GDAX ve Poloniex’in her ikisi de önde gelen borsalardır. GDAX yeni kullanıcılar için yaygın olarak tavsiye edilirken, Poloniex ileri düzey kullanıcılar için önerilmektedir. Ama neden?

Bu GDAX ve Poloniex karşılaştırmasında, hangisinin sizin için doğru olduğunu seçebilmeniz için size her iki değişim arasındaki temel farkları göstereceğiz..

Not: Son zamanlarda Poloniex kullanıcıları, ele alınması haftalar hatta aylar süren müşteri destek biletlerinden şikayet ediyorlar. Poloniex kullanırken dikkatli olun.

GDAX vs Poloniex: Temel Bilgiler

Yukarıdaki tabloda fark edebileceğiniz gibi, bu borsalar arasındaki en büyük fark, para yatırma ve çekme yöntemleridir. GDAX, kullanıcıların banka transferleri yoluyla fiat para birimlerini (USD, EUR) yatırmalarına izin verirken, Poloniex tamamen kripto para birimi ile anlaşma yapıyor. Bu, halihazırda kripto para birimine sahip değilseniz, önce kripto para birimi satın almak için GDAX veya başka bir borsayı kullanmanız, ardından Poloniex’te kullanmak için yatırmanız gerektiği anlamına gelir..

Poloniex, Alt-Coin Seçeneği

Bitcoin dışındaki herhangi bir madeni parayı tanımlamak için kullanılan bir terim olan Alt-coin’ler evlerini Poloniex’te bulur. Poloniex, müşteri desteği söz konusu olduğunda kötü bir üne sahip olsa da, madeni para teklifleri söz konusu olduğunda eksik değiller. İşlem yapılabilecek 90’dan fazla farklı coin ile, neden bu kadar çok günlük tüccarın Poloniex’e çekildiğini görmek kolaydır..

Tersine, GDAX yalnızca Bitcoin, Ethereum ve Litecoin sunar. Bu, birkaç büyük coin’i burada ve orada satın almak isteyen biri için mükemmel olsa da, portföyünüze bazı altcoinleri koymak istiyorsanız ideal değildir.

Poloniex Görünümü

Poloniex’i kullanmaya alışmak biraz zaman alır. Sağ tarafta, mevcut tüm farklı kripto para birimi değişimlerinin bir listesini göreceksiniz. Üstteki sekmeleri görüyor musunuz? Bu, ana ticaret para birimini gösterir.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde, her şey BTC’de işlem görmektedir. Yani STR dediği zaman, gerçekten STR / BTC anlamına gelir. Bitcoin ile STR satın alacaksınız ve Bitcoin için STR satacaksınız.

ETH sekmesine tıklarsak şunu görürsünüz:

Poloniex ETH

Artık her döviz çifti Ethereum için. Öyleyse, OMG dediği yerde, gerçekten OMG / ETH diyor.

Poloniex Al Sat

Grafiğin hemen altında, seçilen döviz çiftinde satın alma veya satma seçeneklerine sahip olacaksınız. Oldukça sezgiseldir: Ne kadar satın almak ve “Satın Al” ı tıklamak istediğinizi ya da ne kadar satmak istediğinizi girip “Sat” a basarsınız.

GDAX biraz daha kullanıcı dostudur. Hesabınızı oluşturduktan sonra platform şu şekilde görünür:

GDAX kullanıcı arayüzü

Sol üstte alım satım çiftinizi seçersiniz. Bunun hemen altında, hesabınıza para yatırmak için para yatırabilir veya nakit çekmek için çekebilirsiniz. Satın almak veya satmak istiyorsanız, uygun seçeneği seçip harcamak istediğiniz USD miktarını veya satmak istediğiniz BTC miktarını girersiniz. Fiyatınızı adlandırırsınız ve bir sipariş bu fiyatla eşleştiğinde otomatik olarak satılır (veya satın alınır).

