Ethereum ve EOS

Ethereum ve EOS kadar gergin bir rekabete sahip başka kripto para birimi neredeyse yok. Piyasa değeri boyutuna göre bir numaralı ve iki numaralı merkezi olmayan uygulama (dapp) platformları olarak gelen her iki kripto para birimi, kripto meraklılarını tercihlerine göre kutuplaştırıyor.

Ethereum, akıllı sözleşme alanındaki ilk kişiydi ve güçlü bir topluluğa sahip. Bununla birlikte, EOS hayranları, Ethereum’un eksikliklerini “Ethereum katili” olarak adlandırmaya yetecek kadar iyileştiğine inanıyor.

Platformlar birçok benzerliği paylaşıyor; ancak, özünde, metodolojileri açısından farklılık gösterirler. ölçeklenebilirlik üçlemesi.

Ölçeklenebilirlik Üçlemesi Nedir?

Ölçeklenebilirlik üçlemesi, henüz kimsenin çözemediği, blockchain teknolojisindeki doğal bir sorundur. Her blok zincirinin üç ana özelliği olduğunu belirtir:

  • Güvenlik. Blok zincirinin değişmez kalma ve Bizans veya% 51 saldırısı gibi ağ saldırılarına dayanma yeteneği.
  • Merkeziyetsizleştirme. Sansüre direnç düzeyi ve blok üretebilecek katılımcı sayısı.
  • Ölçeklenebilirlik. Ağın herhangi bir zamanda işleyebileceği işlem sayısı.

Blockchainler, bu özellikler arasında değiş tokuşlarla karşı karşıya. En fazla üçte ikisinden yüksek seviyelere sahip olabilirler. Örneğin ölçeklenebilirlikteki herhangi bir artış, daha fazla merkezileştirmeye, daha az güvenliğe veya her ikisine birden neden olacaktır..

Ethereum ve EOS toplulukları üçlemeye temelde farklı iki şekilde yaklaşıyor.

Ethereum – Ademi merkeziyetçilik

Ethereum destekçileri, ademi merkeziyetçiliğe her şeyden çok değer veriyor. Platform şu anda madencilerin yeni bloklar ürettiği bir Proof-of-Work (PoW) konsensüs algoritması kullanıyor. Ancak, önümüzdeki birkaç yıl içinde Proof-of-Stake’e (PoS) geçme planları var..

Fikir birliği mekanizması ne olursa olsun, Ethereum’un öngörülebilir gelecek için merkezi olmadığı ve olacağı açıktır. Şu anda herkes bir madencilik teçhizatı satın alabilir ve blok üretime katkıda bulunmaya başlayabilir. Ve PoS’ye geçtiğinizde, tuttuğunuz etere sahip olduğunuz sürece potansiyel bir blok üreticisi olursunuz. Ağ, blok üreticilerinin sayısını sınırlamaz.

Yine de, bu ademi merkeziyet seviyesinin bazı dezavantajları var. Ethereum, mevcut koşullar altında oldukça zor bir zaman ölçeklendirmesine sahip. Şu anda, ağ saniyede maksimum on beş işlemi (TPS) işliyor. Bunu VISA’nın 24.000 TPS’si ile karşılaştırmak, önemli ölçüde benimsemeye yönelik muazzam bir engel olduğunu gösteriyor.

Aslında, 2017’de tek bir oyun olan CryptoKitties, blok zincirinde o kadar çok trafiğe neden oldu ki ağ tıkandı, bu da daha yavaş işlem sürelerine ve daha yüksek ücretlere neden oldu.

Ethereum geliştirici topluluğu yine de çözümlerden yoksun değildir. Casper protokolü aracılığıyla PoS’ye geçmenin dışında, özellikle Plazma olmak üzere ikinci katman ölçeklendirmeyi de uyguluyorlar. Plazma, değişikliklerin doğrudan kök blok zincirini etkilememesi açısından Bitcoin’in Lightning Network’üne benzer..

Ölçeklemeyi daha da iyileştirmek için geliştiriciler, blok zincirine de parçalama uyguluyorlar. Parçalama, blok zinciri durumunu etkili bir şekilde “parçalara” böler, böylece düğümler şu anda yaptıkları doğrusal yöntem yerine eşzamanlı olarak fikir birliğine varır..

EOS – Ölçeklenebilirlik

EOS’u tercih edenler, gelişmiş ölçeklenebilirlik uğruna bir miktar merkezileştirme ile tamamdır. Ağ Temsilci Teminat Kanıtı (DPoS) kullanarak çalışır. Bu mekanizma ile, 21 düğüm yeni bloklar üretir – ne fazla ne az.

Bir EOS jetonu sahibi olarak, Blok Yapımcısı olmak istediğiniz kişilere oy vermek için jetonlarınızı yatırırsınız. Zaten bu yapılandırma Ethereum’dan çok daha merkezileştirilmiş.

EOS ayrıca ağdaki faaliyetlere rehberlik eden bir yapı içerir. Anayasal bir yönergeyi ihlal ederseniz, paranıza erişememe riskiyle karşı karşıya kalırsınız. EOS sadece bu yıl piyasaya sürülmesine rağmen, şimdiden birkaç örnek dondurulmuş hesapların yüzdesi.

