Bitcoin Cash, Bitcoin Gold ve Bitcoin Elmas aşırıydı, size bir sürprizimiz var: Bitcoin’in yeni yıla girerken dizilmiş 7 çatalı var.

Doğru, Bitcoin adını taşıyan altı parlak yeni darphane. Super Bitcoin, Lightning Bitcoin, Bitcoin God (şaka değil) Bitcoin Uranium, Bitcoin Cash Plus, Bitcoin Silver ve Bitcoin Atom tatiller boyunca piyasaya sürülecek ve Yeni Yıla girecek. Bu, birkaç ay içinde çatallı para birimlerinin sayısını ikiye katlayacak ve piyasada seçim yapabileceğiniz toplam 8 Bitcoin türevi bırakacak..

Bilmeyenler için, hard fork, geliştiricilerin Bitcoin yazılımını güncellemesi ve değiştirmesi için bir yöntemdir. Bitcoin belirli bir blok yüksekliğine ulaştığında, madenciler Bitcoin’in çekirdek yazılımından fork sürümüne geçerler. Bu bölünmeden sonra, madenciler yeni para biriminin bloklarını madenciliğe başlayarak tamamen yeni bir zincir ve buna uygun bir para birimi yaratmaya.

Bitcoin Cash, Bitcoin’in blok zincirinde meydana gelen ilk hard fork’du, onu Bitcoin Gold ve Bitcoin Diamond takip etti. Tahmin edebileceğiniz gibi, sert çatallar kripto topluluğu içinde sıcak bir konu haline geldi. Birçoğu, Bitcoin Cash’te olduğu gibi, ağı iyileştirmek ve Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için gerekli olduğuna inanıyor. Bir fork anında Bitcoin’i tutan herhangi biri yeni para biriminden eşit pay aldığı için diğerleri onları para kazanma planları olarak eleştirdi..

İster onları sevin ister onlardan nefret edin, her çatalın ne olduğunu ve neyi başarmak istediğini anlamak önemlidir ve ortaya çıkan sayıya bakıldığında, sindirilmesi gereken pek çok bilgi vardır..

Bu nedenle, araştırmayı biraz daha kolay yutmak için her çataldaki bilgileri bu yönetilebilir parçalar halinde derledik. Kazma zamanı.

Süper Bitcoin (SBTC)SBTC

Yeni çatallarımızdan ilki, Süper Bitcoin, 12 Aralık için 498888 bloğunda 21.210.000 SBTC’lik dolaşımdaki arz ile tahmin edilmektedir. Bu arzın 210.000’i önceden mayınlanacak.

Adından da anlaşılacağı gibi, Super Bitcoin, steroidler üzerindeki Bitcoin’e benzer. Ekibi, mevcut Bitcoin protokolü hakkında en çok neyi sevdiklerini seçti ve ağı güçlendireceğine inandıkları bazı ek özellikler sundu. Bitcoin Cash gibi, ölçeklenebilirliği artırmak için blok boyutlarını 1MB’den 8MB’ye çıkaracak. Bitcoin’in yıldırım ağını çalıştıracak ve önümüzdeki yılın Mayıs ayına kadar anonim ödemeleri sıfır bilgi kanıtı ile desteklemeyi planlıyor..

Yeterince tuhaf bir şekilde, Super Bitcoin’in ayırt edici özelliği Bitcoin ile ilgili bile değil – Ethereum’dan geliyor. Ekip, Ethereum’dan esinlenen akıllı sözleşmeleri Super Bitcoin programına uygulamak istiyor, bu da üçüncü tarafların yeni protokolde merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyacak.

Super Bitcoin web sitesinde sunulan tüm bilgiler budur. Beyaz kağıt yok ama bir geliştiricinin referansı var “Bitcoin tabanlı uygulamalar oluşturmaya başlamanıza yardımcı olacak teknik ayrıntılar ve API bilgileri sağlamak.”

Ekip INBlockchain Inc. kurucusunu içeriyor Li Xiao Lai, Link Capital kurucusu JaiPeng Lin, ve Korucu Shi. Yazılım yükseltmeleriyle, “kripto para piyasasında muazzam bir payı kaybettiğine” inandıkları “[bitcoin’in] hakimiyetini yeniden canlandırmayı” umuyorlar. Oh evet ve “Bitcoin’i Yeniden Harika Hale Getirmek” istiyorlar.

Bitcoin Platin (BTP)BTP

Bitcoin Platinum ve “spesifikasyonlarını” bu makalenin önceki taslağına dahil ettik, ancak o zamandan beri bir aldatmaca olarak ortaya çıktı.

