İExec RLC nedir?

Merkezi olmayan bulut bilişim, bir ürünü heyecanlandırmak için kullanılan moda kelimelerin güzel bir kombinasyonu gibi geliyor, değil mi? Endişelenmeyin, iExec’in vızıltıyı destekleyecek bir içeriği var ve projeyi ilk kez duyuyorsanız, bu mantıklıdır – ekip abartılı değil.

https://files.coinmarketcap.com/static/widget/currency.js

Bu kılavuzun başlığında da belirtildiği gibi, iExec, merkezi olmayan bulut bilişim için bir platformdur, bu nedenle IBM veya Microsoft bulut hizmetlerini, ancak blok zinciri uygulamalarının zincir dışı bilgi işlem için birden fazla düğüme bölündüğünü düşünün. İşlem gücü için bulut hizmetlerini kullanması dışında Golem (süper hesaplama) ve Siacoin’e (bulut depolama) benzer bir kavramdır. Hedef kitlesi, blockchain dünyasının kendisi ve DApps’in tomurcuklanan ekosistemidir..

Bulut Bilişimin Durumu

İExec’in nasıl çalıştığını incelemeden önce, bugünkü haliyle merkezi bulut bilişimine bakmak faydalı olacaktır..

Bulut bilişim, pahalı teknolojik altyapıyı korumak zorunda kalmadan işlem gücüne erişmek isteyen şirketler için hızla bir endüstri standardı haline geldi. Örneğin Netflix, Apple, Etsy ve Xerox gibi şirketler, uygulamalarının ve verilerinin bir kısmını (veya tamamını) Amazon, Google, IBM veya Microsoft gibi şirketlerin bulut bilişimiyle yönetiyor. Nedeni basit: Bu şirketler veri yoğun hesaplamaları desteklemek için halihazırda on binlerce sunucuya sahipse, neden işlem güçlerini dış kaynak olarak kullanmıyorlar? Basitçe söylemek gerekirse, bu hizmetler işletmelere başka türlü pahalı kaynaklara erişim sağlar.

iExec aynı hizmeti sağlamak istiyor, ancak merkezi olmayan hale getirmek istiyorlar. Bu sektör için pazar 2016’da 22.4 milyar dolardı ve 2026’ya kadar 55 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Aşağı yukarı, büyük oyuncular kendilerini güvenilir sağlayıcılar olarak pekiştirdiler, öyleyse iExec neden yerleşik gibi görünen bir sektörü bozmaya çalışsın taş?

Basit cevap, denemiyor olmalarıdır. Bunun yerine, merkezi olmayan uygulamalar için olmak istiyorlar, eski işletmeler için popüler bulut bilişim hizmetleri ne ise: blok zinciri bulut bilişim için tek noktadan kaynak.

Blockchain’in buna neden ihtiyacı olduğunu soruyor olabilirsiniz. Sordun sevindim Bir parlak makale Konuyla ilgili olarak Noam Levenson ve Hackernoon için Alex Price tarafından yazılmıştır. Temel olarak, Ethereum (veya herhangi bir DApp platformu) üzerine inşa edilen akıllı sözleşmelerden herhangi biri gerçek dünya kullanımında düzgün bir şekilde çalışmak isterse, Ethereum sanal makinenin sağladığından daha fazla hesaplamaya erişmeleri gerekecektir. Ethereum’un sanal makinesi, ağın düğümleri ve madencilik programları üzerinde akıllı sözleşmeler barındırır ve yürütür.

DApp’ler ve akıllı sözleşmeler benimsenmeyi ve yaygın kullanımı gördükçe, tüm bu hesaplamaları Ethereum’un blok zinciri üzerinden çalıştırmak, ağı işe yaramaz hale getirecek büyüklükte bir gecikme / ölçeklenebilirlik felaketi yaratır – sadece birkaç milyon dolar değerinde CryptoKitties’in Ethereum’a ne yaptığına bakın. birkaç gün.

