Şimdi Ünlü Bitcoin Teknik Raporuna Bir Bakış

Dijital ekonomi, büyük ölçüde Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin teknik incelemesinde ortaya konan kavramlar sayesinde gelişiyor. Bu teknik inceleme, merkezi olmayan bir kripto para birimi kavramını piyasaya sundu ve küresel ekonominin dijitalleşmesine öncülük etti. Bu nedenle, birçok kişi Bitcoin teknik incelemesinin haklı olarak bir tarihi belge.

Bu benzersiz belge dünyaya uygulamadaki mevcut modellere uygun bir alternatif sunarak geleneksel finansal sistemin on yıllık bir dijital dönüşümünü başlattı. Şimdi oyunun kurallarını değiştiren bu teknik incelemeyi inceleyelim.

Soyut

Bitcoin teknik incelemesinin ilk bölümü, üçüncü taraf finans kurumlarına olan ihtiyacı nasıl azalttığı da dahil olmak üzere BTC’nin amacının bir özetidir. Bitcoin kavramına bu giriş, aynı zamanda whitepaper’ın en çok alıntılanan bölümüdür. Burada Satoshi, Bitcoin’e atıfta bulunur:

“Tamamen eşler arası bir elektronik nakit sürümü, çevrimiçi ödemelerin bir finans kurumundan geçmeden doğrudan bir taraftan diğerine gönderilmesine izin verir.”

Satoshi daha sonra hash tabanlı bir çalışma kanıtı sisteminin nasıl çalıştığını kısaca açıklar. En uzun zincirin nasıl geçerli zincir olarak kabul edildiğine dair bir açıklama içerir. Geçerli zincir, ağın madencilik işlemi sırasında işlem verilerini eklemeye devam edeceği zincirdir. Satoshi ayrıca ilk olarak blok zincirinin dürüst düğümlere bağlılığından bahsetmektedir. BTC’nin ağının güvende kalması için ağın toplam hash gücünün yüzde elli biri dürüst kalmalıdır.

Giriş

Bu bölümde Satoshi, mevcut güvene dayalı ekonomik modelle ilgili sorunları açıklamaktadır. Özellikle, sunulan hizmetlerin çoğu geri döndürülemez olsa da, geri döndürülemez işlemlerin gerçekleştirilememesinden bahsediyor. Bu geri çevrilemezlik, işlem maliyetlerini artıran daha fazla üçüncü taraf korumasına ihtiyaç yaratır. Satoshi, mevcut ekonomik durumdaki bu boşluğu, merkez bankacılarının ekonominin kaderini sonsuza kadar kontrol etmeye devam etmelerinin bir yolu olarak gördü..

Satoshi, mevcut modeldeki hataları işaret ettikten sonra, karma tabanlı bir algoritmanın sisteme duyulan güven ihtiyacını nasıl ortadan kaldırabileceğini ve onu matematiksel bir denklemle değiştirebileceğini açıklıyor. Bu kriptografik denklem, sanal para birimi işlemlerinin geçerliliğini doğrulamak için kullanılabilir. Satoshi, ağın güvenliğini sağlamak için hash gücünün en az yüzde elli birini merkezileştirmekten alıkoymanın öneminden bir kez daha bahsediyor

İşlemler

Satoshi’nin teknik incelemesinin işlemler bölümü, çifte harcamayla ilgili sorunları açıklıyor. Çifte harcamayı azaltmanın mevcut yönteminin, tüm işlemleri sürdürmek ve gözden geçirmek ve fonların kullanılabilir olmasını sağlamak için nasıl bir merkezi banka veya darphane gerektirdiğini anlatıyor. Bu sistem yalnızca üçüncü tarafın güvenine bağlıdır.


Bitcoin White Paper İşlem Protokolü Şeması

Bitcoin Whitepaper İşlem Protokolü Şeması

Bu senaryoda, kayıtları tutan ve işlemleri doğrulayan bankalardır. Satoshi’nin vizyonunda senaryo tersine döner. Tüm işlemler, hash tabanlı bir iş kanıtı sistemi kullanan halka açık bir defter aracılığıyla doğrulamaya tabi tutulur. Bu sistem, blok zincirindeki herkesin madencilik süreci aracılığıyla bir işlemi doğrulayabileceği açık bir defter oluşturarak BTC finansal yapısına daha fazla şeffaflık sağlar..

