Donald Trump’ın Kıdemli Ekonomi Danışmanı Stablecoin Üzerinde Çalışıyor

Washington D.C’de en az bir blockchain boğası var.

Stephen Moore şu anda Donald Trump’ın kıdemli ekonomi danışmanı olarak görev yapıyor. Moore, Vergi Kesintileri ve İstihdam Yasası’nın (2017) yazılmasında ve kabul edilmesinde etkili bir rol oynadı ve Federal Rezerv valisi olarak hizmet etmek ve ülkenin para birimini yönetmeye yardımcı olmak için kısaca bir Trump adaylığını eğlendirdi (Moore, adını dikkate almayacaktır. )

Kendine atfedilen bir politika meraklısı olan Moore, 35 yıldan fazla bir süredir kamu politikasında çalışmaktadır. Bu süre zarfında Moore aynı zamanda Wall Street Journal yayın kurulu, Fox News Channel ve CNN’de kıdemli ekonomi analisti olarak yer aldı..

Worth Magazine, Moore’u küresel finansta 32. en güçlü kişi olarak derecelendirdi. Moore, 2018’de Frax’ın (o zamanki Decentral Bank) kurucusu ve CEO’su ile tanıştı. Sam Kazemyan -de SALT konferansı, Eski Beyaz Saray İletişim Direktörü Anthony “The Mooch” Scaramucci’nin ev sahipliğinde iki taraflı bir yatırım konferansı. Kazemian’ın kurucu ortağıdır Everipedia, EOS blok zincirini kullanan ve IQ adlı bir kripto para belirteci kullanarak içerik oluşturmayı teşvik eden, kâr amaçlı bir Wikipedia “çatal”.

Bugün Moore, merkezi olmayan kısmi rezerv tabanlı bir stabilcoin olan Frax’ın Baş Ekonomi Danışmanı olarak hizmet veriyor. Frax doğası gereği rekabet edecek merkez bankaları istikrarlı bir dijital alternatif sunarak.

Stabilcoinlerin geleceğini, blockchain ve bitcoin’i çevreleyen mevcut siyasi iklimi ve Frax ekibinin Frax’ı yaygın olarak benimsenen bir dijital varlık olarak nasıl kurmayı hedeflediğini tartışmak için Moore ve Kazemian ile bağlantı kurduk..

Bir kripto para birimi projesinde Baş Ekonomi Görevlisinin rolü neye benziyor??

Moore, kariyerinin büyük bir kısmını politikacılara tavsiyelerde bulunarak ve paydaşları daha düşük vergilerin ve azalan hükümet harcamalarının savunuculuğu için toplayarak geçirdi. Trump’ın kıdemli bir ekonomi danışmanı olarak Moore, 2017’de Kongre tarafından yasalaşan ABD vergi politikasının elden geçirilmesine yardımcı oldu..

Bugün Moore, programlarından bazılarını Washington’daki çoğu kargaşanın dışında kalan bir şeye adadı: bir stabilcoin yaratılması için bir blok zinciri başlangıcına danışmanlık yapıyor.

Moore, “Görevlerimden biri, Frax’ın büyüyüp milyarlarca dolara ulaşmasını sağlamak, ancak sabit bir değeri korumaktır” diyor Moore.

Moore ayrıca Frax’ın kaçmasına ve karanlık bir düzenleyici atmosferde daha iyi gezinmesine yardımcı olmak istiyor.

Moore, “Diğer bir rol, şirketin bu tanımlanmamış düzenleyici ortamda gezinmesine yardımcı olmaktır” diyor. “Hangi düzenlemelerin geldiğini bilmiyoruz, ancak yönetmeliklerin geleceğini biliyoruz. Pek ekonomist bir rol değil ama 35 yıldır Washington’dayım ve bu kurumların nasıl çalıştığını biliyorum. Düzenleyici kurumlar bu kripto para birimlerinin çoğuna kapıyı kapatmaya çalışabilir ve biz bu para birimlerinin kapatılmasını önlemek için bir yol bulmak istiyoruz. ”

Trump’ın yönetiminde blockchain ve dijital varlıklar için bir destekçi olmak nasıl bir duygu?

