Kilian Rausch, Exchange Union Ürün Direktörü

kilian rausch

Kısa bir süre önce Coin Central’dan birkaçımız Exchange Union’ın Ürün Direktörü Kilian Rausch ile konuşma fırsatı buldu. Hala emekleme döneminde olmasına rağmen, Exchange Union, blockchain endüstrisinde ilgilenen birçok kişiye sahip ve Javascript’in yaratıcısı ve Brave’nin (BAT) Kurucusu Brendan Eich gibi bazı büyük oyuncuların desteğini alıyor..

San Francisco’daki Blockchain Connect konferansında Rausch ile konuştuk ve orada şans eseri onu meşgul standından birkaç dakikalığına uzaklaştırabilirdik..

Exchange Union hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, buradaki rehberimize veya web sitelerine göz atmalısınız. İşte.

Görüşme

Steven: Bize Exchange Union’dan bahsedin.

Kilian: Çapraz değişim ticaretini mümkün kılmak için dijital varlık borsalarını birbirine bağlıyoruz. Öyleyse, örneğin, Binance’de bir kullanıcı olduğunuzu ve ben de Bittrex’in bir kullanıcısıyım diyelim – teknolojimiz bu iki borsayı birbirimize bağlar, böylece kullanıcılar artık birbirimizle doğrudan ticaret yapabiliriz. Bunun yararı, Binance platformunuzdaki bir döviz çiftinin fiyatı Bittrex platformumdakinden daha iyiyse, bu fiyatı Exchange Union aracılığıyla alabilirim. Aslında tüm Binance kullanıcılarının tüm siparişlerini emir defterimde görebiliyorum ve artık bunları doldurabiliyorum .. Bu, tüm borsalarda otomatik olarak en iyi fiyata erişebileceğim anlamına geliyor. Ve en iyi şey: Bir kullanıcı olarak bunun olduğunu tam olarak bilmiyorum bile.

Steven: Yani, Exchange Union ayrı bir platform değil mi? Temelde mevcut borsalarda bir eklenti mi?

Exchange Union diyagramı

Kilian: “XU Node” dediğimiz açık kaynaklı bir yazılım geliştiriyoruz. Bu yazılım, borsa tarafından işletilmektedir. Değişim, zor işi yapar ve kullanıcıları için entegre eder. Kullanıcı deneyimi açısından, mevcut değişiminize sadık kalabilirsiniz ve siparişlerin nereden geldiği konusunda endişelenmenize bile gerek kalmaz. Siparişler sadece sipariş defterinizde görünecektir. Ayrıca, borsanın düşük likidite nedeniyle yerel olarak sunamayacağı yeni alım satım çiftlerine erişiminiz olacak. Yalnızca üç veya dört işlem çiftine sahip oldukça kısıtlayıcı bir takas düşünün. Şimdi, bu borsa, eğer isterlerse, kullanıcılarına Exchange Union’da işlem gören diğer tüm işlem çiftlerine erişim sağlayabilir ve umarız bir noktada hepsi olacaktır..

Bu, yeni ve daha küçük borsalar için ana sorun noktalarından birini çözdüğümüz anlamına gelir: likidite. Yeni bir borsa başladığında, her zaman nasıl kurulup çalıştırılacağı ve yeni kullanıcıların nasıl çekileceği… henüz kayda değer bir likidite olmadan sorulur. Borsanızı Exchange Union’a bağladığınızda, temelde artık likidite konusunda endişelenmenize gerek kalmaz – Exchange Union’daki diğer tüm borsaların likiditesine birleşik olarak anında erişebilirsiniz. Gelecekte, borsa rekabetinin UI, kullanıcı deneyimi ile ilgili olacağına ve Fiat iniş ve çıkışları ile ilgili olacağına inanıyoruz. Bu, gelecekte ana rekabet olacak, ancak sunduğum alım satım çiftleri ve ne kadar likiditeye sahip olduğum hakkında daha az olacak çünkü hepsi bir araya getirilecek ve herkes buna erişebilecek..

