Cosmos Network’ün yaptıklarına girmek için bileşenleri ve çözdükleri sorunları çözmeniz gerekecek. Özetle, Cosmos Network blok zincirlerinin internetidir.

Cosmos, Tendermint ve Inter-Blockchain İletişim protokolünün (IBC) avantajlarından yararlanarak her türden blok zincirini bir araya getirir. Cosmos Ağına sabitlenmiş veya yerleşik projeler, yerel olarak birbirleri arasında token alışverişi yapabilir. Atomik takasları düşünün ama herkes için!

Hepsi birlikte Cosmos, her türden blok zinciri arasında daha iyi birlikte çalışabilirlik sağlayan bir ağdır.

Cosmos Ağı Nasıl Çalışır?

Cosmos Ağı’nda neyin mümkün olduğuna geçmeden önce, bunu başarılabilir kılan Tendermint’i ilk olarak ziyaret etmek önemlidir..

Tendermint

Tendermint, üstüne blockchain uygulamaları oluşturmak için bir fırlatma rampasıdır. Bunun ne anlama geldiğini biraz anlamak için, bir blok zincirinde üç kavramsal katman olduğunu bilin: ağ oluşturma, fikir birliği ve uygulama katmanı. Tendermint, ekiplerin uygulamalarına odaklanabilmesi ve yüzlerce saatlik karmaşık kodu atlayabilmesi için ağ iletişimi ve fikir birliği katmanlarını önceden paketler.

Tendermint'te Cosmos Ağı

Temel Tendermint yazılım yığını

Tendermint, bir blok zincirinin kendisi değil, açık kaynaklı bir geliştirici aracıdır. Blok zinciri uygulamaları için özelleştirilebilir bir temeldir.

Özel bir uyarı, Tendermint’in fikir birliğinin bir Proof of Stake (PoS) algoritması olmasıdır. Bu, örneğin Yetki Verilmiş Yetki Belgesi veya Yetki Kanıtı konsensüsü gibi diğer PoS biçimlerine yeniden yapılandırılabilir..

PoS modelini tercih etmek, Tendermint’in anında kesinlik, saniyede binlerce işlem ve artırılmış güvenlik ile birlikte birlikte çalışabilirliğini sağlayan şeyin büyük bir parçasıdır..

Noktaları IBC ile Birleştirme

Cosmos Ağındaki bir sonraki parça Bloklar Arası İletişim protokolüdür (IBC). Bu yazılım, ağ içindeki bölgeleri ve hub’ları birbirine bağlar ve heterojen zincirler arasında token alışverişine izin verir..

Cosmos’un bireysel uygulamalara heterojen zincirler olarak atıfta bulunduğuna dikkat etmek önemlidir. Bunun nedeni, ağ içindeki her zincir veya uygulamanın kendi egemenliğine ve katman mimarisine sahip olmasıdır. Kısacası, bu, IBC’nin her birinin kendi yazılım yığınına (Tendermint’de kök salmıştır) ve bağımsız yönetişimine sahip olmasına rağmen zincirleri bağlayabileceği anlamına gelir..

IBC’nin temel avantajı, zincirler arasında token değişimidir. Bir zincirdeki jetonlar diğerinde temsil edilebilir. İşte bir örnek, Mia, A zincirinden B zincirine 25 jeton göndermek istiyor. Bunu yapmak için, Mia’nın A zincirindeki 25 jetonu ve B zincirine gönderilen bir kanıtla birlikte B zinciri, zincirin üçte ikisinden fazlasının olup olmadığını görmek için izliyor. A’nın doğrulayıcıları, Mia’nın 25 jetonunun orijinal zincirlerinde kilitli kaldığına dair kanıtı imzaladı. Kanıt geçerli olduğunda Mia, B zincirinden 25 jeton alır..

Genel olarak IBC, zincirlerin birbirine bağlanmasına izin veren tünel açma ve mekaniktir..

Ağ: Hub’lar ve Bölgeler

Artık Tendermint ve IBC’nin sahip olduğu şeyleri ele aldığımıza göre, Cosmos aslında bir blok zincirleri internetini nasıl inşa ediyor??

Çözüm: ağ hub’ları.

Ağdaki hub’lar, bölgeler olarak da adlandırılan bağımsız zincirlerin her biri için merkezi defter görevi görür. Hublar, bölgeler arasında token değişiminin defterleridir.

Ağdaki hub’lar olmadan, Cosmos bir dizi papatya zinciri blok zinciri olurdu. Bu tür blok zincirleri arasında token alışverişi, token kaynağına, özellikle de doğrulayıcılarına güvenme konusunda çok fazla baskı oluşturur. Bu sorun, belirteçler ağ boyunca A zincirinden B zincirine ve C zincirine geçerken bileşikler. Her seferinde alıcı zincirinin katlanarak kendilerinden önceki tüm doğrulayıcı gruplarına güvenmesini gerektiriyor.

Ağdaki hub’lar, bölgelerin doğrudan birbirine değil, kendilerine bağlanmasını sağlayarak bunu hafifletir. Bölgeler bağlantılarını yalnızca diğer merkezlerle sınırlarsa, çift harcama veya jetonların çözülme riski önemli ölçüde azalır. Bölgelerin doğrudan diğer bölgelere veya onlardan önce jetonlardan geçen bölgelere güvenmesi gerekmez. Sadece merkezlere güvenmeleri için hesap vermeleri gerekiyor.

