Exchange Karşılaştırması: Kraken ve Bitstamp

Kraken ve Bitstamp, 2011’den beri faaliyet gösteren ve dünya çapında dağıtılan önemli bir kripto yatırımcı tabanına hizmet eden güvenilir kripto para birimi borsalarıdır..

Doğru borsayı seçmek, öncelikle kripto yatırımı konusundaki deneyiminize ve yatırım yapmak istediğiniz kripto para birimlerinin türüne bağlıdır..

Bu Kraken ve Bitstamp takas karşılaştırmasında, her birinde işlem yapmanın avantajlarını ve dezavantajlarını gözden geçireceğiz..

Kraken vs Bitstamp: Temel Bilgiler

Kraken & Bitstamp – Özellikler ve Kurulum

Kraken hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, hemen hemen tüm borsalardan daha fazla özellik ve seçenek sunmasıdır. İlk siparişinizi vermeye gittiğinizde, “Basit” ticaret etkin durumdayken durum böyle görünmeyebilir:

Sadece kripto para birimini, fiyatı girin ve pazar veya limit emri seçin. Basit, değil mi? Ancak Gelişmiş ticarete geçin ve Kraken’in gerçekten neler yapabileceğini görmeye başlayın:

Sipariş başlatma ve sona erme süreleri, 5 kata kadar kaldıraç, koşullu kapanışlar – adını siz verin ve Kraken sizin için takas edebilir. Ne dilediğine dikkat et; Deneyimli tüccarlar bile karmaşık işlemler ve yüksek kaldıraçla sevimli olmaya çalışırken yanabilirler. Acemi yatırımcılar için, yüksek kaldıraçlı bir ticaret, kripto varlıklarını dakikalar içinde yok edebilir..

Kraken ile dikkat edilmesi gereken önemli bir konu web sitesi sık sık gecikiyor. Bir limit emri verebilirsiniz, ancak Siparişler sayfanızda birkaç dakika boyunca hiçbir şey görünmez. 2. bir sipariş verirseniz, her ikisinin de aynı anda yürürlüğe girme ve istediğiniz miktarın iki katını alıp satma riskini alırsınız! Bu küçük bir sorun gibi görünüyor, ancak ilk kez size önemli miktarda paraya mal olduğu zaman, gecikmeli siparişleri ciddiye almaya başlayacaksınız..

Kraken’da doğrulama, diğer kripto para birimi borsalarına kıyasla oldukça basittir. Adınızı, doğum tarihinizi, ülkenizi ve telefon numaranızı girerek kripto para birimlerinde ticaret yapabilirsiniz. Doğrulanmış bir adres ekledikten sonra günlük 2.000 $ veya ayda 10.000 $ para yatırma / çekme mümkündür. Yalnızca günlük 25.000 ABD Doları ve aylık 200.000 ABD Doları limitlerine yükseltmek isteyen ciddi bir yatırımcıysanız bir devlet kimliği sağlamanız gerekir..

Bitstamp’ın kullanıcı arayüzü ilk bakışta pek kullanıcı dostu görünmüyor, ancak çok fazla egzotik alım satım seçeneğine sahip olmadığı için gezinmek Kraken’dan daha kolay olabilir. Bazı teknik ticaret araçlarına sahiptir, bu nedenle kesinlikle yeni başlayanlar için bir kripto borsası değildir.

Kraken ile karşılaştırıldığında, Bitstamp’taki doğrulama bir acıdır. Sizden resmi kimliğinizin (pasaport veya ehliyet) ön ve arka bir resmini ve ticaret için bir banka / kamu hizmeti ekstresi isteyeceklerdir. Bu, ilk küçük ticaretinizi yapmak istediğinizde bir sıkıntı olabilir ve tüm bu kimlik belgelerini sağlayan birçok yatırımcı için başlangıçta kripto para birimi değerlerine aykırıdır. Bitstamp’ın iyi bilinen bir değişim olduğu söyleniyor, bu nedenle kişisel bilgilerinizi gece uçuşu yapılan bir organizasyona vermiyorsunuz.

