Blockchain teknolojisine genellikle “değerin interneti” denir. Öyleyse, finans sektörünün dağıtılmış defterlerden en çok yararlanacak sektörler arasında olması gerektiği mantıklıdır. Digital Asset, aşağıdakileri sağlayan bir şirkettir: esnek altyapı düzenlenmiş finansal kurumların süreçleri ve verileri güvenli bir şekilde paylaşması için. Ve blok zinciri, sıkı bir şekilde düzenlenmiş küresel finans piyasalarına entegre edecek ürünler geliştirmeye başlayan ilk büyük hareket edenlerden biridir..

Mevcut proje portföyü, ortaklıkları ve genel vizyonu, finansal ve diğer çok taraflı işlemlerin gerçekleştirilme biçiminde büyük bir değişiklik getirecek şekilde ayarlanmıştır. 2008 küresel krizinin yasal yansımalarını hâlâ hisseden bir endüstri için bu çok gerekli..

Finans Sektöründe Güncel Durum

Finans sektörü trilyonlarca dolar değerindeki işlemleri günlük olarak işler. Bu işlem hacmini işleyen altyapı gelişti: kanunlar, piyasa düzenlemeleri, bilgisayar sistemleri ve veritabanları.

Gerçekleşmekte olan işlemlerde güven ve esneklik yaratmaya yarayan, farklı veritabanlarında çoğaltılan çok büyük miktarda veri vardır. Bir işlemin her tarafı, kaydedilen verilerin bütünlüğünü sağlamak için gerekli bir uygulama olan her girişi uzlaştırmalıdır. Küresel ölçekte çift girişli defter tutmayı düşünün.

Mevcut altyapı, zaman içinde ağır bir işlem hacmiyle başa çıkacak şekilde geliştiğinden, sorunlarla birlikte gelir. Küresel finansal kriz tarafından tetiklenenler gibi bir düzenleyici değişiklik varsa, sistemlerin değişiklikleri karşılayacak şekilde güncellenmesi gerekir..

Benzer şekilde, bilgisayar korsanları, güvenlik protokollerindeki geliştirmeleri ve yükseltmeleri zorlar ve bu da finansal firmalar için eski sistemlerde uygulamak için pahalı ve zahmetli olabilecek yazılım yükseltmelerini gerektirir..

Dijital Varlığa Girin

Dijital Varlık, dağıtılmış defter teknolojilerinin (DLT’ler) finans sektörüne getirebileceği potansiyeli kabul eder. DLT’ler, birden çok taraf arasında tutulan gerçeğin kalıcı bir kaydını sağlayarak, farklı taraflarca kontrol edilen çeşitli sistemler arasında verilerin çoğaltılmasını gereksiz kılar.

Dijital Varlık Logosu

Dijital Varlık

DLT’ler, mevcut birçok sistemin aksine gerçek zamanlı olarak güncellenir. Akıllı sözleşmelerin otomasyon yetenekleri, finansal sektör içinde muazzam bir değer sağlar ve mutabık kalınan koşulların değişmez bir şekilde yerine getirilmesiyle değer alışverişi için otomatikleştirilmiş bir iş akışı oluşturur. Bu nedenle akıllı sözleşmeler, bugün finans endüstrisinde yaygın olan birçok karmaşık yasal sözleşmenin standartlaştırılmasına ve otomatikleştirilmesine yardımcı olabilir..

Digital Asset, mevcut blok zincirlerinin genellikle finans endüstrisinin amacına uygun olmadığını da anlıyor. Bu, finansal hizmet firmalarına uygulanan birçok yasal ve piyasa kısıtlamasından kaynaklanmaktadır. Yasal gereklilikler ayrıca ne tür bilgilerin kamuya açık olması ve neyin gizli olması gerektiğini de belirler. Bitcoin ve Ethereum bu gereksinimleri karşılayacak şekilde ayarlanmamış.

Mevcut işlem hızları başka bir kısıtlamadır. Mevcut hiçbir halka açık blok zinciri, ihtiyaç duyulan işlem hacimlerini karşılayacak kadar hızlı çalışmıyor.

Son olarak, finans sektöründe kullanılmak üzere geliştirilen akıllı sözleşmelerin, istenmeyen sonuçlara maruz kalmayacaklarına dair bir dökme demir garantisi sağlayacak kadar test edilebilir ve tahmin edilebilir olması gerekir. DAO Tecrübeli.

Dijital Varlık Platformu

Digital Asset kendi dağıtılmış defter platformunu geliştirdi. Dağıtık defter teknolojisinin faydalarını finans sektörüne getirmek için yukarıda açıklanan konularda gezinmeyi amaçlamaktadır. Platform, veri bütünlüğünü ve gizliliğini garanti eden esnek bir altyapı sunar. Bu esneklik sayesinde, finans kurumları, birlikte şeffaf bir şekilde çalışabilecekleri anlamına gelen özelleştirilmiş araçlara ve süreçlere erişebilirler..

