Filecoin nedir?

Filecoin, merakla beklenen merkezi olmayan bir depolama çözümüdür. 2017’de, Filecoin’in ilk madeni para teklifi, 257 milyon dolar katkı toplayarak tarihteki en büyük token satışı oldu.

Proje hala geliştirme aşamasındadır ve geliştiriciler henüz bir alfa sürümü yayınlamamıştır. Yine de, birkaç eski depo ve madenci şu anda ağı test ediyor. Bununla birlikte, Filecoin konusunda heyecanlanmak için bir neden var. Ekip sektörde saygın bir kişidir ve geçmişte de başarılı projeler ürettiler.

Rekor kıran ICO’ya ek olarak, Filecoin ayrıca Y Combinator, Naval Ravikant, Andreessen Horowitz ve Winklevoss Capital gibi Silikon Vadisi’ndeki en iyi risk sermayedarlarından yatırım aldı. Bu büyüklük ve finansman karışımı, ekibin deneyimi ile birleştiğinde, bu projeye kripto endüstrisinde nadiren görülen bir meşruiyet düzeyi sağlar..

Bu makale, projenin aldığı aldatmacayı garanti edip etmediğini araştıracak.

Dosya Depolamayla İlgili Sorun & Veri kullanımı

Amazon ve Google gibi mevcut veri depolama çözümleri merkezileştirilmiştir ve bu nedenle saldırılara karşı savunmasızdır. Bunun yüksek profilli veri ihlalleri ile sonuçlandığını gördük. Belki de en önemli ihlal, Equifax hack’idir.

Ek olarak, her yıl çok büyük miktarlarda yeni veri oluşturuyoruz. Bu yıl, insanlık son 5000 yılın toplamından daha fazla veri üretecek. Depolamaya olan talep yavaşlamıyor.

Filecoin, eşler arası bir depolama düğümleri ağını koordine etmek için blok zinciri teknolojisini kullanarak artan depolama talebinden yararlanmaya çalışıyor. Ancak, yalnız değil. En iyi merkezi olmayan depolama çözümü olma yarışı kalabalık. Storj ve Sia gibi platformlar çoktan başlatıldı ve bir kullanıcı tabanı oluşturuyor. Merkezi olmayan depolama, daha güvenli depolama için uygun bir çözüm olarak ilgi kazanıyor.

Filecoin’in merkezi olmayan depolama ekosistemine uyduğu yer, kullanıcı kontrolüdür. Storj ve Sia, platformları için fiyatlandırmayı kontrol ederken, Filecoin yükleyiciler ve ana bilgisayarlar arasında teklif vermek için bir pazar yeri uygular. Bu pazar, depolamayı zaman içinde çok daha ucuz hale getirmek için teşvik edilmektedir. Filecoin ayrıca, kullanıcılara siparişlerini verirken hız, yedeklilik veya maliyete öncelik verme yeteneği sağlar..

İki Tür Düğüm

Filecoin’in değer teklifinin önemli bir parçası, benzersiz mimarisidir. Çoğu ağın tek, standart bir düğüm türü uyguladığı durumlarda, Filecoin ikili bir çözüm önerir.

1. Depolama Düğümleri

filecoin depolamaBu, Storj veya Sia’yı bilen herkese tanıdık gelecektir. Herkes bilgisayarında fazladan sabit disk alanı kiralayabilir. Filecoin, diğer kişilerin dosyalarının küçük, şifrelenmiş bölümlerini depolamak için bu sabit disk alanını kullanacaktır..

İdeal olarak, Filecoin orta ölçekli depolama düğümlerini teşvik etmek ister. Büyük veri merkezleri fazla merkezileştirilir ve Filecoin’in misyonunu bozar. Bununla birlikte, küçük operatörler tutarsız bağlantılar ve az kullanılabilir alanla eşit derecede sorunlu olacaktır..

