Bitcoin Vadeli İşlem Ticareti: Bilmeniz Gerekenler

Büyük finansal borsalarda bitcoin vadeli işlem ticareti olasılığı, Bitcoin fiyatı için açıkça yükselişe geçti. Bu haftanın başında 15.000 $ civarında seyreden fiyat, CME Group’un 31 Ekim’de yıl sonuna kadar bitcoin vadeli işlem ticareti başlatacağını duyurduğu zamandan% 145 daha yüksek ve CFTC’nin düzenleyici onayı 1 Aralık’ta bu pazarlardan.

Ancak vadeli işlemler, özellikle kurumsal sermaye alana girerse, piyasaya sürüldükten sonra bitcoin’in fiyatını nasıl etkileyecek? Bir vadeli işlem sözleşmesinin nasıl işlediğini ve ayrıca vadeli işlemleri kullanarak bitcoin fiyatı hakkında spekülasyon yapabilecek çeşitli oyuncuların motivasyonlarını ve davranışlarını inceleyeceğiz..

Vadeli İşlem Ticaretinin Temelleri

İlk olarak, vadeli işlem sözleşmeleri ve nasıl ticaret yaptıkları hakkında hızlı bir ön bilgi. Vadeli işlem sözleşmesi, iki tarafın belirli bir malı veya finansal aracı gelecekteki bir tarihte ve belirli bir fiyattan alıp satmayı kabul ettiği bir finansal türevdir..

Örneğin, 60 $ ‘a 12 aylık bir vadeli petrol sözleşmesi satın almak, sizin (sözleşme sahibi), o andaki petrol fiyatı ne olursa olsun, 12 ay sonra 60 $ / varilden petrol almayı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Petrolü satın almayı kabul ederek, sözleşmeyi “uzun” bırakmış olursunuz, petrolü teslim etmeyi kabul eden kişi ise sözleşmeyi “kısaltmış” olur. Vadeli işlem sözleşmelerinin, belirli bir sözleşmenin ticaretini yapan bir borsada herhangi bir zamanda satılabileceğini ve sözleşmenin alıcısının vadeli işlem sözleşmesinin yükümlülüğünü devralacağını unutmayın..

Bazı sözleşmeler petrolün fiziksel olarak teslim edilmesiyle halledilebilir, bazıları vadeli işlem fiyatı ile o andaki spot fiyat arasındaki fark için nakit ödemeye izin verir ve bazıları her iki seçeneğe de izin verir. CME’de işlem görecek Bitcoin vadeli işlemleri nakit ödeme için yapılandırılmış.

CME’de bir bitcoin vadeli işlem sözleşmesinin nasıl ticaret yapacağına dair bir örnek. 15.000 $ ödeme fiyatı ile 12 aylık bir BTC vadeli kontrat satın alıyorum. Diyelim ki 12 ay sonra o gün, BTC’nin gerçek fiyatı 18.000 $.

Sözleşmenin satıcısının bana 15.000 $ ‘a bir bitcoin satması ve onu 18.000 $’ a satmak için bir borsaya götürmem yerine, sözleşmeli satıcı bana sadece 3.000 $ ‘lık farkı verecek. Bu, nakit ödeme olarak bilinir ve genellikle mali sonuç fiili olarak fiziksel teslimatla aynıdır.

Risk: Büyük yatırımcılar vadeli işlemleri kısaltabilir ve BTC’nin fiyatını düşürebilir?

Ortalama bir kripto yatırımcısı vadeli işlem ticaretini anlasa bile, yakın zamanda bu arenaya girmeyecek; her sözleşme 5 bitcoin içindir ve bir ticaretteki minimum sözleşme bloğu 5 sözleşmedir. 15.000 $ BTC fiyatıyla, bu, 375.000 $ ‘dan daha düşük bir fiyata herhangi bir işlem yapmayacağınız anlamına gelir.

Vadeli işlem piyasasının temel bir özelliği, çift yönlü olmasıdır, yani geleneksel bir kısa pozisyona girme zahmetine girmeden (yani varlığı ödünç alacak birini bulmak) piyasayı kısaltabilirsiniz..

Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri nakit olarak ödeneceğinden, bitcoin’e karşı bahis yapmak artık çok daha kolay (bitcoin’e kısa devre yaptırmanın birkaç mevcut yolu olsa da).

Kurumsal sermaye, en iyi ihtimalle Bitcoin’e şüpheyle yaklaşıyor ve şu ifadelere göre değerlendiriliyor: Jamie Dimon, Warren Buffett, veya Mohamed El-Erian. Dijital para birimleri birçok yönden bu bankacıların ve yatırımcıların uzun vadeli iş planlarına rakip olduğu için bu şaşırtıcı olmamalıdır. Bu insanlar, bitcoin’in fiyatını düşürmesi veya tamamen başarısız olması için oldukça teşvik ediliyor.

Hepsini toplayın ve Bitcoin boğaları biraz gerginleşmeye başlayabilir. Bu yeni vadeli işlem piyasalarında işlem yapmak için yeterli paraya sahip olan tek grup, kurumsal sermayedir, bunlar genel olarak bitcoin hakkında çok olumsuz bir görüşe sahiptir ve bitcoin’i kısa vadede azaltmalarına izin verecek ilk güvenilir borsada işlem yapmaya başlamak üzereler.!

