Blockchain teknolojisi, ilk olarak Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle dünya çapında dikkat çekti. Birçoğu için, finans endüstrisi, blockchain teknolojisinden bahsedildiği her an listenin başında yer alıyor. Şu anda, teknoloji kripto para birimi alanının ötesine ve çok sayıda sektöre ilerledi. Akıllı telefon endüstrileri, ilk blockchain akıllı telefonunu inşa etme planlarını ortaya koyan birkaç teknoloji deviyle blok zincirine katılıyor.

Blockchain Akıllı Telefon Nedir?

Bir blockchain akıllı telefonu neyin oluşturduğu konusunda fikir birliği yoktur. Bir blockchain akıllı telefonu mevcut bir akıllı telefondan ayıran şeyin ne olduğu konusunda ayrıntılar belirsizliğini koruyor. Bu nedenle, bir blockchain akıllı telefon tam olarak nedir? Android, iOS veya blockchain tabanlı bir işletim sisteminde çalışıyor mu? Bu telefonlar hangi özelliklerle birlikte geliyor? Bu biraz gizem.

Bir sır olmayan şey, ana telefon şirketlerinin ilk blockchain akıllı telefonu üretmek için rekabet ettiği gerçeğidir. Bu, İsviçre merkezli bir şirket olan Sirin Labs’in geçen yıl dünyanın ilk blockchain akıllı telefonunu üretme niyetini açıklamasından sonra geldi. Bu yıl HTC, HTC Exodus olarak adlandırılan bir blockchain akıllı telefon inşa etmeyi planladığını da duyurdu..

Bu makale, şu anda piyasada sunulan farklı blockchain özellikli akıllı telefonları inceleyecektir. Ayrıca, üreticilerin telefonları donatmayı düşündükleri farklı özelliklere de bir göz atacak. Son olarak, telefonun hangi yönlerinin tüketicilere hitap edebileceğini anlamaya çalışacağız..

Blockchain Akıllı Telefon Teklifleri

Finney Akıllı Telefon

Finney Blockchain Akıllı Telefon

Blockchain akıllı telefon teklifleri listesinde ilk olarak, Sirin Labs’ın izniyle Finney akıllı telefon var. “Blockchain çağı için fütüristik bir telefon cihazı” olarak adlandırılan Finney akıllı telefon 1000 $ ‘lık bir fiyat etiketiyle geliyor. Sirin Lab’in önceki cihazının şu kadar pahalı olduğu düşünülürse, bu şaşırtıcı derecede ucuzdur. 14.000 $. 1.000 $ ‘lık mütevazı fiyat, Sirin Lab’in cihazın daha da geniş bir kitleye hitap etmesini sağlama yöntemidir..

Bu yıl piyasalara girmesine rağmen, telefon bazı ağır özelliklere sahip. Bir amiral gemisi cihazından bekleyeceğiniz türden. Cihaz, 128GB depolama belleği ve 6GB ram ile birlikte Qualcomm Snapdragon 845 yonga seti sunuyor. Ayrıca ön tarafta 3280 mAh pil, 6 inç 18: 9 ekran, 12MP arka kamera ve 8MP selfie kamerası bulunuyor. Telefon ayrıca 2 TB’a kadar genişletilebilir bellek desteğine sahip özel bir SD hafıza kartı yuvasına sahip olacak..

Finney akıllı telefonun, büyük kripto para birimleri için destek sunan yerleşik bir soğuk depolama kripto cüzdanına sahip olması bekleniyor. Cüzdan, açıldığında tüm şifrelenmemiş iletişimleri kapatan bir fiziksel güvenlik anahtarı aracılığıyla etkinleştirilecektir. Kasıtlı olarak etkinleştirilmedikçe cüzdan çevrimdışı kalacaktır.

HTC Exodus

HTC Exodus blockchain Akıllı Telefon

İlk blockchain akıllı telefonunu yaratmak için Sirin Labs ile rekabet eden, Tayvan merkezli elektronik şirketi HTC. HTC, bu yılın başlarında HTC Exodus olarak adlandırılan bir blockchain akıllı telefon başlatma planlarını açıkladı. HTC Exodus, HTC’nin DApp topluluğuna mobil kullanıcı deneyimi getirerek blockchain ekosistemini genişletme girişimidir. Telefonu bu yılın üçüncü çeyreğinde piyasaya sürmeyi planlıyorlar.

