Lachlan McDonald, MOVA Kurucu Ortağı & CEO

lachlan mcdonald

Coin Central’dan Steven Buchko geçtiğimiz günlerde bir öğleden sonrayı (veya Lachlan için sabahı) konuşarak geçirdi. MOVA kurucu ortak ve CEO Lachlan McDonald. Avustralya’da yaşayan Lachlan, BHP Billiton ve Loch gibi şirketlerle çalışan tedarik zincirlerinde zengin bir geçmişe sahiptir. & Co.

Şimdi, Lachlan ve MOVA ekibi, ayrık tedarik zinciri varlıklarını birbirine bağlamak ve blok zinciri aracılığıyla nasıl bildiklerini en iyi şekilde alana hesap verebilirlik getirmek istiyor. Bu röportajda, bu yeni blockchain şirketinin arkasındaki motivasyonlara ve lojistik sistemlerin merkezi olmayan teknolojiden nasıl yararlanabileceğine değineceğiz..

Görüşme

SB: Blockchain teknolojisi ve kripto para birimine ilk olarak nasıl dahil oldunuz??

LM: Komik hikaye, aslında – onlar onun iki parçası. İlk olarak, uzun süredir blockchain hakkında bir şeyler duyuyorum. Normal işimde Boston Consulting ve BHP Billiton gibi firmalar için sözleşmeler ve satın alma konusunda çalışıyorum. Onlar için yaptığım şey tedarik zincirlerini dönüştürmek.

Blockchain hakkında çok şey duydum, ancak şu anda çalışan herhangi bir pratik, gerçek dünya teknolojisi görmemiştim. Onu kullanan büyük adamların hepsi kendileri için optimize ediyor. Maersk var, ancak bunu genel olarak küresel tedarik zincirleri için değil, Maersk için optimize ediyorlar.

Bunu birkaç ay önce çocuklarımı Disneyland’e götürdüğümde başımın arkasına almıştım. Amerika’daki kuzenlerim gerçekten kripto ile ilgileniyorlardı, bu yüzden Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini duymuştum. Teknolojiyle ortaya çıkan tüm yeni, harika şeylerle gerçekten ilgileniyorlardı ve hangi şeylere yatırım yapmaları gerektiğini benimsemek için benim yanımdan geçmek istediler..

Kontrol etmem için defalarca girişimde bulunduktan sonra oturdum ve piyasaların nerede olduğuna bir göz attım. Teknolojinin çalışıp çalışmadığını görmek istedim. Gerçek müşterileri var mıydı ve eğer öyleyse, bu müşteriler kimdi? Bunlar büyük Fortune 500 şirketleri mi yoksa Minnesota dışında küçük bir nakliye şirketi mi? Elbette Minnesota dışındaki kamyon şirketlerine karşı hiçbir şey yok..

Gerçek dünya problemlerine pratik mühendislik çözümleri gerçekten yokmuş gibi görünüyordu. Finansman, kişiden kişiye değer işlemleri, işten kişiye değer işlemleri ve aracıların çıkarılması gibi bir dizi farklı alanda potansiyel olarak devrim yaratabilecek bu çok iyi pazarlanmış, heyecan verici bir teknoloji vardı. Bunların çoğu gerçekten heyecan vericiydi.

Ancak, 30 veya 40 milyar dolar değerindeki şirketler için teknik bir değişiklik yapmaya çalışmanın iş tarafında olduğum için, bunun gerçekten zor olduğunu biliyorum. İnsanlara ve davranış değişikliğine güvenmek zorunda olduğunuzda, işler burada parçalanır. Teknoloji havalı olabilir, ancak gerçek dünya ortamında çalışmadığı sürece oldukça zorlayıcıdır.

Ben de kuzenime döndüm ve “Sanırım bunu daha iyi yapabiliriz” dedim. Blockchain’in dağıtılmış defterinin bana akıllı sözleşmeler yürütme yeteneği vereceğini biliyordum. Mühendislik problemini çözdüğünüz sürece, bunları uygulayabilir ve müşteriler için gerçek dünya ürünleri üretmeye başlayabilirsiniz. Pratik deneyimim işte burada devreye giriyor.

Bu şirket [MOVA], bu iki dünyayı birbirine bağlamaya çalışırken doğdu. Kariyerim boyunca küresel tedarik zincirinde gördüğüm sorunlar ve teknolojinin gerçek dünyadaki müşterilerin eline geçmeye çalışırken pratik kullanımı.

MOVA sistemi

Sana tamamen katılıyorum. Özellikle tedarik zincirlerinde, gerçek anlamda benimsenmesi için gerçek dünyadaki kullanım örneklerine odaklanmanız gerekir. MOVA bunu nasıl başarıyor?