Görünüşe göre, projeye Güney Koreli bir genç, Bitcoin’i kısaltarak para kazanmak amacıyla öncülük etti. Genç, Bitcoin’in kısa vadeli fiyat trendinden kar elde etmeyi umuyordu ve yeni bir çatal tanıtmanın ona yardımcı olabileceğini düşünüyordu..

Bir suç itirafında, genç, aldatmaca için özür dilemek için Twitter’a gitti.

Bu tür sahtekarlık uygulamalarını onaylamasak da, çocuğa vermelisiniz – para kazanmanın fırında satıştan daha yaratıcı bir yolu.

Yıldırım Bitcoin (LBTC)

Gerçek olduğu iddia edilen çatallara geri dönün. Gerçek ikinci çatalımız 23 Aralık’ta 499.999 blokta gerçekleşmeli ve sonraki hafta ana net lansmanı yapmalı.

LBTC’nin arkasındaki amaç, doğru, ışık hızında ödemeler sağlamaktır. Bunu yapmak için, para birimi blok boyutunu 2MB’ye çıkaracak ve üç saniyelik bir blok süresi uygulayacaktır. Ekip, bu eklemelerin Lightning Bitcoin’in saniyede 1.000 ila 10.000 işlem gerçekleştirmesine yardımcı olacağını umuyor..

Lightning Bitcoin ayrıca, Bitcoin’in çalışma kanıtı fikir birliği mekanizmasını terk ederek çatal sahnesine damgasını vuruyor. Bunun yerine, Ark’ınkine benzer bir delege edilmiş hisse kanıtı sistemini tercih edecek. Ek olarak, LBTC, blok zincirinde akıllı sözleşmeler oluşturarak SBTC’ye katılacak. Bu yenilikler ana ağ lansmanında aktif olmayacak, ancak ekip onları 2018’in 3. çeyreğine kadar geliştirmeyi planlıyor..

Yazarken, madalyonun web sitesi etkin değil. Ekip hakkında da çok az bilgi var, projenin Çin toplum lideri Jack Zhang, doğrulanmış tek üye olarak. İddiaya göre Lightning Bitcoin, CEX.io, BTCC, gate.io ve Coldlar cüzdanından değişim desteğine sahip..

Bitcoin Tanrı (TANRI)

Evet, Bitcoin GOD olarak adlandırılıyor ve evet, ticaret kısaltması aslında TANRI. Bu üçüncü ve dinsiz çatallaşma 501225 bloğunda gelecek ve bu da ona geçici bir 25 Aralık tarihi verecek. TANRI’nın yaratıcısı Chandler Guo, bu tarihi “tüm Bitcoin Sahiplerine şeker vermemin sembolik olması için” hedefledi. Bunu telafi edemeyiz – bunlar onun kendi sözleri.

Bitcoin God (GOD), 25 Aralık’ta tüm Bitcoin Sahiplerine şeker vermemin sembolik olması için 501225 blok yüksekliğinde ana bitcoin zincirinden çatallanacak. Toplam miktar 21 milyon olacak. Ön mayın yok. pic.twitter.com/4T2lwojYTr

– Chandler Guo (@ChandlerGuo) 4 Aralık 2017

Şimdiye kadar, Bitcoin God grubumuzun kara atıdır. Chandler Guo’nun tweetinde ve WeChat ekran görüntüsünde paylaşılanlar dışında bu konuda çok az şey biliniyor. Öngörülen tarihin yanı sıra, dolaşımda olan 21.000.000 TANRI arzının olacağını ve madalyonun ön madeni olmayacağını biliyoruz..

Bitcoin Uranyum (BUM)

Bir saniyeliğine bu çatalın ticaret takibini takdir etmeyi bırakabilir miyiz? Tüm bu çatalların ne kadar saçma olduğunu fiziksel bir hatırlatma gibi.

BUM

Her neyse, işe dönelim. Bitcoin God gibi, Bitcoin Uranium’un da web sitesi yoktur ve madeni parayla ilgili tüm bilgiler 25 Ekim’de Bitcoin Talk üzerine bir gönderi. Çatal için kesin blok yüksekliği henüz belirlenmedi, ancak kaba bir tarih 31 Aralık için güncellemeyi belirledi. 21.000.000 dolaşımdaki arzın ön mayınları olmayacak.

