NEM: Harekete Katılın

Yeni Ekonomi Hareketi (NEM), yaklaşan blockchain ekonomisine güç sağlamak için kurumsal düzeyde bir çözümdür. Başlangıçta NXT’nin bir çatalı olması amaçlanan topluluk, 25 Haziran 2014’te yayınlanan bir alfa sürümüyle ve 31 Mart 2015’te ilk kararlı sürümle tamamen yeni bir kod tabanı kullanmaya karar verdi. Platform şu anda C ++ ile yeniden yazılıyor ve olacak 2018’in başlarında “Catapult” güncellemesi olarak yayınlandı.

Akıllı Varlık Sistemi

NEM blok zinciri, Akıllı Varlık Sistemi dedikleri şeyi güçlendirir. Bu sistemin, basit, güçlü API çağrıları üzerine inşa edilmiş herhangi bir sayıdaki kullanım durumu için açık, özelleştirilebilir bir blok zinciri çözümü olması amaçlanmıştır. Blok zinciri güvenceye alınır ve işlemler, NEM çekirdek yazılımını çalıştıran küresel bir düğüm ağı tarafından işlenir ve ağ, bir API Ağ Geçidi sunucusu olarak kullanılır..

Bu, tüm NEM işlevselliği API çağrılarına erişilerek kullanılabildiğinden, blockchain destekli uygulamalar oluşturmak isteyen geliştiricilerin herhangi bir özel NEM yazılımı çalıştırmasına gerek olmadığı anlamına gelir..

Bu, sistem tasarımı ve çeşitli uygulamaların NEM ağından nasıl yararlandığı konusunda çok fazla esneklik sağlar. Uygulamalar, NEM API’ye doğrudan erişebilir, NEM taleplerinin yanı sıra ayrı bir sunucuya erişebilir veya mevcut sunucular arka planda NEM’den yararlanacak şekilde uyarlanabilir.

Doğrudan NEM Blockchain kullanan bir mobil uygulama

Mevcut bir sunucuya ek olarak NEM ağını kullanma

NEM blok zincirini kullanan eski bir sistem

Geliştiriciler NEM’i tanımlar Adresler varlıklar için kapsayıcı görevi gören ve zaman içinde güncellenip değiştirilebilir. Bir Adres, basitçe bozuk para tutan bir cüzdanı veya imza gerektiren bir belge veya oy toplayan bir seçim gibi daha karmaşık bir şeyi temsil edebilir..

Geliştirici daha sonra oluşturur Mozaikler: Adreslerde yer alacak madeni paraları, imzaları veya oyları temsil eden aynı, devredilebilir varlıklar. Bu esnek sistem adresler ve yapılandırılabilir mozaikler sayısız kullanım durumu için uygundur ve tüm NEM işlevselliğine NEM API aracılığıyla erişildiğinden, herkes hayalini kurduğu herhangi bir sistemi kurabilir ve onu göreceli kolaylıkla NEM blok zincirine bağlayabilir.

Önem Kanıtı ve Hasat


NEM Blockchain, ağa aktif katılımı teşvik eden bir süreç aracılığıyla fikir birliğine varmak için bir Önem Kanıtı algoritması (Bitcoin’in İş Kanıtı veya PIVX’in Teminat Kanıtı’nın aksine) kullanır. Bu, merkezi olmayan, çevik bir iyi davranan düğümler ağı oluşturur. Her düğümün bir önem puanı ne sıklıkla yapabileceğini belirler hasat (PoW veya PoS sistemlerinde madencilik veya stake etmeyi düşünün) XEM, NEM’in yerel simgesi.

Bu sistemin bir kısmı şu şekilde çalışır: hak etme madeni paralar: cüzdanınıza bozuk para koyduğunuzda, bunlar yatırım yapılmamış paralar olarak başlar.

Zamanla, paralarınız hesabınızın önemine katkıda bulunmaya veya sayılmaya başlayacaktır. Önem puanı almaya uygun olmak için, hesabınızda en az 10000 kazanılmış XEM bulunmalıdır..

Sistemin bu bölümü, PoS kurulumlarında jeton istifleme gibi davranır, ancak öneminizi hesaplamanın yalnızca bir parçasıdır.

Yetkilendirmeyi izlemeye ek olarak, NEM ağının işlem grafiği, hangi düğümlerin katkıda bulunduğu ve hangilerinin katkıda bulunmadığı hakkında bilgi sağlamak için sürekli olarak analiz edilir.. Bu, diğer kullanıcılara ne kadar çok işlem gönderirseniz ve ağı normal olarak ne kadar çok kullanırsanız, o kadar önemli hale gelirsiniz.. Hak kazanma süreci ve işlem ölçümleri, her düğüm için bir önem puanı verir ve bu puanlar, düğümünüzün XEM toplama olasılığını ölçeklendirmek için kullanılır..