Genel olarak, GDAX’in kullanımı daha kolaydır ve daha hoş bir arayüze sahiptir. Ayrıca Coinbase’e aittir ve Coinbase ile entegredir. Mevcut Coinbase kullanıcılarının doğrulaması kolaydır ve halihazırda yerleşik 2FA vardır.

Bu arada Poloniex, 2000’lerin başından kalma bir arayüze sahip. Kesinlikle kullanılabilir olmasına rağmen modernize edilmedi. Bununla birlikte, Poloniex’in alt para avantajı vardır. Alt-coin alım satımı için önde gelen borsalardan biridir..

Öyleyse, hangi borsayı kullanacağınıza karar verirken kendinize sormalısınız, alt-coin’leri önemsiyor musunuz? Sadece Bitcoin satın almayı önemsiyorsanız, GDAX’a gidin. STR, 0X veya Dogecoin satın almak istiyorsanız Poloniex’e gidin.

Müşteri desteği

Müşteri desteği, kripto para birimi dünyasında son derece önemlidir. Ne yazık ki Poloniex, berbat müşteri desteğine sahip olmakla ünlü. Reddit’te, müşteri desteğiyle kötü deneyimler yaşayan veya deneyime sahip olmayan kişileri gösteren bir dizi gönderi var.

Poloniex’in, biz onlara kesin bir tavsiyede bulunmadan önce müşteri desteğiyle gidecek uzun bir yolu var. Alt-coin dünyasının liderleri olsalar bile, sadece bir avuç yeni eğitilmiş temsilciye ihtiyaç duyuyorlar veya hatta tam donanımlı bir çağrı merkezi açıyorlar..

Tersine, GDAX, müşteri desteği ile iletişim kurmak için kullanımı kolay bir formun eşlik ettiği sağlam bir SSS’ye sahiptir. Bir adım daha ileri götürmek için GDAX şaşırtıcı bir şekilde telefon desteği sunuyor. GDAX müşteri desteğine 1-888-908-7930 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Onlara Twitter @GDAX_Support adresinden de ulaşabilirsiniz..

GDAX müşteri desteği geçmişte telefon desteği sunmadığı için bazı eleştirilere maruz kalsa da, bu sorunu düzeltmek için açıkça yukarıda ve öteye gittiler..

Üzgünüm Poloniex, ama bu tur GDAX’a gidiyor.

Her İki Şirkete de Topluluk Güveniyor

Poloniex’in müşteri desteği konusunda kötü bir itibarı olsa da, hem GDAX hem de Poloniex, kripto para birimi topluluğunda güvenilir seçeneklerdir..

GDAX, 2015 yılında Coinbase Exchange adlı bir borsa olarak başladı. 2016 yılının Mayıs ayında, Ethereum sunmanın yanı sıra GDAX adını aldılar. Coinbase ve GDAX, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’ndan BitLicense altında faaliyet gösteriyor ve şirketin New York’ta faaliyet göstermesine izin veriyor. 250.000 $ ‘a kadar olan fonlar FDIC sigortalıdır.

Poloniex’in tarihi daha az net. 2014 yılında piyasaya sürüldüklerini ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduklarını biliyoruz. Bunun dışında Poloniex, kendileri hakkında kamuya açık pek fazla bilgi vermez.

Güvenli

Her iki borsa da paranızı güvende tutmaya söz veriyor. Bu çabada başarılı oldular mı?

Poloniex saldırıya uğradı 2014 yılında bir bilgisayar korsanı yazılımlarında bir suistimal keşfetmesi nedeniyle. Toplam Bitcoin’in yüzde 12,3’ü kaybedildi. Yazılım düzeltildi ve topluluk tarafından tatmin edici bulunan bir yanıt sağlandı. O zamandan beri büyük bir hack olmadı.

