Merkezi iş modelleri yüzyıllardır dünya ekonomisinin temeli olmuştur. Bununla birlikte, ademi merkeziyet hareketinin erken aşamalarını görmeye başlıyoruz. Çoğu kuruluş hala merkezi iş modellerine güvenme eğilimindeyken, merkezi olmayan blok zinciri iş modelleri giderek daha popüler hale geliyor.

Merkezi olmayan blok zinciri iş modelleri teoride kulağa iyi geliyor. Ancak, bu modellerin pratikte nasıl işleyeceğini anlamak önemlidir. Bu makalede, bu iki farklı iş modelini karşılaştıracağız ve merkezi olmayan bir blockchain iş modelinin geleceğin ekonomisine tam olarak nasıl öncülük edebileceğini anlamaya çalışacağız..

Karar Verme / Yönetişim Süreçleri

Çoğu işletme, hiyerarşik liderliğe dayalı kararlar alır ve halk oylamasıyla ulaşılan bir fikir birliğine dayanmaz. Örneğin, Apple veya Google gibi bir şirket tarafından oluşturulan politikalar, yeni bir mobil uygulamanın onaylanıp onaylanmayacağını belirler. Bu sistem altında, şirket içindeki birkaç kilit kişi bu kararı verir veya yönetişim sistemleri ve politikaları oluşturur. Bu çok merkezi bir iş modelidir.

Bir başka örnek, bir bankanın müşterilerinin günde ne kadar para çekebileceğini belirleme kabiliyetidir. Bu limitler potansiyel olarak yükseltilip değiştirilebilir olsa da, bunu yapmak bankadan bir onay süreci gerektirir: merkezi bir otorite. Esasen, bu işletmeler çok fazla gözetim gerektirir ve bazen sadece iş modellerinin tasarımı nedeniyle inovasyon olanaklarını engelleyebilir..

Bunun aksine, merkezi olmayan sistemlerde karar verme süreçleri, sadece şirketi yönetenler yerine tüm kullanıcıların çoğunluğunun lehine oluşturulabilir. Örneğin, Apple ve Google’ın tüm içerik gönderimlerini tek tek incelemesini sağlamak yerine, birçok merkezi olmayan sistem, platformdaki her kişinin içeriğin içeriğin olup olmadığını belirlemek için eşit oy hakkına sahip olabileceği yeni bir model önerir. kabul edilmiş.

Şirketler için, Merkezi olmayan blok zinciri iş modelleri, onay sürecini çok daha ucuz ve daha basit hale getirecektir. Ancak,% 51 saldırıları gibi mevcut bilinen sorunların, sistemde kötü kaliteli içeriği onaylayabilecek “kötü oyunculara” yol açabileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle, blockchain projeleri, bu modelde iyi oyuncuların nasıl teşvik edileceği konusunda yaratıcı bir şekilde düşünmelidir. Merkezi olmayan bir şirket, karar verme süreçlerinden sorumlu “iyi aktörleri” tutabilirse, merkezi olmayan bir özerk organizasyon (DAO) olarak bilinen şeyi yaratabilir..

iş görüşmesi

Gelir / Finansal Modeller

Dijital indirme platformları söz konusu olduğunda, para da nihayetinde merkezi otoriteler tarafından kontrol edilir. Örneğin, hem Apple hem de Google, mobil uygulamalar, şarkılar, e-kitaplar ve platformlarında satılan diğer ürünler için 70-30’luk bir gelir payı kullanıyor. Geliştiriciler fonların büyük bir bölümünü elinde tutsa da, bu şirketlerin ödemenin% 100’ünü işlediğini ve gelirin nispeten büyük bir bölümünü elinde tuttuğunu ve bu da onları parasal açıdan oldukça merkezileştirdiklerini unutmamak önemlidir..