PoI donanım yoğun olmadığından, güçten bağımsız olarak hemen hemen her makinede tam düğümlerin çalıştırılmasına izin vererek, en büyük makinelere sahip olanlar için hasadın merkezileştirilmesini önler.

Hak kazanma süreci aracılığıyla bir zaman taahhüdü gerektirdiğinden, birçok stake sisteminin “zengin daha zenginleşmesini” önler, burada en çok paraya sahip olanlar hemen en büyük kazanan olurlar ve geride bırakılamazlar..

Bitcoin gibi bazı sistemlerde, madencilik blokları ve bir ağ düğümü çalıştırmak ayrıdır. NEM sisteminde, ağı güvence altına almak için bir düğüm çalıştırmak ve madeni paraları toplamak aynı yazılım tarafından yapılır, tam bir düğüm çalıştırmayı teşvik eder ve hasat daha karlı hale geldikçe zamanla daha fazla ademi merkeziyetçilik sağlar..

Genel olarak, PoI sistemi benzersizdir ve umut verici görünmektedir, geleneksel fikir birliği yöntemlerine mükemmel bir alternatiftir ve tümü güçlü ve zayıf yönleri ile birlikte gelir.

Diğer Blockchain Özellikleri

NEM, ağdaki düğümler için bir “itibar sistemi” uygulayan Eigentrust ++ algoritmasının özel bir sürümünü kullanır. Temel olarak, her düğüm diğer düğümlerden aldığı bilgileri (yeni bloklar, işlemler vb.) Takip eder ve ardından bu bilgileri doğrular..

Bilginin geçerliliği kanıtlanırsa, sağlayan düğümün itibarı artar ve eğer kötü bilgi ise itibar azalır. Tüm düğümlerin itibarları daha sonra ağın etrafından geçirilir ve her düğüm içinde güncellenir. Bu, otomatik yük dengelemeye ve kötü düğümleri ağdan kaldırmaya izin vererek ağın olabildiğince sorunsuz ve hızlı çalışmasını sağlar..

Ek özellikler:

  • Çöp işlemlerinin ağı doldurmasını ve işleri tıkamasını önleyen yerleşik spam filtreleri
  • Ağın, zamanı kontrol etmek için herhangi bir dış sunucuya güvenmeden doğru zaman damgalarını korumasına izin veren bir P2P zaman senkronizasyon sistemi
  • Diğer paralar gibi verileri taşımak için işlem alanlarını hacklemeden blok zincirinde şifreli mesajlaşma
  • Çoklu imzalı adresler, geliştiricilerin paylaşılan adresleri tanımlamasına ve varlıklar ve kapsayıcılar üzerinde çok taraflı kontrol sağlamasına olanak tanır

Burada açıklanan teknoloji hakkında bilgi ve NEM t’de bulunabilir.ekoloji sayfası ve daha teknik detaylarda teknik referans.

Genel – Özel

NEM Public Blockchain

Herkes, yukarıda açıklanan API çağrılarını kullanarak herkese açık NEM blok zincirini kullanabilir, ancak daha fazla gizlilik gerektiren veya işleri şirket içinde tutmak isteyen uygulamalar için, NEM blok zincirinin özel bir sürümü dahili sunucularda çalışacak şekilde sağlanabilir ve yalnızca kullanıcının seçtiği önceden tanımlanmış düğümlerden yararlanın. Bu güvenilir, özel düğüm ağlarında, kötü düğümlerin sorunlara yol açmasını önlemek için yürürlükte olan bazı genel ağ özellikleri kaldırılabilir veya kapsam dahilinde yeniden kullanılabilir, bu da kapalı bir kutu kurulumunda daha da hızlı işlemlere (binlerce / saniyeye kadar) izin verir..NEM Özel blok zinciri

Bu özel blok zinciri konuşlandırmaları, sadakat puanı programlarından nakliye filosu lojistiğine kadar her şeyi güçlendirmek için kullanılabilir; bunların tümü, işlem verilerini hiç açığa çıkarmadan ve benzersiz hız ve güvenlik sağlamadan. Bu, mevcut dahili araçlarını güçlendirmek için blok zinciri kullanmak isteyen ve halka açık zincirin ek işlevselliğine ihtiyaç duymayan şirketler için çok mantıklıdır. Genel ve özel NEM sistemi için kullanım durumları şu adresteki web sitelerinde incelenir: https://nem.io/enterprise/.

Sonuç

NEM, yaklaşan blockchain destekli ekonomide büyük bir oyuncu olmayı vaat eden gerçekten etkileyici bir sistem sunuyor.. Geliştirme kolaylığı, esneklik ve benzersiz PoI sistemi, NEM’i bir blockchain çözümü oluşturmak isteyen herhangi bir geliştirici veya şirket için çok çekici bir platform haline getirir..

Zaman geçtikçe, NEM üzerine inşa edilen daha ilginç projeler göreceğimizi düşünüyorum. Gözün üstünde olsun!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me