlesinin cehenneme merkezileştirilmiş alışverişini sık sık görmezsiniz, ancak TC Oturumları: Blockchain canlı görmek lazım.

Ethereum’un Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, “Kesinlikle merkezi borsaların olabildiğince cehennemde yanmasını umuyorum.”

Çok sayıda merkezi olmayan borsa ve merkezi olmayan proje, projelerini test etmeye ve başlatmaya geçtiğinden, merkezileşme giderek daha sıcak bir konu haline geldi. Ancak, merkezi toprağa yönelik düşmanlığın ardındaki mantığa bir dalış yapmaya değer.

İyi, Kötü ve Merkezileştirilmiş

Merkezileştirilmiş tüm nefret alışverişlerine rağmen, karar hala bunu gerçekten hak edip etmediklerine bağlı. Yeni kullanıcıların çılgınca kafa karıştırıcı kripto para sahipliği ve ticaret dünyasına girmeleri için merkezi bir ağ geçidi olmadan, endüstri muhtemelen bugünkü kullanıcı tabanının sadece bir kısmında olacaktır..

Elbette, nispeten yüksek işlem ücretleri ve müşteri hizmetleri için Coinbase gibi bir borsada meşaleleri ve dirgenleri serbest bırakmak kolaydır, ancak yeni kullanıcıların ayak parmaklarını kriptolu suya daldırmaları için en iyi seçeneği sunar (veya yaptı)..

AirSwap’in Kurucu Ortağı Don Mosites notları, “Merkezi borsalar, banka, komisyoncu ve takas odası olarak üç şekilde güvenimizi gerektirir. Bu merkezileştirme nedeniyle, hackler, kötüye kullanım ve hata payı önemli ölçüde artıyor. ”

“Kripto ekosisteminde merkezileştirme tehlikelidir çünkü güvenli ticaret sistemleri oluşturmak için bir aracıya güvenmeyi gerektirir. Operatörlerin varlıklarınızı dikkatli bir şekilde idare edeceğine, işlemleri tamamlayacağına ve işlemlerinizi dürüst ve uyumlu bir şekilde gerçekleştireceğine güvenmelisiniz..

Bununla birlikte, merkezileştirilmiş borsalara yönelik olumsuz duyguların birçoğunun, zorunlu olarak bugün olduğu gibi mevcut borsalara, ancak daha çok, bir bütün olarak endüstrinin merkezileştirilmesine yönelik potansiyel harekete yönelik olduğunu belirtmek gerekir..

Ufukta merkezi olmayan borsalarla, lonca kripto para birimi seçkinleri ve deneyimli kullanıcılar arasındaki tartışma, durdurulamayacak kadar güçlü büyüyen merkezi güçlerin oluşumuna karşı öfkeleniyor..

Kripto para birimi dünyasının temel değerlerinden biri, ademi merkeziyet kavramıdır. Bir nesil İnternet meraklısı kullanıcılar, merkez bankalarının ve ödeme işleme şirketlerinin hayal kırıklıklarından ve yetersizliklerinden o kadar bıkmıştı ki, kendi (merkezi olmayan) dünyalarını yaratmaya yöneldiler. Yine de, kripto para birimi alanında en hızlı büyüyen şirketlerden bazılarının ön saflarında aynı hayal kırıklıklarını görüyorlar..

Konsantrasyonla Mücadele

Bak – sincap!

Hayır, o tür bir konsantrasyon değil.


Merkezi olmayan ekosisteme yönelik büyük bir tehdit, güç yoğunlaşmasıdır – merkezi sistemlerin zamansız bir hatası.

Bir ağ üzerinde gücün çoğunluğunu elinde bulunduran herhangi bir varlık, bu etkiyi sürdürmek için yalnızca son derece yüksek derecede güven gerektirmekle kalmaz, aynı zamanda bu cevherin aslında her an bırakılabilecek gerçekten sıcak bir patates olduğu ortaya çıkar..

