Proxeus CEO’su Antoine Verdon, Blockchain’i Herkes İçin Erişilebilir Hale Getiriyor

Antoine Verdon, blok zincirini geleneksel şirketler ve mevcut kurumsal altyapıyla uyumlu hale getirmek için çalışan bir şirket olan Proxeus’un Kurucu Ortağı ve CEO’sudur. 2015 yılında kurulan Proxeus, “Blok zinciri için WordPress,”Her büyüklükteki kuruluşun işlerini blockchain üzerinde yürütmesini kolaylaştırıyor.

Proxeus ekibi, yeni işletmeler için kayıt sürecini hızlandırmaktan Basel Üniversitesi’nin dolandırıcılıktan korunan akademik kimlik bilgilerini vermek için blockchain’i kullanmasına kadar üç katmanlı teknoloji modeliyle şimdiden çok etkileyici sonuçlar ortaya koydu..

Seri girişimci ve fintech öncüsü olarak Antoine, L’Hebdo ve Bilan (2010 ve 2013) dergileri tarafından en iyi 100 İsviçreli şahsiyet arasında gösterildi. O kurdu Hukuk Teknolojisi İsviçre dijital kanallar aracılığıyla daha erişilebilir hukuk hizmetleri sunmak için çalışmak. Aynı zamanda İsviçre bankalarına fintech konularında stratejik danışmanlık yapıyor.

Blockchain için birçok teorik kullanım durumu vardır, ancak aşağıdaki röportajda, teknolojinin halihazırda nasıl uygulandığını ve tüm işletmelere nasıl uygulanabileceğini öğreniyoruz..

Geçmişiniz hukukta ve siyaset konusundaki tutkulu duruşunuzla tanınıyorsunuz. Peki, blockchain alanına nasıl girdiniz??

Aslında hiç hukuk uygulamadım. Hukuk fakültesinin son yılında, küresel bir genç girişimciler ağı olan Sandbox’ı kurdum. Daha sonra risk sermayesine geçtim ve Zürih merkezli bir fintech fonuna liderlik ettim. 2012 yılında blok zincirine, bankacılığı derinden bozabilecek bir teknoloji olarak bakmaya başladık. Daha sonra bir ABD bitcoin borsasına yatırım yaptık ve Ethereum ICO’yu büyük bir ilgiyle gözlemledim – bunu anladığım nokta buydu Blockchain sadece bankacılığı değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda her bir sektörün iş süreçlerini ve iş modellerini yeniden tanımlar..

Proxeus neyle ilgili ve hangi sorunu çözmeye çalışıyorsunuz? XES jetonu nasıl çalışır??

Amacımız, blockchain teknolojisini daha erişilebilir hale getirmektir. Özel teknik bilgi gerektirmeden herkesin kendi blok zinciri uygulamalarını oluşturmasını mümkün kılmak istiyoruz. XES jetonu, her işlemin ortasında durmamıza gerek kalmadan, kullanıcılarımızı merkezi olmayan bir ekosistemde birbirine bağlar.

Kendinizi “blok zinciri için WordPress” olarak adlandırıyorsunuz – bununla ne demek istiyorsunuz??

20 yıl önce, her web sitesi manuel olarak HTML ile kodlanmak zorundaydı. WordPress, herkesin bir web sitesi yapısını sadece birkaç tıklamayla programlamasına izin vererek bunu değiştirdi. Blockchain uygulamaları için de aynısını yapıyoruz: sadece birkaç saat içinde, projeniz veya arkadaşınız için bir blockchain uygulamasının iskeletini oluşturabilirsiniz.y.

Proxeus blockchain agnostik olduğunu iddia ediyor, bunu nasıl yönetebilirsiniz ve bu neden önemlidir??

Blok zinciri geliştirme yığınında, kendimizi herhangi bir blok zincirine bağlanabilen bir ara katman yazılımı olarak konumlandırıyoruz. Outlook ile bir e-posta gönderdiğinizde, kullanılan protokolün smtp mi yoksa pop3 mü olduğunu bilemezsiniz. Aynı şey gelecekte blok zincirleri için de geçerli olacak.

Üç katmanlı teknoloji modelinizden bahseder misiniz? Proxeus kimler içindir? Ürününüzle etkileşime girecek insan türleri kimlerdir??

WordPress’e benzer şekilde, bir yazı tipi ucu ile birlikte merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasına izin veren bir dizi modülle tamamlanan bir çekirdek platformumuz var. Prototip oluşturmak ve sonunda bir blockchain uygulaması oluşturmak isteyen herkes, çerçeveyi oluşturmak için Proxeus’u kullanabilir..

Dışarıdan geliştiricilerin DApp’ler oluşturmasına izin vermek neden önemlidir??

DApps, uygulama oluşturmanın yeni bir yolunu temsil eder. Geleneksel bir kurulumda, geliştiricilerin büyük ve karmaşık uygulamaları birden çok izin katmanıyla yönetmesi gerekir. Bir DApp kurulumunda, herkesin blok zinciri ile bağlı kendi küçük DApp’si vardır. Geliştirme ve yönetim maliyetleri önemli ölçüde azaltılabilir.