Esasen, iExec, Ethereum ekosisteminin gelecekteki potansiyeline ölçeklenmesini sağlayacak bir bilgi işlem kaynakları ağı oluşturmak istiyor..

İExec RLC Nasıl Çalışır??

DApp’leri, akıllı sözleşmeleri ve bunların platformlarını desteklemek için iExec, bir blok zincirinin zincir üzerindeki işlevlerinin sorunsuz çalışmasını sağlamak için işlem yoğun hesaplamaları zincir dışına çıkarır.

Bunu yapmak için iExec, açık kaynaklı bir Masaüstü Şebeke Yazılımı olan XtremWeb-HEP’den yararlanır. Desktop Grid computing (Gönüllü Hesaplama olarak da bilinir), uygulamalar ve platformlar tarafından kullanılacak ve kullanılmayan bilgi işlem kaynaklarını havuzlar. iExec’in teknik raporu, XtremWeb-HEP, bunu küresel ölçekte mümkün kılmak için “hata toleransı, çoklu uygulamalar, çoklu kullanıcılar, hibrit genel / özel altyapı, sanal görüntülerin dağıtımı, veri yönetimi, güvenlik ve hesap verebilirlik” dahil olmak üzere “gerekli tüm özellikleri uygular”. , ve daha fazlası.”

Esasen, bu yazılımla DApps, programlarını çalıştırmak için iExec çerçevesindeki herhangi bir bilgi işlem kaynağını kullanabilir. Bu, geliştiricilerin ve DApp kullanıcılarının, bir bilgisayarın CPU’su kadar küçük bir kaynaktan depo büyüklüğündeki bir veri merkezi kadar büyük bir kaynaktan işlem gücünü devreye alabileceği anlamına gelir. Seçenekler esnek, ölçeklenebilir ve serbest piyasa odaklı olacak ve kullanıcıların eldeki görev için doğru miktarda bilgi işlem gücünü bulmasına olanak tanıyacak.

iExec bilgi grafiği

iExec, akıllı sözleşmelerini kullanarak bu hizmet eşleştirmesini gerçekleştirir. Örneğin Eşleştirme algoritması, ağdaki kaynak isteklerini alır ve bunları uygun bir sağlayıcıyla eşleştirir. Bu akıllı sözleşme temelde bir DApp’ın görevine bakar ve sorar, “Bu bilgi işlem kaynağı bu programı çalıştırabilir mi?” Cevabınız evet ise, o zaman cennette yapılmış bir eşleşmedir. Değilse, devam etme zamanı (kişisel bir şey değil).

Kullanıcıların ihtiyaç duydukları kaynakları almalarını sağlamak için iExec bir Katkı Kanıtı modeli kullanır. Bu fikir birliği algoritması, bir sağlayıcının, kullanıcı tarafından ihtiyaç duyulan hesaplama gücünü sağladığından emin olur ve bu hizmetlerin karşılığında bu sağlayıcıyı, iExec’in belirteci olan RLC ile ödüllendirir..

iExec’in Platform Bileşenleri

Yazılım ve tekniklerin dışında bir adım atarak, iExec platformunu oluşturan parçalara bir göz atalım. Bunlar arasında pazar yeri, DApp mağazası ve veri pazarı bulunur.

Pazar yeri: Pazar, iExec’in sağlayıcıların ve kullanıcıların RLC’yi bilgisayar kaynakları ile takas etmeleri için merkezidir. Pazar aracılığıyla DApp çalıştıran bireyler / geliştiriciler, uygulamalarının ihtiyaçlarına göre uyarlanmış kaynaklar için alışveriş yapabilirler. iExec, hiçbir sağlayıcının işlem gücünü bir sözleşmeye bağlarken çiğneyebileceğinden daha fazlasını ısırmamasını sağlayan bir Eşleştirme akıllı sözleşmesiyle birlikte gelir. Dahası, itibarlı bir akıllı sözleşme, bir sağlayıcının güvenilirliğini yönetir.

