Sharding, kripto para birimi topluluğunda sıkça konuşulan bir teknolojidir. Parçalama, uzun yıllardır geleneksel veritabanı teknolojilerinin önemli bir parçası olsa da, nihayet sadece tartışılmıyor, aynı zamanda birkaç proje tarafından blok zinciri ölçeklenebilirliği için bir çözüm olarak uygulanıyor.

Bu makalede, sharding’in bugüne kadar ortaya çıkışını, mevcut uygulamalarını ve tam olarak uygulanmasının ödeme ölçeklenebilirliğinin geleceğini nasıl değiştirebileceğini tartışacağız..

Parçalama Kavramı

Parçalama büyük veritabanlarını veri parçaları adı verilen daha küçük, daha hızlı ve daha kolay yönetilen parçalara ayıran bir veritabanı bölümleme türüdür. Çoğu zaman, verileri parçalamak nispeten kolay olabilir. Basit bir örnek, çeşitli müşterilerle ilgili bilgileri her kullanıcının coğrafi konumuna göre farklı sunuculara yerleştirmek olabilir..

Bununla birlikte, blockchain teknolojisindeki parçalama uygulaması çok daha karmaşıktır. Bunun nedeni, geleneksel blok zincirlerinin tüm düğümlerin blok zincirindeki tüm verileri taşımasını gerektirmesidir. Çoğu blockchain projesinin hala bu modele güvenmesinin en büyük nedenlerinden biri, işlemlerin doğru bir şekilde doğrulandığından emin olmanın çok güvenli bir yolu olarak görülmesidir..

Parçalamanın pratikliğini ve sınırlamalarını anlamak için, mutabakat algoritmaları hakkında genel bir anlayışa sahip olmak en iyisidir. Belirtildiği gibi Bu makale, Proof-of-Work (PoW) algoritmaları özellikle güvenlik nedeniyle kullanılmaktadır. Genel olarak PoW, Proof-of-Stake (PoS) ile karşılaştırıldığında çok daha maliyetlidir. Bununla birlikte, PoW ile ilgili büyük bir kusur, teknik tasarımının genellikle daha büyük blok zincirlerini işlemleri zamanında tamamlamada çok verimsiz hale getirmesidir..

Ethereum Parçalama

Bilinen Sınırlamalar

En azından 2018’de,% 100 PoW algoritmasında parçalamayı kullanmak zor (veya temelde imkansız) görünüyor. Parçalamanın sonunda PoW ile çalışıp çalışmayacağı hala bilinmemekle birlikte, birkaç proje parçalamanın PoS ile mümkün olduğunu göstermiştir. Özellikle, çok sayıda işlemi doğrulaması gereken blok zincirleri için, parçalama, her bir düğümün bir işlemi tamamlamak için verilerin yalnızca bir kısmını taşıması gerektiğinden, ölçeklenebilirliği büyük ölçüde iyileştirmeyi önerir..

Parçalama teknolojisinin verimliliği işlem tamamlanma sürelerini büyük ölçüde azaltırken, gerçek dünyada parçalama uygulamasının önündeki en büyük engel potansiyel güvenlik endişeleridir. Dikkate alınması gereken bir başka faktör de, 2018’de piyasadaki en iyi blok zinciri projelerinin çoğunun hala PoW kullanıyor olmasıdır. Fikir birliği algoritmalarını değiştirme süreci, herhangi bir proje için oldukça zor olabilir ve biraz zaman gerektirir. Nihayetinde, parçalanmış bir blok zinciri oluşturma hedefi, Ethereum gibi projelerin PoS algoritmalarını daha fazla benimsemeye doğru geçiş yapmasının ana nedenlerinden biridir..

