Bluzelle nedir?

Bluzelle, veri depolama ve yönetimi için yeni bir standart belirlemek istiyor. Blockchain, yeni bir çevrimiçi, merkezi olmayan altyapı için tuğla işini döşediğinden, merkezi teknoloji bu yeni çağ deneyimini desteklemek için yeterli olmayacak. En azından Bluzelle öyle düşünüyor ve ekibi bu geleceğe doğru inşa etmeye yardımcı olmak için üzerine düşeni yapıyor.

Bluzelle’in merkezi olmayan veritabanının yeni internet için yeni bir standart oluşturacağını düşünüyorlar. Bluzelle ile geliştiriciler ve tüketiciler, uygulamaları için verileri dağıtılmış ağında depolayabilir ve mevcut hizmetlerden daha esnek ve güvenli bir model sunar. Hedefi veri depolama olmasına rağmen, aslında Siacoin veya Filecoin ile rekabet etmiyor, ancak ilk bakışta böyle düşünmesi kolay. Teorik olarak Bluzelle, yeni nesil interneti oluşturmak için Sia, Substratum, iExec ve Golem gibi programlarla birlikte çalışacaktı..Bluzelle ve Oracle

Bluzelle Nasıl Çalışır?

Bluzelle’in ekosistemi, özünde, veritabanı alanı kiralamak isteyen tüketicileri, bu depolamayı sunmak için ek bilgi işlem kaynaklarına sahip sağlayıcılara bağlar. Bu veri depolamasını kullanarak, DApp ve uygulama geliştiricileri, gerektiğinde güvenilir verilere erişerek ve verilerini güvenli bir platformda depolayarak ürünlerini optimize edebilir. Sağlayıcılar da bu depolamayı sağlama karşılığında BLZ ve BNT (Bluzelle ağındaki iki jeton) kazanabilir.

bluzelle ve eski veriler

Ağın yapısı ve işlevselliği aslında oldukça basittir. Temel olarak, sürülerden (ağ düğümleri), bu sürüleri yönetmek için bir derecelendirme ve yönetişim sisteminden ve iki jetonlu bir ödeme sisteminden oluşur..

Sürü

Geleneksel blok zinciri düğümleri gibi, Bluzelle’in sürüsü tüm platformun bel kemiğidir. Sürü protokolü, verilerin depolanmasından sorumlu olan bir düğüm ağıdır. Singleton metaswarm tüm sürü çerçevesini belirtmek için kullanılan bir tanımlayıcıdır veya projenin Beyaz kağıt “tüm sürülerin sembolik bir gruplamasıdır” diye açıklıyor.

sanallaştırılmış metaswarm, Öte yandan, bir kolonidir yaprak sürüleri, kolektif sanallaştırılmış bedeni oluşturan bireysel sürüler. Her yaprak sürüsü, sanallaştırılmış metaswarm ile paylaşılan bir veri parçasını depolar. Bir tüketici ağa veri sağladığında, bu veriler her yaprak sürüsü arasında parçalara (parçalara) bölünür ve depolanır. Parçalama, verilerin hem kopyalanmasını hem de korunmasını sağlar, böylece bir düğüm kümede büyük ölçüde düşerse, veriler kaybolmaz. Bir tüketici verilerini almak istediğinde, o verinin değer karmasına karşılık gelen özel anahtarı sağlar ve ağ verileri döndürür. Bluzelle’daki tüm bilgiler şifrelenmiş olduğundan, hiç kimse – sürüler bile – özel anahtarı olmadan verilere erişemez.

