Deneyim Puanı nedir?

Ya sadece gününüze devam ettiğiniz için yaşam deneyim puanı kazanarak geçebilseydiniz? Yiyecek almak (+ 500XP), en sevdiğiniz mesajlaşma uygulamasında (+ 200XP) tomurcuklarınızla boğayı vurmak veya en sevdiğiniz Asya-Amerikan füzyon gastropubunda (+ 1000XP) sevgilinizle akşam yemeğine oturmak.

Bazı IRL video oyun dünyasına girmişsiniz gibi görünüyorsa endişelenmeyin: bu Ready Player One gibi sanal gerçeklik tarafından yönetilen bir distopya değildir. Bununla birlikte, hayatı bir RPG gibi oynayacak bir ödül sistemidir – rolün size ait olduğu ve oyunun hayatın kendisi olduğu bir rol yapma oyunu.

Adı Tecrübe Puanıdır ve görevinden de anlaşılacağı gibi, XP’yi ekrandan günlük rutininize getirmek istiyor. Proje, günlük satın almalardan turizme kadar her şey için, tümü XP coin tarafından yönlendirilen hayatın tüm yönleri için bir paylaşım ekonomisi inşa ediyor. Deneyim puanları ile dağıtım yalnızca benimseme ve kabulle sınırlıdır; bir sektör veya hizmet projenin modelini benimserse, günlük deneyimleriniz için XP jetonu kazanabilirsiniz.

Deneyim Puanları Nasıl Çalışır?

Tahmin edilebileceği gibi, Deneyim Puanları, çevrimiçi oyun toplulukları için bazı anlık ilgiye sahiptir. Madeni para olan XP, oyun ekosistemlerine, satın almalar, oyun içi ödüller ve oyuncudan oyuncuya işlemler için kullanılabileceği, kendi kendine yeten bir ekonomik model sunar..

Bununla birlikte, Deneyim Puanları ekibi bu modeli alıp gerçek hayattaki etkileşimlere ve işlemlere yerleştirmek istiyor. Temel olarak, tüketiciler ve topluluk üyeleri, bir konsere katılmak veya XP kullanan bir restoranda yemek satın almak gibi Deneyim Puanları platformunu benimseyen bir hizmet veya varlıkla etkileşimde bulundukları için XP’de ödüllendirilebilir. Daha sonra kullanıcılar, kazandıkları deneyimi alıp XP tabanlı ekonomiye geri koymalarına izin vererek, XP’lerini katılımcı konumlarda harcayabilir..

Deneyim Puanları kullanır

Nihayetinde Deneyim Puanları, hayatın her kesiminden aktörleri birleştirmeyi ve bunu benimsemeye istekli tüm sektörler arasında işbirliğini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Son ürün, oyun, turizm, tüketici endüstrileri, sosyal medya, eğlence ve daha fazlasını birleşik bir ekosisteme bağlayan gerçek bir deneyim ekonomisi olacaktır..

Deneyim Puanı Pentanode Sistemi

Ağ bütünlüğünü güvence altına almak ve XP’nin hedeflenen endüstriler arasında dağıtımını sağlamak için, Deneyim Noktaları beş katlı bir düğüm sistemi kullanır. Her düğüm, Deneyim Puanı ekosistemi için belirli bir işlevi yerine getirir.

Ana Düğümler:

Deneyim Puanları bir Proof of Stake modeli altında çalışır, bu nedenle ana düğümler tipik PoS fikir birliği mekanizmanıza hizmet eder. (Kabaca) yıllık% 50 yatırım getirisi vaat ediyorlar ve çalışmak için minimum 50 mln XP gerektiriyorlar. Minimum değerden fazlasını tutan düğümler aynı saatlik dönüşü alacaktır (yaklaşık 2,800XP). Bu, istiflemeyi caydırır ve kullanıcıları ağı desteklemek için daha fazla düğüm kurmaya teşvik eder.

Süper düğümler:

Bu düğümün çalışması için 1 milyar XP gerekiyor ve yaklaşık% 200 yıllık yatırım getirisi vaat ediyor. Bununla birlikte, 1 milyarlık taahhüt edilen XP, operatörlerin bir kar hedefine ulaştıklarında jeton atmasını önlemek için düğüm kurulduktan sonra yakılacaktır. Bu, yalnızca projenin geleceğine inanan ciddi yatırımcıların süper düğümler aramasını sağlar..

