Cryptocurrency Vergileri 101: Bilmeniz Gerekenler Gelir Vergi Sezonu

Yeni bir yıl geldi! Kripto para birimi yatırımcıları için bu, sanal para piyasalarında bir yıl daha büyüme umudu anlamına geliyor. Ancak ne yazık ki, 2017’den itibaren kripto para birimi kârlarımız üzerinden vergi ödemeye hazırlanmamız gerektiği anlamına da geliyor..

Çoğumuz kararlarımızı verdik ve 2018 beklentilerimize karar verdik, ancak çok azımız vergi beyannamelerimizi sunmayı dört gözle bekliyoruz. Ancak hazırlıklı olmak savaşın yarısıdır, bu yüzden şimdi vergi planlamasına başlama zamanı.

Vergi beyannamelerinizi hazırlarken bir Yeminli Mali Müşavire (“EBM”) danışmak her zaman iyi bir fikirdir. İyi bir EBM, varlıklarınızı akıllıca yöneterek vergi yükümlülüğünden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Ancak, düzenli muhasebeciniz, kripto para birimi vergi politikalarının gelişen ortamında muhtemelen hızlanamayacaktır. Bitcoin veya diğer sanal para birimlerine yatırım yaptıysanız, vergi sezonuna hazır olduğunuzdan emin olmak için eğitimli bir kripto para birimi muhasebecisine başvurun.

Özetle Kripto Para Birimi Vergisi

Kripto para birimleri internetin kenarında başlamış olabilir, ancak şimdi oldukça yaygın bir yatırım. Bitcoin vadeli işlemleri Chicago borsalarında alınıp satılıyor ve büyük kurumsal yatırımcılar sanal para ticaret masaları kuruyor. Kripto para birimi giderek daha popüler hale geldikçe, İç Gelir Servisi (“IRS”), vergi tahsilatı ve raporlama gereklilikleri ile ilgili politikalarının ayrıntılarını geliştirdi..

IRS, Bitcoin ve diğer sanal para birimlerini, nakde dönüştürülebildikleri için sermaye varlıkları olarak ele alır. Bu nedenle, diğer sermaye varlıkları gibi, kripto para birimleri de sermaye kazancı kurallarına tabidir. Bu kurallar, yatırım amacıyla kripto para satın alan ve satan vergi mükelleflerinin yanı sıra mal ve hizmetlere sanal para harcayan kişiler için geçerlidir..

Tıpkı diğer sermaye varlıkları gibi, vergi oranınız onları satmadan önce ne kadar tuttuğunuza ve satın aldığınız fiyata ve sattığınız fiyata bağlıdır. Kripto para birimi yatırımlarınızdaki sermaye kayıplarınız sermaye kazancınızı aşarsa, zararı 3.000 $ ‘a kadar gelir vergisi beyannamenizde bir kesinti olarak talep edebilirsiniz..

2018 gelir vergisi beyannamenizdeki kripto para kazancınızı doğru şekilde nasıl rapor edeceğinizi anladığınızda, maliyet tabanınızı bularak başlayın. Bazınız, bir sanal para birimini satın aldığınızda gerçekte ödediğiniz, ilgili maliyetler için ayarlanmış olan maliyettir. Bu, Coinbase’in her borsadan aldığı yüzde gibi kripto para alımıyla ilgili komisyonları düşebileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, kripto para birimi yatırımlarınızın maliyet temeli, yatırımla ilgili ücretleri içermez. 2017’de kripto para ticareti için tahakkuk eden ücretler, kesintilerinizin ayrıntılarını belirlediğiniz varsayılarak iadelerinize ekli bir Çizelge A formunda ayrı olarak listelenmelidir..

Bir kripto para birimi satın aldığınızda, maliyet temelinizi oluşturmuş olursunuz. Ancak, siz onu satana kadar varlık fiilen vergilendirilmez. Bu, yatırımdaki kazançlarınızı veya zararlarınızı “fark ettiğiniz” zamandır. Dolayısıyla, Bitcoin’i 12.000 $ ‘dan satın alıp 13.000 $’ a sattıysanız, arada bir zamanda ilk satın alma fiyatınızın altına düşse bile gerçekleşen kazancınız 1.000 $ ‘dır. Yeterince basit geliyor, değil mi? ne yazık ki değil.