Bitcoin Uranium hakkında bildiklerimize bakılırsa, hedefleri Bitcoin Platinum’un kendisiyle uyumludur. BTP gibi, ASIC dirençli olacak, ancak çalışma kanıtı GPU’ların yanı sıra CPU’ları da kullanacaktır. Yine de muadilinin aksine blok süresini 1 dakikaya daha da düşürecek ve Segwit 2x’in aksine Segwit’e bağlı kalacaktır..

Aynı zamanda onu diğerlerinden ayıracak bir dizi özellik planlıyor. Başlangıç ​​olarak, Bitcoin Uranium’un blok ödülleri her 450 günde bir yarıya indirilecek. Öngörülebilir gelecekte, anonim adresleri de uygulamayı umuyor.

Bitcoin Talk forumu yalnızca projenin Twitter’ına bir bağlantı ve madencilik taahhütleri için bir GitHub içerdiğinden, şu anda Bitcoin Uranium’un ekibi hakkında doğrulanabilir bilgi bulunmamaktadır..

Bitcoin Cash Plus (BCP)BCP

Bitcoin Platinum’un başucu kitabından bir not almak, Bitcoin Cash Plus ayrıca Bitcoin’in orijinal sözünü “Eşler Arası Elektronik Nakit” olarak yerine getirmek istiyor. Neyse ki, Bitcoin Cash Plus’ın aslında bir web sitesi var, ancak madeni para tedariki hakkında hiçbir bilgi yok. Bununla birlikte, güncellemenin 501407 bloğu için planlandığını ve bu da onu 2 Ocak’ta Yeni Yıl’ın ilk çatalı yapacağını söylüyor..

Diğer bazı çatallarla uyumlu olarak, ASIC donanımı ile madencilik merkezileştirmesini önlemek için Equihash algoritmasını kullanır ve bunun yerine GPU madenciliğini tercih eder. Ayrıca Super Bitcoin ile aynı 8MB bloklarla zincir üzerinde ölçeklenebilirlik sunar.

Diğer çatalların aksine, Bitcoin Cash’in Acil Durum Zorluk Ayarı’nı kullanır. Bu, madencilerin BTC ve BCP ağları arasında kolayca geçiş yapmasına olanak tanıyarak Bitcoin Cash Plus’ı acil durumlarda madencilik zorluğunu azaltmasına izin vererek hash dalgalanmalarından korur..

Şimdiye kadar takımla ilgili herhangi bir bilgi yok, ancak web sitesi bunun “yakında güncelleneceğini” söylüyor. Şimdilik, projenin pratikte etkin olmayan GitHub, Twitter ve Facebook’u sahip olduğumuz tek şey.

Bitcoin Gümüş (BTCS)

Google Bitcoin Silver kullanıyorsanız, ikinci sonuç size gerçekte erişemeyeceğiniz bir web sitesi verecektir. Web sitesi çöktüğünü görmek, başka bir Bitcoin Talk forumu incelememiz için yapmak zorunda kalacak.

24 Ekim forumuna göre, çatalın Aralık ayında bir süre için geçici olarak planlanması ancak güncelleme için gerçek blok yüksekliği belirlenecek. Önceden mayınlı 21.000.000 dolarlık bir dolaşım arzının olacağını biliyoruz..

Bitcoin Silver, Equihash algoritmasıyla GPU devrimine katılıyor, bu nedenle BUM, BTP ve BCP’de olduğu gibi, ASIC madenciliğine izin vermeyecek. 1MB blok boyutu ve Segwit etkinleştirildiğinde, Bitcoin’in kendi kırpıntılarının birçoğuna sahip olacak, ancak ASIC direnci ile birlikte etkileyici 30 saniyelik blok süresi onu ana para biriminden ayıracak..

Yine, takım hakkında veya bu değişiklikleri nasıl uygulamayı planladıklarına dair net bir bilgimiz yok..

Bitcoin Atom (BCA)

BCA

Bitcoin Atom’u bu listeye sonradan ekledik. Çatalla ilgili haberler az önce gün ışığına çıktı ve bu nedenle buradaki bilgileri güncel tutmak istedik.