Açıklandığı gibi Ethereum’un Sharding SSS Github belgesi, Parçalanmış bir blok zincirinin temel tasarımı, blok zincirinde çeşitli roller oynayan birkaç farklı düzeydeki düğüm içerebilir. Bunlar, hafif düğümlere kadar süper tam düğümleri içerebilir. Ethereum belgesinde, herhangi bir parçalanmış blok zinciri oluştururken göz önünde bulundurulması gereken bilinen sorunlar / zorluklar için birkaç kısa ama oldukça teknik açıklama da bulabilirsiniz..

harmanlama

Mevcut Uygulamalar

Şu anda, parçalama teknolojisi üzerinde çalışan birkaç anahtar proje var, Ethereum en dikkate değer proje (piyasa değeri sıralaması açısından). Vitalik Buterin olarak tweet ile imalı 30 Nisan 2018, “Sharding geliyor”. Ethereum, 2018’in başlarında bir kavram kanıtı yayınladı ve Buterin, proje ekibinin teknolojiyi geliştirme konusunda çok ilerleme kaydettiğini belirtti..

Yine de, parçalamanın saniyede olası işlem sayısını ne kadar artıracağı belirsiz. Etrafta çok sayıda sayı atılmış olmasına rağmen, Buterin ve diğer blockchain uzmanları saniyede 1 milyon işlemin (tps) çok muhtemel olduğunu belirttiler..

Piyasa değeri sıralaması incelendiğinde, parçalama teknolojisi aracılığıyla daha fazla ölçeklenebilirlik için temeller oluşturmak isteyen birkaç yüksek dereceli proje daha var. Örneğin Zilliqa, 3.600 düğüm kullanarak 2.400 tps gösterdi Nisan 2018 testnet sürümünde ve ana ağını 2018’in 3. çeyreğinde yayınlamayı hedefliyor.

Yüksek sayıda tps ile başarılı bir ana ağ lansmanı kısa vadede projeye daha fazla destek sağlayabilir, ancak gerçek dünyada hangi projenin sonuçta Visa’dan daha fazla tps’ye ulaşabileceğini görmek daha da önemli olacaktır. Bu dönüm noktasına ulaşıldığında bile, Zilliqa, Ethereum veya başka bir projenin bu devam eden yarışmada en çok parçalanmış blok zinciri olduğunu iddia edip edemeyeceği hala belirsiz..

Diğer Ölçeklenebilirlik Çözümleri

Ayrıca, birçok büyük projenin uygulamayı amaçladığı tek ölçeklenebilirlik teknolojisinin parçalama olmadığını da belirtmek gerekir. Ek olarak, parçalama uygulama taahhüdü, diğer yeni teknolojilerin reddedilmesi anlamına gelmez. Şimdilik, çoğu projenin ölçeklenebilirlik çözümlerinin bir kombinasyonunu uygulamaya açık olduğu görülüyor. Örneğin, Yıldırım ve Plazma gibi zincir dışı protokollerin yanı sıra Loom Network tarafından önerilen gibi yan zincir protokolleri de üretim verimliliğindeki iyileştirmelere yönelik daha büyük hareketin büyük bir parçasıdır..

Diğer teknoloji sektörlerindeki birçok örnekte, yeni teknolojilerin geliştirilmesi oldukça rekabetçidir ve gelişmeler, çeşitli proje ekipleri arasında nadiren açıklanır. Bununla birlikte, blockchain teknolojisi ile sektör genelinde işbirliği oldukça yaygındır. Bu eğilim devam ederse, bir dizi blok zinciri projesi sonunda parçalama çözümleri uygulayabilir..

Gelecekte Gerçekçi Parçalama Ne Olabilir?

Sharding, hem blok zincirlerinin teknik ilerlemeleri hem de kripto para birimlerinin benimsenmesi için umut verici. Günümüzde, parçalar arası iletişim ve parçalanmış blok zincirlerinin genel güvenliği gibi karmaşık sorunların çözülmesi zor görünmektedir..

Şu anda, blok zincirlerinin tam olarak ne zaman parçalamayı uygulayacağını söylemek için henüz çok erken. 1 milyon tps’ye ulaşma yeteneği, herhangi bir blok zinciri projesini, fiat para birimi ödeme işlemcilerinden (yani Visa, Mastercard, vb.).

Parçalama (ve diğer çözümler) ile bu tür gerçek dünya ölçeklenebilirlik düzeylerine ulaşma rekabeti devam etmektedir. Hangi projenin bu başarıyı ilk önce başarabileceğine bakılmaksızın, bunu yapma hedefinin sektördeki işbirliği ve rekabet ortamını nasıl şekillendireceğini görmek ilginç olacaktır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me