Moore, “Trump yönetiminin bazı şüpheleri var” diyor. “Düşmanlık değil, şüphecilik. Yönetimle çalışmak ve bazı korkularını hafifletmek istiyoruz. Stablecoin ve blockchain ekonomiyi havaya uçuracak şeyler değildir. Bir varlık veya yükümlülük olarak görülmelidir. ”


Trump yönetimindeki insanların ilgisi çekiliyor. Oynamasına yardımcı olduğum bir rol, blockchain ve dijital varlıkların görünürlüğünü artırmak. İtirazlar ve şikayetler dile getiriyorlar ve ben onları çıkıntıdan aşağı indirmeye çalışıyorum. Bunu hükümetin ilerlemeyi durduramayacağı İnternet çağı olarak görüyorum. Bence kripto ve dijital para birimleri bir sonraki büyük şey. ”

Teknolojiyi durduramazsınız. Çoğalmasına izin verin, insanların kullanmasına izin verin ve Vahşi Batı olmasına izin verin. Trump yönetiminin, insanların bunu halletmesine ve kendi kararlarını almasına izin vermesi çok tavsiye edilir. Düzenleyiciler dünün sorununu çözmeye çalışıyor ve en iyi şeylerin olduğu yerde çözme eğrisinden çok uzakta. ”

“Erken benimseyenler, potansiyelinin farkına varacak. İnsanların% 95’inin muhtemelen ne olduğunu bilmediği bir aşamadayız. “

Kripto para birimi gelecekteki Başkanlık seçimleri için bir konu olacak mı?

Moore, “2020 hayır” diye yorumluyor. “2024 evet”

Dünyanın neden başka bir stabilcoin’e ihtiyacı var??

Frax, algoritmik olarak yönetilen bir kripto para birimi ve dijital tahvil rezervi olarak kendisini diğer stabilcoinlerden ayırıyor..

Kazemian, “Diğer stabilcoinlerin büyümeye devam etmesini istiyoruz, böylece onları Frax’ı desteklemek için teminat olarak kullanabiliriz” diyor. “Biz, Ether’i fazla teminatlandıran başka bir Tether veya Maker klonu değiliz.”

Ama neden şimdi? Kazemian, merkezi olmayan finansın temelini oluşturmada sektörün son birkaç yıldaki ilerlemesini son derece verimli olarak değerlendiriyor.

Kazemian, “Sektör bugünkü haline gelene kadar Frax gibi bir şeyin mümkün olacağını sanmıyorum” diyor. “Para piyasaları bileşik.finance Yüz milyonlarca kredi geliyor. İnsanlar bu ürünlere faiz ödüyor. Tether ve Dai sağlam bir yer ediniyor. Tether, piyasa değerine göre en büyük beşinci kripto para birimidir. Ayrıca, sektördeki ruh, stabilcoinlerin ekosistemin önemli bir parçası olduğu konusunda değişti. Tüm atmosferin değişmesine ihtiyacımız vardı. ”

Merkezi olmayan finans (DeFi) sözleşmelerinde kilitli kredilerde yaklaşık 700 milyon dolar kilitlendi.

“Bana göre Bitcoin gerçekten bir para birimi değil; o bir emtia, ”diyor Moore. “Bu konuda spekülatif bir meta. Bunun olumsuz olduğunu söylemiyorum. Bir para birimi, değerinde yukarı ve aşağı gitmeden zaman içinde değerini korur. “

“Bir durgunluk veya bir ayı piyasası, istikrar için sadece bir boğa piyasasıdır” diyor Kazemian. “Fiyatlar düştüğünde ne olur? Her şey dolar için kaçıyor. Mantıksal olarak, bir ucunda bir ayı piyasası olduğunda, varlıkların fiyatlandırıldığı için teknik olarak bir boğa piyasası vardır. Bu mantıklı. Kriptoda da aynı şeyi görüyoruz. Yatırımcılara istikrar ve sağlam değer vermek için fayda sağlayan coin’lerin ve shitcoin’lerin düştüğünü görmek ve Frax gibi stabilcoinler var. ”

Kullanıcı benimseme planlarınız nelerdir? Stabilcoin’in başarılı olması için neye ihtiyacı var?

