Enigma nedir?

Enigma, ikincil katman veri depolama ve hesaplama sağlayarak blok zinciri ağlarını tamamlamayı amaçlayan zincir dışı bir ağdır. Protokol, Enigma ağına yüklenen veriler hem özel hem de zincir içi ağ tıkanıklığından kurtulacağından, onu kullanan herhangi bir blok zinciri programına gizlilik ve ölçeklendirme çözümleri sunacaktır..

Enigma

Gizli sözleşmeler Enigma’nın mahremiyet ekmeğinin tereyağı olacak. Ethereum için akıllı sözleşmelerin ne olduğunu Enigma için yapacaklar ve geliştiricilerin gizliliği merkeze alan uçtan uca merkezi olmayan uygulamalar oluşturmalarına izin verecekler.

Enigma Nasıl Çalışır?

Enigma, blockchain birlikte çalışabilir ve agnostiktir ve zincir dışı hesaplamalar için geleneksel blok zinciri platformlarına bir uzantı görevi görecek. Kod, hem halka açık olduğu blok zincirinde hem de Enigma’nın özel olan zincir dışı ağında işlenir.

Verilerin güvenli kalmasını sağlamak için, veriler ağa gönderilmeden önce şifrelenebilir ve bu zincir dışı katman, bu verilerin Enigma düğümleri arasında dağıtılmasından ve gizli tutulmasından sorumludur. Blok zincirinin halka açık defteri, depolamanın kanıtı sağlamak için yalnızca bu verilere referansları saklar, ancak verilerin hiçbiri halka açık değildir – zincir dışı ağda gizlenmiş, gizli ve bölünmüş olarak kalır..

Zincir Dışı Ekosistem: MPC’ler ve DHT

Size bunun nasıl çalışacağına dair bir fikir vermek için Enigma, veri gizliliğini sağlamak için güvenli çok partili hesaplamalar (MPC’ler) ve zincir dışı dağıtılmış bir karma tablo (DHT) kullanmak istiyor. Bu şifreli sözlere fazla takılmayın. Temel olarak, MPC’ler veriyi ağdaki düğümler arasında dağıtır ve güvenliğini sağlamak için şifrelenmiş bilgileri ayrı parçalara böler. DHT, bu verilerin zincir dışı bir veritabanında saklanmasından sorumludur. MPC’lere ve DHT’ye aynı bütünün iki yarısı olarak bakabiliriz. DHT verileri depolarken, MPC’ler verilerin işlenmesinden ve geri alınmasından sorumludur ve her ikisi de işlenen verilerin tamamen gizli kalmasını sağlar..

Enigma yapısı

Bunu bir bulmaca gibi düşünün. Her düğüm bu bulmacanın bir parçasını tutar, ancak her parça diğerleri olmadan işe yaramaz. Dahası, düğüm operatörleri tüm parçaların oluşturduğu resmi bilmiyor. Bununla birlikte, verilerini saklamak için Enigma’ya erişen kullanıcı, resmin ne olduğunu bilir ve bununla, istediği zaman bu resmi yeniden oluşturmak için tüm parçaları alabilir..

Resmi al? Bulmaca parçaları, düğümlerin şifrelenmiş veriler için depoladığı değerlerdir. Bu değerler, verinin özel anahtarından, yapboz parçalarının size ait olduğunu doğrulamak için gereken resimden türetilir. Özel anahtar olmadan, bütünü yeniden oluşturmak için gereken her veri parçasına erişemezsiniz..Enigma düğümleri

Böylece, tüm veriler “farklı düğümler arasında bölünür ve diğer düğümlere bilgi sızdırmadan işlevleri birlikte hesaplarlar. Spesifik olarak, hiçbir taraf hiçbir zaman bir bütün olarak verilere erişemez; bunun yerine, her tarafın anlamsız (yani görünüşte rastgele) bir parçası vardır ” Beyaz kağıt devletler. Bitcoin’in düğümlerinden farklı olarak, ağa gönderilen bilgilerin saklanmasından her düğüm sorumlu değildir. Bunun yerine, Enigma’nın ağ azaltma tekniği, herhangi bir proje için performans yeteneğine ve itibarına göre düğümleri seçer ve hesaplama talebine göre yalnızca doğru düğümlerin bir görevi üstlenmesini ve ağın en iyi şekilde kullanılmasını sağlar..

