Bitcoin Sansür Direnci Açıklandı

Sansür Direnci

Merkezi olmayan bir blok zincirinin en büyük özelliklerinden biri sansür direncidir. Banka hesabınızdaki parayla, parayı nereye ve ne zaman gönderebileceğiniz konusunda üçüncü bir tarafın kontrolü vardır. Bitcoin ile, hükümet müdahalesi korkusu olmadan istediğiniz adrese para gönderebilirsiniz. Ancak özgürlük, dünyanın doğal düzeni değildir. Baskı ve sansüre karşı mücadele sürekli bir savaştır. Bitcoin’in sansürü atlatma konusunda önemli bir geçmişi olsa da, kripto para birimine karşı her yerde mevcut olan tehditlere ve onun direnç seviyesine bakacağız..

Wikileaks

2010 yılında, ABD hükümeti Visa ve Mastercard gibi ödeme işlemcilerine Wikileaks’e yapılan ödemeleri engellemeleri için baskı yaptı. Cevap olarak Wikileaks’in kurucusu Julian Assange, Bitcoin ödemelerini kabul etmek istedi. Ancak o sırada Satoshi Nakamoto, Wikileaks’ın Bitcoin ağını kullanmasını istemiyordu. Satoshi, “Yazılımın yol boyunca güçlendirilebilmesi için projenin kademeli olarak büyümesi gerekiyor. Bu çağrıyı Wikileaks’e bitcoin kullanmamaları için yapıyorum. Bitcoin, emekleme döneminde küçük bir beta topluluğudur. “

Assange o sırada Bitcoin kullanmamayı kabul etti, ancak bağışlar sonunda 2011’de başladı

WikiLeaks artık 1HB5XMLmzFVj8ALj6mfBsbifRoD4miY36v’de anonim Bitcoin bağışlarını kabul ediyor

– WikiLeaks (@wikileaks) 14 Haziran 2011

Wikileaks, Amerikan hükümetini şaşkına çevirerek 4000’den fazla Bitcoin aldı. 2011’den bu yana fiyatlarda yaşanan artış göz önüne alındığında, Wikileaks’e karşı kredi kartı işlem yasağı hiç şüphesiz tam tersi bir etki yarattı. Assange, sonuçtan kesinlikle memnun kaldı ve ABD hükümetine teşekkür etti.

ABD hükümetine, Senatör McCain’e ve Senatör Lieberman’a Visa, MasterCard, Payal, AmEx, Mooneybookers vb. @Kafadergisi 2010’dan başlayarak. Bitcoin’e yatırım yapmamıza neden oldu – > % 50000 getiri. pic.twitter.com/9i8D69yxLC

– Julian Assange ⌛ (@JulianAssange) Ekim 14, 2017

Wikileaks ve Coinbase

2018 yılında, Coinbase, Wikileaks Mağazasını engelledi kripto para borsasında işlem yapmaktan Coinbase, “yasal olarak yasal uyum mekanizmaları uygulamak zorunda” olduklarını söyledi. Coinbase ayrıca Wikileaks’ın “hizmet şartlarımızı ihlal ettiğini ve size artık hizmetimize erişim sağlayamayacağımızı bildirmekten üzüntü duyuyoruz.” Dedi.


Coinbase’in onlara katılmak değil, sansür ödeme şirketlerini yok etmeye yardımcı olacağı söylendi. Sansür direnişine denge getirin, onu karanlıkta bırakmayın. Ancak Wikileaks, ahlaki açıdan yüksek bir zemine sahip olduklarını düşünüyor ve “kripto topluluğunun uygun olmayan bir üyesi olarak önümüzdeki hafta Coinbase’in küresel ablukası” çağrısında bulunuyor. Buradaki ironi, Bitcoin’i popüler hale getiren bir web sitesi olan Wikileaks’in bir şirket olan Coinbase tarafından saldırıya uğraması şaşırtıcı. Bitcoin tarafından popüler hale getirildi.

Coinbase’in belirli bir şirketi yasaklama yeteneği, Bitcoin’e yönelik olası birçok saldırıdan yalnızca biridir. Wikileaks hala bağış kabul ediyor Bitcoin, Litecoin, Zcash, Monero ve Ethereum’da kripto para varlıklarını tasfiye etmek için başka bir yere bakmaları gerekecek gibi görünüyor.

Bitcoin ATM

Borsaları kullanmanız engellendiyse, her zaman en yakın Bitcoin ATM’nize dönebilirsiniz. Büyük miktarlarda para için ideal olmasa da, kimse sizi Bitcoin almaktan ve paraları nakite çevirmek için bir Bitcoin ATM’sine gitmekten alıkoyamaz. Bu şekilde Bitcoin, aksi takdirde imkansız olabilecek ödemelere izin vererek sansüre karşı savaşır..

Ne yazık ki, Bitcoin ATM pazarında daha büyük bir rekabet olana kadar, makinelerde genellikle hızlı ücretler ve piyasa oranından daha kötü döviz kurları sorunu var..