bluzelle sürüsü

Son bir önemli not. Geleneksel blok zincirinin aksine, her sürü ağdaki her veri parçasının bir kopyasını tutmaz. Bunun yerine, her sanallaştırılmış sürünün kendi fikir birliği ve verilerinden sorumlu olduğu yerel düzeyde fikir birliğine varırlar. Örneğin, Molly ve Steve’in her ikisi de ağa veri aktarırsa, Molly’ler sanallaştırılmış A kümesindeki 1,2 ve 3 sürülerde depolanabilirken, Steve’inki ise sanallaştırılmış B kümesindeki 4, 5 ve 6 sürülerde depolanabilir. , Molly’nin verileri için bir fikir birliğine varmaktan yalnızca sanallaştırılmış A kümesindeki sürüler sorumlu olacaktı ve aynı şey Steve için sanallaştırılmış B sürüsündeki sürüler için de geçerli. Bu, verilerin daha verimli bir şekilde işlenmesini ve iletilmesini sağlamak için ağın doğru şekilde ölçeklenebilmesini sağlar.

Karma ve Yönetişim

Kötü oyuncuları kontrol altında tutmak için Bluzelle, tüm düğüm operatörleri için bir Karma Dizini içerir. Bir operatör herhangi bir nedenle kötü davranırsa, Karma Endeksi düşecek ve bu davranışı yansıtacaktır. Düşük Karmaya sahip olanlar cezalar, kısıtlamalar veya daha az sorumluluk alacaklar ve bireylerin birden fazla düğümü çalıştırmalarına izin verildiğinden, Karmaları çalıştırdıkları her düğüm için geçerli olur..

Yüksek Karmaya sahip düğüm operatörleri (sanallaştırılmış sürülerinin ilk% 5’inde) sürülerinin lideri olma fırsatına sahiptir. Liderler, vücudun geri kalanının temsilci başkanı olarak görev yaparlar ve sanallaştırılmış sürüdeki her yaprak sürüsünün operatörlerini içeren demokratik bir süreç yoluyla seçilirler.

Jetonlar

Bluzelle iki jetona sahiptir: ERC20 jetonu BLZ ve ağ jetonu BNT. İki tane olması gereksiz görünebilir, ancak mantık oldukça sağlam. BLZ token, Bluzelle’ı Ethereum ağına bağlayarak iki protokolü birbirine bağlar. Nedeni, Bluzelle ekibi, Ethereum’un tıkanıklık sorunları (size bakmak, CryptoKitties) nedeniyle ağlarında ödeme için bir ERC20 jetonu kullanmak istemedi. Bu durumda BNT, Bluzelle’in ağındaki ödemeler için kullanılacak ve Bluzelle Token Ağ Geçidini kullanarak bunları BLZ ile takas edebilirsiniz..

bluzelle belirteci ağ geçidi

Karma Dizinine ek olarak, sağlayıcıların / düğüm operatörlerinin, ağda çalıştırdıkları kaç düğümle orantılı olarak BLZ hissesi almaları gerekir. Daha yüksek itibara sahip olanlar, hizmetleri için daha fazla ücret talep edebilirler, ancak sonuç olarak daha fazla BLZ yatırmaları da gerekir. BLZ hissesi, esasen hizmet için teminat görevi görür, burada bir operatör gerçekten harekete geçerse, hisselerini kaybedebilir..

Bluzelle Ekibi ve Ne Gelecek

Bluzelle’in çekirdek ekibi, 30 yılı aşkın birleşik teknoloji ve yönetim deneyimiyle eksiksiz olarak gelir. CEO Pavel Bains, Disney gibi şirketler için CFO ve GM olarak çalıştı ve CTO Neeja Murarka, IBM, Google, Hewlett Packard, Lufthansa ve Thales Avionics için mühendislik ve bilgisayar sistemleri çalışmaları yaptı..bluzelle yol haritası

Dahası, ekip Microsoft, Zag Bank, HSBC ve KPMG gibi kuruluşlar için blok zinciri çözümleri oluşturmaya yardımcı oldu..

