Bitcoin’in altın veya diğer metaller ve büyük finans piyasalarına karşı göreceli gücünü (RS) ölçtüğünüzde, karşılaştırmalı gücünün (veya zayıflığının) önyargısız bir görüşüne şahit olursunuz. Bu istatistikler, kritik yatırım kararları vermenize yardımcı olabilir. Hatta daha doğru ticaret girişleri (veya çıkışları) zamanlamanıza olanak tanıyarak büyük pazar dönüm noktalarını tahmin etmenize yardımcı olabilirler..

Bu makale, Bitcoin ile altın arasındaki RS’yi (ticker: GLD, SPDR altın hisseleri) altı önemli zaman diliminde ortaya koyacak. BTCUSD’nin son üç, altı, 12, 24 ve 36 aylık dönemlerde GLD karşısında nasıl bir performans sergilediğini göreceksiniz. Son beş yılda Bitcoin’in sürekli olarak GLD’den nasıl daha iyi performans gösterdiğini de göreceksiniz..

Bitcoin’in dünyanın en büyük altın madenciliği şirketlerinden ikisinin hisselerini bile geride bıraktığını göreceksiniz. Son olarak, ticaretinize ve portföylerinize yatırım yapmanın neden Bitcoin ve altının dahil edilmesinin iyi bir fikir olabileceğine dair fikir edineceksiniz..

Bitcoin ve Altın: Önemli RS İstatistikleri

Bitcoin (BTCUSD) ve GLD RS istatistikleri, Aralık 2017’nin patlama zirvesinden bu yana ağırlıklı olarak GLD lehine yığılmış durumda. En azından şimdilik. BTCUSD’nin ayı piyasasında olduğu doğru, ancak bu kripto para için yükseliş yaşam belirtileri görülmeye devam ediyor. GLD’ye gelince, güçlü bir çok aylık (veya yıllık?) Ralli için hazırlık yapıyor olabilir, bu da 2019’da yükselişi şaşırtabilir..

Yakın Dönem İstatistikleri (Bir Yıl veya Daha Az)

Üç aylık BTCUSD performansı: (39.16) yüzde

Üç aylık GLD performansı: + yüzde 7,36

RS galibi: GLD

Altı aylık BTCUSD performansı: (30.97) yüzde

Altı aylık GLD performansı: + yüzde 2,40

RS galibi: GLD

12 aylık BTCUSD performansı: (71.82) yüzde

12 aylık GLD performansı: yüzde (1,46)

RS galibi: GLD

Bitcoin ve altın GLD döngüleri

Aylık GLD: Yükseliş modundaki anahtar döngüsü osilatörleriyle, 2019’un başından ortasına kadar bir kırılma girişiminde bulunmak için GLD’yi arayın. Grafiğin 50 ve 200 aylık hareketli ortalamaları da yükseliş konfigürasyonundadır. Resim: NinjaTrader 8

Açıkça görülüyor ki, kısa vadeli RS sıralamasında herhangi bir yarışma yok. GLD, üç kısa vadeli zaman diliminde de BTCUSD’yi geçti. Kolayca. Bununla birlikte, 2-5 yıllık RS ölçümlerine geçtiğinizde, BTCUSD basitçe GLD’lerle nispeten vasat performans rakamlarıyla zemini siliyor:

Uzun Dönem İstatistikler (İki Yıl veya Daha Fazla)

24 aylık BTCUSD performansı: yüzde + 311.02

24 aylık GLD performansı: + yüzde 11,20

RS galibi: BTCUSD

36 aylık BTCUSD performansı: yüzde + 860,84

36 aylık GLD performansı: + yüzde 18,37

RS galibi: BTCUSD

Beş yıllık BTCUSD performansı: + yüzde 466.16

Beş yıllık GLD performansı: yüzde + 3,29

RS galibi: BTCUSD

Bitcoin ve altın BTCUD döngüleri

BTCUSD, 2 haftalık grafik: Bitcoin’in Aralık 2018 dönemindeki düşük seviyelerin 2019’da önemli bir yükselişe yol açması olasıdır. Image: MotiveWave Ultimate

Önemli Altın Hisse Senetleri: Bitcoin de Kazanır

28 Aralık 2015’te Barrick Gold (ABX) ve BTCUSD hisselerine yatırım yapmış olsaydınız, kripto birimleriniz ABX hisselerinizden önemli ölçüde daha fazla artacaktır:

36 aylık BTCUSD performansı: yüzde + 860,84

36 aylık ABX performansı: + yüzde 74,24

RS galibi: BTCUSD

Newmont Mining Corp. (NEM) ile BTCUSD arasındaki 3 yıllık performans karşılaştırmasına bir göz atın:

36 aylık BTCUSD performansı: yüzde + 860,84

36 aylık NEM performansı: + yüzde 92,46

RS galibi: BTCUSD

TradingView.com üzerinden tüm veriler ABX, BTCUSD, GLD ve NEM için son veri kesme tarihi 28 Aralık 2018 idi. Komisyonlar, kayma ve hisse temettüleri hesaba katılmaz.