Öte yandan GDAX, yalnızca multi-milyon dolarlık bir satış emrinin neden olduğu bir ani çöküş yaşadı. Bu satış emri, Ethereum fiyatının 300 dolardan 1 doların altına düşmesine neden oldu. Neyse ki, GDAX konuyu zarafetle ele aldı ve meseleyi kendi fonlarını kullanarak doğru yaptı. Mutlaka bir hack değil, ancak bahsetmeye değer.

GDAX’ta depolanan fonlar, 250.000 $ ‘a kadar FDIC sigortalıdır. Poloniex aynı korumayı sunmuyor.

Poloniex iddiaları fonların çoğunun hava boşluklu bir soğuk hava deposunda saklandığı. Sadece ticareti kolaylaştırmak için yeterince çevrimiçi tutarlar. GDAX ayrıca fonların% 98’ini soğuk depoda çevrimdışı tutar.

Ücretler

Poloniex’in de düşük ücretleri vardır. % 0,25 veya altındaki ücretler. Neyse ki, para yatırma ücreti yoktur, ancak para çekme ücretleri vardır. Bu ücretler Poloniex tarafından değil, kripto para birimi ağının kendisi tarafından alınır..

GDAX son derece düşük ücretlere sahip, yapıcı ticaretinden ücret alınmaz. Alıcı ücretleri% 0,25’ten başlar ve hacme dayalı bir indirim, ücretleri% 0,1’e düşürür. Tıpkı Poloniex gibi, para yatırma ücreti ve ağ tabanlı para çekme ücreti yoktur.

Yapımcı ücretlerinin olmaması, her iki borsa da düşük ücretler sunmaktan gurur duysa da GDAX’a galibiyet verir..

Kullanılabilir Kripto Para Birimleri

GDAX yalnızca Bitcoin, Ethereum ve Litecoin (Coinbase’de satın alabileceğiniz aynı kripto para birimleri) sunar. GDAX, 2018’de Bitcoin Cash için sınırlı destek ekleyecek, ancak yakın gelecekte başka yeni kripto paralar teklif edip etmeyeceklerine dair hiçbir bilgi yok.

Poloniex ise Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Stellar, Ripple, Bitcoin Cash, Ethereum Classic ve yaklaşık 90 farklı coin sunuyor. Her ikisi de yakın zamanda eklenen GAS ve OMG ile haftalık olarak yeni paralar ekleniyor gibi görünüyor.

İnsanları Poloniex’e çeken şey, sunulan madeni paraların büyüklüğüdür. Benim gibi pek çok kişi, başka bir yerde kolayca bulunmayan madeni paraları satın alma becerisine sahip olma karşılığında, zayıf müşteri desteğini görmezden gelmeye isteklidir..

GDAX vs Poloniex: Son Düşünceler

GDAX, Poloniex’e kıyasla daha iyi müşteri desteğine ve üstün bir üne sahiptir. Öte yandan Poloniex, ticarete açık çeşitli alt coin seçeneklerine sahiptir. Bununla birlikte, alt-coin ticareti yapmak isteyenler için Bittrex gibi başka alternatifler de var..

Sonuç olarak, yalnızca Bitcoin, Litecoin ve Ethereum ile ilgileniyorsanız, GDAX’i yeni yuvanız olarak kabul edin. Alt-coin ticareti yapmak istiyorsanız, Poloniex veya Bittrex’i düşünün. Bittrex’in kripto para birimi topluluğunda çok daha iyi bir itibarı var ve bu hayati derecede önemli.

Poloniex, bir sorun çıkması durumunda müşteri desteğinden tatmin edici bir yardım almayacağınız uyarısıyla kullanılmalıdır. Bunu halledebilirseniz, Poloniex’e gidin ve bir hesap oluşturun. Aksi takdirde, GDAX ve Bittrex’e bağlı kalmanız akıllıca olacaktır.

Yorumlar GDAX İncelemesi Poloniex İncelemesi
Site GDAX’ı ziyaret edin Poloniex’i ziyaret edin

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me