BitShares nedir?

Eskiden ProtoShares (PTS) olarak bilinen BitShares (sembol BTS), endüstriyel düzeyde bir “kripto öz kaynaktır”, eşler arası dağıtılmış defter ve Temsilci Teminat Kanıtı (DPoS) algoritmasına dayalı ağdır. 2014 yılında vizyon sahibi Dan Larimer (“Bytemaster”), Steemit, EOS ve Cryptonomex’in kurucu ortağı.

BitShares, Grafen, bir fikir birliği mekanizması olarak görev yapan açık kaynaklı bir C ++ blok zinciri uygulaması. Grafen, Steemit.com (merkezi olmayan Reddit, blog platformu) ve PeerPlays.com (oyun sitesi ve jeton PPY) gibi gerçek dünya kullanımını gösteren diğer birçok proje tarafından kullanılmaktadır..

BTS jetonları akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan borsalar, bankacılık, türev oluşturma (piyasada sabitlenmiş “bitAssets”) ve döviz rayları gibi çeşitli merkezi olmayan finansal hizmetler için teminat olarak kullanıldığından, BitShares saf bir “para birimi” olmaktan ziyade bir hisse senedi olarak çalışır..

https://files.coinmarketcap.com/static/widget/currency.js

BitShares Teknik Detayları

Konsensüs algoritması: Temsilci Teminat Kanıtı DPOS

Blok zamanı: % 99,9 geri çevrilemezlik kesinliği için 1,5 saniyelik ortalama, maksimum 3 sn, ~ 1,5 san gecikme

Blok ödülü: 1 BTS (Rezerv Havuzundan)

Geri döndürülemez bloklar: (2 * BLOCK_INTERVAL * WITNESSES / 3) ~ 34sn

Yedek fonda olmayan paralar: 2,599,900,000 BTS (2017 30 Eylül)

Yedek fondaki paralar: 1,000,668,097 BTS (2017 Eylül 30)

Maksimum Para: 3,600,570,502 (sabit)


Saniyedeki Maksimum İşlem: 100.000+ potansiyel (kanıtlanmış 3.400+ tx / s)

Dikkate değer, 1.5 saniye ortalama blok süresine ve saniyede 100.000 işlem yapma potansiyeline sahip yıldırım hızında blok zinciridir (bu, dünya çapındaki tüm kredi kartı işlemlerinin toplamından daha fazladır).

BitShares yönetimi, BitShares sahiplerinin BTS’in gelecekteki yönüne katkıda bulunmasına ve nihayetinde karar vermesine olanak tanıyan bir çerçeve olan Merkezi Olmayan Otonom Şirket (DAC) tarafından kontrol edilir. Bu DAC bağımsız olarak çalışır, ancak sürekli olarak geliştirilen ve değiştirilen orijinal açık kaynak kod tabanıyla birlikte çalışır..

Cüzdan adresiniz kullanıcı adınızdır

Bu, yalnızca kötü kullanıcı deneyimi ve hataları isteyen uzun, hantal harf ve sayı dizilerinden çok daha iyidir. Kullanıcı adınız cüzdan adresiniz olarak işlev görür (sosyal medya veya google girişiniz gibi). Hatırlamak ve “john-smith” yazmak ve ardından 21x9d8sv37sd6m282u4j2hg9h4orbjht2u98f3 yazmak çok daha kolaydır.

BitShares Finansal Hizmet Teklifleri

BitShares, piyasada sabitlenmiş ve istikrarlı bitAssets (akıllı paralar olarak da adlandırılır) teminatlandırarak bankalarla rekabet eder

Bu, kripto tabanlı varlıkların bitUSD olarak bilinen ABD doları cinsinden “bitAsset” gibi gerçek dünya piyasa varlıklarını izlediği anlamına gelir. Bu, BitShares topluluğu tarafından sağlanan çeşitli veri kaynaklarını bir araya getirerek doların hareketlerini izler..

Bu Smart Coin jetonu, blok zinciri tarafından yönetilen akıllı sözleşmeye dayalı bir kredide teminat olarak herhangi bir zamanda dönüştürülebilen BitShares çekirdek para birimi (BTS) tarafından desteklenen değerinin her zaman en az% 200’üne (veya daha fazlasına) sahiptir..

Bu platformu benzersiz kılan, karşı taraf riskinden arınmış, ancak yine de teminatla desteklenen bir krediye sahip olmasıdır. Bu, ağın (ve yazılım protokolünün) teminatı güvence altına almasına ve anlaşmaları gerçekleştirmesine izin vererek elde edilir..