Ana figür, esasen büyük ikramiyeyi vurmak isteyen kötü niyetli oyuncular için hedef uygulamasıdır. Örneğin, ufak tefek bir dolandırıcı, hikayenin etrafındaki düzinelerce müşteriden ziyade genellikle çok daha yüksek bir ödeme alır ve bakkal kasiyerini soyar..

Editörün notu: Lütfen marketleri soymayın. Bu bir eğlence örneğidir ve finansal tavsiye değildir.

Merkezi olmayan bir ağdaki merkezi bir varlığın en yüksek özgecil değerlerini varsaysak bile,% 51 kontrol sahibi olmaya ne kadar yaklaşırsa, diğerleri için o kadar büyük bir hedef haline gelirler. E

Birçok farklı blockchain hack türünden biri olan% 51 saldırısı, bir tarafın bir ağdaki hash gücünün çoğunluğuna sahip olması durumunda gerçekleşir ve bu, ağın geri kalanından daha hızlı blok kazmalarına ve daha sonra teknik olarak halihazırda sahip olan paraları iki kez harcamalarına izin verir. harcandı.

Örneğin, Bitcoin madenciliği hokkabazları Bitmain, sinir bozucu bir şekilde Bitcoin ağ hash oranının% 51’ine sahip olmaya yaklaşıyor. Bu, birçok insanın Bitmain ekibine şüpheli gözler atmaya başlamasına neden oldu.

Merkezileşmeye karşı argümanın özü, kötü niyetli üçüncü taraflardan, acil düzenleyici güçlüklerden ve vurguncu tekellerden yoksun olan ademi merkeziyetçi bir ağın saflığını korumayı amaçlamaktadır..

Son Düşünceler – Ademi Merkeziyete Girin

Ancak ademi merkeziyetçilik tamamen güneş ışığı ve gökkuşakları değildir.

Mevcut ademi merkeziyetçilik durumu, embriyonik olmaktan biraz daha fazlasıdır. Uzayda, merkezi olmayan token alışverişi, depolama ve genel ağ sağlığından her şeyi sağlayacak harika çözümler üzerinde çalışan çok sayıda proje varken, teknoloji hala geliştiriliyor.

Mevcut ademi merkeziyet sisteminin eksik temel bileşenlerinden biri, kusursuz bir kullanıcı arayüzüdür..

Merkezi olmayan bir ağ genellikle, kendi karşılıklı yararları için ağı destekleyen yüzlerce, binlerce veya milyonlarca bağımsız kuruluşa dayanır..

Peki, merkezi olmayan bir ağdaki bireysel varlıklar, sıcak bir yaz mevsiminde asfaltta kurbağa yavruları kadar etkili olduğunda ne olur? En bilgili olanlar kümelenme eğilimindedir ve ağ genellikle merkezileştirme eğilimindedir..

“Merkezi olmayan ticareti tanımlamak için önce blok zincirini kabul etmelisiniz – ve blok zincirinin doğası merkezden uzaklaştırılmıştır. Bu ekosistem, yığın halinde bir katman diğerinin üzerine inşa edilmiştir. Ticaretin temeli kırılırsa ekosistem bunun ötesinde gelişmeye devam edemez.

Ekosistemi merkezi olmayan ticarete taşımak için riski ortadan kaldırmalı ve pariteyi korumalıyız – bu, piyasa yapıcılar için iyidir ve iyi bir pazar kapsamı sağlar. İşte bu şekilde likiditeyi merkezi sistemlerden bireylerin eline taşıyacağız. “

Don Mosites, AirSwap Kurucu Ortak

Yukarıda bahsedilen AirSwap gibi, mevcut merkezi borsa hakimiyetinden daha merkezi olmayan bir ticaret ekosistemine trek boyunca kripto para birimi alanına rehberlik etmeyi amaçlayan çözümler var. Bunu yaparken etkili olacaklarsa, kullanıcıların makro akışını ve platformların nihai etkinliğini takip etmemiz gerekecek..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me