Crypto’nun Blockchain Alternatifi Tangle ile tanışın

IOTA hakkındaki yazımızı okumuş olabilirsiniz. Varsa harika! Yapmadıysanız, bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Bir kez tanıştığınızda, aşağıdaki bilgiler daha anlamlı hale gelecektir ve insanların neden IOTA ve daha spesifik olarak üzerinde çalıştığı karışma teknolojisi konusunda bu kadar heyecanlı olduklarını göreceksiniz..

Öyleyse arapsaçı nedir ve neden kriptosfer için devrim niteliğindedir?

Hadi atlayalım.

Nesnelerin İnterneti

Karmaşıklığın işlevselliğini daha iyi anlamak için, Nesnelerin İnterneti’ni (IoT) bir kavram olarak kavramak en iyisidir.

IoT, ağ bağlantıları, sensörler, belirli yazılımlar, aktüatörler vb. Aracılığıyla veri alışverişi yapabilen bir cihaz ve cihaz ağıdır.. Buradaki fikir, bu Nesnelerin İnterneti’nin, cihazların birbirleriyle iletişim kurmasına izin veren bir bağlantı ağı oluşturmasıdır..

Evinizin çevresinde bulabileceğiniz yaygın akıllı cihazları düşünün. Google Home bunun en iyi örneğidir. Ev medyanızı kontrol etmenize, Google hesaplarınızdan kişisel bilgilere erişmenize ve internette sesli komutlarla bilgi aramanıza olanak tanıyan bir cihazdır; birden fazla cihazla veri alışverişini kolaylaştıran hepsi bir arada bir teknolojik merkezdir.

Nesnelerin İnterneti, kalp monitörleri gibi sağlık hizmetlerinden bir dizi mekanize sürece kadar iş ve endüstri teknolojileri için de geçerli olabilir. IOTA ekibi, Nesnelerin İnterneti sektörlerini göz önünde bulundurarak bir araya geldi. Karışıklık, bu cihazların veri alışverişinde bulunmasına ve söz konusu veriler için erişilebilir, güvenli bir şekilde ödeme yapmasına izin verecektir..

IoT grafiği

Muhtemelen kendinize soruyorsunuz: Bunun için sadece blockchain kullanamaz mıyız? Evet yapabilirdik, ama yapmak istemezdik. Nedeni, karışıklık herhangi bir ücret ödemeden para göndermenize izin verir. Doğru. Anne baban sana hayatta hiçbir şeyin bedava olmadığını söylemiş olabilir, ama arapsaçı.

Bu nasıl mümkün olabilir? Peki, bu soruyu cevaplamak için, blockchain ve tangle teknolojisi arasındaki temel farklara bakalım..

Madencilere Gerek Yok

Bu karışıklık yönü, ücretsiz kullanılabilirliğinin anahtarıdır. Tangle, madencilerin Bitcoin gibi kripto para birimleri için blockchain gerektirdiği gibi işlemleri doğrulamasını gerektirmez. Bitcoin ve benzerleri ile madencilerin hesaplama gücü ve çeşitli madencilik havuzları, bir işlemin blok zincirinde gönderilmesine ve kaydedilmesine izin veren şifreli algoritmaları çözmekten sorumludur. Bu madencilere daha sonra çalışmaları için işlem gören miktardan bir ücret ödenir..

madenci ücreti

Tangle, bu sürece olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırır. Yerine, İşlemleri depolamak ve işlemek için yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafikler doğrulaması kullanır. Bu, dahili bir onay süreciyle çalışır. her kullanıcı diğer kullanıcıların işlemlerini onaylamaktan sorumludur.. Temelde, gönderilecek bir işlemi her onayladığınızda, bu işlem daha sonra diğer iki işlenmemiş işlemi işlemek için seçilen bir algoritmayı kullanır..

Bu rastgele iki işlem onaylandıktan sonra, kendi işleminiz işleme ve onay için arapsaçına gönderilecektir.. Herhangi bir işlemin bir başkasının başarısından sorumlu olduğu görüldüğünde, hiçbir üçüncü taraf dahil olmadığı için herhangi bir ücret alınmaz..

IOTA ücret yok

Duygusuz, Madencisiz Arayüzün Faydaları

Madencilerin olmaması, işlem ücreti anlamına gelmez, bu da karışıklığın mikro ödemeleri karşılayabileceği anlamına gelir.

