Ana Düğümler nedir? Giriş ve Kılavuz

Bağlı doğrulama sistemleri olarak da bilinen masternodlar, bir blockchain ağının temelini oluşturan bir dizi sunucudur. İş kanıtı kapsamında madencilerin başaramayacağı belirli hizmetleri sağlamaktan sorumludurlar..

Dash, masternode modelini kendi protokolüne uygulayan ilk kripto para birimiydi. Dash’in hizmet kanıtı algoritması dediği şeye göre, blok zinciri üzerinde dağıtılmış fikir birliğine ulaşmak için birinci kademe madenci ağının yanında ikinci bir ana düğüm ağı var. Bu iki kademeli sistem, Dash’in ağının hizmet kanıtı ve iş kanıtı simbiyotik bakımını önceden oluşturmasını sağlar.

Masternod, Dash’in bebeğidir, ancak birçok kripto para birimi bu mekanizmayı kendi başlarına benimsemiştir. Başlangıçta anlık, anonim işlemleri denetlemek niyetinde olan şey, şimdi çok sayıda başka hizmet için uygulanmaktadır..

Şimdilik bu kadar bir giriş yeter. İşin kalınlığına girelim.

Ana Düğümler Nasıl Çalışır??

Kanıt kanıtı gibi, masternodlar, belirli bir para biriminin belirli bir miktarının para biriminin ağında stake edilmesine dayanır. Bir masternod kurmak için öncelikle söz konusu para biriminden önemli miktarda satın almanız gerekir. Örneğin Dash için bir masternod 1000 DASH gerektirir, bu nedenle bırakmanız gerekir 763.000 dolarbu bir ev için yeterli Miami’nin yukarı doğu tarafında.

Dolayısıyla, büyülü internet parası satın almak için evinizi ipotek ettirdikten sonra, bu kötü çocukları riske atıp paranızı geri kazanma zamanı. Para biriminizin temel cüzdanını indirerek başlayacak ve bir masternod oluşturmak için kullanacaksınız. Bilgisayarınızı bir sunucu olarak kurduktan sonra, çekirdek cüzdan bilgisayarınızı blok zincirini destekleyen birçok düğümden biri olarak entegre eder. Operatörler ayrıca sunucuyu kendileri için çalıştırması için üçüncü bir tarafla sözleşme yapabilir.

Bir masternod canlı olduğunda, anlık ve / veya anonim ödemeler gibi benzersiz bir dizi işlevi barındırır. Ayrıca, düğüm operatörlerinin blok zincirindeki önemli gelişmeleri oylamasına izin veren merkezi olmayan bir yönetişim sistemi sağlar. Sorunlarını telafi etmek için, masternode’lar tipik olarak blok ödüllerinin% 45’ini blok zincirinin madencileriyle paylaşır. Diğer% 10, blok zincirinin hazine fonuna gidiyor ve operatörler, ağı iyileştirmek için bu fonların nasıl tahsis edileceğine dair teklifleri oylamaktan sorumlu..

Bir masternod için gerekli miktarda para birimine sahip olmanın, bir masternode çalıştırmak için yeterli olmadığına dikkat etmek önemlidir. Her para biriminin bir masternodu sürdürmek için kendi kuralları vardır ve bu koşullar karşılanmazsa veya para birimi stake etme konumundan çıkarılırsa, bir masternod çalışmayı durdurur..

Ana Düğümlerin Faydaları

Ana düğümler, blok zincirlerini ağ saldırılarına karşı geleneksel kanıt algoritmalarıyla aynı şekilde korur. Dash’ta olduğu gibi, bir masternod oluşturmak için yeterince para biriktirmek genellikle pahalıdır. Bu masraf, düğümlerinde bir tekele sahip olmak için yeterli para birimini satın almak için günahsız bir miktar para gerektireceğinden, ağın merkezsiz kalmasına yardımcı olur. Ortalamanız ve hatta ortalamanın üzerindeki yatırımcınız bunun için yeterince zengin değil çünkü hepimiz Bill Gates değiliz.

Operasyon maliyeti de operatörlerin dürüst olmasını sağlar. Kârlılığa dayalı olarak blok zincirindeki bir madeni paradan diğerine geçebilen Bitcoin madencilerinin aksine, operatörler ana düğümlerini uygun şekilde sürdürme konusunda teşvik edilir. Fahiş başlangıç ​​yatırımı, teminat görevi görür; bu nedenle, operatörler yatırımlarının karşılığını almak isterlerse, blok zincirinin kurallarına göre oynamak zorundadırlar. Yüksek işletme maliyetleri ve gelecek vaat eden yatırım getirisi arasında, düğümünü düzgün bir şekilde ve herhangi bir kötü niyet olmaksızın işletmek operatörün yararınadır..


