Coinbase ve Bitstamp, en eski ve en saygın kripto borsalarından ikisidir. Her ikisi de 5 yıldan uzun süredir faaliyet gösteriyor ve ABD (Coinbase) veya AB’de (Bitstamp) tamamen lisanslıdır.

Bu Coinbase ile Bitstamp karşılaştırmasında, her birinde işlem yapmanın avantaj ve dezavantajlarını gözden geçireceğiz..

Coinbase vs Bitstamp: Temel Bilgiler

Kullanıcı deneyimi

Coinbase kripto para birimlerine yatırım yapmaya yeni başlayanlar için harika bir site. Kullanıcı arayüzünün kullanımı kolaydır ve PayPal veya çevrimiçi bankacılık siteniz kadar sezgiseldir. Bankanızdan ACH havalesiyle, banka havalesi ile veya kredi / banka kartıyla USD yatırabilirsiniz (ancak işlemi engellemeyecek bir kart veren kuruluş bulmaya çalışırken iyi şanslar!). Elbette zaten Bitcoin, Ethereum veya Litecoin’e sahipseniz bunları doğrudan Coinbase’e de aktarabilirsiniz..

Doğrudan BTC, ETH veya LTC satın alabilir veya USD cüzdanınıza para aktarabilir ve daha sonra kripto para satın alabilirsiniz. Coinbase ayrıca Poloniex veya Bittrex gibi diğer büyük kripto para birimi borsalarına benzer şekilde çalışan GDAX adlı tam bir kripto para borsası işletiyor. GDAX, önemli varlıklara sahip olmanızı gerektirir (>Marj ticaretine ve diğer gelişmiş özelliklere erişmek için isteğe bağlı yatırımlarda 5 milyon ABD doları), bu nedenle kurumsal yatırımcılara yöneliktir.

Bitstamp Avrupa’nın en tanınmış kripto para borsası olmasının yanı sıra en eski çevrimiçi kripto borsalarından biridir. Kullanıcı arayüzü Coinbase’den biraz daha az sezgiseldir, ancak genel olarak kesinlikle aynı derecede işlevseldir. Ticaret ekranları yeni başlayanlar için oldukça teknik görünebilir ve biraz korkutucu olabilir..

Bitstamp’ta doğrulama, resmi kimliğinizin (pasaport veya ehliyet) ön ve arka resmini ve bir banka / kamu hizmeti ekstresi gerektirdiğinden daha zahmetlidir. Kimliğinizin kısa bir telefon resmi ve banka ekstrenizin PDF’si işinizi görecektir, ancak birçok yatırımcı, borsalarıyla bu kadar çok kişisel bilgi paylaşma fikrinden memnun değildir..

Kamuoyu Mahkemesi

Coinbase genellikle en güvenli ve en güvenilir kripto borsalarından biri olarak kabul edilir. Basit bir Google’da arama testi “en güvenilir kripto borsaları”, Coinbase’in tüm borsalar arasında sürekli olarak ilk 1 veya 2’de yer aldığını gösteriyor.

Bitstamp, kripto para birimi alanında da saygın bir yer tutuyor ve o zaman çok sayıda iyi basın aldı. dünyadaki ilk ulusal lisanslı kripto borsası oldu. AB’nin finansal hizmetler şirketleri için bir “pasaport” programı olduğundan, Bitstamp Lüksemburg’da lisans alarak AB genelinde lisans aldı. O zamandan beri Bitstamp, ABD’deki Coinbase gibi, Avrupalı ​​yatırımcılar için güvenli seçenek olarak çok fazla güvenilirlik kazandı..

Müşteri desteği

Coinbase çoğu kripto borsasına kıyasla müşteri hizmetleri konusunda büyük bir üne sahiptir. Yakın zamanda eklediler telefon müşteri desteği, bu, büyük kripto borsaları için bir ilk ve kripto endüstrisini normal iş standartlarına getirme yolunda büyük bir adımdır..

Bitstamp ayrıca bir kripto değişimi için harika müşteri hizmetlerine sahiptir. Bitstamp’ın herhangi bir kripto borsası gibi çevrimiçi bulabileceğiniz müşteri şikayetleri olsa da, bu şikayetlerin çoğu zaman doğrudan cevaplandı tarafından Bitstamp desteği. Şikayetlerin çoğu, bu kullanıcılar için alışılmadık derecede büyük olan depozitoların ardından kapatılan hesaplarla ilgilidir ve her durumda, kullanıcıların tam geri ödeme aldığı görülüyor..

Şirket Geçmişi ve Yasal Uygunluk

Coinbase, 2012 yılında San Francisco’da kuruldu ve risk sermayesi şirketleri Union Square Ventures ve Andreessen Horowitz’den ciddi destek aldı. Coinbase 5 yıldır faaliyette olduğundan ve finans kuruluşlarına yönelik tüm ABD düzenlemelerine uygundur, kripto para birimi yatırımı için genellikle güvenli bir seçenek olarak kabul edilir.

Bitstamp, 2011 yılında kuruldu ve önde gelen bir kripto para birimi VC fonu olan Pantera Capital tarafından destekleniyor. Bitstamp geçiriyor “Dört Büyük” denetim firmasından birinin yıllık denetimleri, ve uyumlulukları ve operasyonları konusunda genellikle şeffaftır – ticaret yapmak için bir kripto borsası seçerken görmek her zaman iyi bir özelliktir.