Blockchain tabanlı kripto para birimleri, işlem yapmanıza izin verilen fon miktarına bir minimum tutar. Buradaki mantık belirgindir: hiçbir madenci birkaç sent değerinde bir işlemi gerçekleştirmek için bir kuruşun kesirlerini almak istemez.. Gönderilen tutarların hiçbiri işlem ücretlerinden mahrum bırakılmayacağından, bu karışıklık, kullanıcıların istedikleri kadar büyük veya az bir ödeme gönderip almasına olanak tanır.

Tangle’ın dahili onay sistemi, blockchain kardeşine kıyasla daha merkezi olmayan bir ağ sağlar. Son zamanlarda Bitcoin ve Bitcoin Cash iç savaşıyla ortaya çıktığını gördüğümüz gibi, mega madencilik havuzları, daha büyük kripto para birimlerinin merkezi olmayan bütünlüğünü tehdit edebilir..

Bu daha büyük madencilik havuzları, hash gücünü bir Bitcoin ağından (örneğin, BTC) diğerine (örneğin, BCH) orantısız bir şekilde yönlendirebilir.. Ancak tangle modelinde, ağdaki her birey işlemlerinde madenci gibi davranır. İşlem yapan herkes de onaylar, bu nedenle hiç kimsenin ağdaki diğer herhangi bir kullanıcı üzerinde orantısız bir etkisi veya gücü yoktur. Bu özellik aynı zamanda Bitcoin’in meteorik büyümesiyle karşılaştığı ölçeklenebilirlik sorununu da iyileştiriyor; her bir işlem, ikisini daha onaylamaktan sorumludur, bu nedenle ağda ne kadar çok yer alırsanız, o kadar hızlandırırsınız.

arapsaçı

Gelişmiş Güvenlik

Blockchain’in en önemli satış noktalarından biri, hassas verilerin alışverişi için sağladığı gelişmiş güvenliktir. Bu güvenlik, karmaşık şifreleme, blockchain’in parasal varlığı olan kripto para biriminin doğasında var.

Ancak, blok zincirinin güvenlik açıklarının eleştirmenleri tartıştı Kuantum bilişim ve kuantum hacklemenin şifrelenmiş güvenlik önlemlerini etkili bir şekilde yararsız hale getirebileceğini. Şimdiye kadar hiçbir kuantum bilgisayar inşa edilmemiş ve bilim hala teorik aşamasındayken, blok zincirinin bütünlüğünü ciddi şekilde tehdit etme potansiyeline sahiptir..

Yine, arapsaçı blok zincirinin eksikliklerinden yararlanmaya çalışıyor. Karışıklık, olası kuantum bilişim saldırılarına karşı koruma sağlayacak artırılmış güvenlik önlemleri sağlar. IOTA’nın geliştirmesi, teknik incelemesinde karışıklığın güvenlik protokolünün daha kapsamlı bir analizine gider:

“… İota uygulamasında kullanılan algoritma, bir nonce bulma süresi, bir işlemi yayınlamak için gerekli olan diğer görevler için gereken zamandan çok daha fazla olmayacak şekilde yapılandırılmıştır. İkinci kısım, kuantum hesaplamaya çok daha dirençlidir ve bu nedenle, (Bitcoin) blok zincirine kıyasla, kuantum bilgisayarlı bir düşmana karşı karışıklığa çok daha fazla koruma sağlar. ”

Sarma

IOTA’nın karışıklık protokolü nihayetinde blok zincirinin verimsizliklerini bloğun dışında düşünerek çözmeye çalışıyor. Teknoloji iddialı ve potansiyel olarak devrim niteliğindedir, ve biraz analiz hatta blok zinciri protokolünü tamamen değiştirerek kripto para biriminin sorunlarını çözebileceğini iddia ediyor.

Şimdiye kadar IOTA, Tangle teknolojisini entegre eden tek kripto platformdur. ParagonCoin, altyapısında IOTA kullanmayı planlıyor, ancak ayrı bir karışma protokolü kurmak yerine, gücünü IOTA’nın kendi.

Karışıklık, blockchain tabanlı kripto para birimlerini rahatsız eden sorunlara uygulanabilir çözümler sunabilir. Bununla birlikte, IOTA bu karmaşayı henüz Nesnelerin İnterneti ağına uygulamadı, bu nedenle çalışma tarzının başarılı olup olmayacağını henüz bilmiyoruz..

O zamana kadar, diğer kripto platformların IOTA’nın ayak izlerini takip edip etmediğini ve kendi karışık ağlarını kurup kurmadığını göreceğiz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me