Blockchain ile Savunma Sanayi Teknolojisini İyileştirmek

Küresel savunma endüstrisi, dünyadaki birçok ülke için ulusal ekonomilerin büyük bir parçası olmaya devam ediyor. Geçmişte, savunma sanayi araştırma ve geliştirme, internet ve GPS dahil olmak üzere birçok yararlı, yenilikçi teknolojinin yaratılmasına yol açtı..

Günümüzde savunma teknolojisi, blockchain teknolojisi ile daha da yenilikçi olma fırsatına sahip. Öyleyse, savunma endüstrisi için şimdiye kadarki en büyük blok zinciri araştırma projelerinden bazıları nelerdir? Blok zinciri, askeri teknolojinin geleceğini nasıl yeniden şekillendirebilir??

Savunma Endüstrisinde Blockchain’in Yaygın Kabulü Bekleniyor

“Launchpad to Relevance: Aerospace’e göre & Savunma Teknolojisi Vizyonu 2018, “yeni bir araştırma bildiri Accenture tarafından yayınlanan yedi havacılık / savunma şirketinden altısı (% 86) blok zinciri üç yıl içinde entegre etmeyi planlıyor.

Bu endüstri geçmişte oldukça yenilikçi olsa da, endüstrinin gelecekte ne kadar modern olmayı planladığını gösteren bir dizi istatistik yayınlanmıştır. Örneğin, havacılık ve savunma yöneticilerinin% 97’si işlerini ve sektörlerini dijital olarak yeniden keşfetmeye istekli olduklarını söyledi.

Ek olarak, Accenture tarafından araştırılan 18 endüstriden havacılık / savunma endüstrisi, potansiyel blok zinciri entegrasyonunu en çok kabul eden üçüncü sırada yer aldı. Savunma endüstrisinin blockchain’i benimsemesinin en büyük nedenlerinden biri (diğer birçok endüstri gibi) daha iyi verilere ihtiyaç duyulmasıdır..

Rapor, “Hatalı, manipüle edilmiş veya önyargılı veriler, bozuk işletme içgörüleri ve çarpık kararlar gibi geniş kapsamlı, olumsuz sonuçlara yol açabilir.”

Bu, ankete katılan sektördeki firmaların% 80’inin daha iyi kararlar almalarına yardımcı olmak için verilere giderek daha fazla güvenmesi nedeniyle büyük bir sorun teşkil ediyor. Blok zinciri odaklı teknolojinin doğruluğu ve değişmezliği bu sorunu çok iyi çözebilir..

savunma blok zinciri

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Geçtiğimiz yıllarda, ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı’ndan (DARPA) çok sayıda yeniliğin geldiğini gördük. Örneğin, robotik teknolojisindeki en büyük erken yeniliklerden bazıları, DARPA robotik mücadelesi.

Bu yarışma 2012’den 2015’e kadar 33 ay sürdü. Tehlikeli, bozulmuş, insan mühendisliği yapılmış ortamlarda karmaşık görevleri tamamlamak için çalışan robotlar yaratan dünyanın en iyi robotik ekiplerinden bazılarını içeriyordu..

Şimdi, DARPA ve diğer savunma kurumlarının blockchain’in benimsenmesini artırmak için çalıştığını görmeye başlıyoruz. Örneğin, DARPA dahili olarak bir blok zinciri tabanlı şifreli mesajlaşma güvenli ve yabancı saldırılara karşı girilemez olacak şekilde tasarlanmış hizmet.


ABD Savunma Bakanlığı, blockchain inovasyonu konusunda uzman olan şirketlerle de çalışıyor. Mayıs 2017’de Indiana Teknoloji ve Üretim Şirketleri (ITAMCO) 1. Aşama bursuyla ödüllendirildi (yaklaşık 10 aylık çalışma için yeterli finansman).

Bu, blok zinciri tabanlı bir mesajlaşma uygulaması için siber güvenlik mimarisini geliştirmek için ABD Savunma Bakanlığı’ndan geldi. Projenin 2. Aşama için yeşil ışık alıp almadığını doğrulayacak bir haber olmamasına rağmen, bu onay ITAMCO’nun konseptini tamamen işlevsel bir prototipe taşımak için çok yıllı bir finansman anlaşması ile ödüllendirileceği anlamına gelir..

