Neyse, Bir Blokta Ne Var? | Block Explorers’a Giriş

Bu sitenin tedarikçisi olarak büyük olasılıkla zaten bildiğiniz bir blockchain, değişmez, dağıtılmış bir veritabanıdır; her yeni veri “bloğunun”, bir çoğunluk veya ölçülen azınlık tarafından bazı yöntemlerle (genellikle bir Kanıtı) doğru olduğu doğrulanır. Hemen hemen tüm blok zinciri blokları, öncelikle bir grup işlemler kripto para birimiyle ilişkili bu zincirlerin değişimini temsil eden.

Örneğin, Ethereum blok zincirine taahhüt edilen en son blok, blok yüksekliği, blok içinde onaylanan işlem sayısı, onaylanan tüm işlemler için işlem hashleri, takas edilen eterin toplam değeri gibi blok içinde zengin bir veri bolluğu içerir. blok içinde, toplam gaz değeri & blok içindeki ücretler & bloğu kazmanın ödülü.

Kısacası, her blok zinciri projesinde doğal olarak var olan çok sayıda güzel blok zinciri verisi vardır. Hemen hemen her meraklısından bir fiyat takipçisi veya sahte portföy isteyin & kendinizi bir .io baskınının içinde bulacaksınız & .co’lar; ancak herhangi bir kripto meraklısına, en son Bitcoin bloğunda onaylanan en yeni işlemlerin hepsini nerede bulabileceklerini sorun ve boş bir bakış alacağınızdan emin olun.

Adil olmak gerekirse, bu verileri anlamak zordur, araştırmak ve anlamak daha da zor. Neyse ki, yeni bir web sitesi sınıfı & uygulamalar, blockchain’i keşfetmeyi önemli ölçüde daha sezgisel hale getiren kripto sahnesine giriyor.

Giriş Gezginleri Engelle

Bir blok zinciri gezgini, bir blok zincirinde bulunan verilerle doğrudan arayüz oluşturan, bildiğimiz şekliyle basit bir web veya mobil uygulamadır.. Özetle bu kadar. Aslında, elinizdeki araçların derinliğini gerçekten anlamadan kripto web’de gezinirken muhtemelen popüler blok kaşiflerinden birine rastladınız:

https://blockexplorer.com/

https://longhorn.bullpay.com/

https://www.etherchain.org/

https://live.blockcypher.com/btc/

https://etherscan.io/

Daha sonra bir Etherscan örneğini ayrıntılı olarak inceleyeceğiz; çoğunlukla, bu blok kaşifleri çok benzer arayüzlere sahip ortak temel özelliklere sahiptir.

Block Explorers Ortak Özellikleri

Bir Blok Gezgini, temelde kullanıcıların belirli bir blok zinciri için blokları, işlemleri, akıllı sözleşmeleri ve aradaki hemen hemen her veri noktasını kolayca aramasına olanak tanıyan bir arama platformudur..

Blockchain-Blok Güncellemeleri

Hemen hemen her blok zinciri gezgini, ana sayfaları için sürekli güncellenen bir blok beslemesine sahip olacaktır. Blockchain.info & Etherscan.io web sitelerinde en son Bitcoin akışı var & Ethereum blokları sırasıyla kendi zincirlerinde yayınlandı. Aşağıda her iki arayüzü de kırmızıyla vurguladım:

Bir kripto para birimi blok gezgininin en temel özelliği, yukarıdaki görüntülere göre blok zincirindeki en son blokları göstermesidir. Her satır bir bloğu temsil eder & Tıklamadan, her bir blok hakkında önemli miktarda ayrıntılı bilgiyi görebiliriz. Blockchain.info BTC & Etherscan ETH blok kaşiflerinin her ikisi de bu satır gösteriminden aşağıdaki verileri sunar:

  • Blok Yüksekliği – bu belirli bloğun sıra numarası (unutmayın, bir blok zinciri bir başlangıç ​​bloğu, blok 0 ile başlar)
  • Blok Yaşı – belirli bloğun blok zincirinde yayınlanmasından bu yana geçen süre
  • İşlem Sayısı – artık bir blok zinciri geçmişinin parçası olan onaylanmış işlemlerin sayısı
  • Relayed By / Mined By – söz konusu son bloğu blok zincirine yayınlayan madencilik havuzunun veya varlığın adı

Tüm blok gezginleri, ilgili zincirlerinde oluşturuldukları saniyede yeni blokları listelemelidir. Gördüğünüz gibi, kripto para birimi blok zincirleri tarafından üretilen ham verilere biraz daha derine iniyoruz; ancak bu sadece başlangıç, Blockchain.info veya Etherscan.io’daki bir satıra (bloğa) tıklamak, bu blok hakkında önemli ölçüde daha fazla veri ortaya çıkarır..

Blockchain-Blok Güncellemeleri

Belirli bir ağ bloğuna tıklamak, önemli ölçüde daha fazla veri ortaya çıkarır. Yine aşağıda, kullanıcının açılış sayfasından bir blok önizlemesine tıkladığını varsayarak iki favori blok gezginimizi kullanıyoruz:

Yukarıdaki her iki ekran görüntüsü de Bitcoin’deki her blokta depolanan gerçek verileri gösterir. & Sırasıyla Ethereum blok zinciri. İlk olarak, önceki görünümlerde gördüğümüz tüm veri noktalarının, yükseklik de dahil olmak üzere burada da göründüğünü göreceksiniz., & yaş.

Bununla birlikte, daha önce elde edebileceğimizden çok daha fazla veri buluyoruz. Ham blok zinciri verileri açısından artık ormanın derinliklerine giriyoruz. Yukarıda görülen daha etkileyici ek noktalardan bazıları şunlardır:

  • Karma: SHA256 gibi bir onay algoritmasının sonucu olan benzersiz tanımlayıcı & önceki bir blok karması
  • İşlem Ücreti / Kullanılan Gaz: Bir Bitcoin bloğundaki veya bir Ethereum bloğundaki gazdaki toplam işlem ücreti tutarı
  • İşlem Karmaları: her biri için benzersiz tanımlayıcı bireysel işlem her blokta onaylandı

Her bloğun içerdiği ham verileri okuyarak artık blockchain dünyasının derinliklerindeyiz. Muhtemelen çıkardığınız gibi, blok kaşifleri bize bireysel işlem karmaları sağladığından, bu bireysel işlemleri daha derinlemesine keşfetmemize de izin veriyorlar..

Hangi blok gezgininin kullanıldığına bağlı olarak, keyfini çıkarabileceğiniz bazı ek özellikler de vardır. Örneğin, Blockchain.info, bitcoin ağına ilişkin istatistikler ve grafikler sağladığı için bir blok kaşifinden çok daha fazlası haline geldi..

“Blok gezgini” adı, yalnızca tek tek ağ bloklarını aramak için kullanılabileceğini ima etse de, durum böyle değil. Blok kaşifleri, işlem kimliklerini ve cüzdan adreslerini de arayabilir, bu da onları kendi cüzdan adresinize belirli işlemleri kontrol etmek için oldukça şık bir araç haline getirir.. Bir blok araştırmacısı, kripto para birimindeki herkesin neredeyse her gün kullandığı bir araç haline gelir, ancak yine de insanların tahmin ettiğinden çok daha çok yönlüdür..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me