Güvenli

Coinbase 5 yıllık operasyonlarında hiç hacklenmedi. Uyar güçlü güvenlik önlemleri ve kripto para varlıklarının büyük çoğunluğunu soğuk depoda tutarak fonlarını hack’lerden koruyor. Unutulmamalıdır ki, GDAX bir “flaş çökmesi”Ethereum fiyatının 0,10 dolara düştüğü Haziran ayında birçok tüccar binlerce dolara mal oldu. GDAX, büyük bir satış emri nedeniyle tüm işlemlerin nihai olduğunu, kendi adına herhangi bir teknik başarısızlık olmadığını belirledi..

Bitstamp hesap güvenliği konusunda daha titiz bir geçmişe sahiptir, ancak son 2 yılda iyi bir sicili vardır. 4 Ocak 2015’te bir güvenlik ihlali bu, o sırada yaklaşık 5,1 milyon dolar değerinde 19.000 BTC’lik bir kayıpla sonuçlandı. Olay Bitstamp’ın itibarına büyük bir darbe indirdi, ancak şirket doğru olanı yaptı ve zararı kendi üstünden aldı – hiçbir Bitstamp müşterisi hack sırasında para kaybetmedi. Bitstamp,.

Ücretler

Coinbase ana sitesinde sadece BTC, ETH veya LTC satın almak istiyorsanız, Coinbase, banka hesapları veya Coinbase USD cüzdanlarıyla yapılan kripto para alımları için% 1,49 veya kredi veya banka kartlarıyla yapılan alışverişler için% 3,99 ücret alır. Tercih ettiğiniz jetonları satın aldıktan sonra, bunları diğer BTC / ETH / LTC adreslerine ücretsiz olarak aktarabilirsiniz, ancak ağ işlem ücretlerini ödeyeceksiniz..

GDAX, ücretler için bir üretici alıcı modeli kullanır. Borsada yeni bir sipariş vermek isterseniz, bunu yapmak ücretsizdir, ancak kitaplarda listelenen siparişi tamamlamak, son işlem hacminizin ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak size% 0,3 ile% 0,1 arasında bir ücrete mal olacaktır..

AB’de ikamet ediyorsanız, Bitstamp ücretleri oldukça makul olabilir. Sıfır ücretle SEPA transferiyle ve para çekme işlemlerinde sadece 0,90 euro ile euro yatırabilirsiniz. Uluslararası teller de sadece% 0,05 depozito ücreti ve% 0,09 para çekme ücreti ile düşüktür. Ayrıca, doğrudan kripto para yatırma veya çekme işlemleri ücretsizdir. Kredi kartıyla para yatırmayın! Ücretler% 8’den başlar ve 5000 $ ‘dan fazla para yatırsanız bile ücret hala% 5’tir.

Bir işlemin “alıcı” tarafındaysanız, işlem ücretleri GDAX ile karşılaştırılabilir. Ne yazık ki, sipariş vermek veya “üretici” olmak için herhangi bir indirim yoktur, bu nedenle, ücret yapısı Bitstamp’ta biraz daha kötüdür. GDAX’ta tüm üretici ücretlerinin% 0 olması likiditeyi teşvik eder, bu nedenle potansiyel olarak Bitstamp’ta aynı ticaret çifti için daha geniş alış / satış spread’lerinde işlem yapabilirsiniz..

Kullanılabilir Kripto Para Birimleri

Coinbase, 1 Ocak’ta Bitcoin Cash’i (BCH) destekleme planları ile BTC, ETH ve LTC’nin satışını ve ticaretini sunuyor. Yalnızca 4 kripto para birimi sunduğundan, daha egzotik altcoinlerle ilgileniyorsanız muhtemelen sizin için takas değildir. Bununla birlikte, gelecekte daha fazla para eklemeyi tartıştılar ve ne olabileceğini önizlediler. potansiyel eklemelerin listesi.

Bitstamp, BTC, ETH, LTC ve XRP için ticaret çiftleriyle benzer bir kripto para birimi yelpazesi sunar. ETH, LTC, XRP desteği 2017’de eklendi ve Bitstamp ileriye dönük daha fazla yeni çift eklemek istediklerini söylüyor..

Bitstamp’ın altı yıl boyunca yalnızca BTC ticareti yaptığı ve 2017’de üç yeni para birimi eklediği göz önüne alındığında, 2018 ve sonrasında daha fazla altcoin için destek eklemeye yönelik bir ivme var gibi görünüyor. Bitstamp da yakın zamanda başladı Bitcoin Cash’in çekilmesini kolaylaştırmak, ticaret çiftleri ertelendi, bu da Çin’in son düzenleyici eylemlerinden sorumlu tutuldu.

Coinbase vs Bitstamp: Son Düşünceler

Coinbase ve Bitstamp her ikisi de kripto para dünyasında üst düzey borsalardır ve kullandığınız muhtemelen USD veya Euro’ya yatırım yapmak isteyip istemediğinize bağlı olacaktır..

USD ise, her iki borsa da iyi bir seçenektir, ancak ABD merkezli olduğu için Coinbase’i kullanmak daha rahat olabilir. Bir Avrupa banka hesabından euro ile katkıda bulunuyorsanız, Bitstamp ile SEPA transfer seçeneği en kolay yol olacaktır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me