Operatörleri bilgi işlem kaynakları sağlamaya teşvik etmek için ağ işlemlerine hem hesaplama hem de depolama ücretleri uygulanacağından, düğüm operatörleri çabaları için madencilik ödülleri değil ücretler alacaklardır. Enigma teknik raporu, onları dürüst tutmak için, tam düğüm operatörlerinin harekete geçtiklerinde kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacakları bir güvenlik depozitosu yatırmaları gerektiğini açıklıyor:

“Ağa katılmak, verileri depolamak, hesaplamalar yapmak ve ücretler almak için, her tam düğüm öncelikle özel bir sözleşmeye bir güvenlik depozitosu göndermelidir. Her hesaplama tamamlandıktan sonra, özel bir sözleşme doğruluğu onaylar ve adalet sağlandı. Bir düğümün sonuçları hakkında yalan söylediği tespit edilirse veya hesaplamayı zamanından önce iptal ederse, diğer dürüst düğümler arasında bölünen depozitoyu kaybeder. Hesaplama, kötü niyetli düğüm olmadan devam eder (ör. Veri payını 0 olarak ayarlayarak). “

Bu bölümü özetlemek gerekirse, Enigma’nın blok zinciri alanı için iki önemli işlevi yerine getirdiğini görebiliriz:

Gizlilik: Muhtemelen bunu duymaktan bıktınız – ve evet, muhtemelen tekrar vurmak gereksizdir – ama bu temel özellik, Enigma’nın ne olduğudur. Enigma ile kullanıcılar, zincir dışı, şifreli bir depolama seçeneğinin (Enigma) güvenliği ve gizliliği ile değişmez bir genel muhasebenin (blok zinciri) tam kanıtlanmış kesinliğinin keyfini çıkarabilirler. Örneğin, bir üniversite, her öğrencinin başına gelen rahatsızlıkları ortaya çıkarmadan öğrencileriyle birlikte sağlık sorunlarını blok zincirine kaydetmek istedi. Enigma ile, hangi öğrencinin neye sahip olduğunu açıklamadan ankette kaydedilen her durumun kaydını tutabilirler. Anketin ve kaydedilen koşulların kapsamlı bir kaydı blok zincirinde halka açıkken, her bireyin girdileri ve bilgileri Enigma’da özel olarak tutulur..

Depolama / Ölçeklenebilirlik: Enigma, bu veriler şifrelenmiş olsun ya da olmasın zincir dışı depolama için de aynı şekilde kullanılabilir. Böylelikle Enigma, blok zincirinde hala halka açık olarak doğrulanabilen ağır / yoğun hesaplamaları işlemek için kullanılabileceği için zincir dışı bir depolama seçeneği ve ölçeklenebilirlik çözümü sunar..

Katalizör ve Veri Pazarı

Kısaca gözden geçirdiğimiz gibi, Enigma, geliştiricilerin gizliliğe odaklanan merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına izin veren gizli sözleşmeler kullanır. Örneğin, üniversite hastalığı anketimiz gizli bir DApp sözleşmesinin böyle bir kullanım örneğidir. Diğerleri oylama uygulamalarından şirket mali denetimlerine ve kimlik yönetimine kadar geniş bir yelpazede çalışıyor.

Böyle bir kullanım durumu, ticaret için bir veri pazarı zaten ağda yayında. Catalyst, Enigma üzerine inşa edilen ilk DApp’dir ve kullanıcıların kripto yatırım stratejileri oluşturmak için verileri seçebilecekleri, paylaşabilecekleri ve takas edebilecekleri bir pazardan yararlanır. Catalyst teknik incelemesinin dediği gibi:

“Catalyst’in temel amacı, kripto piyasalarının genişleyen alanında faaliyet gösteren ticaret stratejileri geliştirmekle ilgilenen geliştiriciler (veya nicel tüccarlar) için tek durak noktası olarak hizmet etmektir. Geliştiriciler, platformumuz aracılığıyla kullanıma sunulacak ve Enigma’nın eşler arası veri pazarı protokolü aracılığıyla sunulacak sayısız veri kaynağını kullanarak modellerini oluşturabilir, geçmiş verilere göre geri test edebilir ve Simüle edilmiş veya gerçek bir ticaret ortamında test etme stratejileri. Catalyst, zamanla yatırımcılara kodlama becerileri olmadan da hizmet verecek ve yatırım stratejileri geliştirmek için If This Then That (IFTTT) oluşturacak. “

Enigma’nın genel veri pazarı, çok sayıda sektör ve kullanım örneği için Catalyst ile aynı işlevi görecek. Sağlık kurumlarından vergi kayıtlarına kadar her şeye ilişkin veriler piyasada derlenebilir ve bu verilerin uygulanması / kullanılabilirliği yalnızca pazarı kullanmayı seçenlerin hayal gücü ile sınırlıdır..

Enigma Ekibi ve Ne Gelecek

Enigma’nın ekibi, MIT bağlantılı kişilerle doludur. MIT Lab ve MIT Sloan arkadaşlarından ve deneyimli yazılım mühendislerinden oluşur.

Enigma ekibi

Enigma’nın CEO’su ve kurucu ortağı Guy Zyskind, bir MS ile on yıldan fazla yazılım geliştirme deneyimine sahiptir. MIT’den, eski bir MIT Media Lab araştırma asistanıydı ve MIT’de blok zincirinde ilk dersi verdi. Projenin CPO’su ve diğer kurucu ortağı Can Kisagun, MIT Sloan School of Management’tan mezun oldu, bir avuç teknoloji girişimiyle deneyime sahip ve McKinsey’de çalıştı & MBA eğitimini tamamladıktan sonra bir iş analisti olarak şirket.