Ancak, EOS’un daha yüksek düzeyde merkezileştirilmesi, gelişmiş ölçeklendirme sağlar. Fikir birliğine varmak için binlerce düğüm beklemek yerine, blok zincirinin 21 Blok Üreticisinin onayına ihtiyacı var. Bu ölçeklenebilirlik iyileştirmesi, EOS’un binin üzerinde TPS’ye ulaşmasını sağladı.

Rakipler, EOS’un merkezileştirme miktarının ilk etapta bir blok zincirine sahip olma amacını yendiğini savunurken, diğerleri bunu benimsemek için gerekli bir kötülük olarak görüyor..

Ethereum ve EOS – Diğer Farklılıklar

Ölçeklenebilirlik üçlemesine görünüşte zıt yaklaşımlar dışında, Ethereum ve EOS’un başka farklılıkları da var..

İşlem ücretleri

EOS, sıfır işlem ücretine sahiptir. Bir ücret yerine, akıllı bir sözleşme yürütmek, yürütmeden hemen sonra geri aldığınız tokenleri yatırmanızı gerektirir. Dapp geliştiricileri, kullanıcıları için jeton paylaşanların kendileri olup olmayacağını veya kullanıcıların kendilerinin mi olacağını seçerler.

Ethereum, akıllı sözleşmeler yürütürken ETH (Gaz) yakmanızı gerektirir. Yakmanız gereken gaz miktarı, ağ tıkanıklığına ve sözleşmenizin karmaşıklığına bağlıdır..

Programlama dilleri

Bir Ethereum akıllı sözleşmesi yazıyorsanız, büyük olasılıkla Ethereum çekirdek geliştiricilerinin oluşturduğu sözleşme odaklı bir dil olan Solidity’de olacaktır..

Çoğu EOS geliştiricisi C ++ kullanır, ancak herhangi bir WebAssembly dili işe yarar.

Bazı geliştiriciler Ethereum yerine EOS üzerinde çalışmayı tercih ediyor çünkü en popüler programlama dillerinden biri olan C ++ ile deneyime sahipler. Ancak, birçok programcı Solidity’yi almanın zor olmadığını belirtti. Ve gösteriyor. Ethereum, blockchain alanındaki en büyük (en büyük değilse) geliştirici topluluklarından birine sahiptir..

Zaman çizelgesi ve ICO

Ethereum’un EOS’da oldukça iyi bir başlangıcı var. Proje, 2014’ün ortasında bir kitle satışı gerçekleştirdi ve 30 Temmuz 2015’te başladı. 18,4 milyon dolar kalabalık satış sırasında.

EOS’un oldukça farklı bir hikayesi var. Proje, Haziran 2017’den Haziran 2018’e kadar 4 milyar doları aşan bir yıllık ICO düzenledi. Proje geçtiğimiz Haziran ayında ana ağı başlattı.

Ethereum vs EOS – Liderlikte Benzerlikler

Projeler karar vermede topluluk odaklı bir yaklaşımı gerginleştirse de, her ikisinin de bir tür merkezi liderliği vardır. Bu liderlerin doğrudan kontrolü olmayabilir, ancak ilişkili kripto para birimlerinin yönü üzerinde önemli bir etkiye sahiptirler..

Ethereum, kurucu Ethereum geliştirme ekibinin bir parçası olan Rus-Kanadalı bir programcı olan Vitalik Buterin tarafından “yönetiliyor”. Proje ayrıca Kurumsal Ethereum Alliance (EEA). EEA, Ethereum’un kurumsal düzeyde benimsenmesine yardımcı olmaya adanmış bir Fortune 500 şirketleri, girişimleri, blok zinciri projeleri vb. Grubudur. Üyeler arasında BP, Cisco, Consensys, Dash, EY, ING, J.P. Morgan, Microsoft ve Zcash bulunur.

BitShares ve Steem’den Dan Larimer liderliğindeki bir şirket olan Block.one, EOS’u yarattı ve toplam token arzının yüzde onunu elinde tutuyor. Bazı topluluk üyelerinin şaşkınlığına göre, Block.one bu tokenleri hissetti ve Blok Yapımcısı seçimlerine katıldı. Bazı rakipler, bu miktardaki oylama gücünün Block.one’a EOS blok zincirinin kaderi üzerinde orantısız bir kontrol sağladığını iddia ediyor..

Ethereum ve EOS – Son Düşünceler

DAO hackinden çok sayıda başlatma süresi hatasına kadar, kripto para birimlerinin tartışmaları yok. Ethereum bir avantaja sahip olsa da, bazı insanların EOS’u neden Ethereum katili olarak gördüğüne dair kanıtlar açık. İşlem ücreti yoktur, 4 milyar dolarlık bir hazır tutar ve ölçeklenebilirliği en kritik özellik olarak tutar.

Ancak, EOS’un merkezileştirilmesinin bir şekilde bir engel oluşturduğu zaten kanıtlanmıştır. Dapp’lerin çoğunluğu zaten Ethereum üzerinde çalıştığı için, EOS’un kralı tahttan indirmesi zor olacak.

Zamanla, merkezileştirme ve ölçeklendirmedeki temel farklılıkları, geliştiriciler kendi özel kullanım durumları için en uygun olanı seçtiklerinden, her ikisi için de kolayca hayatta kalma anlamına gelebilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me