Teknoloji Yaratıcılıkla Buluşuyor

Bazı insanlar teknolojinin bir sanat biçimi olduğunu söylüyor. Blockchain sanat pazarının son zamanlardaki patlamasıyla bu, bugünlerde kurgudan daha fazla gerçek gibi görünüyor. 100.000 $ ‘ın üzerinde fiyat getiren dijital kedi yavruları ve meme ticaret kartlarından yapay zeka (AI) odaklı sanat eserlerine kadar, blockchain teknolojisi resmi olarak sanat dünyasına girdi..

Blockchain sanatı, bir sanat eserini çevrimiçi olarak tokatlamaktan daha fazlasını içeriyor. Gelişmekte olan bu pazar ve bunun sanatı nasıl daha iyi hale getirdiği hakkında bilmeniz gereken birkaç şey var.

İnsanlar Blockchain Sanatı Yaratıyor

Sanatçıların blockchain’i çalışmalarına dahil etmek için kullandığı birkaç farklı yöntem var. Bazı sanatçılar blok zincirinin konu olduğu parçalar yaratırken, diğerleri aslında teknolojiyi kreasyonlarında kullanıyor..

Koleksiyonluklar

Şu anda blockchain sanatının en popüler biçimi, koleksiyon parçaları CryptoKitties ve Nadir Pepe takas kartları kült benzeri bir takipçi topladı. Bu dijital sanat eserleri, Ethereum ve Counterparty gibi blockchain platformlarında doğrudan oluşturulur, depolanır ve satılır..

Beanie Babies gibi, her koleksiyonun nadir olması, değerini ve fiyatını belirleyen şeydir. Koleksiyonluk blockchain sanatını 5 $ gibi düşük bir fiyata kolayca edinebilirsiniz, ancak bazı parçaların 100.000 $ ‘ın üzerinde fiyat etiketleri vardır..

Blokzincir odaklı Sanat

bokböceği resmi

Güncel Bokböceği Deneyi Resmi

Koleksiyon parçalarının ötesinde sanatçılar, sanat eserleri için blockchain teknolojisini kullanmanın başka yollarını buluyor. Buna bir örnek, Scarab Deneyi. Scarab Experiment, yapay zekayı (AI), topluluk üyelerinin birleşik 1000 gönderiminden tek bir sanat eseri oluşturmak için tokenleştirilmiş üyeliklerle birleştirir. Sanatınızı gönderdikten sonra, size projenin içerdiği sanat eserleri için oy hakkı veren takas edilebilir bir Scarab jetonu alırsınız..

Plantoid AI ve blockchain, özellikle Bitcoin ve Ethereum tarafından yönlendirilen kendi kendini kopyalayan bir “yaşam formu”. Ethereum ağında kendisine bağış yapan insanlarla etkileşime giren DNA yapısına sahip robotik bir bitkidir. Yeterli Bitcoin bağışı aldıktan sonra Plantoid, sanatçılara ve tasarımcılara başka bir Plantoid oluşturmaları için bir çağrı yaptığı “yeniden üretim aşamasına” girer. Teklifi alan kişi, kendisinden önceki Plantoid ile aynı DNA kurallarını izleyen başka bir Plantoid oluşturmalıdır. Buna karşılık, yaratıcı, Bitcoin bağışlarını akıllı bir sözleşme ile orijinal tesisten alır..

Blockchain tabanlı Sanat

Blockchain ile inşa edilmemiş olsa da, teknolojiyi ilham kaynağı olarak kullanan çok sayıda sanat eseri var. Son zamanlarda, ilk halka açık olan Bitcoin anıtı Slovenya’nın Kranj kentinde dikildi. Şehrin vatandaşları anıt için Facebook üzerinden fikirlerini iletti ve yetkililer bölgenin endüstri ile olan bağları nedeniyle Bitcoin’i seçti.