Cosmos Network hub düzeni

Cosmos Hub ve bölgelerine basitleştirilmiş bir bakış

Cosmos Ağındaki ilk merkez, Tendermint üzerinde katmanlı bir Proof-of-Stake blok zinciri olan Cosmos Hub’tır. Cosmos Merkezini beslemek için iki jeton vardır: Atomlar ve Fotonlar. Harika isimler bir yana, Atom, Cosmos Hub’da yönetişim için kullanılan staking coin’dir. Ekosistemdeki ücret jetonu, ağdaki jetonları taşımak ve ücretleri ödemek için kullanılan Foton’dur..

Kayıp Bağlantı

Bu noktaya kadar, Cosmos Ağındaki herhangi bir şeyin Tendermint Core kurallarına göre oynaması gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Yani, Tendermint her bir bölgenin çekirdeğinde olduğu için ağa yalnızca PoS blok zincirleri katılabilir..

İyi haber şu ki, Cosmos ekibi de bunu düşünüyor ve bu konuda bir şeyler yaptı. Zorluğun ne olduğunu anlamak için, Cosmos Ağının temel alarak tanımladığı iki zincir kategorisi vardır. kesinlik.

İlk olarak, hızlı kesinlik zincirleri. Hızlı kesinlik zincirleri zaten IBC ile uyumlu olduğundan bunlar kolay zincirlerdir. PoS blok zincirleri, IBC’yi Tendermint’in yaptığı gibi kullanabilir ve doğrudan hub’lara ve bölgelere bağlanabilir.

Daha az kolay olan zincirler olasılıksal kesinlik zincirleridir. PoW zincirleri gibi bu blok zincirleri, bunun yerine Tendermint Core gibi hızlı nihai bir fikir birliği üzerine katmanlanır ve bir Peg-Zone oluşturur. Şimdiye kadar Cosmos Ağı, adında bir Ethereum Peg-Zone oluşturacak Ethermint ve her olasılıklı sonlu blok zinciri için Peg-Bölgeleri oluşturmanın “teorik olarak mümkün” ancak zorlu olduğunu kabul ediyor.

Cosmos Network Hakkında

Cosmos Network’ün biraz arka planı var. Bununla birlikte, yoğunlaştırılmış versiyon, ağın büyük ölçüde temel bileşeni Tendermint Core’u tasarlayan aynı ekip tarafından inşa edilmiş olmasıdır..

Tendermint’in arkasındaki şirket olan All in Bits, şimdi Cosmos ağını şemsiyesi altında inşa ediyor. Interchain Vakfı (ICF). ICF, blok zincirlerinden oluşan bir internet oluşturmak amacıyla “yeni nesil blok zinciri teknolojisini kolaylaştırmaya” yardımcı olmak için kuruldu..

Takım Cosmos Network üzerinde çalışmak oldukça büyüktür ve kurucu ortaklar Ethan Buchman ve Jae Kwon tarafından yönetilir (rapçi ile hiçbir bağlantısı yoktur) J-Kwon, ne yazık ki).

Cosmos Network Token Dağıtımı

Cosmos Hub Atom belirteç dağıtımı

Hem ICF hem de All in Bits, ana ağın piyasaya sürüldüğünde Atom tokenlerinin bölümlerini almaları önerildi. All in Bits ve ICF’nin aldığı tokenler, ağın gelişimini başlatacak ve iki yıllık bir hakediş programı boyunca büyümesini destekleyecektir..

Madeni Para Arzı ve Sürdürülebilirlik

Şimdilik, Atom parası, şu tarihe kadar ticareti yapılamayacak ana ağ lansmanları. Ancak, kamusal ve özel turlar bağış toplama sona erdi ancak token tedarikine henüz karar verilmiş değil. Önerilen token dağıtımı, Fundraisers için% 75, Interchain Foundation için% 10, All in Bits Inc için% 10 ve tohum yatırımcıları için% 5’tir..

*** Lütfen şu anda işlem gören tokenler $ ATOM ve $ CMOS olduğunu unutmayın değiller Cosmos Ağına özgü belirteçler. Bu iki düşük değerli madeni paranın, olası sahtekarların ticareti konusunda biraz dikkatli olurdum.

Sonuç

Ana ağ lansmanından bir süre önce, Cosmos Network hedeflerine doğru gelişiyor ve test ağlarında zincir içi yönetişim gibi bileşenleri test ediyor. Projenin hırsı etkileyici, ancak hiçbir şey için acele etmiyor gibi görünüyorlar. Tendermint ve IBC gibi çeşitli bileşenleri bir araya getirmek için gerekli adımları atıyorlar..

Tendermint Core’un geliştiriciler tarafından benimsenmesi, ağın büyümesi için hayati öneme sahip olacaktır. Ekosisteme sabitlenmiş diğer popüler paraları almanın yanı sıra.

Genel olarak, proje henüz gelişmekte ve yol haritalarında çok fazla kaldırım kalmıştır. Cosmos Networks, dünyanın silo halindeki zincirlerinde tek bir güzel blok zincirleri internetinde çekişmek istiyor. Bu yüce bir hedef, ancak blok zinciri benimseme ve kullanımın başka bir aşamasına ilerletmek için hayati bir fikir olabilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me