Electrum Cüzdan İncelemesi

Electrum, kripto para birimi yazılım cüzdanlarının kurucu babalarından biridir. 5 Kasım 2011’de piyasaya sürülen cüzdan, hafif bir Bitcoin istemcisidir, yani kullanıcılarının tam bir node çalıştırarak blockchain’i indirmesine gerek kalmadan Bitcoin ağıyla arayüz oluşturur. Bu Electrum cüzdan incelemesi, Bitcoin istemcisi hakkında bilmeniz gereken her şeyde size yol gösterecek.

Başlangıcından itibaren Electrum, Bitcoin için özel olarak geliştirildi. Farklı bir zaman ve farklı bir pazar, Bitcoin’in birkaç ciddi rakibi varken ve Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin hala lisedeyken yaratıldı..

Neyse ki, müşterinin teknolojisi tamamen açık kaynak olduğundan, aktif geliştiriciler topluluğu, klonlar Litecoin, Bitcoin Cash, Dash, Verge, Monacoin, Vertcoin ve benzerleri için ortaya çıktı. diğer para birimleri.

Açık kaynaklı evriminin gösterdiği gibi, Electrum, Bitcoin’in merkezi olmayan köklerini koruyor. Bu, aşağıdaki çekici özelliklere sahip olduğu için onu erken benimseyenler ve seri meraklıları için favori bir yazılım cüzdanı haline getirdi:

 • Cüzdan içi şifreleme (dürüst olmak gerekirse bu, oyunun bu noktasında basit bir özelliktir, sahiplerin bir cüzdan istemci yazılımından beklemesi gereken bir şeydir)
 • İki faktörlü kimlik doğrulama seçeneği (beklenen başka bir özellik)
 • Çoklu imzalı cüzdan seçeneği
 • Donanım cüzdan entegrasyonu
 • Cüzdanınıza erişimi kaybederseniz tohum kurtarma ifadeleri
 • Hafif bir istemci olarak işlevselliği, Bitcoin’in ağı ile sınırlı değildir
 • Özel anahtarlar kişisel cihazınızda tutulur ve asla cüzdanın sunucularıyla paylaşılmaz
 • Ayrıca sunucular kullanıcı hesaplarını veya bilgilerini saklamaz, dilediğiniz zaman sunucular arasında geçiş yapabilir ve özel anahtarlarınızı özgürce dışa aktarabilirsiniz.
 • Electrum komut dosyalarını indirmez; bu, paranızı çalmak için bu sunucular aracılığıyla size kodlar gönderen bilgisayar korsanlarından yalıtılmış olduğunuz anlamına gelir
 • Açık kaynak olduğundan, herkes bir müşteriyi çalıştırabilir ve bu ademi merkeziyetçilik onu merkezi bir başarısızlık noktasından korur.
 • Artık cüzdanın arka planına ve bazı temel özelliklerine girdiğimize göre, onu harekete geçiren şeyin kalınlığına bakalım..

Kurulum ve Kullanıcı Arayüzü

Electrum, mükemmel kurulum esnekliği sunar. Benim gibi teknoloji okuma yazma bilmiyorsanız, kolay bir kurulum özelliği vardır veya teknoloji meraklısıysanız ve Electrum’da geliştirmeyi planlıyorsanız – o zaman muhtemelen başlamak için bu kılavuza ihtiyacınız yoktur, ancak bir Python kaynak kurulumu var senin gibi insanlar için de.

Kurulum geldikleri kadar kolaydır. Yeni bir cüzdan oluştururken, kurulum sihirbazı standart bir cüzdan mı, iki faktörlü kimlik doğrulama cüzdanı mı, çoklu imzalı cüzdan mı yoksa mevcut bir cüzdanı içe aktarmak mı istediğinizi soracaktır. Paranızı bilgisayar korsanlığı girişimlerinden daha da fazla izole ettiği için iki faktörlü veya çoklu işaret seçeneğini göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederiz..

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, tohum cümlelerini soran bir pencereye geleceksiniz (standart kurulumu yaparsanız, bu pencere bir sonraki penceredir, ancak iki faktörlü veya çoklu işaret kurulumunu seçerseniz, ulaşmadan önce birkaç adım atın). Bu pencere size mevcut bir tohumu kullanarak bir cüzdanı geri yüklemek veya bir tohum, bir ana anahtar veya bir donanım cüzdanı ile yeni bir tane oluşturmak isteyip istemediğinizi soracaktır..

Basitlik uğruna, bu inceleme için yeni bir başlangıç ​​noktası oluşturacağız. Bunu seçtikten sonra, size standart veya segwit cüzdan adresi kullanmak isteyip istemediğiniz sorulacak – seçim size aittir – o zaman bir kurtarma kaynağı görünecektir. Bir sonraki pencere sizden bu kurtarma tohumunu yeniden üretmenizi ister, ancak cüzdanınızın yazılım istemcisini kaybederseniz / silerseniz değerli Bitcoin’inizi blok zincirinin şifrelenmiş karma işlevler labirentinden kurtaracak tek şey olarak yazdığınızdan emin olun. Herkes, habersiz Bitcoin kullanıcılarının binlerce hatayı dikkatsizce kaybettikleri korku hikayeleri karşısında titriyor ve cüzdanınızın başlangıç ​​cümlesini kaydetmediğiniz için küçük Timmy’nin üniversite fonunun geri dönüşü olmayan bir şekilde siber alanda kaybedilmesi utanç verici olmaz mı??