Zaman Damgası Sunucusu

Satoshi, işlem karmalarının bir kaydını yakalamak ve ardından bunları yayınlamak için zaman damgalı bir sunucunun kullanılmasını önerir. Zaman damgası, verilerin o sırada var olduğuna dair somut kanıt sağlar. Her zaman damgası, önceki zaman damgasına ait verileri içerir. Blok zinciri olarak bilinen dağıtılmış bir defter, zaman damgalı blokların yayınlandığı yerdir.

İşin kanıtı

Satoshi, Adam Back’in ilk kripto para birimi girişimi Hashcash’e, Bitcoin teknik incelemesinin çalışma kanıtı bölümünü sunduğunda alıntı yapıyor. İş kanıtı sistemi matematiksel bir denklem içerir. Düğümler denklemi bulmak için birbirleriyle rekabet eder, böylece bir sonraki bloğu blok zincirine ekler. Bitcoin, SHA-256 hash algoritmasını kullanır. Bu denklemin cevabı dört sıfırla başlamalı ve yoğun miktarda hesaplama gücü gerektiriyor.

Satoshi, düğümlerin çoğu dürüst kaldığı sürece ağın bütünlüğünü nasıl koruyacağını açıklıyor. Ağda bir saldırıyı düzenlemek için düğümlerin yüzde elli biri birlikte çalışmadığı sürece, Bitcoin’in blok zinciri güvende kalır. Hashing gücü arttıkça, ağ zorluk ayrıca artar. Zorluktaki bu artış, BTC’nin blok süresinin yaklaşık 10 dakika kalmasını sağlar.

Bitcoin Block Reward ile Bitcoin Ödül Verileri

Bitcoin Block Reward ile Bitcoin Ödül Verileri

Bitcoin ağı, tasarımında şaşırtıcı derecede basittir. Satoshi, ağın tam akışını düzenlemek için bu bölümü aldı. İşte listelediği altı adım:

  1. Yeni işlemler tüm düğümlere yayınlanır.
  2. Her düğüm yeni işlemleri bir blokta toplar.
  3. Her düğüm, bloğu için zor bir çalışma kanıtı bulmaya çalışır.
  4. Bir düğüm bir çalışma kanıtı bulduğunda, bloğu tüm düğümlere yayınlar.
  5. Düğümler, engellemeyi yalnızca içindeki tüm işlemler geçerliyse ve henüz harcanmamışsa kabul eder.
  6. Düğümler, önceki hash olarak kabul edilen bloğun karmasını kullanarak, zincirdeki bir sonraki bloğu oluşturmaya çalışarak bloğu kabul ettiklerini ifade eder.

Nakamoto, çatışan zincirler durumunda BTC ağının nasıl tepki verdiğini açıklıyor. Düğümler, en uzun zinciri geçerli zincir olarak kabul etmelidir. İşlemler varış sırasına göre zincire uygulanır. İki düğüm aynı anda çakışan zincirler yayınlarsa, en uzun zincir doğrulanır. Diğer zincir kaydedilir ve sonraki blok eklendiğinde en uzun zincir olursa, o zaman geçerli zincir olur..

Teşvik

Düğümler, iş kanıtı algoritmasını çözen ve bir sonraki bloğu blok zincirine ekleyen ilk kişi oldukları için ödüller alır. Başlangıçta bu elli Bitcoin idi. Bugün madencilik ödülü 12,5 Bitcoin. Nakamoto, kaynakları her iki madencilik faaliyetini yürütmek için harcadığınızda, BTC için madenciliğin altın madenciliğine nasıl benzediğini açıklıyor. Başka bir deyişle, madenciler bilgi işlem gücü ve elektrik maliyetlerindeki çabalarının karşılığını öderler..

Bu teşvik sistemi, yüzde elli bir hacklemenin gerçekleşmesini elverişsiz hale getiriyor. Satoshi, saldırganın sistemi baltalamak yerine madencilik yapmaya ve yeni BTC almaya devam etmekten daha fazla fayda sağlayacağını ve bunun sonucunda servetlerini baltalayacağını açıklıyor..