Kamuoyu Mahkemesi

Kraken’in itibarı, kripto borsaları arasında en iyisi değil. En yaygın şikayet, Kraken’ın sıklıkla geciken ticaret motoruyla ilgilidir., tüccarların işlemleri kaçırmasına ve emirleri çoğaltmasına neden olmak. Eleştiri o kadar yaygındır ki, birçok kullanıcı borsanın davranışının Kraken ekibi adına kasıtlı, önden işlem yapmanın bir yolu olarak kullanılır.

Bitstamp, o zamandan beri kripto para meraklıları arasında çok daha iyi bir üne sahip dünyadaki ilk ulusal lisanslı kripto borsası oldu. Değişim ayrıca, büyük bir cüzdan hacklemesine ilk müşteri yaklaşımı için büyük bir güvenilirlik kazandı ve hiçbir müşterinin yatırılan fonlarından hiçbirini kaybetmemesini sağladı..

Müşteri desteği

Kraken’in müşteri hizmetleri, büyük ölçüde yukarıda bahsedilen sorunlar nedeniyle, kripto topluluğunun birçok eleştirisine maruz kaldı. Oldukça zaman alıyorlar kullanıcılara cevap ver, sosyal medyada yayınlamak destek personelinin dikkatini çekmek.

Bitstamp, müşteri desteği konusunda oldukça iyi bir sicile sahiptir ve genellikle müşteri şikayetlerine doğrudan yanıt verir gibi sosyal medya kanallarında Reddit. Pek çok kullanıcı şikayeti, alışılmadık derecede büyük para yatırma işlemlerinden sonra hesapların kapatılmasıyla ilgili olmuştur; bu, Bitstamp’ın dolandırıcılıkla mücadele konusunda biraz fazla istekli olduğu tartışılabilir – suçlanabileceğiniz en kötü şey!

Şirket Geçmişi ve Yasal Uygunluk

Kraken, Jesse Powell tarafından 2011 yılında kuruldu ve yatırımcı olarak sayılır SBI Holdings, önde gelen bir Japon finans holdingi. San Francisco merkezlidir ve ilgili tüm düzenlemelere uyduğunu iddia etse de, web siteleri bu uygunluğun ayrıntılarına ışık tutmaktadır. Kraken ayrıca geçeceğini iddia ediyor yıllık denetimler, en az biri Ripple Labs CTO’su Stefan Thomas tarafından tamamlandı.

Bitstamp ayrıca 2011 yılında kuruldu ve büyük bir kripto para birimi yatırım fonu olan Pantera Capital tarafından destekleniyor. Bitstamp her yıl denetlenir “Dört Büyük” muhasebe firması tarafından, ancak tam olarak hangisinin.

Güvenli

Kraken borsa cüzdanları hiçbir zaman hacklenmedi, bu da borsanın 6 yıldan fazla süredir faaliyet gösterdiği düşünüldüğünde etkileyici. Ancak büyük müşteri kayıplarına neden olan alım satım sorunları yaşandı. Mayıs ayındaki yüksek profilli bir olayda, ETH için büyük bir satış emri Kraken sunucularında bir DDoS saldırısıyla aynı zamana denk geldi. Sonuç olarak, kaldıraçlı uzun pozisyonlara sahip yüzlerce tüccar pozisyonlarını büyük kayıplarla kapatırken, aynı anda bu kullanıcılar Kraken’a birkaç dakika içinde 90 $ ‘dan 26 $’ a düştüğü için ETH’yi geri satın almak için erişemedi.. Kraken tüm işlemleri onurlandırdı ve herhangi bir zararı geri almayı reddetti olayların neden olduğu, yasal satış emirlerinin neden olduğu kayıplardan sorumlu olmadıklarını ve DDoS saldırısının zamanlamasının bir tesadüf olduğunu iddia ederek.

Bitstamp, tarihinde büyük bir saldırıya uğradı: Ocak 2015’te 19.000 BTC çalındı, o sırada 5 milyon dolardan fazla zarar. Bu, birçok borsayı bitirmek için yeterli olabilirdi, ancak Bitstamp zaten yerleşik bir borsaydı ve tüm müşteri hesaplarını garanti altına almayı ve şirket karlarından kaynaklanan kayıpları ödemeyi seçti. Bu, yönetim tarafında karakter gösterdi ve Bitstamp bugün güçlü bir itibar taşımaya devam ediyor.