Aşağıdaki temel yenilikler, sistemin merkezinde yer almaktadır:

İzin Verilmiş ve Ayrılmış Defterler

Yalnızca izni olanlar tarafından görüntülenebilir ve düzenlenebilir defterler. Ek olarak, ayırma öğesi, defter verilerinin parçalara ayrıldığı anlamına gelir. Yalnızca izin verilen katılımcılar erişim sahibi oldukları belirli bölümü görüntüleyebilir.

Defterin tüm ayrılmış bölümleri, parmak izleri gibi küresel bir kriptografik karma kümesini paylaşır. Bu karmalar, tüm defter verilerinin doğru olmasını sağlamak için hizalanır. Neyi görüntüleyebileceklerine veya düzenleyebileceklerine bakılmaksızın tüm katılımcılar için tutarlı kalır.

Defter iki bileşen içerir:

  1. Özel Sözleşmeli Mağaza: Bu, söz konusu katılımcı veya kuruluş için tüm sözleşmelerin ve işlemlerin ayrıntılarını içerir.
  2. Global Senkronizasyon günlüğü: Bu, defterin her ayrılmış bileşeninin, görüntüleme hakları ne olursa olsun tüm katılımcılar için güncellenmesini ve tutarlı olmasını sağlar. Aynı işlemin asla iki kez günlüğe kaydedilmemesini sağlamaya yarar. Ayrıca, onlar hakkında bilgi sahibi olmak için ilgili izinlere sahip olanlara yapılan değişiklikleri de bildirir..

İş Mantığı Katmanı

İş Mantığı Katmanı, defterin üzerinde çalışır. Bu katman, Digital Asset Modeling Language (DAML) adı verilen özel bir programlama dilinde geliştirilmiştir. Bu, alana özgü bir dildir. Ethereum için DApps’in geliştirilmesinde kullanılanlar gibi genel amaçlı bir programlama dilinden farklıdır. Genel amaçlı diller, herhangi bir olasılığı programlamanıza izin verir, ancak aynı zamanda herhangi bir olasılığı deneyimlemenize de izin verir. DAML, aksine, öngörülebilir davranışları programlamanıza ve belirli bir senaryonun tüm olası sonuçlarını analiz etmenize olanak tanır.

DAML kullanmak, düzenlenmiş finans kurumlarına güvenlik sağlar. Dijital Varlık Platformunda kurulan akıllı sözleşmelerin gerçek yaşam koşullarını yeterince yansıtmasını sağlar. Bu, yasal ve düzenlemelere uygunluğu içerir.

Dijital Varlık – Şimdiye Kadarki Hikaye

Digital Asset, kelimenin genel anlamıyla bir blockchain başlangıcı değildir. Herhangi bir ICO yapmadı. Web sitesine göre şirket, Citi, JP Morgan Chase ve ABN Amro gibi büyük yatırımcılardan 110 milyon doların üzerinde risk sermayesi finansmanı sağladı..

Digital Asset’in CEO’su, JP Morgan’da eski bir yönetici olan Blythe Masters’tır. Masters, CEO rolüne ek olarak, Hyperledger Projesi Yönetim Kurulu Başkanıdır..

Blythe Masters - Digital Asset Holdings CEO'su

Blythe Masters – Dijital Varlık CEO’su

Şirket şu anda borsaların finansal işlemleri nasıl yürüttüğünü ve kaydettiğini çevreleyen bazı yüksek profilli projeler üzerinde çalışıyor. Avustralya Menkul Kıymetler Borsası duyuruldu Dijital Varlık Platformuna dayalı olarak 2020’de dağıtılmış defter tabanlı ticarete başlayacağını.

İsviçre SIX Borsası ayrıca duyurdu İhraçlardan uzlaştırmaya kadar tüm tahvil yaşam döngüsünü kapsayan bir çözüm için Dijital Varlık Platformunu kullanacak.

Aşağıdaki videoda Blythe Masters’ın Digital Asset ve Hyperledger arasındaki işbirliğini tartışmasını izleyebilirsiniz..

2018’den Yüksek Beklentiler

Dijital Varlık, WSJ listesi Listede, WSJ’nin yatırım, kurucu deneyimi ve büyüme gibi faktörlere dayalı olarak kendi alanlarında lider olarak ortaya çıkacağına inandığı firmalar yer alıyor. Finans dünyası, blockchain ve kripto’nun ortaya çıkmasıyla büyük bir değişime uğruyorsa, o zaman Digital Asset geminin dümeninde görünüyor..

Lütfen bu makaledeki tüm bilgilerin Digital Asset kurumsal web sitesi dahil mevcut araştırmalara dayandığını unutmayın. Haziran 2018 itibariyle doğrudur.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me