Fiyata dayanıklı akıllı paraların hedefi (bitAssets):

  1. Düşük volatilite ile öngörülebilir istikrarlı bir fiyat
  2. Bir jetonun gelecekteki değerini tahmin etmek için nispeten güvenilir bir çözüm
  3. Sermaye kazancı veya zararı olan varlıklardan farklı bir hesap birimi (vergi borcunu artıran)
  4. Değişken Cryptocurrency piyasalarına ve fiyat hareketine karşı korunma

Bir BitShares piyasaya bağlı varlık (MPA), fiyat istikrarı arayan bir varlık alıcısı ile BTS fiyat hareketine daha fazla maruz kalmak isteyen kısa bir satıcı arasındaki bir sözleşme olarak görülebilir..

şekil 2: Fiyat keşfini ve çağrı süresinden itibaren 24 saatlik zorunlu aramada (pozisyon satışı) olduğu gibi likidite sağlayan BTS fiyat hareketlerinden kar etmek için bahis yapan kısa satıcıyı gösterir

Borç Veren Olarak BitShares

BitShares, BTS varlıklarınızı özelleştirilebilir rezerv seviyeleriyle (minimum% 200, 1000 veya hatta% 2000 + rezervlere kadar ulaşma) ödünç verme yeteneği sunar. BitShares, mevcut fiyat akışları olması koşuluyla herhangi bir hisse senedi, emtia veya döviz çiftiyle entegre olur. Ek olarak, bitGold, bitSilver, bitOil ve diğer kripto odaklı emtia eşleştirmelerini içeren bitAssets de bu yapıda bulunabilir.

Pazarın ihtiyaçlarına göre ayarlanan, çalışan, dinamik “akıllı” bir ekonomidir. Fiyat istikrarını korumaya yardımcı olmak için, kredilerin neredeyse sonsuza kadar sürmesine olanak tanıyan büyük teminatlı krediler (10-20x) oluşturulabilir.

Merkezi Olmayan Borsalar (DEX)

Geleneksel borsalar, fiat alıcıları ve IOU’ları düzenleyenler olarak karşı taraf riski yaratır

Tipik olarak borsalarda, alıcıları ve satıcıları kolaylaştırmak için gerekli bir takas odası vardır. Pazar için gerekli bir hizmeti sağlarken, merkezi yönetim sürekli bir güvenlik riski olduğundan iyileştirme için yer vardır..

Borsalarda para çekme limitleri ve çeşitli kimlik biçimleri, hizmet faturaları ve gemiye alınacak diğer belgelerin sunulmasını içeren diğer düzenleyici kısıtlamalar vardır..

Geleneksel Cryptocurrency Borsaları Nasıl Çalışır:

  1. Yerine kripto para birimi ve fiat veren IOU’lar alın
  2. Kullanın ve IOU’ların değişimine izin verin
  3. Sipariş defterini işleyin

Borsalar sorunu ve KSİ’leri kullanma ve piyasa muhasebesini korumak

Yukarıdaki 3 adımı atan aynı kurumun nasıl bir çıkar çatışması olduğunu düşünen oldu mu?? Bir güvenlik riskinden bahsetmiyorum bile. Aynı kişiler hem fonların güvenliğinden hem de tüm piyasanın “kitaplarından” sorumludur..

BitShares finansal hizmetler teknik raporu daha ayrıntılı olarak şunları açıklamaktadır: “Aynı kurumun sorumlu olması için hiçbir neden yok IOU’lar veren ve için sipariş defterinin işlenmesi. Aslında, bu aslında güvenlik açısından bir dezavantajdır. ”

Merkezi Olmayan Borsalar (DEX), tek hata noktası ve karşı taraf riskini ortadan kaldırır

Bu iki rol birleştirildiğinden, bu özellikle kripto para alanında borsalarla merkezileşmeye neden olur. Bu, özellikle borsalar cüzdanları, anahtarları veya altyapının diğer savunmasız yönlerini yanlış yönettiğinde sorunlu olduğu kanıtlanmıştır. (Aşağıdakiler gibi ihlallere, saldırılara ve diğer varlık kayıplarına neden olmak Mt Gox, Bitfinex, veya Darphane)

Ağ geçitleri komisyoncu girişi ve farklı varlık çiftlerine çıkış

Ağ geçitleri, BTS blok zincirine kaydedilen çeşitli varlıkların ticaretini yapmak için güvenilir portallar olarak çalışır. Bir ağ geçidi parayı satın alır ve kontrolünüz altında cüzdanınıza gönderir. Coinbase ve diğer borsalar gibi sizin için tutmuyorlar. Bu, özel anahtarlara sahip olduğunuz için başkalarının paralarınızı tutmasından daha güvenlidir.