Şart değil Ya ya da

Evet, Bitcoin son 2, 3 ve 5 yıllık dönemlerde hem GLD’den (ve spot altın, altın vadeli işlemlerinden) büyük ölçüde daha iyi performans gösterdi. Öte yandan, GLD, Aralık 2017’nin sonlarından bu yana Bitcoin’i kolayca geride bıraktı. Burada bir fikir edinirseniz, şu: ne kadar yükseliş (düşüş) hissederseniz hissedin, çiftliğe asla herhangi bir pazarda bahse girmeyin. Piyasalar rasyonel değildir ve fiyatları etkileyen temel faktörlerin çoğu muhtemelen teknik tablolarınıza dahil edilmiştir..

Bitcoin vs altın GLD ve BTCUSD korelasyonu

Haftalık GLD ve BTCUSD: Altın ve Bitcoin ilişkisiz aşamalardan yüksek korelasyonlu aşamalara geçme eğilimindedir. Şu anda, ikinci senaryoya bir geçiş devam ediyor olabilir ve 2019’da her iki pazar için de büyük kazançlar elde edilebilir. Resim: NinjaTrader 8

İşlem yaptığınız kriptolar, hisse senetleri veya ETF’ler ne olursa olsun, iş başında kimsenin zamanın yüzde 100’ünü doğru bir şekilde anlayamayacağı piyasa güçleri vardır..

Bu nedenle, özellikle uzun vadeli bir yatırımcıysanız, bir çeşit rasyonel varlık tahsis planı kullanın (belki de Bitcoin ve altın dahil olmak üzere beş ila sekiz ilişkisiz finansal piyasada). Bu size, Bay Market’in yatırım portföyünüzün yönüne kaçınılmaz olarak fırlatacağı maymun anahtarları ne olursa olsun hayatta kalma şansınızı artıracaktır..

İçsel ve Dışsal Değer

Bir Bitcoin analisti geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in bir değer deposu:

“(Bitcoin) şimdiye kadar yaratılmış en büyük değer deposu.”

– CryptoOracle’dan Lou Kerner, 21 Kasım 2018, CNBC röportajı

ABD Doları (USD) gibi Bitcoin’in de içsel sıfır değeri. USD, ABD Kongresi tarafından daha önce (15 Ağustos 1971’den önce) gerektiği gibi altın ve gümüş ile desteklenmiyor. USD’nin keyfi olarak atanmış değer birimi veya dışsal değer. Hükümet, bir dolar para biriminin bir dolar mal ve hizmet satın alacağını söylüyor ve siz bu gerçeği kabul ediyor ve işinize devam ediyorsunuz. Elbette, USD diğer ülke para birimlerine karşı değer olarak dalgalanıyor, ancak bu USD cinsinden günlük işlemlerinizi etkilemiyor.

Bitcoin, USD gibi, altın veya gümüş gibi somut herhangi bir emtia tarafından desteklenmez. Bitcoin’de mal ve hizmetler için işlem yaparsınız, değerinin hızla değişebileceğinin tamamen farkında olursunuz. Bitcoin tüccarları, ticaret seansı boyunca gerçeğe uygun değeri üzerinde hemfikirdir. Aralık 2017’de tüccarlar bunun 19.870 $ değerinde olduğunu kabul etti, ancak Aralık 2018’de bu anlaşma noktası 3.215 $ ‘a düştü. Bitcoin’in fiyatı herşey dış değer. Bir borsadaki alıcı ve satıcının üzerinde anlaşabileceği her şeye değer.

Zaman Kazandıran Değer Deposu

Bununla birlikte altın, yüzyıllardır somut bir değer deposu olarak kabul edilmiştir. Eski zamanlarda altın her zaman gerçek para olarak kabul edilir, içsel değeri olan. Altını yiyecek, arazi, giyim, ilaç, yağ, koleksiyon, motorlu taşıtlar, evler vb. İçin takas edebilirsiniz. Aynı zamanda bir banka kasasına, evinizin kasasına koyabileceğiniz ve hatta bir kahve tenekesine gömebileceğiniz somut bir maddedir. arka bahçede.

