Bitcoin ticaret sisteminizin sonuçlarının performansını ölçmenin birçok yolu vardır. Bitcoin’in teknoloji hisselerine veya diğer kriptolara ve önemli finansal piyasalara karşı göreceli gücünü (RS) ölçtüğünüzde, karşılaştırmalı gücüne (veya zayıflığına) gerçek dünya görüşü elde edersiniz. Bu veriler, önemli yatırım kararları vermenize yardımcı olabilir. Hatta büyük geri dönüşleri tahmin etmenize yardımcı olabilir ve diğer yatırımcılara karşı bir sıçrama yapmanızı sağlar..

Bu makale size Bitcoin ile teknoloji hisse senetlerinin karşılaştırmalı göreceli gücünü (RS) gösterecektir (ticker: QQQ, NASDAQ 100 izleme stoğu) altı önemli zaman diliminde. Geçtiğimiz 3-, 6-, 12-, 24- ve 36 aylık dönemlerde BTCUSD’nin QQQ karşısında nasıl bir performans sergilediğini göreceksiniz. Ayrıca, madeni paraların kralının son beş yılda QQQ’dan nasıl çarpıcı bir şekilde daha iyi performans gösterdiğini de göreceksiniz. Apple, Netflix, Amazon ve Google gibi bir hisse senedi endeksinden daha iyi performans gösterebilen herhangi bir pazar saygı duyulması gereken bir pazardır. Bitcoin durumunda, son beş yıldır bu belirli teknoloji indeksi devlerini eziyor..

Bitcoin ve Teknoloji Hisse Senetleri: Önemli RS Metrikleri

Aralık 2017’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan Bitcoin (BTCUSD) ve QQQ RS istatistikleri, açıkça QQQ lehine yığılmış durumda. En azından şu anda. Tüm tecrübeli tüccarlar, piyasaların bir anda yön değiştirebileceğini ve en iyi araştırılmış tahminleri bile işe yaramaz hale getirebileceğini bilir. Ancak, hem BTCUSD hem de QQQ şu anda teknik ayı piyasalarında. Ek olarak, QQQ’nun aylık grafiği, bazı pazar teknisyenleri için özellikle korkutucu görünüyor. Birçoğu 2019’da teknoloji hisselerinin daha da düşük olmasını istiyor.

BTCUSD’nin zamanlama tahmin çizelgeleri, Ocak 2019’un bir dizi eşzamanlı düşük döngüden büyük bir ralli patlak verebileceğini gösteriyor. Buna karşılık, QQQ’nun döngü grafikleri, 2019’un birinci çeyreğinin sonlarında veya hatta ikinci çeyreğinde, çok daha sonra potansiyel bir yükselişin tersine döndüğünü gösteriyor.

Yakın Dönem İstatistikleri (Bir Yıl veya Daha Az)

3 aylık BTCUSD performansı: (44.60) yüzde

3 aylık QQQ performansı: (17.64) yüzde

QQQ lehine RS oranı 2,53’e 1

6 aylık BTCUSD performansı: (39.55) yüzde

6 aylık QQQ performansı: (9,83) yüzde

QQQ lehine 4.02’ye 1 RS oranı

12 aylık BTCUSD performansı: (75.89) yüzde

12 aylık QQQ performansı: yüzde (2,23)

QQQ lehine 34.02: 1 RS oranı

Bitcoin vs teknoloji hisse senetleri RS oranı

Haftalık BTCUSD ve QQQ: QQQ, 2018’in çoğunda QQQ’ya göre açık bir göreceli güç avantajına sahip olsa da, güç dengesi artık Bitcoin’in lehine dönüyor olabilir. Resim: NinjaTrader 8.

Ayı piyasası Grizzlies, Aralık 2017’nin sonundan bu yana kesinlikle Bitcoin’in peşinde koşuyor. QQQ, o zamandan beri yüzde birkaç düşmesine rağmen, aslında son on iki ayda BTCUSD’yi 34’e 1 kat geride bıraktı. Yine de en son 3 aylık pencerede, RS oranı daha rasyonel bir 2.53’e 1’e düştü. Daha önce de belirtildiği gibi, BTCUSD için 2019 döngüleri tahmini de parayı gelecek yıl QQQ’dan daha iyi bir performansa dönüştürme potansiyeline sahip. Aşırı RS oranı rakamları genellikle sürdürülebilir değildir, tipik olarak ortalamaya geri döner. Makalenin ilerleyen kısımlarında, RS’de bu tür aşırılıkların belirlenmesinin potansiyel olarak güçlü yatırım fırsatları yaratabileceğini göreceksiniz..