Proje ayrıca, Floodgate, Flybridge Capital Partners, Digital Currency Group ve (şaşırtıcı olmayan bir şekilde) MIT dahil olmak üzere etkileyici yatırımcıların bir listesi tarafından incelendi..

Enigma’nın yol haritasına gelince, projenin gelişimlerini takip etmek için kendinizi yönlendirebileceğiniz veya trello panosuna yönlendirebileceğiniz tamamen ayrıntılı bir infografik yoktur. Takım oldukça aktif bir Ortamı tutuyor ve yazı yazarken en büyük haber Enigma’nın veri pazarının gelecek sürümü Katalizörü tamamlamak için.

Enigma’nın Rekabeti

Gizlilik paralarının herhangi birinin veya tümünün Enigma için rekabetçi arenada olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak gizlilik paraları işlem gizliliğine odaklanırken Enigma’nın varlık nedeni veri gizliliğidir – benzer konsept, farklı oyun sonu.

Veriye dayalı pazar yerleri oluşturan birkaç proje var (bkz. Iconomi, Cindicator, iExec RLC), ancak ilk ikisi Enigma’nın sunduğu zincir dışı gizlilik bileşeninden yoksundur ve iExec’in ana odağı DApp’ler için zincir dışı bulut bilişimdir. Bluzelle, veri yönetimine odaklanır, ancak aynı zamanda Enigma’nın zincir dışı yaklaşımından ve veri pazarından da yoksundur..

Ağı Koru Enigma bir rakibe en yakın şey olabilir, ancak henüz emekleme aşamasında ve (bu yazarın bilgisine göre) DApp geliştirme veri pazarı için herhangi bir planı yok.

Enigma Ticaret Geçmişi

Enigma, 10 Ocak’ta 8,20 doların biraz üzerinde bir zirveye ulaştı, ancak Ocak-Şubat çöküşü sırasında istikrarlı bir düşüş trendi gördü. Bu yazı itibariyle, CoinMarketCap’te 88. sırada ve ~ 2.50 $ aralığında dalgalanıyor..

baseUrl = “https://widgets.cryptocompare.com/”;

var scripts = document.getElementsByTagName (“script”);

var embedder = scripts [scripts.length – 1];

(işlev () {

var appName = encodeURIComponent (window.location.hostname);

eğer (appName == ””) {appName = ”yerel”;}

var s = document.createElement (“script”);

s.type = “text / javascript”;

s.async = true;

var theUrl = baseUrl + ’serve / v3 / coin / chart? fsym = ENG&tsym = USD, EUR, CNY, GBP, BTC ’;

s.src = theUrl + (theUrl.indexOf (“?”) >= 0? “&”:“? ”) +“ Uygulama = ”+ uygulamaAdı;

embedder.parentNode.appendChild (s);

}) ();

Enigma Nereden Alınır

Enigma’nın baskın pazarları Binance, Huobi ve Bittrex’te ve bu üç borsada hem BTC hem de ETH için ticaret yapabilirsiniz..

Enigma Nerede Saklanır

Enigma bir ERC20 belirtecidir, bu nedenle herhangi bir Ethereum uyumlu cüzdan (örneğin, Ledger Nano S, Trezor, MyEtherWallet, MetaMask, Parity, vb.).

Son düşünceler

Enigma, blok zincirinde veri yönetimi / depolama için çok ihtiyaç duyulan iki çözüm sunmayı vaat ediyor: gizlilik ve ölçeklenebilirlik. Enigma ile gizli sözleşmeler, kullanıcıların hassas bilgileri gizli tutmalarına izin verirken, aynı zamanda bu verileri doğrulamak için bir blockchain ağının güvenilirliğine sahip olacak. Ek olarak, geliştiriciler, bilgi işlem açısından yoğun verileri Enigma’nın zincir dışı ağına aktarmak için Enigma’yı kullanabilir, bu da blok zinciri platformlarına ölçeklenebilir bir depolama seçeneği ve verileri işlemek için alternatif bir kaynak sağlar..

Bu çözümlerin her ikisinin de üstünde, bir Enigma’nın veri pazarı olan Catalyst’e sahibiz. İlki, yatırımcılara yatırım seçeneklerini optimize etmeleri için yararlı araçlar sağlarken, ikincisi, bireylerin Enigma ağının gizliliği ve bütünlüğü ile tüketebilecekleri veya katkıda bulunabilecekleri çeşitli verilerden oluşan kapsamlı ve güvenli bir pazar sağlayabilir..

Konsepti gerçeğe dönüştürmek için çabalayan kendini adamış, deneyimli bir ekiple böylesine benzersiz bir projeye rastlamak nadirdir. Bu gerçeklik meyve verirse, Enigma’nın gizli sözleşmelerinin ve veri pazarının önümüzdeki yıllarda kripto alanına neler getirebileceğini bilemeyiz.

Ek kaynaklar:

İnternet sitesi

Beyaz kağıt

Orta Blog

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me