Dolandırıcılıkla Mücadelede Kullanılan Blockchain Dijital Reklam Platformları

Blockchain, tüketicilerin hangi reklamları gördükleri de dahil olmak üzere gizliliği kontrol etmelerine yardımcı olma yeteneğini zaten kanıtlıyor. Bu kontrol seviyesi, özellikle büyük teknoloji firmaları tarafından veri toplama kapsamına yeni gözlerini açmaya başlayan tüketiciler için memnuniyetle karşılanmaktadır. Bununla birlikte, dijital reklam dolandırıcılığı, pazarlama bütçelerinin önemli bir bölümünü çevrimiçi platformlarda reklam vermeye harcayan işletmeler için de bir sorundur. Şimdi, büyük firmalar bu sorunu çözmeye yardımcı olmak için blockchain dijital reklam platformları arıyor..

Dijital Reklam Dolandırıcılığı Nedir?

Mal ve hizmetlerini çevrimiçi olarak tanıtmak isteyen şirketler, reklam ve promosyonlar yerleştirmek için dijital bir reklam platformu öder. Facebook, Google ve Twitter’ın tümü çevrimiçi reklam platformları olarak çalışır, ancak diğerleri de vardır. Google, herhangi bir web sitesi sahibinin Adsense programına kaydolmasına izin verir. Daha sonra site sahibi, her bir reklamın kaç gösterim (görüntüleme) veya tıklama oluşturduğuna bağlı olarak Google’dan bir komisyon alır..

Reklam yayınlama alanında bulunanlardan bazıları diğerlerinden daha az titiz davranıyor ve sistemi manipüle etmeye çalışıyor. Web sitelerini yenilemeye devam etmek veya görüntülenen reklamlara tıklama oluşturmak için botları kullanan yazılımlar yüklerler. Bu, reklam daha fazla gösterime sahip gibi göründükçe site sahibine ödenen komisyonu artırır. Ancak elbette, reklamı finanse eden şirket için asla bir dönüşüm satışı ile sonuçlanmayacaktır..

Bu tür bir dolandırıcılık, reklam endüstrisinde önemli bir sorundur ve muazzam miktarda verimsizliğe neden olur. Bir rapor dijital reklam dolandırıcılığının maliyetinin 2018’de 19 milyar doları bulacağını tahmin ediyor ve bu, dijital reklamcılığa yönelik küresel harcamaların% 9’unu temsil ediyor.

Dijital reklam platformlarında dolandırıcılık üzerine Juniper araştırması

Juniper Research’ten dijital reklam sahtekarlığının durumunu gösteren bilgi grafikleri

Blockchain Dijital Reklam Platformları – Artık Big Guns Tarafından Kullanılıyor

Nestlé, AT&T ve Bayer, dijital reklam platformlarında dünyanın en büyük harcama yapanlarındandır. WSJ yakın zamanda bildirdi Bu şirketlerin, reklam dolandırıcılığını kesin olarak denemek ve ortadan kaldırmak için blockchain kullanımını ilk araştıran şirketler arasında olduğunu.

Amino

Nestlé, dünyanın en büyük gıda üreticisidir ve şirketin reklam harcaması 9 milyar doları aştı her yıl. Dolandırıcılık nedeniyle kaybedilen bu harcama oranını düşürmek için şirket, blok zinciri başlangıcından bir ürünü test ediyor. Amino. Amino sistemi, reklam gösterimlerini izlemek ve medya tedarik zinciri boyunca ödemeleri takip etmek için blok zincirinin değişmez özelliğini kullanır. Bayer ayrıca Amino’yu da test ediyor.

Nestlé’deki e-Ticaret Başkanı’nın WSJ’ye blockchain çözümlerinin reklamcılarla çalışmanın ön koşulu olacağı bir gelecek görebileceğini söylediği bildirildi..

Amino ekran görüntüsü

Amino web sitesinden ekran görüntüsü


MetaX

Dikkat çeken blockchain dijital reklam platformlarından bir diğeri ise MetaX. AdChain adı verilen bu çözüm, aşağıdakileri içeren bir dApp’dir: topluluk tarafından seçilen sitelerin listesi reklamları destekleyen. Sistemin fayda belirteci, üyelerin bir sitenin listeye eklenip eklenmeyeceğine karar vermesi için bir oylama belirteci görevi görür.. MetaX raporları adChain blogunda Facebook’un bir kullanıcı olduğu, ancak Haziran ayında kayıt defterinden çıkarıldı. Yazma sırasında liste YouTube, Reuters ve BBC web sitesini içerir..

MetaX, dijital reklam alanında forma sahiptir. Şirket daha önce, hileli çevrimiçi satış olaylarını azaltmak için tasarlanmış ads.txt adlı bir çözüm geliştirdi. Şirketlerin web sitelerinde barındırdıkları, şirket ürünlerini satmaya yetkili tüm satıcıları listeleyen basit bir metin dosyasıdır. 2017 itibarıyla, çevrimiçi yayıncıların% 44’ü sitelerinde ads.txt dosyası kullanıyordu.

adChain ekran görüntüsü

AdChain web sitesinden, yayınlanma tarihindeki listelerin bir kesitini gösteren ekran görüntüsü

IBM ve MediaOcean

MediaOcean, uzun süredir reklam kampanyası yönetimi yazılımı sağlayıcısıdır. Haziranda, şirket duyurdu tüm ortam tedarik zincirinde şeffaflık ve hesap verebilirlik yaratmaya yönelik bir blok zinciri çözümü oluşturmak için IBM iX ile işbirliği. Sistem, mevcut Media Ocean platformuyla birlikte IBM tarafından geliştirilen özel bir blok zinciri çalıştıracak.

Pilot uygulama Temmuz ayında gerçekleşecek. İki şirket, Pfizer ve Kimberly-Clark dahil olmak üzere teste dahil olan bir şirketler konsorsiyumu oluşturdu. IBM iX Küresel Pazarlamanın İcra Ortağı Babs Rangaiah basın bülteninde “Ölçüm ve şeffaflık, programatik tedarik zinciri genelinde yeni çözümler gerektirir ve blok zinciri stratejik olarak bir güven ortamı oluşturmak için kullanılan bir teknolojidir” dedi. Bunun gibi sesler, şirketler içinde blockchain’in çalışma ortamlarını değiştireceğine dair artan inancın altını çiziyor..

Son düşünceler

Blockchain, tedarik zincirlerinde dolandırıcılığı ve sahteciliği azaltma potansiyelini şimdiden gösteriyor. Dijital reklam platformları da artık değişmez bir veritabanının dolandırıcılıkla mücadelede kritik bir araç olduğunu keşfediyor. Büyük şirketlerin coşkulu katılımı bunun bir kanıtıdır. Son olarak, Nestlé, Pfizer ve Bayer gibi kurumsal devlerin blockchain çözümlerine yaptığı mevcut yatırım seviyeleri, teknolojinin artık benimsenme yolunda olduğuna dair kesin bir gösterge..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map