Anonimlik

Anonim olarak kullanılan bir Bitcoin ATM, Bitcoin sansür direncine yardımcı olur. Kişisel bilgilerinizi vermeden cüzdan yaparsanız, gerçek kimliğinizi gizlerken Bitcoin gönderip alabilmelisiniz. Bununla birlikte, KYC’yi takip eden bir borsada Bitcoin alırsanız, hükümetlerin blok zincirindeki tüm işlemlerinizi takip edebileceğinden emin olabilirsiniz..

Monero ve Zcash ile karşılaştırıldığında, Bitcoin anonim işlemlere çok daha az önem vererek daha fazla sansür olasılığını ortaya çıkarır. Hükümetler Bitcoin işlemlerini durduramazken, işlem tamamlandıktan sonra kesinlikle peşinize düşebilirler..

Yönetim modeli

Bir kripto para birimini potansiyel olarak sansürlemenin bir başka yolu da yönetişimdir. Yazılımın güncellenmesi, kuralların değiştirilmesi veya bir blok zincirinin çatallanması işlemleri kontrol etmenin yollarıdır. Satoshi’nin ortadan kalkması bu alanda Bitcoin’e büyük bir avantaj sağlıyor. Geliştiriciler ve madenciler, Bitcoin protokolünde herhangi bir değişiklik yapmadan önce ezici bir fikir birliğine varmalıdır. Merkezileştirilmiş geliştirme ekipleri güncellemeleri hızlı bir şekilde dağıtırken, potansiyel olarak hard fork şeklinde bir sansür maliyetine sahiptir..

Sansüre dirençli kripto para birimleri değişmez bir blok zincirine sahip olmalıdır. İşlemleri hard fork ile geri alan Ethereum’un aksine, Bitcoin’in geçmişi blok zincirinde sıkı bir şekilde yazılıdır. Bir çatal işlemlerinizi tersine çevirebilirse, sansürün kapısını açar.

Madencilik

ASIC madenciliği nedeniyle, Bitcoin madenciliğindeki merkezileşme seviyesi ideal değildir. Büyük oyuncular pahalı madencilik çiftlikleri kurarken, madencilik sürecine daha az insan katılmaktadır. Bununla birlikte, madencilik daha merkezi hale geldikçe, gizli anlaşma ve% 51 saldırı olasılığı artar. Şu anda, madencilerin sadece Bitcoin madenciliği ile elde edilen karlar nedeniyle blok zincirine gizlice girip saldırmak için hiçbir nedenleri yok. Bununla birlikte, sansür direnci için Bitcoin, lojistik olarak ezici hash gücüne boyun eğemeyeceği bir konumda olmak ister..

Daha az sansür direncine sahip bir madeni paraya örnek Bitcoin Cash olacaktır. Bitcoin ile aynı madencilik algoritmasını kullandığından, büyük Bitcoin madencilik havuzları teorik olarak% 51’i Bitcoin Cash’e saldırabilir. Ancak, büyük bir madencilik çiftliğinin temel amacı kar elde etmektir. Bitcoin Cash’e saldırmak, mümkün olsa da, sonuçta önemli bir para kaybı olacaktır. Madencilerin, Bitcoin Cash’i yok etmek için zaman ve enerji kullanmaya teşvikleri yoktur. Sansür direnci açısından bakıldığında, Bitcoin Cash güvenlik açığı nedeniyle başarısız oluyor.

Ücretler

Ya Bitcoin ağını kullanma ücretleri birçok kullanıcı için engelleyici bir şekilde pahalı hale gelirse? Daha az parası olanların ödemelerini engellemek için bir sansür şekli mi? Bitcoin ağ ücretleri popülerliğin zirvesinde arttığında, birçok kişi parayı hareket ettirmek için Bitcoin’i Litecoin ile değiştirmeye başladı. Bununla birlikte, böyle bir işlem, bir kez üçüncü bir tarafın kullanılmasına neden olur ve sansür direnişi amacını ortadan kaldırır. Bitcoin’in, ücretleri düşük tutarken aynı zamanda ağdaki işlemleri ölçeklendirmenin yollarını keşfetmeye kesinlikle devam etmesi gerekecek. Yıldırım ağı şu anda en iyi bahis. Ne yazık ki, yıldırımla merkezileşme ve sansür konusunda da endişeler var..

Sonuç

Sansür direncinin esası açısından diğer kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında, Bitcoin öne çıkıyor. Başka hiçbir madeni para, Bitcoin ile aynı düzeyde güvenilirlik ve ademi merkeziyetçilik iddiasında bulunamaz. Yönetişim modeli, değişmez blok zinciri ve ATM’ler aracılığıyla tasfiye etme becerisinin tümü, Bitcoin’in sağladığı özgürlük düzeyine katkıda bulunur. Ancak yine de yapılacak işler var. Üçüncü taraf borsaları, madenciler, ücretler ve hükümetler Bitcoin üzerinde baskı oluşturmaya çalışır. Bununla birlikte, tüm potansiyel tehditlere rağmen, madeni para kesintiye uğramadan ve üçüncü şahıslar işleminizi sansürlemeden her seferinde bir blok boyunca takmaya devam ediyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map