Open Ledger, merkezi olmayan bir değişim (DEX) ve Ağ Geçididir

Açık Defter Danimarkalı bir şirket tarafından, kullanıcıların herhangi bir Gateway koini gibi IOU’lar olan çeşitli varlıkları (açık varlıklar olarak adlandırılır) satın almalarına izin veren bir projedir. (Bitfinex gibi başka herhangi bir borsa IOU sisteminden satın almaya benzer). Bu platform aracılığıyla, ICO’lar güvenli ve merkezi olmayan bir şekilde kolayca oluşturulabilir ve yayınlanabilir..

DEX, Yüksek Frekanslı Ticareti (HFT), önden çalışan ve gizli siparişleri ortadan kaldırır

DEX, alışılagelmiş Wall Street saçmalıklarını yürütme yeteneğini ortadan kaldırarak ticaret için oyun alanını düzleştirir. Bu sistemde, zeki içerden kişiler, daha hızlı sipariş doldurma için ticaret altyapılarını borsalara yakın konumlandırır ve çoğu içeriden olmayan kişiyi dışarıda bırakan ticaret algoritmalarıyla birlikte.

Çeşitli Kripto tabanlı enstrümanlar ve diğer türevlerle ticaret yapabilirsiniz

Gümüş, altın, petrol ve hisse senetleri, tahviller ve diğer piyasa sepetleri dahil olmak üzere diğer kripto bazlı türevler gibi şeyler. Bu çiftler birbirlerine karşı işlem görebilir, böylece gümüşü altına veya bitUSD’yi BTC’ye değiştirebilirsiniz..

Smart Coins, gerçek dünya değeri ile desteklenen işaretli varlıklardır (MPA)

Bunlar yerleşik özelliklerdir ve bitUSD gibi varlıklara sabitlenmiştir, USD fiat değerini yansıtır. 1 bitUSD her zaman en az 1 $ BitShares için kullanılacaktır. Fiyat paritesi, Şahitler tarafından sağlanan bir fiyat beslemesi aracılığıyla korunur. Bu, teminatlandırılmış şortlara ve BitShares’in tahmini 1 katrilyon dolarlık türev piyasasından bir ısırık alması için kapıyı açan seçeneklere izin verir..

Hiçbir ticaret limiti ve düşük ücretler yeni bir finansal özgürlük düzeyi yaratır

Çoğu borsa, kişisel bilgilerin, faturaların, vergi belgelerinin ve Müşterinizi Tanıyın (KYC), Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve diğer birçok düzenlemenin zorunlu kıldığı diğer verilerin sağlanmasını gerektirir. Bir DEX ile, kendi işlemlerinizi yürütmek için sınırlar ve atlayacak çemberler ya da dayak olmazdı.

BitShares DEX grafik kullanıcı arayüzü (GUI)

Yetki Verilmiş Teminat Kanıtı (DPoS) ve Yönetim

Pahalı, güce aç iş kanıtı ve birkaç kişinin kuralıyla ilgili sorunlar

Bitcoin’de görüldüğü gibi Proof of Work (PoW), matematik problemlerini çözmek için hesaplama kaynaklarını kullanarak önemli miktarda enerji tüketir. Birçoğu bunun sürdürülemez uzun vadeli olduğunu düşünüyor. Ek olarak, ASIC’lerin ortaya çıkmasıyla, güçlükle yeteri kadar hızlı ölçeklenemeyen veya ölçeklenemeyen birçok kullanıcı dışlandı. Bu madenciler nihayetinde ağı destekleme veya desteklememe gücüne sahipler, çünkü makineleri blok zincirleri güvenliğinin ve geçerliliğinin omurgasıdır..

Yetki Verilmiş Teminat Kanıtı (DPoS) girin

Geleneksel Teminat Kanıtı (PoS), ek paralar oluşturan paraları tutan kullanıcılar tarafından çalışır. Temsilci Teminat Kanıtı (DPoS), İş Kanıtı’nı ortadan kaldırır ve bir Yönetişim katmanı ile geleneksel Teminat Kanıtı mimarisine ekler. Kullanıcılar “hisselerini devrediyorlar” ve işlemleri toplayan, bunları bir blokta toplayan ve ağda yayınlayan Şahitlerin seçilmesine izin veriyor. Rezerv havuzundan bu hizmet için tanıklara ve pay olarak ödenir..