Kazemian, “Bunu çok katmanlı bir yaklaşım olarak görüyoruz” diyor. “Frax’ın büyümesi için kurumsal desteğe veya mübadele desteğine ihtiyacı var, böylece insanlar onu gerçekten kullanabilir. İkinci aşama, insanlar Frax’a eriştikten sonra, genel halka nasıl açılacağımızı bulmaya başlayacağız. Robinhood veya Cashapp gibi daha perakende tabanlı şeyleri araştırıyoruz ve yavaş yavaş tüketici alanına giriyoruz. ”

Sizin için neler var?

Kazemian, “Merkezi olmayan madeni paraların çoğunda 2 jetonlu bir sistem var” yorumunu yaptı. “Büyümeye maruz kalmak isteyen insanlar değişken belirteci tutuyor. Frax aynı şekilde çalışır. Frax hisseleri (FXS), bu tokenler umarım çok değerli olacaktır. Benzer şekilde çalışırlar. Frax hisselerinin toplam değeri, Frax’ta ödenen tüm ücretlerin DCF’sidir [indirimli nakit akışı]. Hisselerin bir kısmının tüm sistemde değeri vardır. Merkezi olmayan bir merkez bankasında hisseye sahip olmak gibi olduğu için oldukça heyecan verici. Üretilen orijinal hisseler, kurucu ekibe ve yatırımcılara, ortaklara dağıtılır – Makerdao tokenine benzer bir fikir.”

Moore’un blok zinciri desteğinin çoğu, güçlü Özgürlükçü eğilimlerinden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Moore, “Hükümetin hakkımda olabildiğince az şey bilmesini istiyorum” diyor. “Dünyada milyonlarca insanın benim gibi olduğunu düşünüyorum. Devlet tarafından izlenmeyen veya kontrol edilmeyen bir para birimine sahip olabileceğiniz fikri çok değerlidir. Merkezi olmayan bir para biriminin değerinde indirim yapamazsınız. “

Frax’ı neden dolara sabitleyin??

Kazemian, “USD’nin değeri değişirse, başka bir sabitlemeyi takip etmek için protokolü nasıl güncelleyeceğimizi merak etmemiz gerekir” diyor. “Yazılım açısından mümkün. USD’nin değerini kaybetmediği bir dünya göremiyorum. “

Moore, “Bu harika bir soru” diyor. Dolar bunu sabitlemek için en iyi şey mi? Birçok para biriminde kusurlar var. % 15 enflasyon gördüğümüz 70’leri yaşadım. Başka neye sabitlemek isterdin? Düşündüğümüz bir fikir, onu altın fiyatına sabitlemekti, ancak dolardan daha fazla dalgalanıyor. Birçok para biriminin zaman içinde çok daha büyük zirveleri ve değerleri olmuştur. Dışarıdaki en iyi seçimdir. Dolar, gruptaki en az çürümüş elma ”

Ekip, Frax’ın birlikte var olduğunu ve hatta ABD Dolarını desteklediğini görüyor.

Moore, “Frax doların dünya para birimi olarak rolünü sağlamlaştırmaya yardımcı oluyor” diyor. “Frax’ı dijital dünya rezerv para birimi olarak görüyoruz.”

Kazemian, “Frax ABD dolarına sabitlendiğinden, alakalı kalmasına yardımcı olacak” diyor. “Bir blok zinciri altyapısı kullanarak aynı dolar değerini taşıyabilirsiniz. USD’ye benzersiz bir döviz kuru olan Libra gibi tuhaf bir dalgalı para birimi yapmaya çalışmıyoruz. Aslında heyecanlıyız çünkü bu çok Amerikan projesi. ”

Varsayımsal olarak, Frax kapatılabilir mi??