Satış düğümleri:

Bu düğümler, ödeme ve / veya promosyon nedenleriyle XP’yi benimsemek isteyen satıcılara, perakendecilere ve mağaza sahiplerine dağıtılacaktır. Payın bölünememesi, satılamaması veya taşınamaması dışında masternodlar gibi işlev görürler. Stake etme ödülleri, satıcının takdirine bağlı olarak müşterilere XP dağıtmak için kullanılacak, ancak bu ödüller, fonların gerçekten yeniden dağıtıldığından ve hareketsiz kalmadığından emin olmak için orijinal hissenin% 150’si ile sınırlandırılacaktır..

Devnode’lar:

Devnode’lar, çevrimiçi dünya dışında satış düğümleri gibidir ve geliştiricilere çevrimiçi ürünleriyle birlikte kullanmaları için verilir. Salesnodes gibi, stake edilen XP bölünemez veya düğümden çıkarılamaz – operatör fonlara hiçbir şekilde erişemez. Platform kullanıcıları arasında dolaşımı artırmak için yalnızca XP API aracılığıyla dağıtılabilir ve devnode’lar için, kazanıldıktan sonraki 10 gün içinde yeniden dağıtılmayan tüm stake ödülleri hemen yakılır. Bu, geliştiricileri sisteme XP pompalamaya ve madalyonun platformlarında benimsenmesini hızlandırmaya teşvik etmek içindir..

Geonodes:

Geonodes, Experience Points kullanıcılarını fiziksel dünyaya bağlar. Bu düğümler, XP’yi belirli bir yeri, anıtı veya başka bir cazibe merkezini ziyaret eden kişilere dağıtmaktan sorumlu olacaktır. Basitçe bir QR kodunu göstererek ve tarayarak, bir jeonoda bağlı olduğu sürece popüler bir turist etkin noktasını veya bir müzeyi ziyaret etmek için XP alabilirsiniz..

Deneyim Puanı Ekosistemi

Deneyim Puanları Kullanım Örnekleri

Satış düğümlerinin, devnode’ların ve coğrafi konumların, ekosistemi benimseyenler ve tüketiciler için XP’yi dolaşıma sokmak için özel bir amaç için istiflendiği unutulmamalıdır. Bu nedenle, madeni paralar, dolaşımdaki arzdan çıkarıldıklarından ve yalnızca kullanıcılar için stake etme ödüllerini yeniden dağıtmak için kullanıldığından, kazıklandığında etkin bir şekilde (tam anlamıyla değil) yakılır..

Bu ödüller bir dizi sektöre dağıtılabilir ve işte potansiyel kullanım durumlarına ilişkin birkaç örnek:

Satış düğümleri için:

Molly’nin Smack Yo Mama Mac adında bir restoranı olduğunu varsayalım. Restoranı için bir ödül sistemi oluşturmak istiyor, burada bir müşterinin satın aldığı her 10 öğün için 5.000XP alıyorlar. Daha sonra, isterlerse bir sonraki öğünlerini satın almak için XP’yi kullanabilirler. Başka bir örnekte, Angela New Mexico’da bir masaj ve kaplıca işletiyor. Deneyim Puanları ile müşterilere spaya getirdikleri her yeni kişi için 3.000XP ödüllendiren bir tavsiye programı oluşturuyor..

Devnode’lar için:

Carl, kullanıcılarının çok dilli sohbet odalarında bireylerle etkileşim kurmasına olanak tanıyan bir dil öğrenme mesajlaşma uygulaması çalıştırıyor. Bir kullanıcı uygulamada başka bir kullanıcıya yardımcı dil koçluğu veya özel ders sunuyorsa, bu kişi yardım için XP’de diğerine bahşiş verebilir. Carl ayrıca bir tarif paylaşım uygulaması da çalıştırıyor. Carl, XP kullanarak, tarif katkıda bulunanları uygulamanın tarif kitabına yaptıkları eklemeler için ödüllendirebilir.

Geonodes için:

Edinburgh’daki turizm ofisi, gezileri teşvik etmek istiyor, bu nedenle bu amaçla bir Deneyim Puanı genodu oluşturmaya karar veriyorlar. Ödüller, Royal Mile’da yürüdükleri mesafe başına kullanıcıları ödüllendirmek, Arthur’s Seat’i gezmeleri için onlara 4.000XP vermek veya Edinburgh Kalesi’ni ziyaret ettikleri için onlara 2.000XP hediye etmek gibi birçok şekilde olabilir..

Deneyim Puanları Ekibi ve Yol Haritası

DÜZENLEME: Yayınlandığından beri proje ekip bölümünü web sitelerinden kaldırdı.

Projenin üzerinde İnternet sitesi, tek takım bilgisi LinkedIn profilleri olmayan, sözde, emoji ile temsil edilen üyelerin bir listesi olarak gelir. Bu, bazı yatırımcılara geçmişte duraklama vermiştir, ancak değeri ne olursa olsun, ekip aktif Uyuşmazlık, Telgraf, ve GitHub. Yasal iseler, anonim kalmayı tercih edecekleri anlaşılıyor.