Whitepaper’ınızda, kripto alanını işletmelerin 70’lerde bilgisayarlara, 90’larda internete, 2000’lerde buluta ve 2010’larda mobile uyum sağlamaları gereken zamanlara benzetiyorsunuz. Bu gerçekten bir sonraki büyük değişiklik mi?

Blockchain, yepyeni bir verimlilik ve güven dalgası getirecek. İnternetin ticareti ve iletişimi dönüştürdüğü gibi, geleneksel iş modellerini de dönüştürecek..

İşletmeler, özellikle daha düşük bütçeli küçük ve orta ölçekli işletmeler olmak üzere, blockchain’i nasıl daha hızlı benimseyebilir? Uyum sağlamakta yavaşlayan işletmelerin başına ne gelecek?

Küçük işletmeler blok zinciri tabanlı süreçleri hemen uygulayamayabilir, ancak öğrenme eğrisini erken başlatanlar net bir avantaja sahip olacak ve gecikmeler sonunda ortadan kalkacak. Proxeus’un amacı, herkesin gelip işlerinin bir blockchain bağlamında nasıl yürütülebileceğini test edebileceği bir sanal alan sağlamaktır..

Blockchain teknolojisinin kitlesel olarak benimsenmesini görmemizin ne kadar süreceğini düşünüyorsunuz ve bunun önündeki engeller nelerdir??

Bu yıl ilk canlı uygulamaların başlamasını bekliyoruz, ancak bir daha alacak Blockchain teknolojisinin kitleler tarafından benimsenmesinden 3-5 yıl önce.

Kısa bir süre önce ürününüzün tanıtımını yaparak, Basel Üniversitesi’nin İsviçre’de ders sertifikaları vermek ve sahtekarlıktan akademik kimlik bilgilerini güvence altına almak için blok zinciri kullanan ilk kişi olmasına yardımcı oldunuz. Bunu nasıl yaptığını bize anlatır mısın?

Kurs sertifikasını, sorumlu kişinin verileri girebilmesi ve belgenin otomatik olarak oluşturulabilmesi için dijital olarak programladık. Belge karma hale getirilir ve hashed, blok zincirine kaydedilir, bu da gelecekteki işverenlerin, basit bir sürükle ve bırak arayüzü kullanarak aldıkları diplomaların gerçekliğini doğrulamasına olanak tanır..

Bunun yüksek öğrenim üzerindeki etkileri nelerdir??

İlk başta işverenler ve üniversiteler arasındaki etkileşimi basitleştirecek, ancak aynı zamanda akademik kimlik bilgileri etrafında daha geniş bir güven ekosistemi yaratacak – bir noktada, eğer Linkedin, profilinizde “doğrulanmış diplomaları” görüntülemek için kripto kimliğinizi bağlayabilirsiniz..

Aynı zamanda üniversitelerin idari işlerini de önemli ölçüde azaltacaktır. Sonuç olarak, akıllı bir sözleşmeye programlanabilecek bir dizi koşulun sonucu bir yüksek lisans derecesi değildir?

Ayrıca Proxeus teknolojisini DigitalSw Switzerland yarışmasında 3 saatin altında (normalde sürdüğü 4-6 hafta yerine) baştan sona yasal olarak tescil ettirmek için kullandınız. Bu nasıl mümkün oldu?

Şu anda İsviçre’de bir şirket kurmak yaklaşık 10 gün sürüyor. Bunun nedeni, aktörlerin (girişimci, avukat, banka, noter, şirket sicil kaydı) sırayla çalışmasıdır. Hyperledger blockchain üzerinde akıllı bir sözleşme ile bunu değiştirebilir ve bir şirketi sadece 1 saat 37 dakika içinde baştan sona yasal olarak kaydedebiliriz.

Proxeus’un başka hangi ana kullanım durumlarına uygulandığını görüyorsunuz?

Her işletme, süreçlerini otomatikleştirebilecek ve bunları dijitalleşmenin bir sonraki aşamasına geçmek için akıllı sözleşmelere bağlayabilecek..

Proxeus adını nereden aldı??

Proxeus, Yunan vekil tanrısıdır, geleneksel ve blockchain dünyaları arasında bir köprü kurmak.

Senin için tipik bir gün nasıl? Hiç boş zamanın var mı?

Genelde sabahları okumak için biraz zaman ayırırım ve yapabildiğimde akşamları yemek yaparım. Ama maalesef bu zamanlar projenin uygulama aşamasındayken daha seyrekleşiyor – akşamları ve hafta sonları meşgul ve ileride yoğun bir seyahat programım var.

Pek çok insan bunu bilmiyor ama sen İsviçre’de kılıç şampiyonuydun, hala antrenman yapabiliyor musun??

Maalesef son zamanlarda pratik yapamadım! Zürih’te, koşuya ve bazen yüzmeye gittiğim göle yakın yaşıyorum.

Kendine seri girişimci diyorsun. Peki, Proxeus için sonraki adımlar ve Antoine için sonraki adımlar nelerdir??

Şimdilik, mevcut projelere tamamen katılıyorum – Proxeus ve blockchain daha genel olarak birkaç yıl daha beni meşgul edecek!

teşekkür ederim!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me