Disk Alanını Geri Kazanmak

Satoshi, blok zincirinin devasa boyutlara ulaşabileceğinin farkındaydı. Gelecekteki depolama endişelerini gidermek için, eski blokların işlem verilerinin çoğunun atıldığı bir yöntem önerdi. Satoshi, ortalama bir bilgisayarın 2008’de 2 GB RAM’i nasıl kullandığını anlatıyor. Ardından, Moore yasasını kullanarak, bilgi işlem gücünde yılda 1,2 GB’lık bir artış tahmin etti..

Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulaması

Satoshi daha sonra düğümlerin tüm blok zinciri işlem geçmişini onaylamadan işlemleri hızlı bir şekilde doğrulayabileceği bir yöntem önerir. Düğümlerin, en uzun zincirin işlemlerinin bir blok başlığını tutmasına izin verilir. Yine Satoshi, BTC blok zincirini merkezi olmayan tutmanın öneminden bahsediyor. Bu sefer, yüzde elli bir kontrol elde eden bir saldırganın ağı belirli bir süre boyunca nasıl alt edebileceğini anlatıyor..

Değeri Birleştirmek ve Bölmek

Bitcoin işlemleri, blok zincirindeki tıkanıklığı azaltmak için işlemleri birleştirmenize veya bölmenize olanak tanıyan birden fazla girdi ve çıktı içerir. Çoğu işlem, birden çok konumdan gelen girdileri birleştirir. Yalnızca iki çıktı vardır. Biri ödeme, diğeri ise işlemdeki herhangi bir değişiklik olacaktır..

Gizlilik

Bitcoin anonim değildir. Herhangi bir sayıda blockchain adli aracı kullanarak Bitcoin işlemlerini takip edebilir ve takip edebilirsiniz. Bununla birlikte, Satoshi’nin teknik raporu BTC’nin nasıl anonimleştirileceğine dair bir bölüm içermektedir. Burada, genel anahtarları özel hale getirebileceğinizi açıklıyor. Bu şekilde, BTC borsaya benzer şekilde çalışabilir, çünkü insanlar işlem boyutunu ve yönünü görebilir, ancak göndereni veya alıcıyı belirleyemez..

Bitcoin Whitepaper Gizlilik Şeması

Bitcoin Whitepaper Gizlilik Şeması

Hesaplamalar

Teknik incelemenin hesaplamalar bölümü bazı bilgisayar korsanlığı senaryo denklemlerini içerir. Satoshi, ağın kısaca saldırıya uğrayabileceğini, ancak bu dürüst düğümlerin sonunda ağı bütünleşik durumuna döndüreceğini savunuyor. Ayrıca, dürüst düğümler geçerli zincire bilgi eklemeye devam ettiği sürece fabrikasyon zincirin en uzun zincir olarak kalamayacağını göstermek için karmaşık denklemlerden yararlanıyor..

Sonuç

Bitcoin teknik incelemesinin sonucu, üçüncü taraf kuruluşları işlemlerden kaldırma becerisine odaklanmaktadır. Satoshi, sisteminin bir düğümün gerektiği gibi gelip gitmesine nasıl izin verdiğini açıklıyor. Bitcoin protokolündeki herhangi bir teşvik veya kural değişikliğini belirlemek için fikir birliği mekanizmasını nasıl kullanmanız gerektiğini açıklayarak bitirir..

Referanslar

Satoshi, whitepaper’ının sonunda kısa bir referans bölümü içerir. Adam Beck gibi onun atıfta bulunduğu çalışmalarından sorumlu olan birçok kişi, BTC projesinde büyük geliştiriciler olmaya devam etti..

Satoshi ve Bitcoin Teknik Raporu

Çoğu kişi, Bitcoin teknik incelemesinin küresel ekonominin dijitalleşmesinde ilk adım olduğu konusunda hemfikir. Dokuz yıl önce piyasaya girmesinden bu yana, Bitcoin bir hane adı olmayı başardı. Kripto market hala yeni gelişen durumunda, ancak çoğu BTC’nin alakalı kalacağını tahmin ediyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map