Aşama 3 onayı, projeye merkezi olmayan blok zinciri mesajlaşma uygulamasının gerçek dünyada uygulanmasını ve ticarileştirilmesini başlatma yeteneği verecektir..

ABD Gelecekteki Blockchain Savunma Harcamaları Görünümü

Askeri savunma için blockchain uygulamalarının geliştirilmesine yönelik olarak ne kadar para, kaynak ve personel harcayacağı şimdilik belirsiz olsa da, genel benimseme eğiliminin blockchain için olumlu olduğu açıktır..

Örneğin, Aralık 2017’de Başkan Donald Trump, 700 milyar $ Blok zinciri tabanlı siber güvenlik uygulamaları ile ilgili bir araştırma çalışması yürütmek için bir yetki gerektiren savunma harcama tasarısı.

Tasarı şu bölümü içeriyor: “Yabancı güçler, aşırılık yanlısı örgütler ve suç ağlarının bu tür teknolojileri kullanma çabalarının bir değerlendirmesi; … [ve] bu tür teknolojilerin Federal Hükümet ve kritik altyapı ağları tarafından kullanımı veya planlanan kullanımının bir değerlendirmesi . “

Küresel Görünüm: Savunma ve Blockchain

Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra diğer bazı ülkeler de savunma programlarında blockchain teknolojilerini benimsemek istiyor. Örneğin, haber kaynakları bildirdi o Voentelecom, Rusya’daki federal yürütme makamlarına ve Savunma Bakanlığı’na iletişim ve entegrasyon hizmetleri sağlayan bir telekomünikasyon şirketi, Rus ordusunda blok zinciri için olası uygulamaları değerlendiriyor.

Benzer şekilde, bir bildiri 2016 yılında bir askeri dergide yayınlanan, Çin’in ayrıca, fonları hızlı bir şekilde dağıtma ve hassas verileri (yani personel konumları ve silah yaşam döngüsü durumları) koruma yeteneği için blockchain kullanması gerektiğini önermektedir.

2018’de hala birkaç tane var savunma yayınları Çin’de blok zincirinin savunmadaki potansiyel uygulamalarına olumlu bir bakış açısı ile.

Çoğu durumda, blockchain teknolojisinin dünya çapındaki askeri güçlerdeki potansiyel uygulamalarının şu andaki odağının doğası gereği daha savunmacı olduğu görülmektedir. Esasen, veri koruma ve doğruluk, blok zinciri geliştirme söz konusu olduğunda savunma harcama gündemlerinin başında geliyor gibi görünüyor..

Blockchain Teknolojisinin Askeri Savunma Araştırmasının Potansiyel Uzun Vadeli Etkileri

Şu anda, blockchain’in askeri uygulamaların geleceğinde giderek daha önemli bir rol oynayacağı görülüyor. Ne olursa olsun, askeri araştırma ve geliştirmenin nihayetinde savunma uygulamaları için doğrudan bir yararı varsa, genel halk da büyük faydalar görebilir..

Geçmişte bazı savunma araştırma ve geliştirme programlarında gördüğümüz gibi, orduların teknolojik ilerlemesinin kazanımları sadece savunma sanayi ile sınırlı değildir. Kriptografideki gelişmeler, merkezi olmayan sosyal medya platformlarındaki kullanıcı verilerini koruyarak ve kripto para birimi ödemelerinde daha fazla güvenlik sağlayarak nihai olarak gelecekteki Web 3.0’ın güvenliğine fayda sağlayabilir..

Hükümetlerin bu tür yeniliklerin arkasındaki teknoloji konusunda son derece gizli kalacaklarını düşünmek kolay olsa da, tarih bunun her zaman böyle olmadığını göstermiştir. Örneğin, SHA-1 ve SHA-2, Veri güvenliği tarihindeki en önemli kriptografik hash işlevlerinden ikisi, aslında ABD hükümeti tarafından geliştirilmiştir..

Dolayısıyla, savunma endüstrisi blockchain teknolojisinden faydalanmakla kalmıyor. Ancak dünyanın en iyi askeri güçleri arasında yeni bir blok zinciri araştırması çağıyla birlikte, kamu tarafında daha güvenli blok zincirlerinin faydalarını da gerçekleştirebildik..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map