Küçük Timmy’yi hayal kırıklığına uğratmayın; başlangıç ​​ifadenizi yazın ve fazladan kopyalar saklayın.

Her neyse, tohumu yeniden oluşturduktan sonra, cüzdanınıza bir şifre vermeniz istenecek. Yine, iyi bir adım haline getirin ve bu adımı hafife almayın – Timmy için yapın. Şifrenizi belirledikten sonra artık hazırsınız.

Electrum cüzdanında muhtemelen fark edeceğiniz ilk şey, oldukça minimalist olmasıdır. Örneğin, Exodus gibi çan ve ıslık sesleri veya gösterişli bir UX yok. Yine de, yetenek açısından eksik olan şeyi, Electrum, kolları sıvayıp işe başlama işlevselliği ile telafi ediyor. Tipik cüzdan özelliklerinizle birlikte bir faturalama işlevi, bir kişi listesi, şifreli mesajlaşma ve işlem geçmişi içerir. Genel olarak, sorunsuz bir düzene sahiptir, hızlıdır ve kullanımı kolaydır, bu nedenle bu Bitcoin’e ilk girişinizse, başlamak için basit bir yerdir.

Güvenlik

Electrum’un temel özelliklerini gözden geçirdikçe, cüzdan bazı sağlam güvenlik özellikleriyle doludur. İki faktörlü kimlik doğrulama veya çoklu işaretleme adresi oluşturma seçenekleriyle, kullanıcılar cüzdanlarına bilgisayar korsanlarına karşı ek bir koruma katmanı sağlayabilir. Bunlar, Electrum’un işlevselliğe yönelik genel merkezi olmayan yaklaşımını tamamlamak için var olan ekstra önlemlerdir; nihayetinde, iki faktörlü ve çoklu imzalı cüzdan seçenekleri ve özel anahtarların yerel cihazlarda tutulması, kullanıcıların hareket halindeyken fonlarını gerçekten kontrol ettikleri anlamına gelir ve tüm bu özellikler, genel olarak sağlam bir güvenlik sistemini kolaylaştırır..

Yakın zamanda yamalanmış bir istisna ile, yani. Ayrıntılı olarak araştırıldığı için çok fazla detaya girmeyeceğim başka yerde, ancak temelde, Electrum’un eskiden bilgisayar korsanlarının para çalmasına izin ver virüslü web siteleri aracılığıyla. Esasen, bir internet tarayıcısı hackerlar tarafından kontrol edilen bir web sitesindeyken Electrum cüzdanınıza giriş yaptıysanız, cüzdanınızın madeni paralarından kurtulmasını sağlayabilirsiniz..

Bugüne kadar, Electrum’un karşılaştığı tek güvenlik açığı budur ve ne olursa olsun, ekip bunu güncellenmiş bir sürümle yamaladı. Electrum kullanıyorsanız, otomatik güncellemeleri desteklemediği için yazılımınızı güncellediğinizden emin olun..

Topluluk Duyarlılığı

Güvenlikteki son sıkıntıya rağmen, genel olarak kripto para birimi topluluğu Electrum cüzdanını yüksek saygıyla tutar. En eski ve en iyi bilinenlerden biridir ve bu itibar, onu deneyimli meraklılar, özellikle de teknolojik olarak daha eğilimli olanlar arasında favori haline getirmiştir. Bir dizi kripto para birimi bilgi web sitesi düşünmek en iyilerden biri olmak seçenekler yazılım cüzdanları için de.

Genel olarak Electrum, başarısızlıkları karşısında bile topluluğun güvenini kazanmış görünüyor. Bu, büyük ölçüde ekibin iyileştirme taahhüdü, özellikle güvenlik ve kullanıcı kontrolü söz konusu olduğunda.

Destek

Cüzdanınızı yönetmek için yardıma mı ihtiyacınız var? Burada endişelenme. Electrum sporları aktif Bitcoin Talk forumu ve alt dizin sorular için. Ek olarak, ekip güncel bir Destek sayfası birkaç düzine makale ve kaynak sunan.

Tüm söylenecek şeyler, eğer bir sorunuz varsa, şansınız Electrum ekibinin sizin için yanıtlamış olmasıdır..

Son düşünceler

Electrum cüzdanı, piyasadaki en gelişmiş yazılım istemcilerinden biridir. Yaklaşık 9.000 kaydetme ile GitHub, geniş bir geliştirici topluluğu ve üçüncü taraf eklenti desteği, eklentiler ve geliştirme için bir korumalı alan. Açık kaynak esnekliği ve takip eden geliştiricileri, popüler altcoinler için müşterileri çekmeye bıraktı.

Sonuç olarak, Electrum’un en eski cüzdan istemcilerinden biri olarak alandaki saygınlığı, güvenlik özellikleri ve geliştiricilerinin yazılımı geliştirme ve geliştirme taahhüdü, kitabımızda onu bir kazanç haline getiriyor. En güzel cüzdan olmayabilir, ancak işi Electrum’dan daha verimli ve kullanıcısını düşünerek yapan bir cüzdan bulmakta zorlanacaksınız.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me