Cryptocurrency söz konusu olduğunda, işler hızla karmaşıklaşıyor

Basit alım satım işlemleri olan hisse senetlerinin aksine, sanal para varlıklarının hemen hemen her türlü elden çıkarılması vergiye tabi bir olaydır. Kripto para biriminizi nakit veya diğer sanal para birimleriyle takas ettiğinizde veya mal veya hizmet satın almak için her kullanıldığında vergi yükümlülüğü tetiklenir. Yatırımınıza ve harcama alışkanlıklarınıza bağlı olarak, bu işleri karmaşık hale getirebilir.

Pek çok kripto para birimi yatırımcısının popüler inancının ve arzulu düşüncesinin aksine, kripto para birimi yatırımlarınızdan nakit para kazanmak, yatırımınızın ömrü boyunca vergilendirilebilir tek olay değildir. Örneğin, Overstock.com’da Bitcoin kullanarak bir satın alım yaparsanız, bu sermaye kazancı vergisine tabi bir işlemdir. Daha cesur kripto para birimi yatırımcıları arasında neredeyse günlük bir olay olan bir sanal para birimini diğeriyle takas ettiğinizde de vergi yükümlülüğü ortaya çıkar..

Ayrıca IRS, sanal para birimleri için daha yüksek düzeyde düzenlemeye tabi varlıklarla aynı üçüncü taraf raporlama gereksinimlerini uygulamadığından, yıl sonunda değişim, müşteri veya işvereninizden bir Form 1099 alamazsınız. Bu, kripto para birimi geliriniz hakkında resmi bir rapor almayacağınız anlamına gelir. Bunun yerine, yatırımcı olarak sanal para kazancınızı ve zararlarınızı doğru şekilde raporlamak sizin sorumluluğunuzdadır. IRS’den sanal para raporlama gereksinimleri konusunda çok az resmi rehberlik vardır, bu nedenle bu vergi sezonu eğitimli bir kripto para birimi muhasebecisine danışmak çok akıllıca bir seçimdir..

Federal Vergi Reformu Kripto Para Birimi Vergilerini Etkiliyor

Herhangi bir muhasebeciye 2018 vergi reformlarının etkileri hakkında soru sorarsanız, yanıt olarak büyük olasılıkla bıkkın bir şekilde iç çekeceksiniz. Kripto para birimi vergi politikası olduğu gibi oldukça belirsizdir ve büyük vergi reformunun karmaşıklıklarını eklemek işleri yalnızca daha da karmaşık hale getirir. Federal vergi reformunun tam etkisi görülmeye devam ederken, sanal para yatırımcılarını kesinlikle etkileyen birkaç politika var..

Son federal vergi reformu, birçok kripto para birimi yatırımcısı için oyunun kurallarını değiştirdi. Örneğin, 2018’den itibaren, kişisel gelir vergisi beyannamenizdeki maddelere ayrılmış kesintilerinize artık kripto para birimiyle ilgili ücretleri dahil edemezsiniz. Ancak bu kesintiye işletmeler için hala izin verilmektedir. 2018 vergi reformları, yatırım kararlarınızı büyük ölçüde etkileyebilecek sermaye kazancı vergi oranlarını da değiştirir. Kripto para varlıklarınızı birkaç ay daha elinizde tutmak, federal gelir vergisi beyannamelerinizde binlerce dolar tasarruf etmenizi veya size mal olmasını sağlayabilir..

Yetenekli bir kripto para birimi muhasebecisi, federal vergi kodunda, özellikle sanal para cüzdanınızla ilgili olarak yapılacak değişiklikleri planlamanıza yardımcı olabilir. 2017’de kripto para satın aldıysanız veya sattıysanız veya şimdiye kadar kripto para birimi yatırımlarınızı önceki kurallara göre bildirmediyseniz, yatırımlarınızı kripto para birimi vergi politikalarının tüm ayrıntılarını anlayan bir EBM ile görüşmek iyi bir fikirdir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me