Ademi merkeziyetçiliğin, dünyanın dört bir yanındaki endüstriler ve insanlar için birçok etkisi vardır. Azalan ücretler, artan verimlilik, yanlış hizalanmış çıkarların ve yolsuzluk ve açgözlülük katmanlarının ortadan kaldırılması. Ancak, “paylaşım ekonomisi” nin öncüleri artık kendilerini gündemde bulduklarından merkezi olmayan bir pazar söz konusu olduğunda bu özellikle ilginçtir.

Merkezi Olmayan Pazar Yeri Nedir?

Merkezi olmayan bir pazar yeri, merkezi yetkililerin ücretlerini almadan gerçek anlamda eşler arası işlemlere izin verir. Bu, blockchain teknolojisi ve akıllı sözleşmelerle mümkün olur. Artık satıcıları doğrulayan ve ödemeleri sağlayan güvenilir üçüncü tarafa ihtiyacımız yok. Bunu bizim için şimdi yapacak bir teknolojimiz var.

Peki, Airbnb ve Uber’in insanların eşyaları kiralayıp onlardan para kazanmalarına izin veren yeni bir çağ başlattığını biliyor musunuz? Veya eBay ve Etsy, insanların çevrimiçi olarak ürün satmasına izin verdi ve Upwork ve Fiverr hizmet satmalarına yardımcı oldu mu? Şimdi blockchain, eşler arası gerçekte ne anlama geldiğini onlara göstermek için kapılarını çalıyor.

Bir Blockchain Merkezi Olmayan Pazar Yeri

Veri doğruluğunu sağlamak için Ricardian sözleşmelerini ve ödeme anlaşmazlıklarını çözmek için Escrow’u kullanan OpenBazaar haricinde, şimdiye kadarki daha sağlam merkezi olmayan pazar yerlerinin çoğu, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edildi..

Ethereum, güven oluşturmak ve işlemlerin gerçekleşmesini sağlamak için akıllı sözleşmelerin kullanılmasına izin verdiği için bugün mantıklı bir seçim yapıyor. Ayrıca heyecan verici yeni projeleri ve DApp’leri destekleyen ConsenSys gibi en büyük geliştirici topluluğuna ve hızlandırıcı şirketlere sahiptir..

NEO blok zinciri ve DAG üzerine inşa edilen alternatif merkezi olmayan pazar yerleri var. Her iki yapı da binlerce (ve potansiyel olarak milyonlarca) işlemin eşzamanlı olarak gerçekleşmesine izin verir. Gittikçe daha fazla kullanıcı merkezi olmayan pazarlara katıldıkça, ölçeklenebilirlik bir sorun olacaktır. Ethereum şu anda saniyede yalnızca 15 işlem gerçekleştiriyor.

Şirketlerin ve bireylerin, merkezi olmayan pazarlarını daha kolay inşa etmelerine yardımcı olacak bazı ilginç protokoller ortaya çıkıyor. Bunları blockchain pazarlarının WordPress’i olarak düşünebilirsiniz. Bunlar arasında Menşei, Origami Ağı, ve SysCoin.

Her ikisi de Ethereum destekli protokollerdir. SysCoin, daha yüksek hız, ölçeklenebilirlik için Z-DAG’yi ve hibrit Proof of Work / Proof of Stake modeli için bir ana düğüm katmanını kullanır. Dolayısıyla, kendi TaskRabbit, Etsy veya HomeAway’inizi başlatmak istiyorsanız, bunlardan herhangi birini üssünüz olarak kullanabilirsiniz..

Pek çok gelecek vaat eden girişim, blok zincirinde yeni nesil merkezi olmayan pazar yerleri inşa ediyor. Ancak, görevdeki oyuncularla tek başına başa çıkabilecek hiç kimse olmadığı unutulmamalıdır..

Tercihiniz açık bir şekilde pazarda ne için olduğunuza bağlı olacaktır. Ancak bugün blockchain teknolojisini kullanan en iyi merkezi olmayan pazarlardan bazılarına bir göz atalım..

Genel e-Ticaret

OpenBazaar

OpenBazaar'ın ana sayfası.

OpenBazaar’ın ana sayfası

Muhtemelen çevrimiçi alım satım için en iyi bilinen merkezi olmayan pazar yeri OpenBazaar. İstediğinizi listeleyebilir ve 50’den fazla farklı kripto para biriminde (başlangıçta sadece Bitcoin kabul ettiler) işlem ücreti olmadan ödeyebilirsiniz. OpenBazaar’ı merkezileştirilmiş kurumlardan olabildiğince özgür kılmak için, onu kullanmak için bilgisayarınıza bir program indirmeniz gerekecek.

OpenBazaar, Toronto 2014 Hackathon’u kazanan, başlangıçta karanlık bir pazar olarak tasarlandı. Ancak, yalnızca karanlık web protokollerine aşina olanların değil, herkesin etkileşime girebileceği bir yer haline geldi..

O halde kıyafetleri, sanat eserlerini, mobilyaları ve hatta BnB listelerini düşünün. Dolandırıcılardan ve anlaşmazlıklardan kaçınmak için OpenBazaar, Bitcoin’in çoklu imza Escrow özelliğini kullanır. Bu, alıcıların ve satıcıların bir ticarete başlamadan önce tarafsız, karşılıklı olarak güvenilen bir üçüncü taraf üzerinde anlaşmalarına olanak tanır.

Alıcı, Bitcoin’lerini (veya tercih ettiği kripto para birimini) gönderir, ancak yalnızca üç tarafın ikisi kabul ettiğinde serbest bırakılır. Merkezi olmayan bir piyasada anlaşmazlık çözümü için merkezi otoriteler bulunmadığından, üçüncü taraf Escrow sistemi mantıklıdır.