Steven: Diyelim ki Bittrex’im ve Binance eşleşmelerini dahil etmek istiyorum, Binance bununla birlikte olmalı mı?

Kilian: Kesinlikle. İşlem çiftlerini ve likiditeyi paylaşmak için hepsi XU Node yazılımını çalıştırmalıdır. Merkezi olmayan ağımızla ilgili birkaç kelime daha: Ortada çalışan bir “biz” olmadığı anlamına gelir, örneğin bir sunucu. XU Düğümleri, katılan her bir exchange’in kendisi tarafından çalıştırılır ve bunları doğrudan diğer exchange’lere bağlar. Bu, sistemi inanılmaz derecede sağlam ve sansüre dayanıklı hale getirme avantajına sahiptir. Tek bir hata noktası Exchange Union’ın kapanmasına yol açamaz – tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi.

Steven: Şu anda Exchange Union kullanan herhangi bir borsa var mı?

Kilian: Şu anda test ediyoruz. Hala onu yayınlayabilmek veya ana ağda gerçek parayla test edebilmekten oldukça uzak. Ana net sürüm şu andan itibaren yaklaşık bir yıl içinde olmalıdır. Yıl sonuna kadar, konsept uygulamasına dair bir kanıt elde etmeyi umuyoruz. Bu, işe yarayan ve yapması gerekeni yapan bir şey olacağı anlamına gelir, ancak o kadar istikrarlı değildir ve henüz o kadar da hoş görünmüyor.

Örneğin, XU Node’un API kümesi için exchange’lerin farklı gereksinimleri olduğundan, farklı API kümeleri düşünmemiz gerekir. Özelleştirilebilir olmaları gerekiyor ve işin zor kısmı bu. Değişimler için entegre olmak güzel ve seksi olmalı. Daha önce bir borsada çalıştığım için, borsaların kullanıcı katılımını iyileştirme, sürekli değişen KYC süreçleri, yeni FIAT entegrasyonları gibi tonlarca başka şeyle meşgul olduğunu ve bu nedenle Exchange Union entegrasyonunu olabildiğince acısız hale getirmemiz gerektiğini biliyorum. Borsalar bizim kullanıcılarımızdır, onlar için geliştiriyoruz.

Steven: Küçük borsalar için katma değeri anlıyorum, ancak büyük bir borsa entegrasyondan ne elde eder??

Kilian: Yerel ticaret diğer borsalar tarafından doldurulduğu için, büyük, yerleşik bir borsanın, özellikle ticaret gelirinde yalnızca kaybedebileceğini düşünürsünüz. İyi haber, bunun hakkında düşünmemiz.

Kabaca şu şekilde çalışır: Bir ticaretin her zaman iki tarafı vardır: yapıcı ve alıcı kısım. Borsamda yerel olarak düzenli bir ticaret gerçekleşirse, hem yapıcı hem de alıcı ücreti için ücret alabilirim. Bazen piyasa yapıcıları teşvik etmek için yapıcı ücretini sıfıra ayarlıyorum, ancak genel olarak her ikisi için de ücret alabiliyorum. Yaptığımız şey, Exchange Union üzerinden giden bir ticarette yer alan her iki borsaya, örneğimizde Binance ve Bittrex’in, ticaretin her iki tarafında da tam üretici ve alıcı ücreti almasına izin vermektir..

Bu, Bittrex isem ve size bir takas gönderirsem, Binance, parayı havale yoluyla göndermeden önce üretici-alıcı ücretinin tamamını saklıyorum. Bunu kendi tarafınıza alırsınız ve paranızı, ticaretinizin bir kısmını bana geri göndermeden önce, aynı zamanda üretici-alıcı ücretinin tamamını da alırsınız. Bu aynı zamanda bir takas olarak, işlem başına bazda, bu belirli ticaret platformumda yerel olarak gerçekleşirse veya Exchange Union aracılığıyla dışarı çıkarsa ve doldurulursa kayıtsız kalacağım anlamına gelir..