Moore, yaptığımız şeyde yasa dışı hiçbir şey yok ”diyor. “Hükümetin kapatmaya çalışması pek çok sorun olacaktır. Yasal bir üründür. Devlet düzenleyicileri, bunun mevcut durumları için açık ve mevcut bir tehlike olduğunun farkındadır. Yavaşlatmanın bir yolunu bulmaya çalışacaklar. Hükümet düzenleyicileri, özellikle teknoloji söz konusu olduğunda, her zaman sektörün arkasındaki üç satranç hamlesi gibidir. ”

Kazemian, “Varsayımsal bir dünyada, merkezi olmayan bir finansal ürün” diye ekliyor. Kodu yayınladıktan sonra Satoshi’yi çıkarmaya çalışırlarsa, insanlar onu zaten çalıştırıyor. “

Başka bir deyişle, kedi çantadan çıktığında onu geri koyamazsınız.

Hükümetler, yaygın olarak benimsenen bir stablecoin’e nasıl tepki verecek?

Moore’a göre, stabilcoinler, Washington, Brüksel, Tokyo vb. Gibi politika güç merkezi şehirlerindeki insanlar tarafından tanınmayan önemli bir politika işlevi olarak hizmet edebilir..

Moore, “Bu kripto para birimlerinin devlet para birimleri üzerinde çok disiplinli bir etkisi olacak” yorumunu yaptı. “Sam’in söylediği gibi, iyi paranın kötü parayı ortadan kaldıracağını söyleyen bir söz vardır. İnsanlar güvendikleri para birimine akacak. İnsanlar dolara kaçıyor ve bu da diğer ülkeleri para birimlerinin değerini düşürmek için iki kez düşünmeye zorluyor. “

Çok sayıda geçerli ikame mevcut olduğunda, hükümetlerin para birimlerini halkın çıkarları dışında manipüle etme olasılığı o kadar düşük olacaktır..

Moore, “Ülkeler bir borç krizine girdiklerinde, borç para birimini değer kaybetmeye ve ardından borçluları geri ödemeye çalışıyorlar” diye açıklıyor. “Borçluları alt etmenin bir yolu. Şimdi, orada Frax gibi para birimleri olacaksa, kendisi yerine Frax’ta daha fazla işlem yapıldığını göreceksiniz. ”

Frax ve diğer sabit paralar gibi ikamelerin mevcudiyeti, merkez bankacılarının bir ülkenin para birimini başarılı bir şekilde şişirmesini veya indirmesini zorlaştıracaktır..

“Merkez bankacılarını para birimlerini sabit tutmaya zorlayacak. Piyasalar onları anında cezalandıracak. Zamanla, bu borçların bazılarının belirli bir para birimi yerine Frax’ta geri ödendiğini görebilirsiniz. ”

İstikrar mutlaka her zaman iyi bir şey mi?

Moore, “İstikrarlı para birimi optimaldir” diyor. “Her zaman para biriminizin değer açısından eşit olmasını istersiniz. Yüzyıllardır geçmişten biliyoruz ki, yüksek enflasyon ve yüksek deflasyon bir ekonomi için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ekonomi 100’e geri dönüyor: Neden ilk etapta bir para biriminiz var? Değerini korumazsa, insanlar ticaret yapmak için başka şeyler kullanacak. “

Son düşünceler

Frax hakkında daha fazla bilgi edinmek için, whitepaper’ın ilk versiyonuna bakın. Frax.finance. Şu anda ekip, EOS üzerindeki bazı akıllı sözleşme özelliklerini test ediyor ve Ethereum entegrasyonunu planlıyor.

Frax’in 2020’de bir noktada piyasada bulunacağı tahmin ediliyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map