Masternode Öncüleri: Madeni Paralar ve Kullanımları

Dash başlangıçta masternodu aşağıdaki hizmetleri uygulamak için geliştirdi:

  • InstaSend: Masternode’lar neredeyse anlık işlemleri barındırır
  • PrivateSend: Masternode, kullanıcıların anonim ödemeler yapmasına ve almasına izin verir
  • Merkezi Olmayan Yönetişim: Ana Düğümler, blok zinciri için teknolojik ve finansal gelişmeleri yargılar ve oylar

Daha fazla madeni para kriptosfere girdikçe, bazı geliştiriciler Dash’in modelini kendi kripto para birimleri için aldı ve bazıları bunları yeni ve sezgisel kullanım durumlarına uyguladı..

Bu liste her şeyi kapsamamaktadır, ancak bu coin’lerin bazılarını ve bunların ana mod kullanımlarını aşağıya ekledik.

Gizlilik

Gizlilik paraları, Dash’in belirlediği işlem anonimliği için emsali iyileştirmeye çalıştı. Böyle bir madeni para, PIVX, bir DASH çatalı olarak başladı, ancak şimdi kriptoyu ana para biriminden daha gizli hale getiriyor..

PIVX, Zcoin gibi diğer gizlilik paraları tarafından kullanılan aynı protokol olan Zerocoin protokolünün kendi özel versiyonunu kullanır. PIVX ile kullanıcılar, standart PIVX paralarını zPIV tokenleri için dönüştürmeyi seçebilirler. ZPIV belirteçleri göndermek, kullanıcı kimliğinin işlem kimliğinden tamamen ayrılmasını sağlayarak, PIVX ana modları aracılığıyla tamamen anonim ancak doğrulanabilir bir varlık aktarımına olanak tanır.

ZCoin ve Monetary Unit ayrıca kendi gizlilik işlevleri için masternodları kullanır.

Borsalar

Kripto varlıklar gibi Ağı Engelle ve Exscudo merkezi olmayan değişimlerini desteklemek için masternodları kullanacak. Masternode’lar, kripto para birimi ticaretini kolaylaştırmak ve fiat para birimi ağ geçitleri sunmak için değişim işlemlerini denetleyecek.

Tüketici kullanımı için canlı platform bulunmadığından, bu tür değişimler şu anda teorik geliştirme aşamasındadır..

Ticaret ve Pazaryeri Hizmeti

Syscoin masternod işlevini merkezi olmayan pazarına uygular. Kullanıcılar, Syscoin ile eBay gibi eşler tarafından işletilen ticaret sitelerinin blockchain eşdeğerine erişebilirler. Ana düğümler, piyasada anonim ve anında ödemeleri kolaylaştırmaktan sorumlu olacak.

Syscoin pazarına para biriminin temel cüzdanından erişebilirsiniz.

Akıllı Sözleşmeler

BOScoin akıllı sözleşmeleri için masternodları entegre eder ve Kongre Ağı için masternode yönetim sistemini benimser. Dash’in masternod oylama mekanizmasından ipucu alan BOScoin geliştiricileri, ağ içinde yönetimi ve karar vermeyi iyileştirmek için Congress Network’ü oluşturdu. Bu sistem altında, ana düğüm operatörlerine blok zinciri gelir tahsisi ve kod ve politika değişikliklerine karar vermeleri için oylama ayrıcalıkları verilir..

Tam bir ana düğüm dizini için, bu web sitesine bir göz at.

Ana Düğüm Durumunu Oluşturma

Masternode uygulaması oldukça esnektir. İşin sınırlamalarının kanıtını telafi eder ve neredeyse hisseli sistemlerin güçlendirilmiş sürüm kanıtı gibi davranır.

Teminat kanıtı gibi, fiili merkezileştirme madencilik havuzlarının iş kanıtı ağlarına getirmesini önler ve iş kanıtı modelinden daha az enerji tüketir. Masternodlar, daha yüksek temettüler ve yüksek ilk yatırım maliyetleri operatörlerin ağdaki konumlarından vazgeçme olasılığını azalttığından, gelişmiş istikrar ve ağ sadakati vaat edebilir..

Madencilerin çizginin dışına çıkmasını engellemek için bile kullanılabilirler. Dash’in modeli altında, ikinci kademe ağdaki ana düğümler, iş ağının birinci kademe kanıtını izler. Bu, madencileri Dash’in eski sürümünü kullanıp eski sürümünü kullanırsa veya blok ödüllerini değiştirmeye çalışırsa, ana düğümlere engelleri reddetme veya yetim engelleme konusunda tam hüküm verir..

Kalıcı uygulamaları hala spekülatif olsa da, masternodlar, dağıtıcı fikir birliğini hızlandırmak ve blok zinciri toplulukları içinde karar vermeyi daha da demokratikleştirmek için ciddi bir potansiyele sahiptir. Sermayeyi toplayabilirseniz, fikir birliği ve ağ izleme yaklaşımları hem iş kanıtı hem de hisse kanıtı modellerinin karşılaştığı sorunlara orta yol bir çözüm sunduğundan, kesinlikle umut verici bir yatırım fırsatıdır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me