Ücretler

Kraken’in ücretleri sektördeki en düşük ücretlerden bazıları. Kripto para işlemleri için para yatırma ücreti yoktur ve itibari para yatırma işlemi ücretsiz (EUR SEPA, CAD havalesi, JPY yerel para yatırma) veya ucuz (USD havale için 5 $). Para çekme ücretleri de düşüktür; ABD doları cinsinden banka çekmeleri için 5 ABD doları, AB’de SEPA çekmeleri için 0,09 Avro, Japonya’ya 300 yen veya 10 Kanada doları. Ne yazık ki, daha da yüksek olabilecek kripto para çekme ücretleri de var. 0,001 BTC veya 0,005 ETH kulağa pek hoş gelmiyor, ancak şu anda 7,30 ABD Doları ve 1,50 ABD Doları’na eşit olanlar.

İçin ticaret ücretleri, Kraken, işlemin “üretici” tarafındaysanız, sipariş defterini dolduran tüccarları ödüllendiren ve borsanın likiditesini artıran önemli indirimler sunar..

AB’de ikamet ediyorsanız, Bitstamp ücretleri de oldukça ucuz. SEPA ile para yatırma yine ücretsizdir ve para çekme işlemlerinde yalnızca 0,90 euro ödersiniz. Banka havaleleri, depozitoda% 0,05 ve çekildiğinde% 0,09’a mal olacak. Kripto para yatırma veya çekme işlemleri için herhangi bir ücret yoktur. Açık kalmak isteyeceğiniz tek ücret, toplam depozitonuzun% 5 ile% 8’i arasında değişen kredi kartı ödemeleri içindir..

Bitstamp’ta alım satım ücretleri Kraken’dakinden daha yüksektir ve en büyük sorun, “yapımcılar” için indirim olmamasıdır. Bu, Bitstamp’ta daha az likidite anlamına gelir (diğer her şey eşittir), böylece teklif / satış spreadlerinin Kraken’dakinden daha geniş olması nedeniyle gizli bir maliyet ödersiniz..

Kullanılabilir Kripto Para Birimleri

Kraken bu kategoride kesinlikle parlıyor; sunulan kripto para birimlerinin tam listesi Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash, Dash, EOS, Ethereum Classic, Iconomi, Augur, Stellar Lumens, Monero, Ripple, Zcash, Gnosis, Dogecoin, Melonport ve Tether’i içerir. Ayrıca ABD Doları, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, Euro ve Japon Yeni gibi çeşitli itibari para birimleri arasında BTC ve ETH işlem çiftleri sunarak da öne çıkıyor..

Bitstamp, büyük kripto para birimleri BTC, ETH, LTC ve XRP için ticaret çiftleriyle daha sınırlı bir kripto para birimi yelpazesi sunar. BTC hariç hepsi 2017’de eklendi, bu nedenle borsa daha fazla altcoin eklemek için hareket ediyor gibi görünüyor. Bitstamp ayrıca Bitcoin Cash’in çekilmesini kolaylaştırmak, ancak ticaret şimdilik ertelendi.

Kraken vs Bitstamp: Son Düşünceler

Kraken ve Bitstamp, hem USD hem de EUR gibi fiat para birimlerini kabul etmeleri nedeniyle kripto ticaretinde aynı müşterilerin çoğunu çekiyor. Altcoin ticareti yapmak ve kaldıraç kullanmak isteyen deneyimli bir tüccarsanız, seçim açıktır ve Kraken’ı kullanmak isteyeceksiniz..

Kraken, gecikmeli ticaret ve zayıf müşteri desteği ile ilgili devam eden sorunları henüz çözmedi, bu nedenle daha az deneyimli bir tüccarsanız ve sadece büyük bir kripto para biriminde ara sıra ticaret yapmak istiyorsanız, Bitstamp’a bağlı kalmanız daha iyi olur..

(Önerilen Bitcoin Borsaları ve Ethereum Borsalarının Tam Listesini Görüntüleyin)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me