Vekaleten oylama, seçmenlerin bir Şahide yetki vermesine ve geri çekmesine olanak tanır

1 BitShare = BitShares ağında 1 oy. Çoğu kullanıcı için bu süreç külfetli ve bu nedenle vekaleten oylama önerildi. Bu, seçmen ilgisizliğini azaltmaya yardımcı olur ve hissedarların acil iş ve güvenlik endişelerine hızla tepki vermesini sağlar. Geleneksel bürokrasiler, “bürokrasiler” yavaştır ve yönetimi yavaşlatır. Yetki verilen Şahitlerle, bu gücü geri çekme hakkına sahip geçici sözleşmeli merkezi yönetime sahip olursunuz, böylece ademi merkeziyetçilik korunur..

İşlemleri paketler ve onaylar, fiyat beslemeleri yayınlar (bitAsset piyasa takibinin temeli), blok zincirini korur ve BitShares ekosistemini iyileştirir.

Komiteler

Komite üyeleri, BTS’nin fiyatı yükseldikçe düşük bir seviyede kalmalarını sağlamak için işlemlerin ücret programını ayarlamaktan sorumludur. Seçilecek olan protokol, her Komite Üyesi için yukarı ve aşağı oylar arasındaki farkı hesaplar. (Reddit sonrası oylamaya benzer şekilde) Daha sonra, en çok oy alan kullanıcıların medyanı Komite Üyesi olur.

Kod, teklif göndermek, değer katmak ve BitShares kazanmak için bir kanal görevi görür

BitShares ağı için iş önermek için belirli bir BTS hesabı olan bir “işçi” kurabilirsiniz. BTS token sahiplerinin ağına gönderilecek bir iş kapsamı, başlangıç ​​/ bitiş tarihleri ​​ve ödeme oranınızı dahil edersiniz. Ağ tarafından kabul edilebilecek veya reddedilebilecek teklifi alır ve oylarlar. Bir karşı teklif (talep edilen ödeme oranında olduğu gibi) ilk kullanıcının teklifine de geri verilebilir.

BitShares, üyeler arasında ağ ücretlerini paylaşır

BitShares, BitShares raylarını kullanmak için indirimli ücretlerle “ömür boyu” üyelik sağlayan üyelik abonelikleri sunar. Buna ek olarak, üyeler için, düşük ücretler ve önerdikleri kişiler tarafından ödenen ücretlerin bir yüzdesini almalarına olanak tanıyan, bir seviye derinliğinde bir tavsiye programı vardır..

Sorunlar ve Riskler

Kulağa harika geliyor, peki ya düşüşler? Her zaman bir şeyler vardır …

Bir “kara kuğu olayının” teminat riski (ani değer düşüşü)

Piyasaya sabitlenmiş varlıklar, gerçek varlıkların fiyatını, yerleşik piyasa değerine sahip teminatla desteklenen bir kripto türevi aracılığıyla izler. Nihayetinde tüm bitAssets, BitShares (BTS) tarafından adlandırılır ve teminatlandırılır. Bu belirteç, değerde büyük düşüşler dahil olmak üzere fiyat hareketinden muaf değildir.

Teminat çağrılarını tetiklemek için yerleşik bir yapı olmasına rağmen (orijinal müdürü kapsayacak şekilde pozisyonları satma), kusursuz değildir. En büyük risk, değerin çok hızlı düşmesi ve teminatın artık varlığı satın alamamasıdır. Bir evin piyasa gerilemesi nedeniyle toplam kredinin altına düşmesi gibi.

Cryptocurrency’in toplam piyasa değeri, bugüne kadar ezici bir şekilde katlanarak artmış olsa da, bu uzun bir inişli çıkışlı yolculuk olmadan olmadı. Bu Kara Kuğu olayı, sisteme olan güveni büyük ölçüde aşındırır ve özellikle büyük ölçekte güvenli bir işlem (kredi gibi) gerçekleştirme yeteneğini bozar..

İnsanlar ve işletmeler (bankalar daha da fazlası) paraları konusunda hassastır, bu nedenle kusursuz çalışması gerekir. Bu hala çok deneysel bir teknolojidir ve muhtemelen “büyük paralı insanlar” için korkutucudur.

Bittrex listesinden çıkarma pazarı ve topluluğu gafil avlayarak büyük bir FUD’ye neden oldu

Ah FUD (Korku, Belirsizlik ve Şüphe), topluluğun en sevdiği kelime. Bu, insanların bir madeni para (veya gerçekten herhangi bir şey) hakkında olumsuz mesajlar oluşturduğu zamandır. Piyasalar FUD’ye karşı çok hassastır (özellikle daha küçük piyasa sınırları) ve sonuç olarak önemli ölçüde düşebilir.