MOVA özünde nesneleri taşımayı kolaylaştıran bir uygulamadır. Bir şeyleri taşımak zor, şu anda.

Kurumsal şirketler büyük, karmaşık tedarik zincirlerine sahiptir ve her yıl milyonlarca ürünü taşır. Herhangi bir gecikme olursa, kesinti genellikle saatte yüz binlerce dolar olarak ölçülür..

Yaptığımız şey gerçekten oldukça basit. Tedarik zinciri taraflarını birbirine bağlamak ve şartlar konusunda anlaşmaya varmalarını sağlamak için akıllı sözleşme teknolojisini kullanıyoruz, çünkü çoğu zaman her şey çılgınca oluyor. Örneğin, otorite müdürü Perşembe günü burada olmalı, ama aslında Çarşamba günüydü ve ortada bir yerlerde, hepsi bozuldu. Böylece, şartları netleştirmeyi kabul ederler ve bu şartlar blok zincirinde özerk olarak uygulanır..

Akıllı sözleşmelerden yararlanmanın en güzel yanı, bize gerçek dünya performans araçları sağlamasıdır. Ürün geç bırakılırsa ve kamyon sürücüsünün performansı ortalamanın altındaysa, daha az ödersiniz. Sözleşmeyi oluştururken, geç kalmaları durumunda bir dizi ceza seçebilirsiniz..

Ethereum blockchain akıllı sözleşme platformunu bir dizi platformdan gerçek zamanlı, gerçek dünya GPS teknolojisi ile entegre etmeyi başardık. Filonuzun nerede olduğu konusunda size her an görünürlük sağlar. Ayrıca size performans geçmişi verir, böylece geriye dönüp günlükleri toplayabilirsiniz.

Başka bir örnek: geçen ay geç gelen bu on yük aslında kamyon şoförünün hatası değildi, depomdu. Depodaki sıra zamanlarının korkunç olduğunu görebilirsiniz..

MOVA üç katlıdır. Size teslimat şartları konusunda netlik sağlar, bu teslimat şartlarının uygulanmasını otomatikleştirir ve size gerçek performans araçları sunar.

Ek olarak, nakliye şirketlerinin satışları şu anda 60 ila 90 gün arasında ödenmektedir. Bu, bir şirketin iflas etmesine neden olabilecek önemli nakit akışı sorunlarına yol açar. Bu şirketler, faiz oranlarını belirlerken alacak riskini hesaba katmak zorunda oldukları için, taban oranları normal piyasa fiyatının üzerine çıkar. MOVA ile ödeme süreleri 60 günden 90 güne çıkacaktır..

Bu, hem müşteri hem de müşteri için maliyetlerde bir düşüşe neden olacaktır çünkü herkesin koyduğu tüm risk primlerini ortadan kaldırmaktadır. Müşteri, yarın her şeye ihtiyaçları olduğu için risk primlerini koymaktadır. Genellikle teslimat programları çok zayıftır ve sistemleri, ulaşım şirketinin sistemleriyle iyi bir arayüz oluşturmaz.

MOVA’dan en çok kimin yararlanacağına dair bazı örnekler verebilir misiniz??

Geçen yıl, dünyanın en büyük madencilik ve inşaat ekipmanı üreticilerinden biriyle çalıştım. Milyonlarca teslimatları var, ancak bu teslimatların% 82’sinden fazlası,% 5’ten daha azının olması gerektiği halde ekspres kargo ile yapıldı. Navlun ifade ettiğiniz her seferde, ortalama olarak% 25 daha maliyetli.

Bunu kabul etmenin iki yolu var. İlk olarak, insanlar işlemlerini uçtan uca blok zincirine koyabilirler. Bu, ödeme koşullarını değiştiren insanlar için biraz yanıltıcı olabilir. Otomatik araçlarımızı alacaklar.

İkinci kısım, sadece raporlama ve gerçek zamanlı gösterge tablosu işlevlerine sahip olabilmeleridir. Bu onlara geç (veya erken) olan her şeyin ve neden geç (veya erken) olduğuna dair aylık bir rapor verir. Geçmiş hayatımda buna sahip olsaydım, bu son derece güçlü bir araç olurdu.

Bununla ilgili vizyonum, bu tedarik zincirlerini birbirine bağladığınızda, satıcılar ve müşteriler arasındaki engelleri yıkmanızdır..

Gerçek zamanlı gereksinimleri ve üzerinde performans verileri olan çevrimiçi bir e-açık artırma platformu sağlamak istiyoruz. Sorguladığınız kişilerin puanlarını görebileceksiniz. Gerçek zamanlı performans araçlarına sahip olduğunuz için büyük ihale maliyetlerine ve büyük sözleşme yönetimi hızlandırma maliyetlerine sahip olmayacaksınız ve bir tür ihale yapmaktan çok daha güçlü olan işlem performans geçmişlerini görebilirsiniz..