Serbest Çalışma Siteleri

arı ol

beBee Anasayfa

beBee’nin Ana Sayfası

arı ol Origin protokolü kullanılarak oluşturulmuştur ve kişisel ve profesyonel bir markalaşma platformu olarak tasarlanmıştır. Bir kıyaslamaya ihtiyacınız varsa, beBee’yi blockchainin LinkedIn’i olarak düşünün. Deloitte, Hubspot ve Oracle gibi bireyler ve ileri görüşlü şirketler de dahil olmak üzere halihazırda binlerce kullanıcısı olan bir ağdır..

beBee, kullanıcılarının kişisel markalarını ve portföylerini paylaşmalarına ve sergilemelerine olanak tanır. Bu şekilde, kendilerini işverenlere, müşterilere ve müşterilere, medyaya ve satıcılara pazarlayabilirler – pazarlama stratejisini zorlamak yerine bir çekme kullanarak.

beBee kullanıcıları, profesyonel ve kişisel ilgi alanları, ağ üyelerini birbirine bağlamak için “kovanlar” yoluyla ağ oluşturabilir ve birleşebilir (örneğin, gruplar, örneğin, satış görevlileri veya pazarlamacılar) ve çok sayıda iş ilanı vardır.

Ödül Ağı

Bounties Network, daha çok blockchain için TaskRabbit veya Fiverr gibidir, ancak çok daha güçlü bir vizyona sahiptir. Bounties Network’ün kurucusu, çok uzak olmayan bir gelecekte mümkün olan her görevi ödüllendirebileceğimize inanıyor..

Binlerce mevcut kullanıcı tabanına sahipler ve şu anda, ödüller içerik ve tasarım çalışmalarını, çeviri ve programlamayı içeriyor. Ancak ekip şu anda şirketlerin tüm süreçleri ve departmanları ödüllendirebilmesi için çalışıyor. İşe alma, reklam veya programlama deyin, örneğin.

Tüm kullanıcılar önce cüzdanın önceden yüklenmesi ile ETH’de ödüyor ve ödül alıyor. Bu nedenle, bugün bazı serbest çalışma sitelerinin aksine, serbest çalışanlar ödemenin güvenli olduğundan emin olabilirler. Bounties’i kullanmak ve sunulanları görmek için Metamask’ı tarayıcınıza indirin.

İçerik Pazaryeri

Steemit'in ana sayfası

Steemit’in Ana Sayfası

Sosyal medyanın kendi kendine patlaması ve kullanıcılar gibi geleneksel platformlardan uzaklaşmasıyla Facebook ve Twitter gruplar halinde, merkezi olmayan sosyal medya pazarlarında bir artış oldu.

Gibi siteler Akıllar, XTRABYTES, Verasity, POP Ağı, ve Steemit hepsi aynı fikir üzerine bir varyasyon sunar. Şu anda, içerik oluşturucular genellikle çalışmalarından en son faydalananlardır. Bu siteler dengeyi değiştiriyor.

Örneğin YouTube, 1 ABD doları ödemeden önce en az 1.000 görüntüleme gerektirir ve beğeniler ve paylaşımlar genellikle içerik oluşturucuya içeride sıcak ve belirsiz bir his dışında hiçbir şey sağlamaz..

Sanatçılar, mikro ödemeleri (kuruşların kesirlerine kadar) mümkün kılmak için kripto para birimini kullanarak, çalışmalarındaki her etkileşim için ödüllendirilir ve daha yüksek kaliteli içerik üretmeye teşvik edilirler. Bu platformların bazılarında, izleyiciler ayrıca içeriği izlemek için jetonlarla ödüllendirilir; bu, reklamverenlerin potansiyel müşterileri daha kolay ve daha az kaçamak olarak hedefleyebileceği anlamına gelir.

Diğer

INS Ekosistemi bakkaliye piyasasını bozmak için bir platform yaratıyor (trilyonlarca dolar değerinde). Plan, küresel pazarı açmak ve maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak için aracıları ortadan kaldırmaktır..

Dolayısıyla, yiyeceklerinizi fiyatları işaretleyen tanınmış bir perakendeciden satın almak yerine, artık aracılar kalmaz ve tüketiciler doğrudan markalarla ilgilenebilir..

INS Ana Sayfası

INS’nin Ana Sayfası

Şirketler, B2B düzeyinde de birçok yönden blockchain ile yaratıcı hale geliyor. ModülTrade, örneğin, her büyüklükteki işletme için küresel ticareti mümkün kılmak için merkezi olmayan bir pazar inşa ediyor.

Geleneksel olarak, bankaların güvenilir aracı olarak hareket etmek için yüzde 15’e varan ücretler aldığı çok maliyetli bir girişim olan ModulTrade, bunları değiştirmek için akıllı sözleşmeler kullanacak ve hem zamanı hem de maliyeti azaltacaktır..

Sarmalamak

Paylaşım ekonomisinin başarısına ve buna dahil olan popüler merkezileştirilmiş pazarlara baktığınızda, Web 3.0’a doğru ilerledikçe blok zincirinin bizi bir sonraki seviyeye götürmesi mantıklı görünüyor..

Merkezi olmayan pazar yerleri bugün mükemmel değil. Birçoğu yalnızca kendi kripto para birimlerinde ödül verir ve geniş çapta benimsenmeden çok uzaktadır. Bununla birlikte, yürürlükte büyüyorlar ve insanlar artık ortadaki merkezi şirketlere ihtiyacımız olmadığını fark ettiklerinde, ne kadar büyüklerse, o kadar zor düşüyor olabilirler..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me