Bitcoin Cash nedir?

Bitcoin Cash, Bitcoin’e bir alternatif olarak ortaya çıktı ve şu anda Bitcoin ve Ethereum’dan sonra piyasa değeri açısından dünyanın en değerli üçüncü ve ikinci kripto para birimi arasında yer alıyor. Bitcoin Cash’in kurucuları, orijinal Bitcoin ağındaki işlem bekleme süreleri ve ücretlerindeki artışla mücadele etmek için 1 Ağustos 2017’de alternatif kripto para birimini yarattı. Bitcoin Cash, blok başına işlenebilecek işlem sayısını artırır.

Bu “Bitcoin Cash Nedir” kılavuzunda, Bitcoin Cash’in geçmişini, mevcut durumunu ve orijinal Bitcoin ile nasıl karşılaştırıldığını inceleyeceğiz..

https://files.coinmarketcap.com/static/widget/currency.js

Sorun: Neden Bitcoin Cash Oluşturulur?

Bitcoin’in sahip olduğu bir sır değil ölçeklenebilirlik sorunu.

Para birimi popülaritesi arttıkça, ağ üzerinde gerçekleşen işlemlerin sayısı da arttı ve Bitcoin şu anda yazılımının sınırlarını zorluyor.

Asıl sorun, Bitcoin’in işlem bilgilerinin depolandığı yer olan bir bloğun boyutuna katı bir sınır getirmesidir. Şu anda, Bitcoin blok zincirindeki blokların boyutu 1 MB ile sınırlıdır..

Zaman İçinde Bitcoin İşlemleri

Zaman İçinde Bitcoin İşlemleri

Bitcoin ağın işleyebileceği işlem sayısını neden sınırlasın??

Bitcoin dağıtılmış bir defter kullandığından, ağdaki her kullanıcının Bitcoin işlem geçmişinin tamamının bir kopyasını indirmesi ve saklaması gerekir.. Sınırsız işlemlere izin vermek, defterin muazzam bir boyuta ulaşacağı ve sıradan kullanıcıların ağı kullanmak için bilgi işlem depolama veya bant genişliğine sahip olmayacağı anlamına gelir..

Sınırsız işleme izin verildiyse, Bitcoin, merkezileşmiş birkaç kuruluşun etki alanı olacaktı Saniyede on binlerce yeni işlemi işlemek için yeterli işlem gücüne sahip.

Bitcoin, merkezi kurumlardan kaçınmak için oluşturulduğundan, bu çekici bir seçenek değil.

Şu anda yürürlükte olan blok boyutundaki 1 MB sınırı, işlem defterinin çok hızlı büyümeyeceği anlamına gelir. Yeni kullanıcılar işlem geçmişini kolayca indirebilir ve Bitcoin’e katılabilir. Bununla birlikte, bu blok limiti, blokta hepsine uyacak alan olduğundan daha fazla işlem talebi olduğu anlamına da gelir..

Sonuç olarak, Bitcoin madencileri işlemlerinizin önceliklendirilmesi ve daha erken dahil edilmesi için ücret alıyor. Ücretleri ödememeye karar verirseniz, Kasım 2017 itibarıyla, işleminiz ortalama olarak 2 saatten biraz fazla onaylanmak için.

Bu ücretler ve onay süreleri, Bitcoin’in ödemeleri demokratikleştirme misyonuna da aykırı görünüyor. Fiat transferlerinde bir bankaya ücret ödersiniz. Bitcoin için madencilere ücret ödemek çok farklı görünmüyor, ancak ücretler değişken ve genellikle bir banka havalesinden daha düşük..

Bitcoin Cash’in kurucuları ve topluluğu, blok boyutunun bir sınıra ihtiyaç duyduğuna inanıyor, ancak 1 MB sınır keyfi. Bunun yerine, blok boyutu 8 MB olan, yeni kullanıcıların indirmesi için hala makul olan ancak yeni sistemin orijinal Bitcoin blok zincirine göre saniyede birçok kez işlem yapabilecek kadar büyük bir sistem önerdiler.!

Hard Fork: Bitcoin Alternatifleri ve Bölünmüş Bir Topluluk

Yeni bir para birimi oluşturmaya karar vermeden önce, Bitcoin Cash’in arkasındaki kişiler, blok boyutunda bir artış için orijinal Bitcoin topluluğuna başvurdu. Artıştan yana olanlar, gelişen Bitcoin kullanıcı tabanı için daha fazla erişilebilirlik ve büyüme alanı gösterdi..