Bunu bilgi işlem kaynakları için bir Yelp incelemesi gibi düşünün. Bu itibar sistemi, kullanıcıların istedikleri güvenilirlik düzeyini seçmelerine olanak tanır ve isterlerse daha az güvenilir bir ana bilgisayar için daha az ödeme yapar. Bu nedenle, piyasa serbest piyasa tarafından yönlendirilir ve piyasada ne kadar çok sağlayıcı ve kullanıcı varsa, fiyatlandırmayı o kadar fazla rekabet belirler..

DApp Mağazası: Son olarak, uygulama mağazalarına merkezi olmayan bir eşdeğer. Adından da anlaşılacağı gibi DApp mağazası, iExec üzerine kurulu olan veya kullanan DApp’lere göz atmanıza ve bunları satın almanıza izin verir. Ve harika olan şey, DApp mağazası yayında ve bugün satın alabileceğiniz uygulamaları zaten içeriyor. Ek olarak, uygulama sağlayıcıları DApp’lerini platformda listelenmek üzere gönderebilirler..

iExec dApp Mağazası

Veri Pazarı: Bu pazar, DApp deposunun uygulamalara ne olduğunu vermektir. Bununla veri sağlayıcıları, fazla verilerini DApp sağlayıcılarına veya satın almak isteyen herhangi bir başka tarafa satabilir. Sporcu istatistiklerinden hükümetin fikir birliği verilerine kadar, gökyüzü, bu platformda pazarlayabileceğiniz şeyin sınırıdır. Birisi satın almaya istekliyse, satmak için iExec’i kullanabilirsiniz. DApp mağazası (çalışır durumda) ve Pazar Yeri’nin (bu yıl piyasaya sürülmek üzere ayarlanmış) aksine, Veri Pazarı hala gelişiminin kavramsal aşamasındadır, bu nedenle bir süre beklemeyin.

iExec Ekibi ve Ne Gelecek

iExec’in çekirdek ekibi, dördü 2000’lerin başından bu yana bulut bilişim alanında çalışan altı doktoradan oluşuyor.

Bu dörtlü, Gilles Fedak, Haiwu He, Oleg Lodygensky ve Mircea Moca, INRIA ve CNRS’de Desktop Grid hesaplama için programlar geliştirme konusunda deneyim sahibidir. iExec, kolektif deneyimlerinin bir ürünüdür ve Gilles Fedak 2016’da Ethereum’u keşfettikten sonra, ekip 2012’den beri tartıştıkları bir sorunun çözümünü buldu: Masaüstü Grid hesaplamasına dayalı dağıtılmış bir bulut nasıl oluşturulur?.

Böylece, iExec doğdu ve ekip o zamandan beri hedeflerini gerçekleştirme yolunda istikrarlı bir ilerleme kaydetti. Aktif bir GitHub, iExec’in Kasım 2017’deki yazılım geliştirme kiti de dahil olmak üzere emeklerinin açık kaynaklı meyveleriyle tutarlı bir şekilde güncelleme.

iExec ekibi

İExec’in yol haritasındaki v1 “Essential Edition” ın çoğu tamamlandı. Sırada, DApp mağazasında genişlemeyi ve ağın Pazar Yeri’ni başlatmayı hedefleyen v2 “Pazar Ağı” var..

Bu Pazar kullanıma sunulduğunda, tüm veri / bilgi işlem merkezleri şu anda kolaylık sağlamak amacıyla iExec ekibinin kontrolü altında olduğundan, iExec bir ademi merkeziyet sürecinden de geçecektir..

Ekip V3-v5 ile zamanında mücadele edecek, ancak bu gelişmelerin çoğu uzak gelecekte olacak.

iExec’in Yarışması

İExec ekibi, teknik incelemelerinde projenin rekabet ortamını ortaya koyar ve bu rakipleri iExec ile ilgili olarak açıklar..

Filecoin, Storj ve Siacoin gibi merkezi olmayan bulut depolama sağlayıcılarının doğrudan rakip olmadıklarını ve nedenini anlamak kolay olduğunu hemen fark ederler. İExec olgunlaştıkça teorik olarak bu yönde bir adım atabilse de, bu bir depolama platformu değildir; bu bir bilgi işlem platformu.