Uzun vadede, hemen hemen her durumda, Exchange Union’a bağlandığımda alım satım gelirlerimi artırabileceğim, çünkü basitçe ifade etmek gerekirse, tam alım satım ücretini kazandığım diğer borsalardan gelen alım satımları da alacağım. Ek olarak, özellikle büyük borsalar için geçerli olan likidite sağlayıcılarını ek olarak teşvik etmek için XUC jetonumuzu kullanarak bir teşvik programı üzerinde çalışıyoruz..

Steven: Son kullanıcı her ticaret için iki ücreti de mi ödüyor??

Kilian: Doğru, ancak kullanıcı yine de kazanır çünkü ticaret ancak tüm ücretler dahil fiyat hala daha ucuzsa gerçekleştirilir. Bu bir kazan / kazan, çünkü kullanıcı başka bir üretici-alıcı ücreti ödemeden tam fiyatı almak isterse, kullanıcının yapması gereken: diğer borsada başka bir hesap açmak, halka açık bir blok zinciri aracılığıyla para transferi yapmak ve ardından ticareti manuel olarak gerçekleştirmek . Bunu yapmak bir saat daha sürebilir, ardından zincir içi ücretler ve diğer ücretleri eklemeniz gerekir ve büyük olasılıkla fonlarınız diğer platforma ulaştığında fiyat artık mevcut değildir..

Steven: Borsalarda uygulandığında, arbitraj geçmişte kalacak gibi görünüyor. Eşleşmeler arasında hala var olabilir, ancak değişimler arasında bu kaybolur mu??

Kilian: Arbitraj her zaman var olacak; piyasadaki verimsizlikleri dengeleyen mekanizmadır. Sadece Exchange Union ile çok daha hızlı ayarlanacaklar ve çok daha küçük olacaklar. Ben arbitrajın gelecekte böyle görüneceğini düşünüyorum. Artık kapanması saatler süren piyasalar arasında bu çılgın farklara sahip olmayacaksınız çünkü insanlar Bitcoin gibi halka açık blok zincirleri aracılığıyla diğer pazarlara para aktarıyorlar. Gelecekte, her şey tek bir arayüzde gerçekleşecek ve siparişleri otomatik olarak dolduracak ve haberiniz bile olmadan arbitraj yapacaksınız. Hala arbitrajdan yararlanmak istiyorsan, uçağa atlayan ve bir çanta dolusu dolar ile Zimbabwe’den çıkan adam olmalısın. Kore ve Zimbabwe gibi, fiat demiryolunun bir şekilde sınırlı olduğu ülkelerde, kazançlı arbitraj fırsatları var olmaya devam edecek. Bunlar çözemeyeceğimiz sorunlar. Şimdilik.

Steven: Exchange Union’a nasıl başladınız??

Kilian: Resmi olarak dünyanın en büyük bitcoin borsası olan Şangay’daki BTCC’de 2016’nın başlarında kriptoda çalışmaya başladım. Ben bir ürün müdürüydüm ve aslında işi tamamen kazara aldım. İlk projem, son derece tüketici odaklı bir ürün olan “gündelik Joe” için bir cüzdandı. Ana devrim, Bitcoin adresleri yerine, Bitcoin’i anında tüm adres defterinize gönderebilmeniz için telefon numaraları kullanmamızdı. Kullanıcı deneyimi oldukça iyiydi ve onlarca arkadaşımı telefon numaralarına bazı “bitler” göndererek bitcoin’e dahil etmeyi başardım, SMS ile bildirildiler ve ardından uygulamayı kullanmaya başladım. Ayrıca, sokakta bir şeyler satın almak için Bitcoin’inizi gerçekten kullanmanızı sağlayan bir Visa Card ile birlikte geldi. Geriye dönüp bakıldığında, basitlik ve kullanıcı deneyimi için barındırılan bir cüzdan seçmek ideal seçim değildi, çünkü kullanıcılar için belirli riskler ve kullanıcı fonlarının sorumlusu olarak şirket için birçok yasal zorunluluk getiriyor..