Acil bir teslimata ihtiyacınız varsa, esasen açık artırma yapabilirsiniz. O alandaki sizin için bunu tamamlayabilecek herkese teklif verebilirsiniz. Şu anda bölgenizde bunu yapabilen 15 tedarikçi olabilir, ancak sayılarını bilmiyorsunuz.

Bu partileri müzayede yoluyla birbirine bağlamak, o kamyonda bir şeyi olan tüm insanlar için kilo başına toplam maliyeti düşürür. Aynı zamanda kamyonu nakliye şirketi için daha ucuz hale getirir ve çevre üzerindeki etkiyi azaltır..

GPS sistemleri ile bağlantıyı seviyorum. Kaliteyi de sağlamaya yardımcı olmak için diğer IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazlarıyla bağlantı kurma planınız var mı??

Bu mükemmel bir nokta. Evet, IoT gelişmeye devam ederken bizim için son derece faydalı olacak. Yine de bizim için sadece kaliteli bir bakış açısı olmayacak. Daha geniş bir veri noktası aralığından daha doğru gerçek zamanlı telemetrik verilere sahip olursak, bu pazarda herhangi bir zamanda gereksinimlerin veya kapasitenin ne olduğuna dair daha doğru bir temsil sağlar..

Esasen dünyadaki potansiyel olarak her kamyonda, her kariyere sahip kamyonette ve her gemide her metrekareyi alıp yeni bir pazar yaratmaya çalışıyoruz. Bunu demokratikleştirmek ve serbest piyasanın bu alanı daha etkin kullanmasına izin vermek istiyoruz..

Şu anda, bir kamyonun nereye gittiğini, ne kadar hızlı gittiğini vb. Görebilirsiniz. Ancak, bir kamyonda kutuların birbiriyle ilişkili olduğu yerleri daha iyi anlayabiliyorsanız, bunları bir kamyonun içinde istiflemeye başlayabilirsiniz. daha verimli bir düzen. Daha sonra, siparişleri herhangi bir nakliye şirketine veya geçmişte aracılar kullanmış olan herhangi bir müşteriye gönderebileceksiniz..

Bu IoT bağlantılı cihazlar artık redaksiyonları kendileri tetikleyerek bu aracıyı değiştirebilmelidir. Size paketli kamyonun yoldan geldiğini ve ne zaman varacağını söyleyebilir. Bu, daha sonra bir dizi olayı tetikler – yalnızca belirli bir pakete sahip olduğunuz satıcıyla değil, aynı tedarik şubesine bağlı birden çok satıcı ve birden çok müşteriyle.

mova uygulaması

Potansiyel müşterilere ulaşırken, varsa, hangi şüphecilik parçalarını duydunuz??

Aslında bu, bu projenin en heyecan verici bölümlerinden biri ve onu güçlü, temelde kullanımı ücretsiz bir araca ayırmamın nedeni buydu. Gelen işlemler için küçük bir işlem ücreti alıyoruz, ancak aracı indirmek ücretsizdir.

Dünyanın en büyük üç madencilik şirketinden ikisiyle görüştüm. Ayrıca Asya Pasifik bölgesindeki en büyük nakliye sigortası şirketiyle de görüştüm. Hepsi deneme talep etti ve şu anda Hastings D’deki akıllı sözleşmemizle gerçek dünya denemesi yapıyoruz&E, dünyanın en büyük Caterpillar bayilerinden biri ve Avustralya’nın en büyük şirketlerinden biri.

Akıllı sözleşmemiz operasyoneldir ve kullanıcı arayüzünü, iş akışı sürecini ve ayrıca yönetim raporlama sürecini iyileştirmek için onlarla birlikte çalıştık..

Ocak ayından beri onlarla denemeler yapıyoruz ve çok iyi gidiyorlar. Bir tür gerçek dünya etkisi gösterdiğimizi gösteriyor.

Bizim felsefemiz bu. Saat 3’te depoda olan adam için işe yaramalı ve tamamen sinirlendi.

Araç basit, etkili olmalı ve “Bu, işimi kolaylaştıracak. Hayatımı kolaylaştıracak. “

Bir nakliye şirketinin müşterisi ürünü görüp “Vay be, doğru davranışları teşvik etmek için gerçek zamanlı performans araçlarına sahip olabilirim. Bu paketin eksiksiz, zamanında ve kırılmadan teslim edilmesini istiyorum ve bunun nasıl olduğunu görebiliyorum. ” Bu inanılmaz derecede değerli.

Diğer platformlar üzerinden Ethereum üzerine inşa etme veya hatta kendi blok zincirinizi oluşturma kararınızı etkileyen faktör nedir??