Deneyim Puanları ekibi

Projenin yol haritası, hedeflerine ulaşmak için eğlenceli komik resimlere odaklanıyor gibi görünüyor ve bu hedefler, temel dönüm noktası açıklamalarını ve bir şekilde somut son tarihleri ​​içeriyor. Ekip 2018 için, geliştiricilere ve işletmelere kendi düğümlerini kullanmaya başlamaları için bir set sunarak, hizmet / ürün listeleme ve ödeme için bir Deneyim Puanı pazarı kurarak ve XP ekosistemi için bağımsız bir geliştirici portalı oluşturarak küresel katılımın üstesinden gelmeyi umuyor..

Deneyim Puanları Ticaret Geçmişi

2017/2018 tatil boğasının zirvesinde, Deneyim Puanları 1 milyar dolarlık piyasa değeri ile ilk 100’e girdi. Şu anki haliyle, CoinMarketCap’te neredeyse yarım sentlik bir fiyatla 141. sırada yer alıyor..

baseUrl = “https://widgets.cryptocompare.com/”;

var scripts = document.getElementsByTagName (“script”);

var embedder = scripts [scripts.length – 1];

(işlev () {

var appName = encodeURIComponent (window.location.hostname);

eğer (appName == ””) {appName = ”yerel”;}

var s = document.createElement (“script”);

s.type = “text / javascript”;

s.async = true;

var theUrl = baseUrl + ’serve / v3 / coin / chart? fsym = XP&tsym = EUR, CNY, GBP, USD, BTC ’;

s.src = theUrl + (theUrl.indexOf (“?”) >= 0? “&”:“? ”) +“ Uygulama = ”+ uygulamaAdı;

embedder.parentNode.appendChild (s);

}) ();

Deneyim Puanları Nereden Alınır

Biraz XP kazanmak için, alışılmışın dışına çıkmanız gerekecek. CoinExchange, madeni paranın işlem hacminin çoğunu oluşturur ve bunun için BTC veya DOGE (ciddi olarak) ile işlem yapabilirsiniz. Bir sonraki en büyük piyasa CrytpoBridge’den geliyor, ancak bu sadece BTC veya MONA’daki 24 / saat işlem hacminin kabaca% 3’ünü oluşturuyor. XP, ana borsalarının hiçbirinde ETH ile ticaret yapmaz.

Deneyim Puanları Nerede Saklanmalı

XP için mevcut olan tek cüzdanlar proje web sitesinde sunulan çekirdek cüzdanlar. Bunlar, Windows, Mac ve Linux için yazılım cüzdanlarının yanı sıra Android için bir mobil cüzdan ve bir kağıt cüzdan içerir..

Son düşünceler

Mevcut geliştirme aşamasında, Deneyim Puanları daha çok çevrimiçi oyun platformlarına ve hizmetlerine yöneliktir. Yaklaşan geliştirme kiti, geliştiricilerin oyun içi ödüller ve satın almalar için madeni parayı oyunlarına entegre etmelerini kolaylaştıracak ve kullanıcılara oyuncu odaklı bir ekonomi geliştirmek için jeton verecek..

Bu jetonu oyun amacıyla kullanmak bir şeydir, ancak XP’yi gerçek dünya kullanımında görmek başka bir şeydir. Harika bir konsept mi? Belki biraz tuhaf olsa bile. Kavramın gerçek olacağını düşünmek Quixotic mi? Potansiyel olarak, ancak her şey bazı perakendecilerin, işletmelerin ve endüstrilerin işi teşvik etmek için XP gibi bir model kullanmanın değerini görüp görmediğine bağlıdır. Yaparlarsa ve birkaç kişi topu yuvarlarsa, ne kadar ileri gideceğini (ve yol boyunca kimi / neyi toplayacağını) kim bilebilir.

Bütün bunlar, takım şeffaflığının eksikliğinin bazılarını rahatsız ettiğini söylerken, diğerleri projenin arkasındaki erkekler ve kadınlarla biraz ekran zamanı elde etmek için sadece Deneyim Puanları topluluğuna katılmanız gerektiğini söylüyor..

Projenin yasal olduğunu varsayarsak, genişlemesini izlemek başlı başına bir deneyim olacaktır. İyi genişlerse, kim bilir: Bu, New York’a yapacağınız bir sonraki seyahatinizin Ellis Adası’na bir gezi yapmanız veya Time’s Meydanı’nı geçmeniz için size XP verebileceği anlamına gelebilir.

Ek kaynaklar:

İnternet sitesi

Beyaz kağıt

Subreddit

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me