Bu sayede, bazı insanlarla ağ kurmaya başladım ve Exchange Union fikrine sahip insanlarla tanıştım. Fikrin oldukça havalı ve yıkıcı olduğunu düşündüm ve ayrıca blok zincirin teknoloji tarafına daha fazla dahil olmak istedim. Geçen yılın ortasında Lightning Network’ü ilk test ettiğimde çok heyecanlandım ve Exchange Union için kavramları bir araya getirmeye başladım..

Exchange Union Phases yol haritası

Steven: Exchange Union hakkında sizi en çok heyecanlandıran şey nedir? Çok sayıda sorunu çözüyor.

Kilian: Açıkçası, çok lüks sorunları olan insanların sorunlarını çözüyoruz. Exchange Union hakkında beni gerçekten heyecanlandıran şey, bireylerin kendi düğümlerini çalıştırdıkları bir gelecek. Umarım o zamana kadar buna “düğüm” demeyeceğiz. Bu noktada, güzel ve seksi hafif bir mobil uygulama olacak. Kullanıcılar, artık merkezi bir partiye ihtiyaç duymadan herhangi bir kişiyle herhangi bir jetonu doğrudan değiştirebilirler..

Tamamen çalışan, merkezi olmayan bir değişim olmaya hazırız. Borsalar arasında para transfer etmek için Lightning ağı gibi ödeme kanallarını kullandığımızdan, gelecekte bu gerçekten mümkün olana kadar olgunlaşması gereken tek şey teknolojidir. Üçüncü bir dünya ülkesindeki küçük bir mağazadaki birinin herhangi bir madeni parayı kabul edebildiğini ve işlemin Bitcoin gibi mağaza sahibinin istediği parayla yapıldığını düşünün..

Steven: Bu konudaki tutumunuz beni büyülüyor çünkü duyduğum diğer çözümlere özgü. Likidite sorununu çözmeye çalışan başka şirketler de var, ama siz bunu, en azından başlangıçta doğrudan borsalara bağlandığınız bir şekilde yapıyorsunuz. Altyapıları var, orada kullanıcıları var.

Kilian: Ve likiditeye sahipler. Ayrıca, bizim gibi bir teknoloji yığını seçtiğinizde, merkezi olmayan borsa ağımızın borsaların gereksinimlerini karşılayabilmesini sağlamak için, anında olmanız gerekir. Onları kişisel olarak kullansam da, 0x veya EtherDelta gibi mevcut haliyle merkezi olmayan borsaların hiçbir zaman kitlesel olarak benimsenmeyeceğine ikna oldum. Bir ticaretin onaylanması, zincir içi bir işlem için ücret ödemesi ve farklı zincirlerdeki farklı cüzdanlar için özel anahtarlarımı kullanması için bir saat veya daha fazla beklemem gerekirse, bu bir perakende tüccar olarak kullanacağım bir şey değil. Yani evet, daha karmaşık teknoloji yığınını seçtik. İki ay önce bile başarıyla test edilen teknolojiyle çalışmayı seçtik, ancak bunun doğru bir karar olduğuna inanıyorum ve bunu doğru yapmak için zaman ayırıp çalışacağız.

Colin: Donanım cüzdanlarıyla entegre etme planlarınız var mı?

Kilian: Gelecekte – kesinlikle. Kendim de donanım cüzdanları kullanıyorum ve iyi bir kullanıcı deneyimi sağlarken özel anahtarlarınızın kontrolünde olmak için iyi bir seçim olduklarına inanıyorum.

Colin: Sorunun bazı merkezi olmayan borsalarda olduğunu düşündüğüm şeylerden biri, akıllı sözleşmelerin güvenli olduğu halde ağın emrinde olması. Ağ Crypto Kitties nedeniyle tıkandıysa, ticaret emriniz geçebilir veya geçmeyebilir. Exchange Union akıllı sözleşmeler mi kullanacak yoksa tamamen kendi protokolleriniz mi olacak??