Merkezi olmayan blockchain iş modelleri, içerik üreticileri için daha iyi ödüllere genel vurgu yaparak içerik üreticilerinin (yani uygulama geliştiricilerinin, müzisyenlerin vb.) Beğenisini kazanmaya çalışır. Merkezi olmayan uygulama mağazalarının kullanıcı tabanı henüz çok artmamış olsa da, bu projelerin çoğu, içerik üreticisinin bakış açısından çok daha kazançlı olan iş modellerine sahiptir. Merkezi olmayan bir uygulama mağazasındaki gelir dağılımının 70-30 yerine 99-1’e (veya daha düşük) yakın olduğunu hayal edin. Şirketler Durum’u sever ve Blockstack teklif ediyorlar.

blok yığını

Veri Depolama / Sosyal Medya

İşletmeleri merkezileştiren bir diğer faktör de veri depolamanın doğasıdır. Örneğin, Facebook gibi şirketler hassas verileri merkezi veritabanlarında depolar. Bu, kullanıcıların siteye kaydolması ve siteyi kullanması için ön ödeme yapılmamasının nedenlerinden biridir. En azından, bu sistemlerdeki veriler, hedefli, demografik tabanlı reklamlar aracılığıyla dolaylı olarak kâr için satılabilir. Bir kullanıcının yaşından hobilerine kadar değişen önemli bilgiler, değerlidir ve merkezi veritabanları sayesinde kolayca erişilebilir durumdadır.

Merkezi olmayan sosyal medya platformlarında, veriler genellikle hedefli reklamlar aracılığıyla kâr amacıyla satılmaz. Bunun nedeni, sosyal medya platformlarının, merkezi olmayan bir iş modelinde kullanıcı verilerinin nihai sahipleri olmayacak olmasıdır. Kullanıcı açısından bakıldığında, bu, kişisel verileri korumayı çok daha kolay hale getirir ve verilerin nasıl kullanılacağı konusunda daha fazla seçeneğe sahip olur..

Bununla birlikte, şirketler için ikilem, hedeflenen reklamlar aracılığıyla gelir elde etmek için kullanılabilecek verilere erişmeden para kazanan bir iş modelinin nasıl oluşturulacağıdır. Bu, ücretsiz bir modelden, kullanıcıların içerik oluşturma, beğenme, görüntüleme vb. İçin birbirlerine ödeme yaptıklarında şirketlerin mikro ödemelerden küçük bir pay alacakları ücretli, paylaşımlı bir ekonomik modele geçişi gerektirebilir. İşletmeler için bu iyi bir yol gibi görünüyor. gelir elde etmek için. Ancak, merkezi olmayan platformların kullanıcıları bu değişikliği kabul etmeye istekli olmalıdır. Bu tür bir modelin Steemit gibi sitelerde kullanıldığını görmeye başladık..

Steemit

Hangi iş modeli daha iyi?

Yukarıda belirtilen merkezi iş modelleri için durumlarda, birçok farklı kullanıcı türü sistemik kusurlar görür. Kullanıcılar için karar verme becerisinin eksikliği, içerik üreticileri için adil olmayan gelir paylaşımları ve genel veri koruma / kullanıcı gizliliğinin olmaması gibi şeyler birçok sorunu beraberinde getirir..

Merkezsizleştirilmiş blok zinciri iş modellerinin çoğu henüz başlangıç ​​aşamasındadır ve henüz merkezileştirilmiş muadilleriyle rekabet edecek kadar ortaya çıkmamıştır. Ancak, ortaya çıkan bazı blockchain projelerinin nasıl ve neden potansiyel olarak çok daha iyi çözümler sunabileceğini anlamak önemlidir..

Zamanla, merkezi olmayan iş modelleri, çoğu insanın bugün kullandığı mevcut merkezi sistemlerden çok daha iyi olmalıdır. Ancak, merkezi olmayan iş modellerine geçişi bir gecede gerçekleştirmek kolay değildir. İlk olarak, birçok noktaya dikkat edilmesi gerekecek.

Ademi merkeziyetçilik, içerik üreticilerinin ve tüketicilerin büyük çoğunluğu için sonuçta daha iyi olsa da, ademi merkeziyetçi şirketlerin de kullanıcı benimseme ve karlılık arasındaki doğru dengeyi bulmaya gelince yenilikçi olmaları gerekecektir. Şu an için, iş modellerinde bir değişikliğin nasıl gerçekleşeceği ve nihayetinde bu harekete hangi şirketlerin öncülük edeceği henüz belirlenmedi..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me