Bijušais Zīda ceļa administrators Gerijs Deiviss, pazīstams arī kā Libertas, ir atzinis savu vainu uz narkotiku izplatīšanas maksām, kas saistītas ar tumšā tīmekļa darbību. Policija 2014. gada janvārī arestēja Īrijas valstspiederīgo par tā darba paātrināšanu kā Zīda ceļa darbinieks. Viņš bija izdota no Īrijas šī gada jūlijā.

Pagājušajā piektdienā Manhetenas federālajā tiesā uzstājies Amerikas Savienoto Valstu apgabala tiesneša Džesija M. Furmana priekšā, Deiviss tika apsūdzēts par nelegālo narkotiku pārdošanas veicināšanu, izmantojot tīklu, pārsniedzot 200 miljonus ASV dolāru. Viņam jāsaskaras ne ilgāk kā 20 gadus aiz restēm par sazvērestību narkotiku izplatīšanai.

Viņa loma vietnē bija galvenokārt administratīvais darbs, un tajā ietilpa strīdu risināšana starp narkotiku tirgotājiem un pircējiem un aizliegumu ieviešana, kas izriet no pārkāpumiem.

Zīda ceļa vēsture un dibinātāja

Pašlaik nedarbojies Zīda ceļa tirgus bija īpaši aktīvs laikā no 2011. līdz 2013. gadam. Tas bija sava laika lielākais un izsmalcinātākais tiešsaistes melnā tirgus tīkls. Pieejams tikai caur Tor pakalpojumu, lai uzlabotu anonimitāti, tīkls tika palaists 2011. gada februārī. Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) to pārtrauca 2013. gadā..

Arestēts arī tā radītājs un operators Ross Ulbrihts, plaši pazīstams arī kā Dread Pirate Roberts. Pēc tās darbības pārtraukšanas bijušie administratori palaida vēl vienu versiju ar nosaukumu Silk Road 2.0. Tas tika slēgts 2014. gadā, un arī tā operators tika arestēts. Ross Ulbrihts saistībā ar šo uzņēmējdarbību izvirzīja astoņas apsūdzības un saņēma mūža ieslodzījumu bez nosacītas atbrīvošanas.

Zīda ceļa dibinātājs Ross Ulbrihts.

Zīda ceļa radītājs Ross Ulbrihts, plaši pazīstams arī kā Dread Pirate Roberts, tika arestēts 2013. gadā. (Attēlu kredīts: Freeross.org)

Zīda ceļa popularitāte pieauga pēc Gawker publicētā raksta, kas izraisīja ievērojamu satraukumu ap to. Vairāki politiķi, tostarp ASV senators Čārlzs Šumers, īpaši skaļi aicināja Narkotiku apkarošanas administrāciju (DEA) un Tieslietu ministriju slēgt platformu.

Ross Ulbrihts izstrādāja Zīda ceļu kā brīvo tirgu, kurā nav piespiešanas un vardarbības. Pēc viņa teiktā LinkedIn profils, viņš iedomājās platformu, kas simulētu, kāda būtu pasaule bez valdības sistemātiskas spēka izmantošanas.

Kā tas darbojās

Platforma darbojās tāpat kā eBay, kur pārdevēji izveidoja produktu sarakstus. Pircēji varēja izvēlēties produktus un sniegt vērtējumus. Lielākā daļa produktu klientiem tika piegādāti, izmantojot nenojaušošu valsts mēroga pasta pakalpojumu un maksājumus, kas veikti, izmantojot Bitcoin. Vairumā gadījumu kontrabanda tiktu piegādāta, ja vien iestādes to neaizturētu.

Zīda ceļā uzskaitītie pakalpojumi un produkti galvenokārt bija saistīti ar “noziegumiem bez upuriem”. Tas ietvēra tādas lietas kā nozagtas kredītkartes, bet tādi pakalpojumi kā slepkavības tika aizliegti. Sākotnēji nelegālās narkotikas veidoja 70 procentus no sarakstiem. Tomēr platforma drīz pārtapa par tirgu, kurā tika piedāvāta lielāka kontrabandas dažādība.

Platformas lietotāji to izmantoja, lai atmazgātu miljoniem dolāru. Lai gan varas iestādes zināja par Zīda ceļu tikai dažus mēnešus pēc tā izlaišanas, vietņu dibinātāja patiesās identitātes atklāšana viņiem prasīja vairāk nekā divus gadus. Tajā laikā Zīda ceļš bija vismodernākais tumšā interneta tirgus laukums kopš interneta parādīšanās.

Notiek zīda ceļš

Zīda ceļa dienests, pēc tā dibinātāja domām, tika aizsargāts ar drošības slāņiem, lai nodrošinātu privātumu un novērstu varas iefiltrēšanos. Kibernoziegumu nozaru speciālisti uzskata, ka tiesībaizsardzības aģentūras ar uzlaušanas palīdzību atplēsa tās iekšējās puses.

Zīda ceļš izmantoja pazemes Tor tīkla sistēmu, kas pārsūta ziņojumus caur virkni atsevišķu serveru, lai lietotājiem nodrošinātu anonimitāti. Tomēr iestādes varēja iefiltrēties tās serveros un piekļūt privātajai informācijai, kas saistīta ar pārdevējiem un klientiem.

DEA, IRS, FBI un muitas aģenti varēja atrast dažus vietnes iespējamos ārpus tīkla serverus, kas paslēpti tādās valstīs kā Rumānija un Latvija. Caur serveriem veikto darījumu kopijas acīmredzot tika arhivētas. Tīkla uzraudzības mezgli atklāja unikālas identifikācijas adreses, kas saistītas ar operācijā iesaistītajiem cilvēkiem. Zīda ceļa radītājs Ross Ulbrihts, domājams, ir nopelnījis komisijas maksu 80 miljonu ASV dolāru apmērā, pārdodot savā vietnē.

Lai gan FIB sagrauj Zīda ceļu, tas kļuva par mūsdienu tumšo tīmekļa tirgu plānu.

Bitcoin savienojums

Silk Road Bitcoin darījuma pakalpojums bija viens no kritiskajiem elementiem, kas noveda pie tā panākumiem. Pīķa laikā platformai bija vairāk nekā 100 000 lietotāju un tā radīja simtiem miljonu ieņēmumu. Starp aģentūru darbība konfiscēja 144 336 Bitcoins, kuru vērtība ir aptuveni 900 miljoni USD pēc šodienas likmēm.

Vēlāk valdība no 2014. līdz 2015. gadam tos izsolīja, ieskaitot apmēram 48 miljonus ASV dolāru. Sākotnēji Ulbrihts bija apņēmies apstrīdēt monētu konfiskāciju, taču atteicās no pretenzijām. Starp galvenajiem monētu pārdošanas ieguvējiem bija riska kapitālists Tims Drapers, kurš nopirka aptuveni 30 000 bitkoinu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me