Mükemmel nokta. Los Angeles’tayken teknik incelemeler okuyordum ve aynı zamanda kaynak kodlarını inceliyordum. Bana göre Ethereum, kullanılabilecek en kullanışlı, pratik ve test edilmiş akıllı sözleşme araçlarına sahip gibi görünüyordu..

Gidip NEO’lularla tanıştım ve nerede oldukları hakkında konuştum. Bu proje gerçekten heyecan verici. İşlevselliklerinin gerçekten harika olacağını düşünüyorum, ancak ihtiyacım olandan farklı bir yerdeydiler. Şimdi işe yarayan kanıtlanmış bir çözüme ihtiyacım vardı.

Bu süreçten geçerken, şu anda piyasada olan ve operasyonel olan akıllı sözleşmelerin çoğu işlemsel bir şekilde oldukça basit görünüyor. Bazı bakiyeleri kontrol edebilen veya belki birinin işlem geçmişini kontrol edebilen bir tür alt sözleşme işlevleriyle bir taraftan diğerine işlem değeri, ancak operasyonel ürünlerden haberdar olduğum kadarıyla gerçekten bu kadar..

MOVA’yı oluştururken karşılaştığınız zorluklardan bazıları neler oldu??

İşin zor kısmı, ön ucun basit ve zarif bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Yazdığımız, bir işlemin nerede tetiklendiği ve işlemleri tetikleyen hesapların kimler olduğu konusunda karmaşık bir koşullu veri kümesi alabilir..

Değişken oran yapıları hakkındaki tüm bilgileri çeker ve değişken oranlı yapıları nereden çektiğine göre verileri ayırabilir. Doğru iş için doğru kamyonu almanızı sağlamanın bir dizi koşulu vardır. Yanlış bir kamyona binerseniz, daha fazla maliyet ve daha fazla zaman demektir.

Oradan, tüm performans unsurlarını GPS sistemi aracılığıyla tetikliyoruz. Daha sonra, esasen size yol boyunca bazı bayraklar verir. Örneğin, size bir paketin arkasında olup olmadığını, gerekçesini söyleyecek ve bu konuda ne yapmak istediğinizi soracaktır..

Akıllı olmayan ve bir saniye geç kalan herkes için otomatik olarak ödeme yapan bir sistemle insanları bir köşeye sıkıştırmak istemiyorum. Bunu kimse istemez. Bu, doğru davranışları teşvik etmiyor ve benden daha zeki insanlar bunun etrafında yollar bulacak.

MOVA için sırada ne var?

Ürünü test ettik ve çalışıyor. Bir müşterinin çalıştığı ve işlevselliği test etmek için kukla işlemler kullandığı bir deneme ön ucumuz var.

Önümüzdeki üç ay içinde bunu daha operasyonel müşterilere sunacağız. Ancak, bu yayınlandığında, bunun herkesin alıp “Tanrım, bu neden daha önce icat edilmedi? Çok basit ve kullanımı kolay. ” Harika olan şu ana kadar aldığım geri bildirim, insanların zaten ona nasıl yaklaştığıdır.

Okuyucularımızın bilmesini istediğiniz başka bir şey var mı??

Birkaç şey. Birincisi, felsefemiz, gerçek dünya mühendislik çözümü olmamızdır. Şu anda bu teknolojiyi doğru şekilde kullanmak için gerçek dünya operasyonel denemelerimiz var.

Bir araya getirdiğim ekip, esasen eski McKinsey, eski Boston Consulting, Amazon ve IBM çalışanları, hepsi benim gibi, takip etmek değil, liderlik etmek istediğimizi düşünüyor.

Şeffaf olduğumuzdan ve ürünün gerçek olduğundan emin olmak bizim için önemlidir çünkü kişisel olarak, orada bulunan birçok teknolojinin inanılmaz derecede heyecan verici olduğunu düşünüyorum, ancak şu anda pazarlama yutturmacasının arkasında pek çok insanı yapan bir kültür var. doğru nedenlerle atlamayın. Teknolojinin en azından deneme bazında çalıştığından emin olmak istiyorum, bu işi yapmaya gerçekten yatırım yapan bir ekip oluşturduk ve insanları olabildiğince çok sayıda lüks kolejle takıma dahil etmeye çalışmak yerine deneyime sahip olduğumuzdan emin olmak istiyorum. mümkün. Muhtemelen şimdi biraz arsız oluyorum.

Teşekkür ederim

Gerçekten arsız, Lachlan, ama sorun değil – arsızlık iyidir. Bizimle konuşmak üzere şafak vakti kalktığın için tekrar teşekkür ederim. Lansmanınızı dört gözle bekliyoruz ve MOVA’ya iyi şanslar diliyoruz!

Röportaj yapmamızı istediğiniz bir proje kurucusu var mı? Bize tweet gönderin @kafadergisi önerilerinizle.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me