Blockchain ayrıca Bitcoin grafiti sanatını, Satoshi Nakamoto’nun yorumlarını ve hatta Son (Bitcoin) Akşam Yemeği’ni de etkiledi..

son bitcoin yemeği

Blockchain Üzerindeki Sanatı İzleyebilir ve Doğrulayabilirsiniz

Belki de sanat yaratmaktan daha önemli olan, satın aldığınız sanatın özgün olduğunu doğrulayabilmektir. Cenevre’deki Güzel Sanatlar Uzmanları Enstitüsü (FAEI), 2014 yılında, İnceledikleri eserlerin% 50’den fazlası sahte veya yanlış sanatçılara atfedilmiş. Güzel sanatlar pazarında on binlerce, hatta yüzbinlerce dolara satılan parçalar varken, satın aldığınızı düşündüğünüz şeyi satın almanız önemlidir.

Blockchain’in tarım ve tedarik zincirinde kullanımına benzer şekilde, sanatın bütünlüğünü korumak için kamusal değişmezliğin gücünü kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, bazı projeler sanat kaynağını belirtmek için çalışıyor. Blockchain sanat provenansı, orijinal kreasyonların sahipliğini blockchain aracılığıyla kanıtlamanın bir yöntemidir. Şu şekilde çalışır:

  1. Bir sanatçı yeni bir parça oluşturur ve bunu bir blok zincirindeki bir jetonla onaylar.
  2. Sanat eserini sanatçıdan satın aldığınızda, ilgili jetonu size aktarırlar.
  3. Parçayı sattığınızda, jetonu alıcıya aktarırsınız.
  4. Ve benzeri vb.

Token işlemleri herkese açık olarak saklanır, böylece bir alıcı olarak sahiplik geçmişinin tamamını sanatçıya kadar kolayca takip edebilirsiniz. Jeton sanatçının cüzdanından gelmiyorsa sanat eseri sahtedir.

Bu işlemi fiziksel sanat eserlerinin yanı sıra dijital çalışmalar için de kullanabilirsiniz. Dijital eserler kolayca yeniden üretilebildiği için, onları jetonlarla ilişkilendirmek nadirliklerini korur ve bu da değerlerini korur.

Sanatta Blockchain Aracıları Ortadan Kaldırıyor… Bir Kez Daha

Çoğu endüstride olduğu gibi, blockchain sanat pazarı, aracıları modası geçmiş yapmak için en iyisidir. Merkezi olmayan sanat galerileri, satış gelirlerinin çoğunu (hepsini olmasa da) sanatçılara veriyor..

Curio Kartları sanatçıların satışlarının% 100’ünü aldıkları Ethereum’a bağlı GIF’ler ve resimlerdir. Kartlar blok zincirinde olduğu için, bir sanatçı olarak tam olarak kaç tane satmak istediğinizi seçebilirsiniz. Kopyalama, sahtecilik veya yüksek ücretler konusunda endişelenmenize gerek yok. Bu, dijital sanatçılar için yepyeni bir para kazanma dünyası açar.

Fiziksel sanat eserlerinde bile galeriler blockchain kullanıyor. Maecenas güzel sanatı demokratikleştiren merkezi olmayan bir platformdur. Sanat yatırımına dahil olmak istiyorsanız ancak multi-bin dolarlık bir parça satın alacak paranız yoksa bu platform tam size göre. Maecenas’ta, platformun ART jetonlarını kullanarak sanat eserlerinin bir kısmına yatırım yapabilirsiniz. Ek olarak, yeni parçaları finanse etmek için, galeriler sanat eserlerini Maecenas kullanıcılarına, bir müzayedecinin veya kredinin onlara mal olacağından çok daha düşük bir maliyetle listeleyebilirler..

Blockchain Sanat Pazarı’na katılın

İster bir koleksiyoncu, ister yaratıcı ya da sıradan bir gözlemci olun, sanatın blockchain devrimi sizi bir şekilde etkileyebilir. Bu genç sektörde bile, dahil olmanın ve yaratıcı kaslarınızı germenin birçok yolu var..

Sanatsal yetenek eksikliğinin sizi durdurmasına izin vermeyin. Tüm kripto sanatı için Evrensel Temel Gelir sağlayan Slothicorn gibi projeler ( “Boktan GIF’ler”), size ilk başladığınızda ihtiyacınız olan desteği verin.

Kim bilir? İlk meme yapan milyoner olabilirsin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me