Bununla birlikte, işlem ücretlerini kaçıran madenciler de dahil olmak üzere, blok zincirindeki genel madenciliğin azalmasına ve sonuç olarak güvenliği düşüren madenciler de dahil olmak üzere, artışa pek çok karşı çıktı. Rakipler ayrıca, ağ kapasitesindeki böyle bir artışın, sıradan kullanıcının erişemeyeceği depolama, bant genişliği ve bilgi işlem gereksinimlerine yol açacağına da inanıyordu..

İki kamp, ​​şeklinde küçük bir uzlaşmaya varırken BIP 91 ve Ayrılmış Tanık, blok içinde ihtiyaç duyulan bilgi miktarını azaltmayı hedefleyen yükseltmeler, artan blok boyutunun üzerindeki argüman, iki yıldan fazla.

Sonunda iki grup, Bitcoin ağında bir hard fork şeklinde yollarını ayırmaya karar verdi..

Orijinal Bitcoin, 1 MB blok limiti ile var olmaya devam edecek. Ek olarak, 8 MB blok limiti ile yeni bir Bitcoin alternatifi, yani Bitcoin Cash oluşturulacak. Sert çatal, Bitcoin Cash’in çatallanma anına kadar Bitcoin ile aynı işlem geçmişini tuttuğu anlamına gelir. Bitcoin’e hard fork’tan önce sahipseniz, o Bitcoin’e sahip olmaya devam ettiniz, ancak şimdi yeni forkta eşdeğer miktarda Bitcoin Cash tokenleri aldınız.

Teknik olarak neredeyse aynı olsa da, iki ağ birbirinin yerine kullanılamaz.

Yeni Bitcoin Cash, Bitcoin Cash fork’u ile Bitcoin arasında sert bir duvar oluşturmak için tekrar koruma ve diğer önlemleri uyguladı, bu da işlemlerin yalnızca çatal içinde gerçekleştirilebileceği, ağlar arasında yapılamayacağı anlamına geliyordu. İki para birimi 1 Ağustos 2017’ye kadar ortak bir geçmişi paylaşıyor, ancak ondan sonra tamamen ayrı.

Sonuç olarak, Bitcoin Cash, Bitcoin’den farklı bir döviz kuruna sahiptir ve tüm cüzdanlar ve borsalar, piyasaya sürüldüğünde Bitcoin Cash’i desteklemez. Yine de 1 Ağustos’ta günün sonunda Bitcoin Cash, üçüncü en değerli piyasa değeri açısından dünyadaki kripto para birimi ve 13 Kasım 2017 itibarıyla bu pozisyonu korumaya devam ediyor (Ethereum’u piyasa değeri bazında 2. en büyük kripto para birimi olarak kısa bir süre geçmesine rağmen).

Bitcoin nakit

Bitcoin Cash, yaşamının başlangıcı için değerini büyük ölçüde, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik krizi para biriminin artık uygulanabilir olmamasına neden olursa ve ne zaman kripto kralı olarak tahtı devralacağı spekülasyonundan elde etti. Bitcoin Cash’in en ölümcül savunucuları, bunun basitçe “Bitcoin” olacağına ve orijinal Bitcoin’in Bitcoin Legacy olarak kaybolacağına inanıyor..

Öte yandan, Bitcoin Cash’in hakaretçileri, projeyi, blok zinciri teknolojisini seven ve anlayan küçük bir çekirdek insan grubunu gruplara ayıran gereksiz bir topluluk olarak görüyorlar..

Madenciler: Kimin Görüşü Gerçekten Önemli

Günün sonunda, Bitcoin ve Bitcoin Cash’in geleceği hakkında forumlarda ve sosyal medyada yapılan tartışmalar, projenin başarısı için madencilerin yeni para birimi hakkında aldıkları kararlardan daha az önemli..

Bitcoin Cash, blok boyutunun yanı sıra Bitcoin ile neredeyse aynı olduğundan, iki çatal artık madencilik gücü için rekabet ediyor olacak.

Madencilerin bir seçeneği vardı: daha büyük risk içeren yeni, muhtemelen kazançlı bir girişimde bir şans yakalayın veya orijinal Bitcoin madencilik ağında denenmiş ve test edilmiş modele bağlı kalın..

Başlangıçta Bitcoin Cash sorun yaşadı çünkü zorluk seviyesi hala orijinal Bitcoin ağının madencilik gücüne göre ayarlanmıştı. Madencilik için hesaplama gücündeki ani düşüşle birlikte, Bitcoin Cash bloklarının erkenden çıkarılması 10 saate kadar sürdü..