2018 için Bluzelle’in yol haritasının çoğu, sürü altyapısını ve fikir birliği mekanizmasını genişletmek ve Bluzelle jeton ağ geçidini kurmak dahil olmak üzere temel özellikleri çalışır duruma getirmeyi içerir. Ekip, bu yılın Ağustos ayında, IDE eklentilerine / entegrasyonlarına, akıllı sözleşmelere ve hizmetleri kullanıcılara açmak için geliştirilen mobil ve web uygulamalarına sahip olmayı umuyor..

Rekabet

Daha önce de belirtildiği gibi, ilk bakışta, Siacoin ve Filecoin gibi dosya depolama protokolleri burada bariz rakipler gibi görünse de aslında benzer bir kavram değiller, farklı hedefler. Her ikisi de DApp kullanıcılarını hedefledikleri için, iExec de akla gelebilir, ancak iExec, DApp’ler için bulut bilişim çözümleri sunacaktır, veri depolaması gerekmez..

Mevcut blockchain rakibi yok. Bluzelle ile aynı başarıyı elde etmek isteyen tek program, Fluence, ancak token satışı Mart ayına kadar. Şimdiye kadar, endüstri standardı Oracle gibi eski veri depolama protokolleri, tek rekabet.

Bluzelle Ticaret Geçmişi

Bluzelle’in jeton satışı Ocak ayında sona erdi ve piyasada hâlâ oldukça taze. Yeni olduğu gibi, sıralamalarda hızla yükseldi, şu anda Coin Market Cap’ta 136. sırada.

baseUrl = “https://widgets.cryptocompare.com/”;

var scripts = document.getElementsByTagName (“script”);

var embedder = scripts [scripts.length – 1];

(işlev () {

var appName = encodeURIComponent (window.location.hostname);

eğer (appName == ””) {appName = ”yerel”;}

var s = document.createElement (“script”);

s.type = “text / javascript”;

s.async = true;

var theUrl = baseUrl + ’serve / v3 / coin / chart? fsym = BLZ&tsym = USD, EUR, CNY, GBP ’;

s.src = theUrl + (theUrl.indexOf (“?”) >= 0? “&”:“? ”) +“ Uygulama = ”+ uygulamaAdı;

embedder.parentNode.appendChild (s);

}) ();

Bluzelle Nereden Alınır

Binance, Bluzelle’ı listeleyen ilk borsa oldu ve dünyanın en popüler borsalarından biri olduğu düşünüldüğünde, ticaret hacminin çoğunu içeriyor. Oradan ETH, BTC veya BNB karşılığında satın alabilir veya Gate.io ve IDEX üzerinden ETH karşılığında satın alabilirsiniz..

Bluzelle Nerede Saklanır

BLZ bir ERC20 belirtecidir, bu nedenle Ethereum uyumlu herhangi bir cüzdan işinizi görecektir. BLZ’yi saklamak için MyEtherWallet veya MyCrypto kullanabilir veya Ledger Nano S veya Trezor ile yönetebilirsiniz. Meta Mask veya Parity’ye de göz atabilirsiniz..

Son düşünceler

Kendisini merkezi olmayan hareket için eski veri depolamasının yerini alacak merkezi olmayan veritabanı olarak sunan Bluzelle, yeni bir enstrümanda eski bir melodiyi çalıyor. Blok zinciri alanındaki diğer bilgi işlem ve depolama platformları gibi, merkezi olmayan programların ve uygulamaların ortaya çıkması için uygun ve merkezi olmayan bir çerçeve sağlamaya çalışıyor..

İExec gibi, hedef kitleleri DApp’ler ve geliştiricileridir. Bu nedenle, eski veri tabanlarını yenmesi gerekmiyor – sadece blok zinciri endüstrisi için bir standart belirlemesi gerekiyor. Ve Bluzelle için en iyisini umuyoruz, çünkü diğer projelerin yanı sıra oluşturduğu merkezi olmayan internet, hepimizin geride bırakabileceği bir şey.

Ek kaynaklar

İnternet sitesi

Beyaz kağıt (teknik)

Orta

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me