Web sitesine göre, Bitcoin Atom, “atomik takaslar ve yıldırım ağı ile gelişmiş bir Bitcoin.” Bu raison d’être’nin önerdiği gibi, atomik takaslar ve yıldırım ağı, Bitcoin Atomic’in tasarımına özgüdür. Detaylandırıldığı gibi projenin Bitcoin Talk forumu, “Şu anda zincir üzerindeki HTLC’ler aracılığıyla ve potansiyel olarak Zincir dışı Lightning Network (LN) aracılığıyla uygulanan Atomik Takas (AS), herhangi bir aracı olmadan doğrudan blok zincirleri arasında varlıkların takas edilmesini sağlıyor. Bu kabiliyet atomik çapraz zincir ticareti olarak adlandırılıyor ve AS API ve bir dizi çapraz zincir ticaret aracını orijinal Bitcoin çekirdek yazılımına getirip BCA’ya aktararak Bitcoin Atom’un özünde desteğini öneriyoruz. ” Ekip, bu takasların kripto para birimlerine yeni bir ademi merkeziyetçilik çağını başlatacağına ve herhangi bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan tamamen güvensiz, eşler arası değiş tokuşa izin vereceğine inanıyor..

Ek olarak, Bitcoin Atom, hibrit bir çalışma kanıtı ve hisseli dağıtılmış fikir birliği mekanizması kanıtı kullanarak çalışacaktır. Ekibin elinde bulundurduğu bu sistem, para birimini madencilik saldırılarına ve ağ gücünün yoğunlaşmasına karşı koruyacaktır..

Fork henüz belirli bir blok yüksekliği için planlanmadığından, Bitcoin Atom’un kripto dünyasına doğuşu için zor bir tarih yok, ancak Ocak ayında bir süre gelmesi gerekir. Geleneğe göre, 21.000.000 arz olacak. Ekip bir ön mayın olup olmayacağını açıklamadı.

Bütün bunlar hakkında ne düşünmeliyiz?

Bu çatalların temel çıkarımlarından biri benzerlikleridir. Özünde BUM, BCP ve BTCS, Equihash algoritmasını kullanarak Bitcoin’in madencilik merkezileştirmesini çözmeye çalışıyor. Hepsi tekrar korumasını entegre edecek ve bu araştırmanın önerdiği kadarıyla hepsi Segwit’i uygulayacak. Bu karşılaştırmalar, Bitcoin God’ı hariç tutar, çünkü gelişimi hakkında özelliklerini detaylandırmak için yeterince bilgimiz yok.

Yine de bu teknolojik fazlalıklar, ilginin tek benzerliği değil. Örneğin, BTCS ve BUM için Bitcoin Talk forumlarına bakarsak, hepsi madalyonun hedefleri ve amacı hakkında kopyalayıp yapıştırılmış bilgileri içeriyordu. Bunu her forumun üst kısmında alt başlıklarıyla görebilir ve alt kısımda her madalyonun SSS bölümünün altında görebilirsiniz. Dahası, her forum diğer ikisinden bir gün içinde yayınlandı: 24 Ekim’de BTCS, 25 Ekim’de BUM ve BTP aynı saat içinde. Ve her biri, aynı kültürel kuyuyu bağırarak tek tip bir yankılanıyormuş gibi, Trump’ın “Amerika’yı Yeniden Harika Yap” sloganının bir türünü taşıyor.

BUMFAQ BTCSFAQ

Kanımca, bu forumların taklitçi niteliği ve gönderimleri arasındaki aralıklar beni rahatsız ediyor. Bunu, bu projelerin verdiği net bilgi eksikliğiyle birleştirdiğimde, tüm bu çatallar hakkında düpedüz bir komplo kuruyorum. Bitcoin Platinum zaten bir aldatmaca olarak ifşa edildi ve bu çatallardan birkaç tanesi daha kırılırsa şaşırmam. Süper Bitcoin, bir takım sağlayan tek çataldır (tek kişilik Chandler Guo ekibi ile Bitcoin Tanrısı eksi) ve bu notta, önerilen para birimlerinin sadece üçünün gerçek web siteleri (LBTC, SBTC, BCP) var..

Tüm bu çatallar, Bitcoin sahiplerinin cüzdanlarına kendi para birimlerinin bir airdrop’u vaat ediyor, ancak bu çatallı para birimlerinden herhangi birini almak için Bitcoin’inizi nerede tutmanız gerektiği konusunda hala emin değilim.

Aşağıda, her bir madeni paranın özelliklerini içeren bir karşılaştırma tablosu bulacaksınız. Fikrimi biraz tuzla al, ama bize daha ayrıntılı bilgi verilinceye kadar bu çatalların etrafında dikkatlice dolaşacağım. Bu çatallar, güzelliklerle dolu bir Noel sezonu anlamına gelebilir, ancak çoraplarımın kömürle doldurulmayacağını bilene kadar, bu çatallara dikkatle yaklaşıyorum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me