Burada oyunda bir coşku boşluğu olduğu iddia edilebilir; Sermayesi olan bir kripto para inancıysanız, bugün faaliyette olan düzinelerce kripto hedge fonundan birini başlatmak için yola çıktınız. Bir Bitcoin şüphecisi için, bu görüşü ifade etme seçenekleriniz büyük ölçüde genişledi..

Karşı noktalar: Bitcoin vadeli işlemleri için boğa vakası

Öyleyse, bitcoin vadeli işlemleri Bitcoin için bu kadar tehdit oluşturuyorsa, Bitcoin fiyatı neden hala bu kadar hızlı yükseliyor? Bitcoin vadeli işlemlerinin düşüş tezine bazı karşıt noktalara bakalım.

İlk olarak, kurumsal sermaye, Bitcoin’in Dot Com Bubble’dan bu yana en büyük aldatmaca olduğunu düşünebilir, ancak çoğu başlangıçta bu piyasalara dokunamaz. Volcker Kuralı Dodd-Frank Yasası, Jamie Dimon’dan JP Morgan gibi bankaların neredeyse her türden spekülatif alım satım yapmasını yasaklıyor, dijital para birimlerinin kısalması kesinlikle önemlidir! Bu bitcoin ayıları için hareket, bitcoin’i kısaltmak değil, fiyatı düşürmek değil, sadece ondan ve diğer dijital para birimlerinden tamamen uzak durmaktır..

İkincisi, bitcoin’e kadar bekleyemeyen her geleneksel hedge fonu için, uzun bir bitcoin maruziyeti kazanma fırsatını sevecek, ancak kripto borsalarının gözetimine güvenmeyen veya teknik eksikliği kaldıramayan başkaları da var. destek veya sürekli kesinti. (Bir hard fork veya büyük bir kripto haber etkinliği sırasında bir kripto borsası kullanmayı denediyseniz, onları suçlamak zordur).

Şimdiye kadar, seçenekleri çoğu zaman Grayscale Bitcoin Investment Trust (GBTC) ile sınırlıydı. gerçek bitcoin’e% 30 ila% 80 primle işlem yapar, Herhangi bir nedenle gerçek bitcoinleri kendileri satın almaları kısıtlanan yatırımcılardan önemli bir talep olduğunu göstermek.

Son olarak, birkaç yatırımcı, geçen yıl bitcoin’in fiyatındaki artışa bakacak ve varlığı kısaltmaktan korkmayacaktır. Bir varlık bir haftada ikiye katlanabildiğinde, kısa pozisyondaki riske maruz kalmanız çok büyüktür – teorik olarak sınırsızdır.

Belki de bitcoin’in bir balon içinde olduğuna inanabilirsiniz çünkü temel analiz kullanılarak değerlenemeyebilir, ancak bu bir yıl önce de doğruydu ve Aralık 2016’da kısa bir bitcoin pozisyonu alırsanız ilk yatırımınızın yaklaşık 17 katını kaybettiniz (veya vadeli işlem ticareti açısından, marjin çağrılırdınız ve / veya pozisyonunuzu uzun süre önce borsanız tarafından zorla kapattırdınız).

375.000 $ ‘lık minimum işlem riski ile bu kayıplar oldukça hızlı bir şekilde artacaktır..

Sonuç: Volatilite ileride, ancak sonuçta BTC için iyi

Bu, vadeli işlem beklentisiyle bitcoin’e uzun mu yoksa kısa mı devam edeceğiniz konusunda net bir karar bırakmaz. CME Group, bitcoin vadeli işlem ürünlerini 18 Aralık’ta piyasaya sürecek, ancak daha küçük rakipleri CBOE, yakın zamanda CME’yi yumruk atacaklarını ve önümüzdeki Pazar öğleden sonra 10 Aralık’ta Bitcoin vadeli işlemlerine başlayacaklarını açıkladı. Çeşitli faktörler sermaye akışının uzun veya kısa pozisyon almasına neden olabilir, ancak her iki durumda da kısa vadede önemli fiyat dalgalanmaları anlamına gelecektir..

Bununla birlikte, uzun vadede, bu, bitcoin ve diğer kripto para birimlerini meşrulaştırmaya yönelik önemli bir adımdır ve nihayetinde, daha geleneksel varlık sınıflarının yanı sıra işlem yaparken bitcoin’in günlük oynaklığını azaltmalıdır..

Kaynaklar

  1. https://coincentral.com/this-week-in-cryptocurrency-110317/
  2. https://www.cftc.gov/PressRoom/PressReleases/pr7654-17
  3. https://www.cmegroup.com/education/cme-bitcoin-futures-frequently-asked-questions.html
  4. https://coincentral.com/short-bitcoin/
  5. https://www.cnbc.com/2017/10/13/jamie-dimon-says-people-who-buy-bitcoin-are-stupid.html
  6. https://www.forbes.com/sites/johnwasik/2017/11/06/why-buffett-sees-bitcoin-bubble/
  7. https://www.investors.com/news/heres-the-latest-financial-leader-to-cast-doubt-on-bitcoin/
  8. https://www.investopedia.com/terms/v/volcker-rule.asp
  9. https://www.pionline.com/article/20171204/INTERACTIVE/171209944/shorts-on-bitcoin-investment-trust-should-perk-up-in-december
  10. https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me