Bu, Golem ve SOMN gibi diğer merkezi olmayan bilgi işlem protokolleriyle rekabete girer. Ancak bunların her ikisi de farklı bir hayvanı hedef alıyor. Esasen, ikisi de blok zinciri teknolojisi üzerine merkezi olmayan bir süper bilgisayar inşa ederken, iExec DApp geliştirme ve sürdürülebilirliği hedefliyor. Her ikisi de blok zincirle çalışan, merkezi olmayan bir internetin geleceğine bakıyor, ancak işlevleri bazen benzer olsa da, çatışmadan daha tamamlayıcı niteliktedir..

iExec Ticaret Geçmişi

iExec, kazadan önce piyasa değeri ilk 100’de kısa bir süre kaldı, ancak kan banyosu sırasında bu eşiğin altına indi..

baseUrl = “https://widgets.cryptocompare.com/”;

var scripts = document.getElementsByTagName (“script”);

var embedder = scripts [scripts.length – 1];

(işlev () {

var appName = encodeURIComponent (window.location.hostname);

eğer (appName == ””) {appName = ”yerel”;}

var s = document.createElement (“script”);

s.type = “text / javascript”;

s.async = true;

var theUrl = baseUrl + ’serve / v3 / coin / chart? fsym = RLC&tsym = EUR, GBP, USD ’;

s.src = theUrl + (theUrl.indexOf (“?”) >= 0? “&”:“? ”) +“ Uygulama = ”+ uygulamaAdı;

embedder.parentNode.appendChild (s);

}) ();

Yazım sırasında ~ 1.50 $ değerindeydi ve CoinMarketCap’te genel olarak 135. sırada yer aldı..

İExec RLC Nereden Alınır

Bittrex, Binance, Upbit ve Bitfinex, RLC’nin işlem hacminin çoğunu oluşturur. Her borsa, BTC ve ETH alım satım çiftlerini desteklerken, Bitfinex’te doğrudan USD ile de satın alabilirsiniz..

İExec RLC Nerede Saklanır

RLC bir ERC20 belirtecidir, bu nedenle Ethereum uyumlu bir cüzdan, MyEtherWallet, Nano Ledger S, Meta Mask, Exodus, Laxx ve imToken dahil olmak üzere depolama için sizi koruyacaktır..

Son düşünceler

İExec amaçlandığı gibi çalışıyorsa, ağa daha fazla sağlayıcı ve bilgi işlem kaynağı katıldıkça katlanarak ölçeklenebilir. Bu, ölçeklenebilirlik çözümleri, sürdürülebilir DApp desteği ve gelecekteki blok zincirinin benimsenmesi için kapıyı açabilir. Ayrıca, kaynaklar yalnızca ihtiyaç duyulduğunda ve daha az enerji yoğun bir şekilde kullanıldığından, mevcut bulut bilişim modellerine daha çevreci bir alternatif sunar.

Proje kesinlikle iddialı, ancak değeri ne olursa olsun, iExec ekibi daha önce aynı şekilde başarılı projeler üzerinde çalıştı. Geliştirmeye yardımcı oldular Avrupa Masaüstü Şebeke Altyapısı, Desktop Grid bilgi işlem kullanarak bir milyondan fazla görevi gerçekleştiren 200.000 düğüm serisi. Bu proje, iExec’in temelini atarken aynı zamanda fizibilitesini de ortaya koyuyor.

iExec ekip deneyimi

İExec’in beklentilerini karşılayıp karşılamayacağını bilmiyoruz, ancak ekibinin bu projeyle uğraşmayacağına eminiz. Bu projeyi tam olarak görecek deneyime, beyin gücüne ve kararlılığa sahipler ve blok zincirinin geleceği için umuyoruz. DApp’ler ve diğer platformlar, çalışma pazarında hayatta kalmak istiyorlarsa iExec gibi bir şeye ihtiyaç duyacaklar, işte ilerleyen proje için en iyisini umuyoruz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me