Bitcoin, aksine, elektronik, soyut bir para birimidir. Sıfır içsel değere sahip olmasından ayrı olarak bile, çevrimdışı bir ortamda mal ve hizmetler için takas yapmak için kullanılması olası görünmüyor. Elektrik şebekesinin bir EMP saldırı. Her türlü iletişim kesintiye uğrayabilir. İnternet kararabilir. Kripto borsaları, diğer tüm finansal piyasalarla birlikte geçici olarak kapanabilir.

Bitcoin, diğer tüm kriptolar ve hisse senetleri gerçek dünya para biriminin bir biçimi olarak işe yaramaz. Banka banka ve kredi kartlarınız bile cansız plastik olacaktır. Altının doğal değerini yedeklemek için elektriğe veya iletişim ağına ihtiyacı yoktur. Böyle bir kıyamet senaryosunda, fiziksel altına sahip olmak Bitcoin’e sahip olmaktan daha çok tercih edilir. İtibari para birimi bile, hiperenflasyonist bir ekonomik zemin dışında tercih edilebilir..

Enflasyon Koruması

Enflasyonun hüküm sürdüğü 1970’lerde, ABD’de tüketici fiyatları (genel olarak enflasyon olarak adlandırılır) ikiye katlansa bile (1970’den 1979’a kadar) altın ons başına 35 dolardan ons başına 875 dolara (sekiz yıldan kısa bir süre içinde) yükseldi. Aslında, 1972’nin 35 dolarlık altının değeri şu anda ons başına 1.275 dolardan fazla ve son 46 yılda tüketici fiyat enflasyonunu kolayca geride bıraktı..

Tüketici fiyatları yüzde 501 arttı 1972’den beri (temel: 1972 = 100 ve 2018 = 600.71). Yine de, altın aynı zaman aralığında 39,84 kat veya yüzde 3,884 oranında arttı (1,275 $ bölü 32 $). Bu nedenle altın 7,75’e 1 (3,884 bölü 501) oranında enflasyon oranından daha iyi performans gösterdi. Altın, sürekli artan yaşam maliyetine karşı kesinlikle uzun vadeli bir değer deposu olduğunu kanıtladı..

Her İki Dünyanın En İyisi

Belki de Bitcoin bir gün bir değer deposu olarak kabul edilecek. Belki değil. Gerçekten, kimin umurunda? Burada ve şu anda önemli olan tek şey Bitcoin ticareti yapabilmenizdir. Bütün gün ve bütün gece. Uzun ve kısa. Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri alıp satabilirsiniz. Hatta her ay biraz Bitcoin satın alabilir, tüm zamanların en yüksek seviyelerine bir kez daha koşmayı bekleyebilirsiniz..

Daha da iyisi, Bitcoin alım satım ve yatırım faaliyetlerinizi açık risk kontrolü ve kar elde etme hedefleriyle yürütebilirsiniz. Enflasyona karşı bir koruma olarak altını tutanlardan daha uzun vadeli bir getiri bile elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, Bitcoin’in sıfır iç değeri olduğunu unutmayın. Altın bu doğal değere sahiptir ve her zaman bir yatırımcı cenneti olarak kabul edilebilir..

Hem Altın hem de Bitcoin Kullanmak

Onlarla ticaret yapmayı düşünün:

  • Kanıtlanmış bir mekanik sistemle Bitcoin (nakit, kaldıraçlı veya vadeli işlemler) ticareti yapın
  • Benzer, yüzde 100 objektif bir metodoloji ile altın ticareti (GLD, GLD seçenekleri, vadeli işlemler ve vadeli işlemler seçenekleri)

Bazılarını yatırım olarak bir kenara koyun:

  • Dolar maliyet ortalaması (DCA) uzun vadeli bir Bitcoin yatırımına
  • DCA’yı uzun vadeli bir altına dönüştürme (bir komisyoncudan fiziksel altın veya vekil olarak GLD’yi kullanma)
  • Uzun vadeli yatırımlar için asla kaldıraç veya vadeli işlem sözleşmeleri kullanmayın

Dönüş İkizleri?

İlgili grafik modellerine göre, 2019 hem Bitcoin hem de altın için önemli bir geri dönüş yılı olabilir. Potansiyel olarak güçlü geri dönüşlerini kendi portföyünüzde çalıştırabilecek sağlam bir ticaret ve yatırım planı oluşturun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me