Kilian: Başlangıç ​​olarak, ödeme kanallarını kullanıyoruz, yani gerçek değer aktarımı blok zincirinde değil, bir katman üzerinde gerçekleşiyor. Lightning Network’ü Bitcoin, Litecoin ve diğerleri üzerinde ve Raiden Network’ü Ethereum’da kullanacağız. Diğer tüm büyük zincirler, örneğin NEO’daki Trinity gibi, ya planlıyor ya da halihazırda çalışmakta olan ödeme kanalı uygulamalarına sahip. Bir ticareti güvence altına alan teknolojiye Atomik Swap denir. Biz [blockchain endüstrisi], tarihte ilk kez merkezi bir emanet hizmetine ihtiyaç duymadan iki varlığın takas edilmesini sağlayan Atomic Swaps gibi teknolojiye erişebiliyoruz. İki tarafın birbirine güvenmeden doğrudan ticaret yapmasını sağlarlar. Bu harika. Dolayısıyla, hayır, temeldeki blok zincirinin tıkalı olup olmadığı konusunda endişelenmiyoruz çünkü ticaretler blok zincirinde değil ödeme kanalında gerçekleşiyor..

Colin: Bir fayda jetonu var mı?

Kilian: Evet, bir simgemiz var: XUC. Özetlemek gerekirse, bir ICO yapmadık. Yarım yıl önce fikir ortaya çıktığında özel bir yerleştirme yaptık ve insanlar bu fikre yatırım yapmakla ilgileniyordu. Jetonu doğru şekilde nasıl kullanacağımızı düşünmek için çok zaman harcadık ve jetonun kullanımını zorlamamaya çok özen gösterdik. Örneğin, jetonu başka bir para biriminin yerini alan ve XRP’de olduğu gibi tel üzerinden transfer edilen bir aracı para birimi olarak kullanmak bir seçenek değildi. Bu çok başarısız, çünkü “havasız” bir aracı oluşturmak mümkün değil.

USD’nin bugünlerde hala en iyi geleneksel para birimi aracı olmasının bir nedeni var – çünkü neredeyse tüm diğer para birimlerine karşı likit piyasalar var. Kripto için bu Bitcoin için geçerlidir. Bankaların neden bunu yapmak istemediklerini tamamen anlıyorum çünkü bu mantıklı değil ve riskler yaratıyor. Tokeni bir ücret ve teşvik sistemi olarak kullanıyoruz. Başlangıç ​​olarak, jetonumuzun zaten tükendiği ve işlem gördüğü ve zaten değerinin olduğu lüks bir konumdayız. Bu jetonu Exchange Union’ı kurmak için kullanabiliriz. Şimdi, açık kaynak geliştirici topluluğumuzu oluşturma aşamasındayız. Kodumuzu, koda katkıda bulunan, incelemeye ve teste katkıda bulunan geliştiricileri ödüllendirmek için kullanıyoruz.

İkinci aşamada, Exchange Union kurulup çalışmaya başladığında, likidite ve sipariş geçişlerini ödüllendirmek için kullanılacaktır. Bu şimdiye kadar kimsenin çözemediği bir sorun. Ödeme kanallarınız var ve Atomik Takaslarınız var. Şimdi, anında ve güvenmeden takas yapabiliyorsunuz, ancak sorun şu ki, diğerinin düzenini merkezi bir parti olmadan nasıl bileceksiniz? “Merkezi olmayan düzen kitaplarından” bahsettiğimizde bunu kastediyoruz, bu nedenle diğerlerine bir şekilde belirli bir düzenin var olduğunu bildirmeliyiz.

Kısacası, ağa likidite sağlarsanız ve likidite kullanırsanız ödeme yaparsanız jetonumuz olan XUC kazanacaksınız. Başkalarının siparişlerini iletiyorsanız, bu nedenle siparişleri almak, iletmek ve doğrulamak için hizmet sunarsanız, küçük bir ücret alırsınız. Merkezi olmayan bir sipariş defteri teşvik sisteminin çalışması için jetonumuzun fikri budur.

Teşekkür ederim

Kilian’a yoğun konferans gününün dışında bizimle konuşmak için zaman ayırdığı için tekrar teşekkür ederiz. Exchange Union projesi hakkında daha fazla bilgi edinmekten büyük keyif aldık ve güncellemeleri duymak için sabırsızlanıyoruz.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me