Bitcoin İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Kısa cevap: Cüzdanlar arasında Bitcoin transferi ne kadar uzun sürerse sürsün işlemden işleme değişir.

Bir Bitcoin işlemi yaptığınızda, tamamlanmadan önce ağ tarafından onaylanması gerekir. Bitcoin topluluğu bir standart belirledi 6 onay tamamlandığını düşünmeden önce bir transferin gerekmesi.

Bitcoin işlem sürelerini ne belirler??

İşlem süresini etkileyen iki ana faktör şunlardır:

  • Ağ etkinliği miktarı
  • İşlem ücretleri

Ağın işlemesi gereken işlem sayısı ne kadar fazlaysa, her işlem o kadar uzun sürer. Bunun nedeni, her bloğu işlemek için yalnızca sınırlı sayıda madencinin olması ve bir bloğa dahil edilebilecek sınırlı sayıda işlem olmasıdır..

Bitcoin ağındaki madenciler işlemlere öncelik verir: aldıkları ücret onları doğrulamak için. Bu nedenle, eğer daha yüksek bir ücret ödemek, bir madencinin transferinizi işleme olasılığı daha yüksektir ve bu da işlem süresini azaltır.

İşlemler için Bitcoin ücretleri

Bir Bitcoin işlemini onaylamak ne kadar sürer?

Daha önce belirtildiği gibi, bir Bitcoin işlemi genellikle işlenmeden önce madencilerden 6 onay gerektirir. Bir bloğu çıkarmak için geçen ortalama süre 10 dakika, bu nedenle, bir işlemin ortalama bir saat sürmesini beklersiniz.

Bununla birlikte, Bitcoin’in son zamanlarda popülerlik patlaması ağda tıkanıklığa neden oldu. ortalama süre son zamanlarda bir onay için 30 dakika ile aşırı durumlarda 16 saatten fazla.

Ortalama Bitcoin işlem onay süreleri

Bitcoin topluluğunda, bu ölçeklendirme sorunlarının en iyi nasıl çözüleceği konusunda bir bölünme var. Bazı üyeler (özellikle Bitcoin Cash’i tercih edenler), çözümün blok başına daha fazla işlem yapabilen daha büyük bir blok boyutu olduğuna inanıyor..

Diğer topluluk üyeleri, Ayrılmış Tanık (SegWit) ve Yıldırım Ağı blok boyutlarını artırmak zorunda kalmadan ağı hızlandıracak.

Hangi çözümün en iyi olduğunu yalnızca zaman gösterecek.

Bitcoin işlemi nedir?

Öncelikle, bitcoinlerin fiziksel olarak var olmadığını hatırlayalım. Elinizde tutacak sağlam bir madeni para veya bitcoin’inizin değerini belirten bir jeton veya kağıt parçası yoktur. Bunun yerine, bitcoinler sanal alemde, “blok zinciri” olarak bilinen hiper güvenli, halka açık defterde doğrulanmış – özünde meşrulaştırılmış – bir dizi işlem olarak var olur. Başka bir deyişle: bitcoinler, kriptografi ile korunan bir imza geçmişidir.

Yani, Bitcoin “varsa”, gerçekte sahip olduğunuz şey bilgidir: Bitcoin geçmişiniz ve bunları kullanmanıza izin veren bir çift “anahtar” – açık anahtar ve özel anahtar.

Bitcoin’inizi cam bir kutuda saklanan bir bilgi jetonları koleksiyonu olarak düşünün. Açık anahtar, kutunuzun etiketidir – herkes bunun sizin kutunuz olduğunu ve kutunuzun ne kadar bitcoin içerdiğini bilir. Banka hesabı yönlendirme numarası gibi, genel anahtarınız paylaşılır, böylece insanlar size para gönderebilir.

Buna karşılık, özel anahtarınız güvenli bir şekilde korunur; cam kutunuzu bitcoin açmanın tek yolu budur. Özel anahtara erişim, banka hesabının kontrolüne sahip olmaya benzer, bu nedenle insanlar özel anahtarların yanlış ellere geçmesini önlemek için büyük özen gösterirler..

Özetle, bitcoinler işlem bilgilerinin özetleridir. Genel anahtarlar bu bilgilere sahip olmanıza izin verir. Özel anahtarlar, bu değeri başka bir genel anahtara göndermeniz için size yetki verir.

Bir işlem nasıl çalışır?

Arkadaşınız Dave’e beş bitcoin (5 BTC) değerinde cömert bir doğum günü hediyesi vermek istediğinizi söyleyin. Bunu yapmak için, bu işlemi duyuran halka açık blockchain’e bir mesaj göndermek için özel anahtarınızı kullanmanız gerekir. Bu işlem mesajı üç bölümden oluşur:

  1. Giriş: Dave’e gönderdiğiniz bitcoin’lerin kaynak işlemi. Bu kod, bitcoinlerin genel anahtarınıza nasıl geldiğinin geçmişini açıklar.
  2. Miktar: Dave’e göndermeyi düşündüğünüz bitcoin sayısı (bu durumda beş).
  3. Çıktı: Dave’in genel anahtarı veya bitcoinleri gönderdiğiniz adres.