Bununla birlikte, Bitcoin’in (ve dolayısıyla Bitcoin Cash’in) yazılımı, her 2.016 blokta bir madencilik zorluğunu ayarlamak için yazılmıştır. Ağa daha fazla madenci katılırsa, zorluk artacak ve blok süresi kabaca aynı kalacaktır (Bitcoin ve Bitcoin Cash için ~ 10 dakika). Ağda daha az madenci varsa, zorluk azalacaktır..

Sorun, Bitcoin Cash’in zorluk ayarlamasından önce 2.016 bloğun geçmesini bekleyecek zamanının olmamasıydı. Bunun yerine, madencilik hashrate (hashrate ağdaki tüm madencilik bilgisayarlarının hesaplama gücüdür) beklenenin çok küçük bir yüzdesi ise, otomatik olarak zorluğu değiştiren bir Acil Durum Zorluk Ayarı (EDA) uyguladılar..

Bitcoin Cash’in ilk birkaç haftasında, EDA sayesinde blok zorluğu hızla düştü. Sonuç olarak, Bitcoin Cash madenciliği daha kazançlı hale geldi ve madenciler, Bitcoin madenciliğinden Bitcoin Cash’e geçmeye başladı. Bu madencilerden bazıları, kendini Bitcoin Cash’in ölçeklenebilirlik çözümü fikrine adamış idealistlerdi. Yine de diğerleri, fiyatların artması beklenen bir yatırım aracı olarak Bitcoin Cash’i satın almakla ilgilendi. Son olarak, bazı madencilik için Bitcoin Cash bir iş fırsatıydı ve o sırada hangisinin en karlı olduğuna bağlı olarak Bitcoin madenciliği ve Bitcoin Cash arasında geçiş yapacaklardı..

SegWit2x ve Bitcoin Cash’in Mevcut Durumu

İlk lansmanından ve değerini artırdıktan sonra, Bitcoin Cash’in değeri 400 $ / BCH civarında sabitlendi..

Bununla birlikte, son haftalarda Bitcoin Cash yükselişte ve 9 Kasım’dan itibaren Bitcoin’in ölçeklenebilirlik planlamasındaki aksaklıklar hakkındaki haberler sadece Bitcoin Cash talebini artırdı..

Bitcoin Cash, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorununun bir cevabıdır, ancak Bitcoin topluluğu ölçeklenebilirliği iyileştirmenin başka yollarını düşünmek için çok çalışıyordu. İlki, doğrulama imzalarını blokta bulunan işlem bilgileriyle ilişkilendiren, işlem başına gereken alanı azaltan ve blok başına işlemleri artıran yeni bir blok yapısı olan Segregated Witness (SegWit) uygulamasıyla geldi. SegWit, isteğe bağlı, kullanıcı odaklı bir güncelleme olarak uygulandı. Bu, madencilerin geleneksel veya SegWit bloklarını madencilik yapmayı seçebilecekleri anlamına gelir. Benimseme% 95’e ulaştığında, SegWit tamamen benimsenmiş sayılacaktır. Şu anda SegWit’in benimsenmesi yaklaşık% 12.

SegWit yayınlandıktan sonra, Bitcoin’in ölçeklenebilirliğini artırmanın bir sonraki adımı blok boyutunu Bitcoin Cash gibi 8 MB’a değil, 2 MB’ye yükseltmek ve blok boyutunu etkili bir şekilde ikiye katlamaktı. Bu ikiye katlama SegWit2x olarak biliniyordu ve kullanıcılar Kasım ayında teknolojiyi tanıtmak için bir hard fork hazırlarken, Bitcoin için ileriye giden yol olarak kabul edildi. Ancak, bir grup işletme ve madencilik çiftliği SegWit2x desteğini geri çekti ve bu da ölçeklenebilirlik çözümünün benimsenmesine yönelik umutları yok etti..

Bitcoin’in ölçeklenebilirlik konusunda bir fikir birliği kuramaması karşısında, yatırımcılar Bitcoin Cash’e yöneldi, son işlemlerde fiyatı 1250 $ / BCH’nin üzerine yükseldi. Bitcoin ölçeklenebilirlik sorunları ile mücadele etmeye devam ederse, Bitcoin Cash görevi üstlenmeye hazırlanıyor. Bitcoin Cash yatırımcıları senaryonun muhtemel olduğuna inanırken, aleyhte olanlar Bitcoin’in piyasadaki hakimiyetinin devam edeceğine inanıyor. Nihayetinde Bitcoin Cash’e yatırım yapmak ve kullanmak, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunlarının ciddi olduğuna ve Bitcoin’in bu sorunları çözebileceğine inanıyor musunuz?.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me