2. Erişim Düğümleri

Alma düğümleri, Filecoin’in sistemine özgüdür. Ağdaki depolama düğümlerine yakın yerleştirilmeleri gerekir. Ancak, alma düğümleri de yüksek bant genişliğine ve düşük gecikmeye ihtiyaç duyar. Bir kullanıcı için bir dosyayı bulmanın ve almanın en hızlısı olduklarında ödeme alırlar.

Uygulamada, bu muhtemelen en başarılı geri alma düğümlerinin birçok depolama düğümünün aynı anda çalıştığı yüksek yoğunluklu nüfus merkezlerinde hızlı bağlantılarda çalışacağı anlamına gelir..

Filecoin Nasıl Çalışır?

Bir Filecoin kullanıcısı olarak, yüklemek istediğiniz dosyayı belirtirsiniz ve yükleme isteğinizin Filecoin değişiminde listelenmesi için küçük bir ücret ödersiniz. Orada, depolama düğümleri dosyanızı saklama hakları için teklif verir. Bu teklif verme süreci, yükleyiciye mümkün olan en düşük fiyatı sağlamak için tasarlanmıştır. Filecoin borsası, sipariş kitabının tamamen Filecoin blok zincirinde yaşadığı merkezi olmayan bir borsadır..

Bundan sonra, Filecoin dosyanızı şifreler ve birçok bölüme ayırır. Bu çeşitli segmentler, dosyanızı barındırmak için teklif veren ağ üzerindeki çeşitli noktalara gönderilir. Tüm dosya segmentlerinizin tam konumu, bir tahsis tablosu olarak bilinen Filecoin blok zincirine kaydedilir. Dosyanızın tüm parçalarını geri çağırmak için dosyanın özel anahtarını bilmeniz gerekir. Yalnızca dosya sahibi özel anahtara sahiptir, bu nedenle yalnızca dosya sahibi dosyayı bulabilir, yeniden birleştirebilir ve şifresini çözebilir.

filecoin alımı

Eşsiz Konsensüs Mekanizması

filecoin madenciliği

Filecoin’in geliştiricileri, Filecoin için benzersiz bir fikir birliği mekanizması oluşturdu. Mutabakat mekanizmaları, ağın güvenliğini sağlamak için teşvik programları olarak düşünülebilir. Bitcoin’in iş birliği kanıtına göre, teşvik, karma algoritma için çok fazla işlem gücü sağlamaktır..

Filecoin’in yeni çözümü, bilgi işlem gücü yerine sabit disk alanını teşvik etmek için fikir birliği kullanıyor. Çoğaltma fikir birliği modelinin kanıtı, madencilerin bir doğrulayıcıya ağdaki çeşitli dosyaların çeşitli kopyalarını oluşturduklarını kanıtlamalarını gerektirir. Bu, ağın yedekliliğini ve güvenilirliğini artırırken aynı zamanda depolama düğümlerini ağa daha fazla disk alanı eklemeye teşvik eder.

Çoğaltma kanıtı fikir birliği mekanizmasının tam sürümü henüz halka açık değildir. Bu nedenle, protokolün nasıl çalışacağının ayrıntılarını belirlemek zordur. Ancak, geliştirme ekibi bir Beyaz kağıt ön açıklamalarla.

Protokol Laboratuvarları

Filecoin’in arkasındaki heyecanın çoğu, onu oluşturan ekip ile ilgilidir. Protocol Labs, eşler arası teknolojide saygın bir ekiptir. IPFS, libp2p, IPLD, Multiformats ve CoinList gibi projelerin arkasındaki şirket onlar. Filecoin, halihazırda çok sayıda eşler arası dosya aktarımı ve depolama altyapısına sahip olan diğer teknolojileri, özellikle IPFS’yi kullanır..

Söylemeye gerek yok, takım blok zinciri geleneğine batmış durumda. Açık kaynak teknolojisini uygulama konusunda geniş deneyime sahiptirler. Ayrıca uzaydaki diğer projelerin kod tabanlarına da çok aşinadırlar. Ethereum ve Zcash’i, Filecoin’in blok zincirini ve akıllı sözleşmeleri uygulama konusunda nasıl düşündüklerini etkiledikleri için özellikle gösterdiler..