Uzun Dönem İstatistikler (İki Yıl veya Daha Fazla)

24 aylık BTCUSD performansı: + yüzde 295.90

24 aylık QQQ performansı: + yüzde 26,68

BTCUSD lehine RS oranı 11.09’a 1

36 aylık BTCUSD performansı: +% 777.86

36 aylık QQQ performansı: + yüzde 36.01

BTCUSD lehine RS oranı 21.60’a 1

5 yıllık BTCUSD performansı: yüzde + 418,13

5 yıllık QQQ performansı: + yüzde 74,87

BTCUSD lehine RS oranı 5.58’e 1

Elmalar ve Kripto

Son 12 ayın Bitcoin yatırımcıları için zor bir dönem olduğunu anlamak için istatistikçi olmanıza gerek yok. Bununla birlikte, en son 2, 3 ve 5 yıllık dönemler boyunca madalyonun RS’sine bakmak aniden onu bir süperstar haline getiriyor. Bu, özellikle 3 yıllık yeniden inceleme döneminde böyleydi ve QQQ’dan 20 kat daha fazla performans gösterdi!

Anahtar NASDAQ 100 Bileşenleri Düşük Performans

27 Aralık 2015’te Netflix (NFLX) ve BTCUSD hisselerine yatırım yapmış olsaydınız, kripto birimleriniz NFLX hissenizden önemli ölçüde daha fazla artacaktır:

36 aylık BTCUSD performansı: +% 777.86

36 aylık NFLX performansı: + yüzde 120,00

BTCUSD lehine RS oranı 6.48’e 1

Google (GOOGL) ile BTCUSD arasındaki 3 yıllık performans karşılaştırmasına bir göz atın:

36 aylık BTCUSD performansı: +% 777.86

36 aylık GOOGL performansı: yüzde + 34,40

BTCUSD lehine RS oranı 22.61’e 1

Ağaçlar İçin Ormanı Görmek

Sonunda Bitcoin’in ayı piyasası sona erecek. Yeni vadeli işlem sözleşmeleri ve borsalar daha fazla yatırımcı ilgisini çektiğinden, 2019 ve sonrasında QQQ’dan daha iyi performans göstermeye başlayabilir. Yükselen fiyat döngüleri, madeni paraya yenilenen halkın odaklanmasıyla da çakışabilir..

Şu anda QQQ, 34 ila 1 arasında bir RS faktörü ile BTCUSD’yi (en son 12 aylık dönem) geride bırakıyor. Bunu bir an için düşünün. BTCUSD yakında değersiz hale gelmedikçe veya QQQ yakında aşırı yeni ATH’lere çarpmayacaksa (her iki senaryo da son derece olası değildir), tuhaf RS oranı sürdürülemez görünüyor.

Acemi yatırımcılar neye odaklanırken oldu, Bu şişirilmiş RS dağılımına bakmayı seçebilir ve bunun yerine, gerçekleşme olasılığı yüksek olan bir olay düşünebilirsiniz. olay. İşte yeni bir BTCUSD aylık döngü tahmin tablosu ve ardından QQQ için başka bir grafik. Döngü analizi, BTCUSD’nin yükseliş eğilimini tersine çevirmeye ve sürdürmeye QQQ’dan çok daha yakın olduğunu gösteriyor:

bitcoin ile teknoloji hisse senetleri bitcoin döngüsü

Aylık BTCUSD: Bitcoin şu anda tipik bir 16 bar aylık döngünün 12. barında işlem görüyor. Aynı zamanda, ayı bitkinliği belirtileri gösterse de, son zamanlardaki düşüşlerini test etmeye çalışıyor. Resim: MotiveWave Ultimate.

QQQ’nun aşırı derecede düşüş gösteren aylık döngü senaryosuna bir bakış:

Bitcoin ile teknoloji hisse senetleri QQQ döngüsü

Aylık QQQ: Tipik bir ayı yarı döngüsü en az beş ila sekiz çubuk sürer. Şu anda QQQ, bu beş ila sekiz çubuklu döngünün ikisini tamamlıyor ve 2019’da çok daha fazla dezavantaj olduğunu gösteriyor. Bitcoin, 2019’da QQQ’ya alternatif olarak üstün bir yatırımcı olabilir. Resim: NinjaTrader 8

Göreceli Güç Aşırılıkları ve Döngüleri

Göreceli güç karşılaştırmaları, hangi pazarların lider ve geride kaldığını size açıkça gösterir. Aşırı yükseliş veya düşüş RS oranları, size büyük bir tersine dönme konusunda erken uyarı sağlayabilir. Bu, döngü analizinin işe yaraması için en uygun zamanlardan biridir. Döngü analizinin mükemmel bir matematik bilimi olmadığını unutmayın.

Bununla birlikte, aşırı durumlarda rasyonel yatırım seçimleri yapmanıza yardımcı olabilir. pazarlar arası dengesizlik. Yukarıdaki örneklerde, olasılıklar BTCUSD’nin 2019’da QQQ’dan daha iyi performans göstermesini desteklemektedir. Kendi araştırmanızı yapın ve bunun kendi sonuçlarınızla uyuşup uyuşmadığını görün.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me