Bittrex tarafından belirtilmeyen bilinmeyen nedenlerden dolayı, BitShares’in 13 Ekim 2017’de borsasından çıkarılması planlandı. (Ama yine de yok) Bazıları bunun, BitShares DEX’in merkezi olmayan bir borsa olarak rekabet etmesinden kaynaklandığını söylüyor. Diğerleri fiyatı düşürmek için FUD diyor. Daha sonra düğümleri çalışamayacak kadar büyüktü.

Yukarıdakiler doğrulanmamış varsayımdır. Tek bildiğimiz, Bittrex’in Bitshares’i kaldırdıklarını söyledi, ancak sıfır açıklama ile kullanıcıları veya BitShares ekibini değiştirmek için.

Spekülatörler kararsızdır ve bu BitShares’in hatası olsun ya da olmasın, çoğu spekülatör, BitShares’in fiyatının depolanmasına neden olan haberleri hızla terk eden bir sürü koyun gibi korkuyor.

Dikkate değer olan bir şey, bu olumsuz habere rağmen, hala bir miktar satın alma faaliyeti ve “desteğin” var olmasıdır. (Listeden kaldırılan diğer birçok bozuk para düştü veya tamamen öldü)

Hiç kimse öngörülemeyen ihlallerin, yazılım hatalarının veya istismarların olasılığını önleyemez

Bu argüman, Bitcoin dahil bugüne kadar herhangi bir proje için yapılabilse de, bu projeler için hala geçerli. 53 milyon dolarda görüldüğü gibi DAO hack Ethereum’da, iki farklı kripto paraya bölünmeye neden olan ağı zorlamak zorunda kaldılar: Ethereum ve Ethereum Classic.

Ya da son zamanlarda Ethereum cüzdan Parite çöküşü? (300 + milyon dolarlık Ethereum’un donmasına ve erişilemez hale gelmesine neden olan bir güvenlik açığı)

Kullanıcı hatası, BT ve siber güvenlikle ilgili çoğu sorunun belgelenmiş nedenidir. Bu, yalnızca Kripto para birimleri için değil, genel olarak Teknoloji için deimi bir tehdittir. Tüm Kripto para birimlerinde olduğu gibi, bu deneysel bir teknolojidir, bu nedenle her zaman sağlıklı miktarda şüphecilik ve dikkatli olunmalıdır..

Son düşünceler

Nihayetinde BitShares, örnek teşkil eden düşünce ve mimari ile gruba liderlik ediyor

Kapsanan ana fikirleri özetlemek için:

  • BitShares, merkezi olmayan bir ağ, protokol ve endüstriyel sınıf platformdur – Saniyede 100.000’den fazla işlemi işleme potansiyeline sahip Temsilci Teminat Kanıtı (DPoS) algoritması ve Graphene (Steemit’in arka uç motoru) temel alınarak.
  • BitShares, çeşitli merkezi olmayan finansal hizmetler sunar – Market Pegged Assets (MPA) ve tanınmış ticari varlıklardan (ör.Altın, Petrol, S&P 500)
  • Temsilci Teminat Kanıtı (DPoS) algoritması, bir yönetim katmanı ekler – Holdinge dayalı olarak artan ve madeni para üreten geleneksel Proof of Stake modeli üzerine inşa etmek.

Bahsedilen tüm bu risklere ve zorluklara rağmen, ekip sebat eder, büyür ve sürekli olarak karışıklıkları giderir. Hizmetleri harika (kesin risklere ve tuzaklara rağmen). Kişisel olarak DEX’lerini kullandım ve oldukça sezgisel, pürüzsüz ve hızlı buldum.

Platform olgunlaştıkça ve kendini kanıtladıkça FinTech ve finansal hizmetler oyuncularının ilgisini çekmek.

Ademi merkeziyetçiliği ve gerçek dünya kullanım durumlarını destekleyen projelere ekstra yoğun ilgi gösterme eğilimindeyim. Bu ICO çılgınlığı bazen mide bulandırıcı oluyor (cidden, Paris Hilton ?! LOL) ve alanın yüksek kaliteli girişimlere şiddetle ihtiyacı var

Titrek piyasa güveni, belirteç seyreltme, gizli bilgisayar korsanları, gizlenen düzenlemeler ve diğer öngörülemeyen tuzaklar bizi bekliyor. (Ve açıkçası birçok “madeni para”, hatta belki de çoğu, uzun vadeli yapmayacak)

Bu nedenle, uzun vadeli, anlamlı topluluklar ve projeler oluşturmaya yardımcı olmaya dikkatimizi vermemiz çok önemlidir.

BitShares’in onlardan biri olduğuna inanıyorum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me