Filecoin ICO’sundan önce, Protocol Labs 3,5 milyon dolarlık nispeten düşük bir bütçeyle çalışıyordu ve bu çeşitli, oldukça başarılı projeleri bir pabuç üzerinde inşa ediyordu.

Filecoin Token (FIL) ICO

Filecoin ICO, tarihin en büyük token satışıdır ve 257 milyon dolarlık bir kazanç sağlar. Ön satış ve ICO, toplam token tahsisinin% 10’unu temsil ediyor.

ICO, ABD düzenlemelerinde tanımlandığı gibi yalnızca akredite yatırımcılara açıktı. Uygulamada, bu genellikle 200.000 $ ‘dan fazla gelire veya 1 milyon $’ dan fazla bir ağa sahip kişiler anlamına gelir. Filecoin, ICO’ları ile yasal uyum standartlarını karşılamaya çalıştı. Bununla birlikte, birçok topluluk üyesi, küçük zamanlı yatırımcıları kesme kararının reddedildiğini hissetti.

Yatırımcılar, ilk satın alma işleminde indirim kazanmak için jetonlarını çeşitli zaman dilimleri için kullanmayı seçebilirler. Filecoin, tokenleri SAFT (Future Tokens için Basit Sözleşme) olarak sattı. Henüz hiçbir FIL belirteci mevcut değil ve Filecoin oluşum bloğunu başlatana kadar var olmayacak. FIL’in sahibi olduğunu iddia eden veya onu satışa sunan herkes yalan söylüyor.

Token Tahsisi

Tahsisatın% 30’u başlangıçta oluşturulacak ve ödenecek:% 15’i geliştirme ekibine,% 10’u yatırımcılara ve% 5’i Filecoin Foundation’a. Bu% 15 takım tahsisi ve Vakfa% 5 daha fazla ayrılması oldukça yüksektir. Özellikle, toplanan büyük miktarda fonu düşündüğünüzde.

filecoin belirteç dağıtımı

Kalan% 70, madencilik ödülleri için ayrılmıştır. Madenciler, ağdaki dosyaları çoğaltma karşılığında her blokta ödülleri kazanacaklar.

Filecoin Nasıl Satın Alınır (FIL)

ICO sona erdi ve FIL jetonları henüz mevcut değil. Bu nedenle, şu anda FIL satın alamazsınız.

Gate.io lansmandan sonra FIL’in gelecekteki fiyatı hakkında spekülasyon yapmak isteyenler için Filecoin vadeli işlemleri satıyor.

Filecoin Nerede Saklanır (FIL)

FIL jetonları henüz mevcut olmadığından şu anda saklanacak bir şey yok. Başladığında, FIL kendi yerel cüzdanlarıyla gelecek.

2018 için Filecoin Yol Haritası

Geliştiriciler, ICO’dan önce 2017 için kapsamlı bir yol haritası yayınladı. Ancak, henüz 2018 için benzer bir yol haritası yayınlamadılar.

Geliştirme ekibinin, erken dönem özel kullanıcıları ile Filecoin ağını oluşturmak ve test etmek için çok çalıştığını güvenle varsayabiliriz. Tam sürüm hariç olmak üzere, herkese açık bir testnet veya alfa sürümü için henüz bir çıkış tarihimiz yok. İletişim, Filecoin ekibinin ICO’sunun ardından zayıf kaldığı bir alandır..

2018’de Filecoin için bir başka öncelik de işe almaktır. Oldukça küçük bir ekipten, 275 milyon dolarlık bağış toplama turuna layık büyük bir çabaya hızlı bir şekilde genişlemeyi düşünüyorlar..

Sonuç

Filecoin, merkezi olmayan depolamada büyük bir sıçrama yapacak ekibe ve sermayeye kesinlikle sahiptir. Ancak, zaten rakipleri olan bir pazara giriyorlar. Sonuç olarak, Filecoin’in uçması veya düşmesi durumunda ürününün kullanılabilirliği ve sağlamlığı belirleyici faktör olacaktır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me