Bu üç parçalı işlem mesajı blok zincirine gönderilir. Blok zinciri bunu aldıktan sonra, “madenciler” olarak bilinen veri kırıcılar işlemi doğrulamak için çalışır. Madenciler ve bitcoin madenciliği çalışmaları için karmaşık, çok teknik bir arka plan var, ancak burayı anlamak adına, bunu basit tutacağız. Kısacası, madenciler, işlem gören bitcoin için yeni imzalar (güncellenmiş işlem geçmişi) oluşturan karmaşık matematik problemlerini çözer..

bitcoin madeni

Sizin durumunuzda, madenciler Dave’e gönderilecek beş bitcoin’iniz olduğunu doğrulayacak, ardından Dave’in genel adresine beş bitcoin gönderdiğinizi not etmek için bu bitcoinlerin geçmiş işlemler listesini güncelleyecekler..

İşlemler ne kadar sürer?

Ne yazık ki Dave için bu süreç anında gerçekleşmiyor. Aslında, bitcoin işlemleri birkaç dakikadan birkaç güne kadar değişen gecikmelere tabidir. Bunun nedeni, bitcoin’in madencilerin işlemleri doğrulamasını gerektirmesidir. İşlemler, doğrulanmak ve halka açık blok zincirine eklenmek üzere genellikle “bloklar” halinde toplanır; standart bitcoin protokolüne göre, bir bloğu çıkarmak yaklaşık on dakika sürer.

Bununla birlikte, artan popülaritesi nedeniyle, bitcoin ağı genellikle bir blok halinde toplanmayı bekleyen işlemlerle doludur. Blok boyutları sınırlıdır ve onu bir blok haline getirmeyenler, “bitcoin mempool” olarak bilinen büyük bir sıraya toplanır. Mempool boyut olarak dalgalanır, bekleme süreleri de kısa süre içinde ele alacağımız işlem önceliğine ve ücretlere bağlıdır. İş yığını hakkında bir fikir edinmek için mevcut Bitcoin Mempool.

İşlem ücretleri

Madencilik, önemli çaba ve teknoloji gerektirdiğinden, bitcoin işlemleri giderek daha fazla ek ücrete tabidir. İşlem ücretleri, kuyruğa öncelik vermenize yardımcı olur – işleminizi doğrulamak için madencilere ne kadar yüksek ödeme yapmaya istekli olursanız, işlenme olasılığı o kadar hızlı olur. Bitcoin işlem ücretleri genellikle “bayt başına satoshi” olarak ifade edilir. Bir Satoshi, işlemin bayt boyutu başına bir bitcoin’in yüz milyonda biridir ve genellikle 200 baytın üzerindedir..

Madencileri işleminizi daha hızlı işlemeye teşvik etseler de Bitcoin ücretleri zorunlu değildir. İşlem ücretleri genellikle çıkarılacak işlem verisi bloğunu oluşturan kullanıcı tarafından belirlenir. Bunlar oranları ve bağımlı bekleme süreleri trafik alçalıp yükseldikçe değişir.

Örneğin, Dave’e vereceğiniz hediyenin sonraki 1-3 bloğun bitcoin kuyruğuna yerleştirilmesi için bayt başına 200 satoshi ödeyebilirsiniz (bayt başına 0,000002 BTC veya 0,01 USD). Dolayısıyla işleminizin doğrulanması yaklaşık 10-30 dakika sürecektir.

Alternatif olarak, işleminizin hemen kuyruğa veya çıkarılacak bir sonraki bloğa yerleştirilmesi için bayt başına 300 satoshi gibi daha yüksek bir ücret ödeyebilirsiniz. İşleminiz büyük olasılıkla önümüzdeki 10 dakika içinde tamamlanacak.

Bitcoin, kullanıcı tabanlı, eşler arası bir sistemdir, bu nedenle sistemi dalgalanmaya ve denemeye yatkın hale getirir. Bu yazı itibariyle, Bitcoin işlemleri endişe verici derecede pahalı hale geldi – örneğin, 0.01BTC’yi (42 $) taşımak 4 $ işlem ücretine mal oldu. Bitcoin bir platform olarak gelişmeye devam ettikçe, oranların, ücretlerin ve bekleme sürelerinin hızlı treni muhtemelen istikrar kazanacaktır..

Son düşünceler

Bitcoin’in artan popülaritesine rağmen, kripto para birimini kullanmanın gerçek süreci birçok insan için belirsizliğini koruyor. Bitcoin’in temelini oluşturan blok zinciri teknolojisine bağlı oldukları için halka açık ancak güvenli işlemler, para biriminin gelecekteki başarısının anahtarıdır. Ayrıca Bitcoin’in en acil zorluklarından bazılarını sunarlar: bekleme süreleri, sistem aşırı yüklenmeleri ve merkezi olmayan para birimini işlemek için “madencilere” ödeme yapmak için gereken işlem ücretleri..

Sürekli bitcoin kullanımının sık sık dengesiz işlem sürecini düzelttiğini zaman gösterecek

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me