Sitelerindeki bilgilere göre, HTC Exodus, temel kurtarma özelliklerinin yanı sıra soğuk cüzdan desteğine sahip olacak. Her telefon aynı zamanda blok zincirinde bir düğüm görevi görecek ve böylece daha fazla kişinin blok zinciri tabanlı faaliyetlerde yer almasına olanak sağlayacak. Telefonun öne çıkan özelliği, kripto para birimi alanının çaresizce ihtiyaç duyduğu anahtar kurtarma özelliğidir. HTC’nin bunu nasıl mümkün kılmak istediği belirsizliğini koruyor.

Telefonla ilgili hala yeterli ayrıntı bulunmasa da, şirketin kripto para birimi müdürü Phil Chen, dünya çapında on binlerce rezervasyon aldıklarını ortaya koyuyor. Ayrıca şirketin CryptoKitties oyun geliştiricileriyle yakın çalıştığını söyledi. HTC U12 plus ile başlayarak oyunu cihazlarına önceden yüklenmiş olarak sunmayı planlıyorlar. Telefonun kripto para madenciliği için destek alacağına dair söylentiler de var, ancak bu henüz doğrulanmadı..

Diğer Blockchain Akıllı Telefon Teklifleri

Sirin Labs ve HTC, blockchain akıllı telefonlar oluşturma niyetinde olan tek şirket değil. Swiss Bank adlı bir start-up şirketi de kendi blockchain akıllı telefonu BitVault’u piyasaya sürmeye çalışıyor. Şirket, BitVault’u dünyanın ilk blok zinciri “kripto iletişim aracı” olarak adlandırıyor. Cihaz, güvenli mesajlaşma, gezinme, şifreli sesli ve görüntülü arama ve videoların ve fotoğrafların özel bir blok zinciri üzerinden güvenli bir şekilde aktarılması için destek sunacak..

BitVault blockchain akıllı telefon

Blockchain akıllı telefon yarışına katılmak isteyen bir diğer şirket ise Blacture. Blacture, blockchain akıllı telefonunu Motif adıyla tanıtmayı planlıyor. Sitelerine göre, Motif akıllı telefon verileri güvenli hale getirmek için dijital şifreleme kullanacak. Telefon kullanıcıları, onaylı ve akredite çevrimiçi mağazalarda alışveriş yaparken de jeton ödülleri kazanacaklar. Bu ödül jetonları bir Blacture banka kartı kullanılarak kullanılacaktır.

Motif blok zinciri akıllı telefon

Dünya Blockchain Akıllı Telefon Geleceğine Hazır mı?

Hem Finney akıllı telefon hem de HTC Exodus’un soğuk cüzdan desteği var. Bu, bazı ana kullanıcılara hitap edebilecek kesin bir özelliktir. Bununla birlikte, soğuk cüzdan cihazlarının düzenli kullanıcısını geçiş yapmaya ikna etmek için ne tür teşvikler var? Telefonun mevcut durumlarında hiçbir fark yaratmaması nedeniyle normal donanım cihazlarını kullanmaya devam edebilirler..

HTC Exodus’un kripto para birimi madenciliğini destekleyebileceği söyleniyor. Yine de, HTC’nin bu özelliği nasıl kullanıma sunmayı planladığı merak ediliyor. Mevcut madencilik teçhizatları, çalışmak için aşırı miktarda elektriğe ihtiyaç duyan çeşitli grafik kartlarından ve ASIC’lerden yararlanmaktadır. Madencilik teçhizatlarının tükettiği elektrik miktarına kıyasla telefon batarya kapasitelerinin çok küçük olduğundan bahsetmiyorum bile. Elde taşınan bir cihazın kripto para madenciliğini nasıl yapabileceği belirsizliğini koruyor.

Dünyanın blockchain akıllı telefonlarına hazır olup olmadığı tartışmaya devam ediyor. HTC’nin HTC Exodus için yaptığı on binlerce rezervasyon, bu cihazlar için önemli bir talep olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, bu rakamlar, yeni ürünleri benimsemede her zaman ön planda olan ilk tüketicileri temsil ediyor olabilir. Blockchain akıllı telefonlar fikri kulağa harika gelse de, dünyanın onlara nasıl tepki vereceği belirsizliğini koruyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me